Competition: 1. Junior World Cup 2017/2018

Information:
  • 139 athletes from 26 nations
  • 65 women and 74 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start, Team Sprint)
  • 474 races (18x mit DNF/DNS/DQ)

Men - 1000 meter
25.11.2017

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Seon Kyo Jeong (A2) KOR 1:10.19 SB - 100
2 Shuuta Matsudzu (A1) JPN 1:10.56 PB +0.370 80
3 Torai Ishikawa (A2) JPN 1:11.17 +0.980 70
4 Seong-Hyeon Park (A1) KOR 1:11.33 +1.140 60
5 Samuli Suomalainen (A2) FIN 1:11.58 +1.392 50
6 Rio Iwasa (A2) JPN 1:11.58 SB +1.396 44
7 Damian Żurek (A1) POL 1:11.75 SB +1.560 40
8 Ruslan.98 Zakharov (A2) RUS 1:11.90 +1.710 36
9 Jeffrey Rosanelli (A2) ITA 1:11.92 +1.730 32
10 Sergej Loginov (A1) RUS 1:11.92 +1.732 28
11 Michael Roth (A2) GER 1:12.01 SB +1.820 24
12 Janno Botman (A1) NED 1:12.06 +1.870 20
13 Paul Galczinsky (A2) GER 1:12.07 +1.880 18
14 Gabriel Odor (B2) AUT 1:12.14 NRJ +1.956 16
15 Francesco Betti (A1) ITA 1:12.14 +1.957 14
16 Aleksandr Podolskij (A2) RUS 1:12.19 +2.000 12
17 Stefan Neumiarzhytski (A2) RUS 1:12.29 SB +2.100 10
18 Ole Jeske (A2) GER 1:12.37 +2.180 8
19 Max Reder (A1) GER 1:12.50 +2.310 6
20 Daan Baks (A2) NED 1:12.69 +2.500 5
21 Gaweł Oficjalski (A2) POL 1:12.75 +2.560 4
22 Evgeniy Bolgov (A2) BLR 1:13.11 +2.920 3
23 Anvar Mukhamadejev (A2) KAZ 1:13.44 +3.250 2
24 Jonas Nordhøy Kristensen (A2) NOR 1:13.47 +3.280 1
25 Vladislav Zapojkin (A2) BLR 1:13.54 SB +3.350 0
26 Artur Galiyev (A1) KAZ 1:13.59 +3.400 0
27 Enrico Salino (A2) ITA 1:13.61 +3.420 0
28 Viktor Rudenko (A2) BLR 1:13.66 +3.470 0
29 Jort Boomhouwer (A2) NED 1:13.69 +3.500 0
30 Vladislav Zjiburtovitsj (A1) BLR 1:13.98 +3.790 0
31 Kouki Takamizawa (A1) JPN 1:14.06 SB +3.870 0
32 Pål Myhren Kristensen (A1) NOR 1:14.58 +4.390 0
33 Hallgeir Engebråten (A1) NOR 1:14.99 +4.800 0
34 Vjatsjeslav Zaretskij (B2) KAZ 1:15.08 +4.890 0
35 Thomas Lande Eriksen (A2) NOR 1:15.13 SB +4.940 0
36 Jakub Piotrowski (A1) POL 1:15.34 +5.150 0
37 Joonas Valge (B2) EST 1:15.38 +5.190 0
38 Nicola Nadalini (B2) ITA 1:15.48 +5.290 0
39 Jakub Klembara (A2) SVK 1:15.70 +5.510 0
40 Nil Llop Izquierdo (C2) ESP 1:15.76 NRJ +5.570 0
41 Peter Riches (B1) GBR 1:15.97 NRJ +5.780 0
42 Botond Bejczi (A1) HUN 1:16.64 +6.450 0
43 Sebastien Briestansky (A2) CZE 1:16.92 +6.730 0
44 Ignaz Gschwentner (B1) AUT 1:17.42 +7.230 0
45 Joona Suomalainen (A1) FIN 1:17.43 +7.240 0
46 Niclas Mastrup (B2) DEN 1:18.71 +8.520 0
47 Matej Filip (A2) SVK 1:18.95 PB +8.760 0
48 Tamas Szögi (A1) HUN 1:19.59 PB +9.400 0
49 Samuel Airey (A2) GBR 1:19.63 +9.440 0
50 Cosmin Nedelea (A1) ROU 1:19.94 +9.750 0
51 Jarno Schellekens (A1) BEL 1:19.95 SB +9.760 0
52 Erik Decker (A1) SWE 1:20.20 +10.010 0
53 Dániel Gyurmánczi (B1) HUN 1:20.39 +10.200 0
54 Jaakko Hautamäki (A2) FIN 1:20.43 +10.240 0
55 Rafael Heredia Barba (B2) ESP 1:20.81 +10.620 0
DQ Simon Bigler (B1) DEN DQ - 0
DQ Balázs Bence Kun (A1) HUN DQ - 0
DQ Jan Świątek (A2) POL DQ - 0
NRJ - National Record Juniors, CC2 - Age Group Record AG C1/C2, BB2 - Age Group Record AG B1/B2, AA2 - Age Group Record AG A1/A2, SB - Seasonal Best