Competition: 2. Junior World Cup 2017/2018

Information:
  • 117 athletes from 23 nations
  • 58 women and 59 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start, Team Sprint)
  • 396 races (10x mit DNF/DNS/DQ)

Men - 1000 meter
27.01.2018

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Jeffrey Rosanelli (A2) ITA 1:12.55 TRJ - 100
2 Francesco Betti (A1) ITA 1:12.56 +0.010 80
3 Zhongyan Ning (A1) CHN 1:12.89 +0.340 70
4 Ruslan.98 Zakharov (A2) RUS 1:12.98 +0.430 60
5 Max Reder (A1) GER 1:13.03 +0.480 50
6 Sergej Loginov (A1) RUS 1:13.61 +1.060 44
7 Damian Żurek (A1) POL 1:13.67 +1.120 40
8 Aleksandr Podolskij (A2) RUS 1:13.69 +1.140 36
9 Gabriel Odor (B2) AUT 1:13.73 +1.180 32
10 Daan Baks (A2) NED 1:14.16 +1.610 28
11 Viktor Rudenko (A2) BLR 1:14.36 +1.810 24
12 Stef Brandsen (A1) NED 1:14.39 +1.840 20
13 Jan Świątek (A2) POL 1:14.55 +2.000 18
14 Janno Botman (A1) NED 1:14.77 +2.220 16
15 Jonas Nordhøy Kristensen (A2) NOR 1:14.84 +2.290 14
16 Stefan Nevmerzhiczkij (A2) RUS 1:14.98 +2.430 12
17 Mika van Essen (A1) NED 1:14.98 +2.435 10
18 Hanyang Chen (A2) CHN 1:15.02 SB +2.470 8
19 Gaweł Oficjalski (A2) POL 1:15.26 +2.710 6
20 Jakub Piotrowski (A1) POL 1:15.44 +2.890 5
21 Artur Galijev (A1) KAZ 1:15.67 +3.120 4
22 Hallgeir Engebråten (A1) NOR 1:15.99 +3.440 3
23 Anvar Mukhamadeev (A2) KAZ 1:15.99 +3.449 2
24 Uladzislau Zhyburtovich (A1) BLR 1:16.31 +3.760 1
25 Vladislav Zapoikin (A2) BLR 1:16.38 +3.830 0
26 Jakub Kopriva (A2) CZE 1:16.45 +3.904 0
27 Nicola Nadalini (B2) ITA 1:16.45 +3.905 0
28 Dongsheng Yang (B1) CHN 1:16.45 +3.908 0
29 Vjatsjeslav Zaretskij (B2) KAZ 1:16.56 +4.010 0
30 Peter Riches (B1) GBR 1:16.62 +4.070 0
31 Nil Llop Izquierdo (C2) ESP 1:16.72 +4.171 0
32 Thomas Lande Eriksen (A2) NOR 1:16.72 +4.175 0
33 Tobias Fløiten (B1) NOR 1:16.94 +4.390 0
34 Botond Bejczi (A1) HUN 1:17.09 +4.540 0
35 Balázs Bence Kun (A1) HUN 1:18.52 +5.970 0
36 Sebastien Briestansky (A2) CZE 1:19.02 +6.470 0
37 Rafael Heredia Barba (B2) ESP 1:19.21 +6.660 0
38 Bayarmagnai Amarzaya (B1) MGL 1:19.87 +7.320 0
39 Cosmin Nedelea (A1) ROU 1:19.89 +7.340 0
40 Joonas Valge (B2) EST 1:20.50 +7.950 0
41 Jarno Schellekens (A1) BEL 1:21.09 +8.540 0
42 Niclas Mastrup (B2) DEN 1:21.29 +8.740 0
43 Samuel Airey (A2) GBR 1:22.53 +9.980 0
44 Zdenék Vasulka (B2) CZE 1:22.63 +10.080 0
45 Simon Bigler (B1) DEN 1:22.76 +10.210 0
46 Nicolae Razvan Militaru (B1) ROU 1:23.47 +10.920 0
47 Matej Filip (A2) SVK 1:23.49 +10.940 0
Enrico Salino (A2) ITA DQ - 0
Jakub Klembara (A2) SVK WDR - 0
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best