Competition: 1. Junior World Cup

Rink:
Erfurt (GER)
Date:
12. - 13.11.2011
Records:
Information:
  • 163 athletes from 24 nations
  • 75 women and 88 men
  • 8 distances (1500m, 3000m, 500m (1. Race), 500m (2. Race), Team Pursuit, 6 Laps, Team Pursuit, 8 Laps)
  • 506 races (10x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

1. Junior World Cup
12. - 13.11.2011
Gunda Niemann Stirnemann Halle (GER)

3000 meter (Women), 12.11.2011

POS   NAME                           AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD    
1     Pien Keulstra                  A1   NED   4:13.29                         
2     Anna Tsjernova                 A2   RUS   4:16.34   +3.050      NRJ       
3     Nana Takagi                    A2   JPN   4:17.20   +3.910                
4     Antoinette de Jong             B2   NED   4:17.26   +3.970                
5     Nana Takahashi                 A2   JPN   4:17.49   +4.200      SB        
6     Risa Takayama                  A2   JPN   4:20.08   +6.790                
7     Do-Yeong Park                  A2   KOR   4:20.23   +6.940                
8     Tatjana Usjakova               A2   RUS   4:22.21   +8.920                
9     Reina Anema                    A1   NED   4:23.18   +9.890                
10    Jessica Beckert                A1   GER   4:23.35   +10.060     SB        
11    Xin.92 Zhao                    A2   CHN   4:25.83   +12.540     SB        
12    Feitong Liu                    A2   CHN   4:28.26   +14.970               
13    Alesja Tsjernega               A2   RUS   4:29.31   +16.020               
14    Sofie Karoline Haugen          B2   NOR   4:30.21   +16.920               
15    Jee-Eun Nam                    B1   KOR   4:30.34   +17.050               
16    Yoon-Hee Heo                   B2   KOR   4:30.60   +17.310     SB        
17    Vanessa Bittner                B1   AUT   4:30.98   +17.690               
18    Rio Harada                     C2   JPN   4:31.66   +18.370               
19    Saskia Alusalu                 A1   EST   4:32.31   +19.020     NRJ, NR   
20    Angelika Fudalej               A2   POL   4:32.68   +19.390     SB        
21    Urszula Włodarczyk             B2   POL   4:34.66   +21.370               
22    Marina Ivanova                 A2   KAZ   4:34.76   +21.470               
23    Kaitlyn McGregor               A1   SUI   4:35.26   +21.970     SB        
24    Aleksandra Kapruziak           B1   POL   4:35.43   +22.140     SB        
25    Raluca Doina Ştef              A2   ROU   4:38.46   +25.170     SB        
26    Ljudmila Maslovskaja           A2   RUS   4:42.18   +28.890               
27    Ellen Bjertnes                 B2   NOR   4:42.37   +29.080               
28    Lillian Iwaniszyn              A1   POL   4:46.99   +33.700               
29    Xu.95 Wang                     B1   CHN   4:47.82   +34.530               
30    Marija Krotova                 B2   BLR   4:49.42   +36.130               
31    Teodora-Diana Pană             C2   ROU   4:53.77   +40.480     NRJ       
32    Clare Jeong                    B1   USA   4:57.71   +44.420               
33    Bianca-Lorena Stănică          C1   ROU   4:58.65   +45.360               
34    Tatjana Stambrovskaja          A1   BLR   4:58.78   +45.490               
35    Anne Michiels                  B1   BEL   5:01.43   +48.140     SB        
36    Nicoline Roelofs Christensen   A1   DEN   5:10.99   +57.700     SB        
37    Altantulga Enkh-Ariun          B1   MGL   5:17.70   +1.04.410             
38    Nikola Zdráhalova              B1   CZE   5:22.44   +1.09.150             



3000 meter (Men), 12.11.2011

POS   NAME                           AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Thomas Krol                    A2   NED   3:52.27             SB       
2     Fan.96 Yang                    C2   CHN   3:52.39   +0.120    NRJ      
3     Simen Spieler Nilsen           A1   NOR   3:54.48   +2.210             
4     David Andersson                A1   SWE   3:55.05   +2.780             
5     Yan.92 Liu                     A2   CHN   3:55.19   +2.920    PB       
6     Haiming Zhang                  A2   CHN   3:55.50   +3.230    SB       
7     Jin-Yeong Lee                  A2   KOR   3:55.50   +3.230    SB       
8     Jonas Pflug                    A2   GER   3:55.73   +3.460             
9     Shouta Nakamura                A1   JPN   3:55.94   +3.670             
10    Tommi Pulli                    A2   FIN   3:57.58   +5.310    SB       
11    Kai Verbij                     B2   NED   3:57.58   +5.310    SB       
12    Jin-Soo.92 Kim                 A2   KOR   3:58.41   +6.140             
13    Masahito Oobayashi             A1   JPN   3:58.98   +6.710             
14    Andrea Giovannini              A1   ITA   3:59.18   +6.910             
15    Ivan Solodukhin                A2   RUS   3:59.35   +7.080             
16    Kirill Golubev                 A2   RUS   3:59.97   +7.700             
17    Stefan Due Schmidt             B2   DEN   4:00.02   +7.750    NRJ      
18    Adrian Wielgat                 A2   POL   4:01.17   +8.900             
19    Felix Maly                     A1   GER   4:04.28   +12.010            
20    Artjom Tsygankov               A1   BLR   4:04.72   +12.450   PB       
21    Seitaro Ichinohe               B1   JPN   4:05.07   +12.800            
22    Danila Semerikov               B2   RUS   4:05.12   +12.850            
23    Viktor Nybråten                A1   NOR   4:05.80   +13.530   SB       
24    Martin Bjertnes                A2   NOR   4:06.28   +14.010   SB       
25    Sindre Henriksen               A2   NOR   4:06.50   +14.230   SB       
26    Aoi Yokoyama                   C1   JPN   4:06.91   +14.640   SB       
27    Kamil Ziemba                   A1   POL   4:07.32   +15.050            
28    Paul-Yme Brunsmann             A1   NED   4:07.89   +15.620            
29    Armin Hager                    B2   AUT   4:08.68   +16.410            
30    Denis Sedov                    B2   RUS   4:08.95   +16.680            
31    Vitalij Zagorodko              A2   KAZ   4:09.28   +17.010            
32    Alexandru Vlad Oprea           A1   ROU   4:09.56   +17.290            
33    Andrea Stefani                 A1   ITA   4:09.61   +17.340            
34    Nicola Tumolero                B2   ITA   4:11.61   +19.340            
35    Manuel Gras                    B2   GER   4:11.69   +19.420            
36    Jurij Lavskij                  A1   BLR   4:11.84   +19.570   SB       
37    Joel Wisting                   A1   SWE   4:13.02   +20.750   PB       
38    Jurij Gentselev                A1   KAZ   4:13.67   +21.400            
39    Michał Ostaszewski             B2   POL   4:14.55   +22.280            
40    Daniel Tylka                   B2   POL   4:14.66   +22.390            
41    Juho Vaittinen                 A1   FIN   4:15.43   +23.160   PB       
42    Erik Wetterdal                 B2   SWE   4:15.76   +23.490            
43    Aleks Luik                     B2   EST   4:16.18   +23.910   NRJ      
44    Verneri Kinnunen               A2   FIN   4:18.93   +26.660            
45    Maksim Dubovskij               C2   BLR   4:19.03   +26.760            
46    Mikkel Kirkegaard Øritsland    B1   DEN   4:20.23   +27.960            
47    Marten Liiv                    C2   EST   4:23.55   +31.280   NRJ      
48    Quinten van de Sande           B1   BEL   4:28.15   +35.880   NRJ      
49    Philip Due Schmidt             C2   DEN   4:30.21   +37.940   SB       
50    Cristian-Adrian Mocanu         C2   ROU   4:32.13   +39.860   NRJ      
51    Pedro Andrei Mănescu           C1   ROU   4:46.72   +54.450            
52    Lucas Hofstede                 B1   DEN   4:47.16   +54.890   PB       
53    Zsigmond Andras Papp           C2   ROU   4:49.17   +56.900            
DQ    Linus Heidegger                B1   AUT   -                            
DQ    Philipp Steinert               A2   GER   -                            



1500 meter (Men), 13.11.2011

POS   NAME                           AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Pavel Kulizhnikov              A1   RUS   1:49.86                      
2     Woo-Jin Kim                    A2   KOR   1:50.51   +0.650    PB       
3     Thomas Krol                    A2   NED   1:50.60   +0.740             
4     Fan.96 Yang                    C2   CHN   1:50.75   +0.890    NRJ      
5     Tommi Pulli                    A2   FIN   1:50.90   +1.040             
6     Jin-Soo.92 Kim                 A2   KOR   1:51.83   +1.970             
7     Kai Verbij                     B2   NED   1:51.88   +2.020             
8     Tae-Yun Kim                    B2   KOR   1:52.36   +2.500             
9     David Andersson                A1   SWE   1:52.39   +2.530             
10    Simen Spieler Nilsen           A1   NOR   1:52.53   +2.670             
11    Philipp Steinert               A2   GER   1:53.14   +3.280             
12    Paul-Yme Brunsmann             A1   NED   1:53.29   +3.430             
13    Haiming Zhang                  A2   CHN   1:53.58   +3.720             
14    Taro Kondo                     B2   JPN   1:53.64   +3.780             
15    Jin-Yeong Lee                  A2   KOR   1:54.02   +4.160             
16    Kirill Golubev                 A2   RUS   1:54.09   +4.230             
17    Yan.92 Liu                     A2   CHN   1:54.85   +4.990    PB       
18    Andrea Giovannini              A1   ITA   1:55.06   +5.200             
19    Jonas Pflug                    A2   GER   1:55.60   +5.740             
20    Jevgenij Nazarov               A1   RUS   1:55.87   +6.010             
21    Stefan Due Schmidt             B2   DEN   1:55.98   +6.120             
22    Artjom Tsygankov               A1   BLR   1:56.19   +6.330             
23    Martin Bjertnes                A2   NOR   1:56.51   +6.650             
24    Ruslan Murashov                A2   RUS   1:56.90   +7.040             
25    Adrian Wielgat                 A2   POL   1:57.00   +7.140             
26    Viktor Nybråten                A1   NOR   1:57.21   +7.350             
27    Ruben Romeijn                  A2   NED   1:57.28   +7.420             
28    Andrej Pak                     A2   KAZ   1:57.35   +7.490             
29    Seitaro Ichinohe               B1   JPN   1:57.38   +7.520             
30    Jurij Gentselev                A1   KAZ   1:57.95   +8.090             
31    Verneri Kinnunen               A2   FIN   1:57.97   +8.110             
32    Juho Vaittinen                 A1   FIN   1:58.22   +8.360             
33    Kamil Ziemba                   A1   POL   1:58.25   +8.390             
34    Andrea Stefani                 A1   ITA   1:58.35   +8.490             
35    Armin Hager                    B2   AUT   1:58.39   +8.530             
36    Darsil Essamambo               A1   KAZ   1:58.55   +8.690             
37    Vitalij Zagorodko              A2   KAZ   1:59.26   +9.400             
38    Simen Kroken                   A2   NOR   1:59.60   +9.740             
39    Manuel Gras                    B2   GER   1:59.74   +9.880             
40    Linus Heidegger                B1   AUT   1:59.76   +9.900             
41    Piotr Sowa                     A2   POL   2:00.06   +10.200            
42    Aoi Yokoyama                   C1   JPN   2:00.31   +10.450            
43    Anton Kapustin                 B1   BLR   2:00.48   +10.620            
44    Piotr Michalski                B2   POL   2:00.53   +10.670            
45    Roman.96 Dubovik               C2   BLR   2:00.62   +10.760            
46    Christian Oberbichler          A2   SUI   2:00.81   +10.950            
47    Michele Malfatti               B2   ITA   2:00.98   +11.120            
48    Erik Wetterdal                 B2   SWE   2:01.07   +11.210            
49    Nicola Tumolero                B2   ITA   2:01.79   +11.930            
50    Joel Wisting                   A1   SWE   2:03.03   +13.170            
51    Aleks Luik                     B2   EST   2:03.29   +13.430            
52    Risto Liiv                     A2   EST   2:03.76   +13.900            
53    Alexandru Vlad Oprea           A1   ROU   2:03.78   +13.920            
54    Dmitrij Listratenko            B2   BLR   2:04.14   +14.280            
55    Mikkel Kirkegaard Øritsland    B1   DEN   2:04.90   +15.040            
56    Marten Liiv                    C2   EST   2:05.27   +15.410   NRJ      
57    Matti Yli-Ojanperä             A2   FIN   2:06.09   +16.230            
58    Quinten van de Sande           B1   BEL   2:08.37   +18.510            
59    Cristian-Adrian Mocanu         C2   ROU   2:08.54   +18.680            
60    Philip Due Schmidt             C2   DEN   2:11.92   +22.060            
61    Bence Horváth                  A1   HUN   2:16.73   +26.870            
62    Pedro Andrei Mănescu           C1   ROU   2:17.39   +27.530            
63    Shouta Nakamura                A1   JPN   2:36.40   +46.540            



1500 meter (Women), 13.11.2011

POS   NAME                           AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Pien Keulstra                  A1   NED   2:02.35                      
2     Nana Takagi                    A2   JPN   2:02.96   +0.610             
3     Karolína Erbanová              A2   CZE   2:02.97   +0.620             
4     Risa Takayama                  A2   JPN   2:03.66   +1.310    SB       
5     Anna Tsjernova                 A2   RUS   2:03.74   +1.390             
6     Reina Anema                    A1   NED   2:04.09   +1.740             
7     Do-Yeong Park                  A2   KOR   2:04.19   +1.840             
8     Antoinette de Jong             B2   NED   2:04.40   +2.050             
9     Yoon-Hee Heo                   B2   KOR   2:04.52   +2.170             
10    Xin.92 Zhao                    A2   CHN   2:05.09   +2.740             
11    Mee Jang                       B1   KOR   2:05.68   +3.330             
12    Feitong Liu                    A2   CHN   2:06.37   +4.020             
13    Letitia de Jong                A2   NED   2:07.05   +4.700             
14    Vanessa Bittner                B1   AUT   2:07.10   +4.750             
15    Aleksandra Stsjelkonogova      A1   RUS   2:07.29   +4.940             
16    Tatjana Usjakova               A2   RUS   2:07.78   +5.430             
17    Jee-Eun Nam                    B1   KOR   2:08.15   +5.800             
18    Sumire Kikuchi                 B1   JPN   2:08.61   +6.260             
19    Alesja Tsjernega               A2   RUS   2:08.81   +6.460             
20    Ke Xu                          A2   CHN   2:09.10   +6.750             
21    Le Xu                          A1   CHN   2:09.60   +7.250             
22    Jessica Beckert                A1   GER   2:09.66   +7.310             
23    Irina Sjumikhina               A2   KAZ   2:09.74   +7.390             
24    Sofie Karoline Haugen          B2   NOR   2:09.78   +7.430             
25    Rio Harada                     C2   JPN   2:09.82   +7.470             
26    Beate Plendl                   B2   GER   2:10.16   +7.810    SB       
27    Leia Marie Behlau              B1   GER   2:10.55   +8.200             
28    Sophie Reinländer              B2   GER   2:10.69   +8.340             
29    Urszula Włodarczyk             B2   POL   2:10.91   +8.560             
30    Paola Simionato                A2   ITA   2:11.45   +9.100             
31    Ellen Bjertnes                 B2   NOR   2:11.84   +9.490             
32    Angelika Fudalej               A2   POL   2:11.90   +9.550             
33    Anna Romanenko                 B2   BLR   2:12.00   +9.650             
34    Tatjana Artma                  A2   BLR   2:12.82   +10.470            
35    Marina Ivanova                 A2   KAZ   2:12.86   +10.510            
36    Marija Krotova                 B2   BLR   2:13.45   +11.100            
37    Valentina D' Eletto            A2   ITA   2:14.38   +12.030            
38    Raluca Doina Ştef              A2   ROU   2:14.75   +12.400            
39    Lillian Iwaniszyn              A1   POL   2:14.79   +12.440            
40    Saskia Alusalu                 A1   EST   2:14.98   +12.630            
41    Anamaria Pârv                  B1   ROU   2:19.25   +16.900            
42    Alina Bianca Dănescu           B1   ROU   2:19.27   +16.920            
43    Irina Jurotsjkina              A1   KAZ   2:19.68   +17.330            
44    Clare Jeong                    B1   USA   2:20.77   +18.420            
45    Fanni Farkas                   A2   HUN   2:21.16   +18.810   PB       
46    Nicoline Roelofs Christensen   A1   DEN   2:22.93   +20.580   SB       
47    Anne Michiels                  B1   BEL   2:23.82   +21.470            
48    Ana Maria Opincariu            B1   ROU   2:24.28   +21.930            
49    Miina Peltonen                 B1   FIN   2:24.68   +22.330   SB       
50    Altantulga Enkh-Ariun          B1   MGL   2:27.28   +24.930            
DNF   Ksenija Zjitlukhina            B1   KAZ   -                            
DNF   Aleksandra Kapruziak           B1   POL   -                            



Team Pursuit (Women), 13.11.2011

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD    
1     Antoinette de Jong      B2   NED   3:08.46             TRJ, PB   
1     Reina Anema             A1   NED   3:08.46             TRJ, PB   
1     Pien Keulstra           A1   NED   3:08.46             TRJ, PB   
2     Misaki Oshigiri         A2   JPN   3:11.68   +3.220    SB        
2     Nana Takahashi          A2   JPN   3:11.68   +3.220    SB        
2     Nana Takagi             A2   JPN   3:11.68   +3.220              
3     Feitong Liu             A2   CHN   3:14.00   +5.540    NRJ       
3     Xin.92 Zhao             A2   CHN   3:14.00   +5.540    NRJ       
3     Ke Xu                   A2   CHN   3:14.00   +5.540    NRJ       
4     Do-Yeong Park           A2   KOR   3:16.33   +7.870              
4     Yoon-Hee Heo            B2   KOR   3:16.33   +7.870    SB        
4     Jee-Eun Nam             B1   KOR   3:16.33   +7.870    SB        
5     Anna Tsjernova          A2   RUS   3:18.84   +10.380             
5     Tatjana Usjakova        A2   RUS   3:18.84   +10.380             
5     Alesja Tsjernega        A2   RUS   3:18.84   +10.380             
6     Beate Plendl            B2   GER   3:19.49   +11.030   PB        
6     Jessica Beckert         A1   GER   3:19.49   +11.030   PB        
6     Leia Marie Behlau       B1   GER   3:19.49   +11.030   PB        
7     Irina Sjumikhina        A2   KAZ   3:26.05   +17.590             
7     Marina Ivanova          A2   KAZ   3:26.05   +17.590             
7     Irina Jurotsjkina       A1   KAZ   3:26.05   +17.590   PB        
8     Angelika Fudalej        A2   POL   3:26.38   +17.920   SB        
8     Urszula Włodarczyk      B2   POL   3:26.38   +17.920   SB        
8     Aleksandra Kapruziak    B1   POL   3:26.38   +17.920             
9     Paola Simionato         A2   ITA   3:27.01   +18.550   SB        
9     Valentina D' Eletto     A2   ITA   3:27.01   +18.550   SB        
9     Linda Bortolotti        B2   ITA   3:27.01   +18.550   SB        
10    Anna Romanenko          B2   BLR   3:27.63   +19.170   NRJ       
10    Tatjana Artma           A2   BLR   3:27.63   +19.170   NRJ       
10    Tatjana Stambrovskaja   A1   BLR   3:27.63   +19.170   NRJ       
11    Anamaria Pârv           B1   ROU   3:41.80   +33.340   NRJ       
11    Alina Bianca Dănescu    B1   ROU   3:41.80   +33.340   NRJ       
11    Teodora-Diana Pană      C2   ROU   3:41.80   +33.340   NRJ       



Team Pursuit (Men), 13.11.2011

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD    
1     Paul-Yme Brunsmann       A1   NED   3:59.65             PB        
1     Kai Verbij               B2   NED   3:59.65                       
1     Thomas Krol              A2   NED   3:59.65                       
2     Haiming Zhang            A2   CHN   3:59.74   +0.090    NRJ       
2     Yan.92 Liu               A2   CHN   3:59.74   +0.090    NRJ       
2     Fan.96 Yang              C2   CHN   3:59.74   +0.090    NRJ       
3     Jin-Soo.92 Kim           A2   KOR   4:00.06   +0.410              
3     Jin-Yeong Lee            A2   KOR   4:00.06   +0.410              
3     Tae-Yun Kim              B2   KOR   4:00.06   +0.410    PB        
4     Philipp Steinert         A2   GER   4:02.57   +2.920    SB        
4     Jonas Pflug              A2   GER   4:02.57   +2.920    SB        
4     Felix Maly               A1   GER   4:02.57   +2.920    SB        
5     Andrea Giovannini        A1   ITA   4:03.60   +3.950              
5     Andrea Stefani           A1   ITA   4:03.60   +3.950              
5     Nicola Tumolero          B2   ITA   4:03.60   +3.950              
6     Pavel Kulizhnikov        A1   RUS   4:03.83   +4.180    SB        
6     Konstantin.93 Nikitin    A1   RUS   4:03.83   +4.180    SB        
6     Kirill Golubev           A2   RUS   4:03.83   +4.180    SB        
7     Vitalij Zagorodko        A2   KAZ   4:08.66   +9.010    PB        
7     Jurij Gentselev          A1   KAZ   4:08.66   +9.010    PB        
7     Andrej Pak               A2   KAZ   4:08.66   +9.010    PB        
8     Simen Spieler Nilsen     A1   NOR   4:08.74   +9.090              
8     Sindre Henriksen         A2   NOR   4:08.74   +9.090    SB        
8     Viktor Nybråten          A1   NOR   4:08.74   +9.090    SB        
9     Adrian Wielgat           A2   POL   4:09.92   +10.270   SB        
9     Piotr Sowa               A2   POL   4:09.92   +10.270   SB        
9     Kamil Ziemba             A1   POL   4:09.92   +10.270   SB        
10    Erik Wetterdal           B2   SWE   4:12.53   +12.880   NRJ       
10    David Andersson          A1   SWE   4:12.53   +12.880   NRJ       
10    Joel Wisting             A1   SWE   4:12.53   +12.880   NRJ       
11    Artjom Tsygankov         A1   BLR   4:14.40   +14.750             
11    Artiom Chaban            B2   BLR   4:14.40   +14.750             
11    Jurij Lavskij            A1   BLR   4:14.40   +14.750   PB        
12    Tommi Pulli              A2   FIN   4:14.71   +15.060   NRJ       
12    Verneri Kinnunen         A2   FIN   4:14.71   +15.060   NRJ       
12    Juho Vaittinen           A1   FIN   4:14.71   +15.060   NRJ       
13    Risto Liiv               A2   EST   4:28.47   +28.820   NRJ, NR   
13    Marten Liiv              C2   EST   4:28.47   +28.820   NRJ, NR   
13    Aleks Luik               B2   EST   4:28.47   +28.820   NRJ, NR   
14    Alexandru Vlad Oprea     A1   ROU   4:36.33   +36.680   PB        
14    Cristian-Adrian Mocanu   C2   ROU   4:36.33   +36.680   PB        
14    Pedro Andrei Mănescu     C1   ROU   4:36.33   +36.680   PB        
DNF   Shouta Nakamura          A1   JPN   -                             
DNF   Masahito Oobayashi       A1   JPN   -                             
DNF   Junya Miwa               A1   JPN   -                             



2x500 meter (Women), 12. - 13.11.2011

POS   NAME                           AG   NAT   500M 1. RACE             500M 2. RACE               POINTS   DIFF      RECORDS   
1     Karolína Erbanová              A2   CZE   39.99          (1)       39.57          (1)         79.560             TRJ       
2     Moniek Klijnstra               A2   NED   40.43          (2)       40.40          (4)         80.830   +1.270              
3     Anna Tsujinaka                 A2   JPN   40.70          (5)       40.27          (2)         80.970   +1.410              
4     Misaki Oshigiri                A2   JPN   40.53          (3)       40.55          (5)         81.080   +1.520    SB        
5     Xiaoxuan Shi                   C2   CHN   40.79          (8)       40.67          (6)    SB   81.460   +1.900    SB        
6     Mee Jang                       B1   KOR   41.11          (11)      40.38          (3)    SB   81.490   +1.930    SB        
7     Tatjana Karannikova            A2   RUS   40.62          (4)       40.89          (8)         81.510   +1.950              
8     Letitia de Jong                A2   NED   40.80          (9)       40.78          (7)         81.580   +2.020              
9     Ke Xu                          A2   CHN   40.72          (6)       40.96          (9)         81.680   +2.120              
10    Le Xu                          A1   CHN   41.32          (13)      41.00          (10)   SB   82.320   +2.760    PB        
11    Paola Simionato                A2   ITA   41.18          (12)      41.54          (13)        82.720   +3.160              
12    Beate Plendl                   B2   GER   41.59          (16)      41.39          (11)   SB   82.980   +3.420    SB        
13    Yu.96 Tian                     C2   CHN   41.60          (17)      41.40          (12)        83.000   +3.440              
14    Lisa-Sophie Gericke            B2   GER   41.50          (15)      41.72          (16)        83.220   +3.660    PB        
15    Anna Romanenko                 B2   BLR   41.87          (21)      41.66          (14)        83.530   +3.970              
16    Irina Sjumikhina               A2   KAZ   41.89          (22)      41.69          (15)        83.580   +4.020              
17    Valentina D' Eletto            A2   ITA   41.97          (23)      41.91          (18)   SB   83.880   +4.320    PB        
18    Aleksandra Katsjurkina         B2   RUS   41.85          (19)      42.19          (19)        84.040   +4.480    SB        
19    Miku Asano                     C2   JPN   42.18          (25)      41.91          (17)        84.090   +4.530              
20    Anastasija Kozina              A1   RUS   42.39          (27)      42.72          (20)        85.110   +5.550              
21    Marta Tokarz                   A1   POL   43.05          (30)      43.14          (21)        86.190   +6.630    SB        
22    Kristina Odintsova             A1   BLR   43.43          (33)      43.23          (22)        86.660   +7.100              
23    Ksenija Zjitlukhina            B1   KAZ   43.49          (35)      43.44          (23)        86.930   +7.370              
24    Linda Bortolotti               B2   ITA   43.62          (37)      44.23          (25)        87.850   +8.290    SB        
25    Yuki Yokoyama                  C2   JPN   43.79          (38)      44.25          (26)        88.040   +8.480              
26    Natalja Khramtsova             B1   BLR   44.00          (39)      44.47          (27)        88.470   +8.910              
27    Anamaria Pârv                  B1   ROU   44.23          (41)      44.50          (28)        88.730   +9.170    PB        
28    Miina Peltonen                 B1   FIN   44.66          (44)      44.15          (24)        88.810   +9.250    PB        
29    Bianca-Lorena Stănică          C1   ROU   45.04          (46)      44.59          (29)        89.630   +10.070   NRJ       
30    Nicoline Roelofs Christensen   A1   DEN   45.00          (45)      44.71          (30)   SB   89.710   +10.150   NRJ, NR   
31    Anne Michiels                  B1   BEL   45.31          (47)      46.30          (34)        91.610   +12.050   NRJ       
32    Alina Bianca Dănescu           B1   ROU   46.05          (49)      45.62          (32)        91.670   +12.110             
33    Clare Jeong                    B1   USA   45.81          (48)      46.22          (33)        92.030   +12.470             
34    Altantulga Enkh-Ariun          B1   MGL   46.57          (50)      46.45          (35)        93.020   +13.460   NRJ       
      Teodora-Diana Pană             C2   ROU   -                        45.33          (31)        -                            
      Saskia Alusalu                 A1   EST   44.59          (43)      -                          -                            
      Fanni Farkas                   A2   HUN   44.41          (42)      -                          -                            
      Raluca Doina Ştef              A2   ROU   44.10          (40)      -                          -                            
      Lillian Iwaniszyn              A1   POL   43.56          (36)      -                          -                            
      Leia Marie Behlau              B1   GER   43.45          (34)      -                          -                            
      Ellen Bjertnes                 B2   NOR   43.09          (32)      -                          -                            
      Urszula Włodarczyk             B2   POL   43.06          (31)      -                          -                            
      Tatjana Artma                  A2   BLR   42.94          (29)      -                          -                            
      Sophie Reinländer              B2   GER   42.54          (28)      -                          -                            
      Aleksandra Kapruziak           B1   POL   42.33          (26)      -                          -                            
      Kaitlyn McGregor               A1   SUI   42.04          (24)      -                          -                            
      Sofie Karoline Haugen          B2   NOR   41.85          (20)      -                          -                            
      Aleksandra Stsjelkonogova      A1   RUS   41.79          (18)      -                          -                            
      Reina Anema                    A1   NED   41.49          (14)      -                          -                            
      Vanessa Bittner                B1   AUT   40.94          (10)      -                          -                            
      Antoinette de Jong             B2   NED   40.76          (7)       -                          -                            



2x500 meter (Men), 12. - 13.11.2011

POS   NAME                           AG   NAT   500M 1. RACE                500M 2. RACE                POINTS   DIFF      RECORDS   
1     Tsubasa Hasegawa               A1   JPN   36.03          (1)          35.95          (1)          71.980             TRJ       
2     Woo-Jin Kim                    A2   KOR   36.25          (2)          36.12          (2)          72.370   +0.390              
3     Junya Miwa                     A1   JPN   36.41          (3)          36.26          (4)    SB    72.670   +0.690    SB        
4     Tommi Pulli                    A2   FIN   36.66          (5)          36.12          (3)    SB    72.780   +0.800    NRJ       
5     Qiuming Bai                    B2   CHN   36.42          (4)          36.72          (6)          73.140   +1.160              
6     Ruslan Murashov                A2   RUS   36.70          (6)          36.52          (5)          73.220   +1.240              
7     Konstantin.93 Nikitin          A1   RUS   36.74          (7)          36.81          (8)          73.550   +1.570              
8     Pavel Kulizhnikov              A1   RUS   36.82          (9)          36.80          (7)          73.620   +1.640              
9     Tae-Yun Kim                    B2   KOR   36.79          (8)          36.86          (9)          73.650   +1.670    NRJ       
10    Wei.94 Wang                    B2   CHN   37.48          (16)         37.01          (10)         74.490   +2.510              
11    Ruben Romeijn                  A2   NED   37.32          (13)         37.25          (11)         74.570   +2.590              
12    Denis Butakov                  A1   RUS   37.16          (12)         37.43          (13)         74.590   +2.610              
13    Niels Olivier                  A2   NED   37.50          (17)         37.35          (12)         74.850   +2.870              
14    Juho Vaittinen                 A1   FIN   38.06          (19)         37.94          (15)         76.000   +4.020              
15    Christian Oberbichler          A2   SUI   38.23          (21)         37.94          (16)         76.170   +4.190    SB        
16    Simen Kroken                   A2   NOR   38.53          (23)         37.90          (14)         76.430   +4.450              
17    Artiom Chaban                  B2   BLR   38.50          (22)         38.07          (17)         76.570   +4.590    NRJ       
18    Yuuji.96 Kobayashi             B1   JPN   38.58          (24)         38.34          (20)         76.920   +4.940              
19    Toshihiro Kakui                B1   JPN   38.73          (26)         38.30          (19)         77.030   +5.050              
20    Verneri Kinnunen               A2   FIN   38.62          (25)         38.60          (24)         77.220   +5.240    PB        
21    Roman.96 Dubovik               C2   BLR   38.83          (27)         38.57          (23)         77.400   +5.420    NRJ       
22    Andrej Pak                     A2   KAZ   38.88          (28)         38.57          (22)         77.450   +5.470              
23    Piotr Michalski                B2   POL   38.88          (29)         38.73          (25)         77.610   +5.630              
24    Darsil Essamambo               A1   KAZ   39.16          (36)         38.49          (21)         77.650   +5.670              
25    Dawid Chyc                     B2   POL   39.04          (34)         39.14          (26)         78.180   +6.200    PB        
26    Miro Puolakka                  A1   FIN   39.36          (40)         39.45          (28)         78.810   +6.830    SB        
27    Risto Liiv                     A2   EST   39.60          (43)         39.57          (30)         79.170   +7.190    NRJ, NR   
28    Dmitrij Listratenko            B2   BLR   39.73          (45)         39.91          (32)         79.640   +7.660              
29    Alexandru Vlad Oprea           A1   ROU   40.51          (47)         39.90          (31)         80.410   +8.430              
30    Jevgenij Malinovskij           A1   KAZ   40.76          (48)         40.08          (33)         80.840   +8.860    SB        
31    Quinten van de Sande           B1   BEL   40.80          (49)         40.77          (35)   NRJ   81.570   +9.590    NRJ, NR   
32    Cristian-Adrian Mocanu         C2   ROU   41.09          (50)         40.57          (34)         81.660   +9.680    NRJ       
33    Bence Horváth                  A1   HUN   41.79          (51)         41.21          (36)   SB    83.000   +11.020   PB        
34    Lucas Hofstede                 B1   DEN   42.09          (52)         41.43          (37)   PB    83.520   +11.540   NRJ, NR   
35    Pedro Andrei Mănescu           C1   ROU   43.61          (54)         43.49          (38)         87.100   +15.120   PB        
      Mikkel Kirkegaard Øritsland    B1   DEN   42.33          (53)         -                           -                            
      Marten Liiv                    C2   EST   39.88          (46)   NRJ   -                           -                            
      Manuel Gras                    B2   GER   39.72          (44)         -                           -                            
      Piotr Sowa                     A2   POL   -                           39.51          (29)         -                            
      Anton Kapustin                 B1   BLR   -                           39.44          (27)         -                            
      Artjom Tsygankov               A1   BLR   39.39          (42)         -                           -                            
      Linus Heidegger                B1   AUT   39.37          (41)         -                           -                            
      Felix Maly                     A1   GER   39.28          (39)         -                           -                            
      Jonas Pflug                    A2   GER   39.24          (38)         -                           -                            
      Stefan Due Schmidt             B2   DEN   39.19          (37)         -                           -                            
      Sindre Henriksen               A2   NOR   39.11          (35)         -                           -                            
      Armin Hager                    B2   AUT   39.03          (33)         -                           -                            
      Kamil Ziemba                   A1   POL   38.97          (32)         -                           -                            
      Viktor Nybråten                A1   NOR   38.96          (31)         -                           -                            
      Adrian Wielgat                 A2   POL   38.89          (30)         -                           -                            
      Paul-Yme Brunsmann             A1   NED   -                           38.25          (18)         -                            
      Philipp Steinert               A2   GER   38.17          (20)         -                           -                            
      Andrea Giovannini              A1   ITA   37.74          (18)         -                           -                            
      Thomas Krol                    A2   NED   37.45          (15)         -                           -                            
      Kai Verbij                     B2   NED   37.37          (14)         -                           -                            
      Simen Spieler Nilsen           A1   NOR   37.14          (11)         -                           -                            
      Fan.96 Yang                    C2   CHN   37.10          (10)   SB    -                           -                            



1. Junior World Cup
12. - 13.11.2011
Gunda Niemann Stirnemann Halle (GER)

NAME                           AG   500M (1. RACE)          500M (2. RACE)          3000M               1500M               TEAM PURSUIT, 8 LAPS          
                                    12.11.2011              12.11.2011              12.11.2011          13.11.2011          13.11.2011                    
Philipp Steinert               A2   38.17            (20)                           DQ                  1:53.14      (11)   4:02.57                (4)    
Thomas Krol                    A2   37.45            (15)                           3:52.27      (1)    1:50.60      (3)    3:59.65                (1)    
Andrea Giovannini              A1   37.74            (18)                           3:59.18      (14)   1:55.06      (18)   4:03.60                (5)    
Jonas Pflug                    A2   39.24            (38)                           3:55.73      (8)    1:55.60      (19)   4:02.57                (4)    
Tommi Pulli                    A2   36.66            (5)    36.12            (3)    3:57.58      (10)   1:50.90      (5)    4:14.71                (12)   
Simen Spieler Nilsen           A1   37.14            (11)                           3:54.48      (3)    1:52.53      (10)   4:08.74                (8)    
Viktor Nybråten                A1   38.96            (31)                           4:05.80      (23)   1:57.21      (26)   4:08.74                (8)    
Kamil Ziemba                   A1   38.97            (32)                           4:07.32      (27)   1:58.25      (33)   4:09.92                (9)    
Juho Vaittinen                 A1   38.06            (19)   37.94            (15)   4:15.43      (41)   1:58.22      (32)   4:14.71                (12)   
Verneri Kinnunen               A2   38.62            (25)   38.60            (24)   4:18.93      (44)   1:57.97      (31)   4:14.71                (12)   
Alexandru Vlad Oprea           A1   40.51            (47)   39.90            (31)   4:09.56      (32)   2:03.78      (53)   4:36.33                (14)   
Kai Verbij                     B2   37.37            (14)                           3:57.58      (11)   1:51.88      (7)    3:59.65                (1)    
Marten Liiv                    C2   39.88            (46)                           4:23.55      (47)   2:05.27      (56)   4:28.47                (13)   
Artjom Tsygankov               A1   39.39            (42)                           4:04.72      (20)   1:56.19      (22)   4:14.40                (11)   
Pedro Andrei Mănescu           C1   43.61            (54)   43.49            (38)   4:46.72      (51)   2:17.39      (62)   4:36.33                (14)   
Paul-Yme Brunsmann             A1                           38.25            (18)   4:07.89      (28)   1:53.29      (12)   3:59.65                (1)    
Adrian Wielgat                 A2   38.89            (30)                           4:01.17      (18)   1:57.00      (25)   4:09.92                (9)    
Fan.96 Yang                    C2   37.10            (10)                           3:52.39      (2)    1:50.75      (4)    3:59.74                (2)    
Cristian-Adrian Mocanu         C2   41.09            (50)   40.57            (34)   4:32.13      (50)   2:08.54      (59)   4:36.33                (14)   
Manuel Gras                    B2   39.72            (44)                           4:11.69      (35)   1:59.74      (39)                                 
Linus Heidegger                B1   39.37            (41)                           DQ                  1:59.76      (40)                                 
Armin Hager                    B2   39.03            (33)                           4:08.68      (29)   1:58.39      (35)                                 
Quinten van de Sande           B1   40.80            (49)   40.77            (35)   4:28.15      (48)   2:08.37      (58)                                 
Mikkel Kirkegaard Øritsland    B1   42.33            (53)                           4:20.23      (46)   2:04.90      (55)                                 
Stefan Due Schmidt             B2   39.19            (37)                           4:00.02      (17)   1:55.98      (21)                                 
Felix Maly                     A1   39.28            (39)                           4:04.28      (19)                       4:02.57                (4)    
Sindre Henriksen               A2   39.11            (35)                           4:06.50      (25)                       4:08.74                (8)    
Lucas Hofstede                 B1   42.09            (52)   41.43            (37)   4:47.16      (52)                                                     
Andrej Pak                     A2   38.88            (28)   38.57            (22)                       1:57.35      (28)   4:08.66                (7)    
Risto Liiv                     A2   39.60            (43)   39.57            (30)                       2:03.76      (52)   4:28.47                (13)   
Tae-Yun Kim                    B2   36.79            (8)    36.86            (9)                        1:52.36      (8)    4:00.06                (3)    
Pavel Kulizhnikov              A1   36.82            (9)    36.80            (7)                        1:49.86      (1)    4:03.83                (6)    
Piotr Sowa                     A2                           39.51            (29)                       2:00.06      (41)   4:09.92                (9)    
Ruben Romeijn                  A2   37.32            (13)   37.25            (11)                       1:57.28      (27)                                 
Christian Oberbichler          A2   38.23            (21)   37.94            (16)                       2:00.81      (46)                                 
Dmitrij Listratenko            B2   39.73            (45)   39.91            (32)                       2:04.14      (54)                                 
Darsil Essamambo               A1   39.16            (36)   38.49            (21)                       1:58.55      (36)                                 
Simen Kroken                   A2   38.53            (23)   37.90            (14)                       1:59.60      (38)                                 
Piotr Michalski                B2   38.88            (29)   38.73            (25)                       2:00.53      (44)                                 
Bence Horváth                  A1   41.79            (51)   41.21            (36)                       2:16.73      (61)                                 
Roman.96 Dubovik               C2   38.83            (27)   38.57            (23)                       2:00.62      (45)                                 
Anton Kapustin                 B1                           39.44            (27)                       2:00.48      (43)                                 
Ruslan Murashov                A2   36.70            (6)    36.52            (5)                        1:56.90      (24)                                 
Woo-Jin Kim                    A2   36.25            (2)    36.12            (2)                        1:50.51      (2)                                  
Junya Miwa                     A1   36.41            (3)    36.26            (4)                                            DNF                           
Konstantin.93 Nikitin          A1   36.74            (7)    36.81            (8)                                            4:03.83                (6)    
Artiom Chaban                  B2   38.50            (22)   38.07            (17)                                           4:14.40                (11)   
Niels Olivier                  A2   37.50            (17)   37.35            (12)                                                                         
Miro Puolakka                  A1   39.36            (40)   39.45            (28)                                                                         
Jevgenij Malinovskij           A1   40.76            (48)   40.08            (33)                                                                         
Wei.94 Wang                    B2   37.48            (16)   37.01            (10)                                                                         
Tsubasa Hasegawa               A1   36.03            (1)    35.95            (1)                                                                          
Yuuji.96 Kobayashi             B1   38.58            (24)   38.34            (20)                                                                         
Dawid Chyc                     B2   39.04            (34)   39.14            (26)                                                                         
Toshihiro Kakui                B1   38.73            (26)   38.30            (19)                                                                         
Denis Butakov                  A1   37.16            (12)   37.43            (13)                                                                         
Qiuming Bai                    B2   36.42            (4)    36.72            (6)                                                                          
Nicola Tumolero                B2                                                   4:11.61      (34)   2:01.79      (49)   4:03.60                (5)    
Andrea Stefani                 A1                                                   4:09.61      (33)   1:58.35      (34)   4:03.60                (5)    
Jin-Yeong Lee                  A2                                                   3:55.50      (7)    1:54.02      (15)   4:00.06                (3)    
David Andersson                A1                                                   3:55.05      (4)    1:52.39      (9)    4:12.53                (10)   
Jin-Soo.92 Kim                 A2                                                   3:58.41      (12)   1:51.83      (6)    4:00.06                (3)    
Vitalij Zagorodko              A2                                                   4:09.28      (31)   1:59.26      (37)   4:08.66                (7)    
Joel Wisting                   A1                                                   4:13.02      (37)   2:03.03      (50)   4:12.53                (10)   
Shouta Nakamura                A1                                                   3:55.94      (9)    2:36.40      (63)   DNF                           
Aleks Luik                     B2                                                   4:16.18      (43)   2:03.29      (51)   4:28.47                (13)   
Haiming Zhang                  A2                                                   3:55.50      (6)    1:53.58      (13)   3:59.74                (2)    
Erik Wetterdal                 B2                                                   4:15.76      (42)   2:01.07      (48)   4:12.53                (10)   
Yan.92 Liu                     A2                                                   3:55.19      (5)    1:54.85      (17)   3:59.74                (2)    
Kirill Golubev                 A2                                                   3:59.97      (16)   1:54.09      (16)   4:03.83                (6)    
Jurij Gentselev                A1                                                   4:13.67      (38)   1:57.95      (30)   4:08.66                (7)    
Martin Bjertnes                A2                                                   4:06.28      (24)   1:56.51      (23)                                 
Seitaro Ichinohe               B1                                                   4:05.07      (21)   1:57.38      (29)                                 
Philip Due Schmidt             C2                                                   4:30.21      (49)   2:11.92      (60)                                 
Aoi Yokoyama                   C1                                                   4:06.91      (26)   2:00.31      (42)                                 
Masahito Oobayashi             A1                                                   3:58.98      (13)                       DNF                           
Jurij Lavskij                  A1                                                   4:11.84      (36)                       4:14.40                (11)   
Ivan Solodukhin                A2                                                   3:59.35      (15)                                                     
Michał Ostaszewski             B2                                                   4:14.55      (39)                                                     
Maksim Dubovskij               C2                                                   4:19.03      (45)                                                     
Danila Semerikov               B2                                                   4:05.12      (22)                                                     
Denis Sedov                    B2                                                   4:08.95      (30)                                                     
Daniel Tylka                   B2                                                   4:14.66      (40)                                                     
Zsigmond Andras Papp           C2                                                   4:49.17      (53)                                                     
Michele Malfatti               B2                                                                       2:00.98      (47)                                 
Matti Yli-Ojanperä             A2                                                                       2:06.09      (57)                                 
Jevgenij Nazarov               A1                                                                       1:55.87      (20)                                 
Taro Kondo                     B2                                                                       1:53.64      (14)                                 

NAME                           AG   500M (1. RACE)          500M (2. RACE)          3000M               1500M               TEAM PURSUIT, 6 LAPS          
                                    12.11.2011              12.11.2011              12.11.2011          13.11.2011          13.11.2011                    
Reina Anema                    A1   41.49            (14)                           4:23.18      (9)    2:04.09      (6)    3:08.46                (1)    
Antoinette de Jong             B2   40.76            (7)                            4:17.26      (4)    2:04.40      (8)    3:08.46                (1)    
Aleksandra Kapruziak           B1   42.33            (26)                           4:35.43      (24)   DNF                 3:26.38                (8)    
Urszula Włodarczyk             B2   43.06            (31)                           4:34.66      (21)   2:10.91      (29)   3:26.38                (8)    
Vanessa Bittner                B1   40.94            (10)                           4:30.98      (17)   2:07.10      (14)                                 
Lillian Iwaniszyn              A1   43.56            (36)                           4:46.99      (28)   2:14.79      (39)                                 
Saskia Alusalu                 A1   44.59            (43)                           4:32.31      (19)   2:14.98      (40)                                 
Ellen Bjertnes                 B2   43.09            (32)                           4:42.37      (27)   2:11.84      (31)                                 
Nicoline Roelofs Christensen   A1   45.00            (45)   44.71            (30)   5:10.99      (36)   2:22.93      (46)                                 
Sofie Karoline Haugen          B2   41.85            (20)                           4:30.21      (14)   2:09.78      (24)                                 
Anne Michiels                  B1   45.31            (47)   46.30            (34)   5:01.43      (35)   2:23.82      (47)                                 
Raluca Doina Ştef              A2   44.10            (40)                           4:38.46      (25)   2:14.75      (38)                                 
Clare Jeong                    B1   45.81            (48)   46.22            (33)   4:57.71      (32)   2:20.77      (44)                                 
Altantulga Enkh-Ariun          B1   46.57            (50)   46.45            (35)   5:17.70      (37)   2:27.28      (50)                                 
Teodora-Diana Pană             C2                           45.33            (31)   4:53.77      (31)                       3:41.80                (11)   
Kaitlyn McGregor               A1   42.04            (24)                           4:35.26      (23)                                                     
Bianca-Lorena Stănică          C1   45.04            (46)   44.59            (29)   4:58.65      (33)                                                     
Beate Plendl                   B2   41.59            (16)   41.39            (11)                       2:10.16      (26)   3:19.49                (6)    
Paola Simionato                A2   41.18            (12)   41.54            (13)                       2:11.45      (30)   3:27.01                (9)    
Valentina D' Eletto            A2   41.97            (23)   41.91            (18)                       2:14.38      (37)   3:27.01                (9)    
Leia Marie Behlau              B1   43.45            (34)                                               2:10.55      (27)   3:19.49                (6)    
Anna Romanenko                 B2   41.87            (21)   41.66            (14)                       2:12.00      (33)   3:27.63                (10)   
Anamaria Pârv                  B1   44.23            (41)   44.50            (28)                       2:19.25      (41)   3:41.80                (11)   
Irina Sjumikhina               A2   41.89            (22)   41.69            (15)                       2:09.74      (23)   3:26.05                (7)    
Ke Xu                          A2   40.72            (6)    40.96            (9)                        2:09.10      (20)   3:14.00                (3)    
Tatjana Artma                  A2   42.94            (29)   DNS                                         2:12.82      (34)   3:27.63                (10)   
Alina Bianca Dănescu           B1   46.05            (49)   45.62            (32)                       2:19.27      (42)   3:41.80                (11)   
Sophie Reinländer              B2   42.54            (28)                                               2:10.69      (28)                                 
Fanni Farkas                   A2   44.41            (42)   DQ                                          2:21.16      (45)                                 
Letitia de Jong                A2   40.80            (9)    40.78            (7)                        2:07.05      (13)                                 
Ksenija Zjitlukhina            B1   43.49            (35)   43.44            (23)                       DNF                                               
Karolína Erbanová              A2   39.99            (1)    39.57            (1)                        2:02.97      (3)                                  
Mee Jang                       B1   41.11            (11)   40.38            (3)                        2:05.68      (11)                                 
Le Xu                          A1   41.32            (13)   41.00            (10)                       2:09.60      (21)                                 
Miina Peltonen                 B1   44.66            (44)   44.15            (24)                       2:24.68      (49)                                 
Aleksandra Stsjelkonogova      A1   41.79            (18)   DQ                                          2:07.29      (15)                                 
Linda Bortolotti               B2   43.62            (37)   44.23            (25)                                           3:27.01                (9)    
Misaki Oshigiri                A2   40.53            (3)    40.55            (5)                                            3:11.68                (2)    
Moniek Klijnstra               A2   40.43            (2)    40.40            (4)                                                                          
Kristina Odintsova             A1   43.43            (33)   43.23            (22)                                                                         
Lisa-Sophie Gericke            B2   41.50            (15)   41.72            (16)                                                                         
Anna Tsujinaka                 A2   40.70            (5)    40.27            (2)                                                                          
Tatjana Karannikova            A2   40.62            (4)    40.89            (8)                                                                          
Natalja Khramtsova             B1   44.00            (39)   44.47            (27)                                                                         
Anastasija Kozina              A1   42.39            (27)   42.72            (20)                                                                         
Aleksandra Katsjurkina         B2   41.85            (19)   42.19            (19)                                                                         
Marta Tokarz                   A1   43.05            (30)   43.14            (21)                                                                         
Yuki Yokoyama                  C2   43.79            (38)   44.25            (26)                                                                         
Miku Asano                     C2   42.18            (25)   41.91            (17)                                                                         
Yu.96 Tian                     C2   41.60            (17)   41.40            (12)                                                                         
Xiaoxuan Shi                   C2   40.79            (8)    40.67            (6)                                                                          
Jessica Beckert                A1                                                   4:23.35      (10)   2:09.66      (22)   3:19.49                (6)    
Do-Yeong Park                  A2                                                   4:20.23      (7)    2:04.19      (7)    3:16.33                (4)    
Angelika Fudalej               A2                                                   4:32.68      (20)   2:11.90      (32)   3:26.38                (8)    
Feitong Liu                    A2                                                   4:28.26      (12)   2:06.37      (12)   3:14.00                (3)    
Nana Takagi                    A2                                                   4:17.20      (3)    2:02.96      (2)    3:11.68                (2)    
Marina Ivanova                 A2                                                   4:34.76      (22)   2:12.86      (35)   3:26.05                (7)    
Alesja Tsjernega               A2                                                   4:29.31      (13)   2:08.81      (19)   3:18.84                (5)    
Tatjana Usjakova               A2                                                   4:22.21      (8)    2:07.78      (16)   3:18.84                (5)    
Anna Tsjernova                 A2                                                   4:16.34      (2)    2:03.74      (5)    3:18.84                (5)    
Xin.92 Zhao                    A2                                                   4:25.83      (11)   2:05.09      (10)   3:14.00                (3)    
Pien Keulstra                  A1                                                   4:13.29      (1)    2:02.35      (1)    3:08.46                (1)    
Yoon-Hee Heo                   B2                                                   4:30.60      (16)   2:04.52      (9)    3:16.33                (4)    
Jee-Eun Nam                    B1                                                   4:30.34      (15)   2:08.15      (17)   3:16.33                (4)    
Risa Takayama                  A2                                                   4:20.08      (6)    2:03.66      (4)                                  
Marija Krotova                 B2                                                   4:49.42      (30)   2:13.45      (36)                                 
Rio Harada                     C2                                                   4:31.66      (18)   2:09.82      (25)                                 
Tatjana Stambrovskaja          A1                                                   4:58.78      (34)                       3:27.63                (10)   
Nana Takahashi                 A2                                                   4:17.49      (5)                        3:11.68                (2)    
Ljudmila Maslovskaja           A2                                                   4:42.18      (26)                                                     
Xu.95 Wang                     B1                                                   4:47.82      (29)                                                     
Nikola Zdráhalova              B1                                                   5:22.44      (38)                                                     
Irina Jurotsjkina              A1                                                                       2:19.68      (43)   3:26.05                (7)    
Ana Maria Opincariu            B1                                                                       2:24.28      (48)                                 
Sumire Kikuchi                 B1                                                                       2:08.61      (18)