Competition: Junior Countrymatch

Information:
  • 30 athletes from 4 nations
  • 14 women and 16 men
  • 8 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Team Pursuit, 6 Laps, Team Pursuit, 8 Laps)
  • 119 races (2x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Junior Countrymatch
16. - 17.02.2008
Gifu Skate Rink (JPN)

Team Pursuit (Men), 16.02.2008

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Jan Blokhuijsen       A2   NED   4:01.36            TR       
1     Koen Verweij          B2   NED   4:01.36            TR       
1     Tom Schuit            A2   NED   4:01.36            TR       
2     Trevor Marsicano      A2   USA   4:04.92   +3.560            
2     Robert Lawrence       B2   USA   4:04.92   +3.560   SB       
2     Brian Hansen          B2   USA   4:04.92   +3.560            
2     Laurence Ducker       A1   USA   4:04.92   +3.560            
3     Masaki Nitta          A2   JPN   4:05.51   +4.150            
3     Tomoya Watanabe       B1   JPN   4:05.51   +4.150   SB       
3     Norimasa Zaike        A2   JPN   4:05.51   +4.150            
3     Kazuho Morinaga       A1   JPN   4:05.51   +4.150            
4     Marcel Bittner        A2   GER   4:07.02   +5.660            
4     Florian Storch        A2   GER   4:07.02   +5.660            
4     Alexej Baumgärtner    A2   GER   4:07.02   +5.660            
4     Patrick Beckert       A1   GER   4:07.02   +5.660            



Team Pursuit (Women), 16.02.2008

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Lisette Hoekstra         A2   NED   3:22.68            TR, PB   
1     Jorieke van der Geest    A1   NED   3:22.68            TR       
1     Roxanne van Hemert       B2   NED   3:22.68            TR       
2     Risa Araki               C2   JPN   3:23.18   +0.500            
2     Ai Tsuchida              B2   JPN   3:23.18   +0.500   PB       
2     Ayumi Fujimura           A1   JPN   3:23.18   +0.500            
2     Mio Kuroiwa              A2   JPN   3:23.18   +0.500            
3     Bente Kraus              A2   GER   3:25.39   +2.710            
3     Dominique Thomas         A2   GER   3:25.39   +2.710            
3     Denise Roth              A2   GER   3:25.39   +2.710            
4     Heather Richardson       A2   USA   3:25.48   +2.800            
4     Anne Bruckner            A2   USA   3:25.48   +2.800   PB       
4     Mia Kilburg-Manganello   A1   USA   3:25.48   +2.800            
4     Ericka Hawke             A2   USA   3:25.48   +2.800            



Allround (Men), 16. - 17.02.2008

POS   NAME                  AG   NAT   500M                 3000M                 1500M                  POINTS    DIFF     RECORDS   
1     Brian Hansen          B2   USA   38.20   (4)          4:03.81   (4)         1:58.34   (3)          118.281                      
2     Tom Schuit            A2   NED   39.50   (14)         4:00.71   (3)         1:59.05   (7)          119.301   +1.020             
3     Laurence Ducker       A1   USA   38.16   (2)          4:13.17   (13)        1:57.55   (1)    TRJ   119.538   +1.257             
4     Norimasa Zaike        A2   JPN   39.17   (11)         4:04.74   (5)         1:58.82   (6)          119.566   +1.285             
5     Marcel Bittner        A2   GER   38.30   (6)          4:11.28   (11)        1:58.55   (4)          119.696   +1.415             
6     Masaki Nitta          A2   JPN   38.28   (5)          4:13.58   (14)        1:58.57   (5)          120.066   +1.785             
7     Florian Storch        A2   GER   39.38   (13)         4:10.05   (9)         1:58.12   (2)          120.428   +2.147             
8     Kazuho Morinaga       A1   JPN   38.67   (9)          4:12.24   (12)        1:59.84   (8)          120.656   +2.375             
9     Patrick Beckert       A1   GER   39.72   (15)         4:09.85   (8)         2:00.43   (9)          121.504   +3.223             
10    Tomoya Watanabe       B1   JPN   39.25   (12)         4:13.91   (15)        2:01.24   (11)         121.981   +3.700             
11    Robert Lawrence       B2   USA   38.88   (10)         4:21.01   (16)        2:00.74   (10)         122.627   +4.346             
12    Alexej Baumgärtner    A2   GER   40.64   (16)         4:11.08   (10)        2:03.91   (12)         123.789   +5.508             
      Berden de Vries       A2   NED   38.16   (2)          4:08.01   (7)         -                      -                            
      Trevor Marsicano      A2   USA   38.39   (7)          4:05.51   (6)         -                      -                            
      Koen Verweij          B2   NED   38.39   (7)          3:57.04   (2)         -                      -                            
      Jan Blokhuijsen       A2   NED   37.64   (1)    TRJ   3:56.55   (1)    TR   -                      -                            



Allround (Women), 16. - 17.02.2008

POS   NAME                     AG   NAT   500M                 1500M               1000M                  POINTS    DIFF     RECORDS   
1     Lisette Hoekstra         A2   NED   41.52   (2)          2:10.70   (3)       1:23.76   (1)    TRJ   126.966                      
2     Mio Kuroiwa              A2   JPN   41.90   (4)          2:14.06   (6)       1:24.68   (3)          128.926   +1.960             
3     Ayumi Fujimura           A1   JPN   42.56   (9)          2:10.57   (2)       1:25.86   (5)          129.013   +2.047             
4     Heather Richardson       A2   USA   41.51   (1)    TRJ   2:16.38   (10)      1:24.32   (2)          129.130   +2.164             
5     Risa Araki               C2   JPN   43.23   (14)         2:11.17   (5)       1:26.76   (9)          130.333   +3.367             
6     Denise Roth              A2   GER   42.34   (7)          2:15.27   (8)       1:26.50   (8)          130.680   +3.714             
7     Bente Kraus              A2   GER   43.10   (13)         2:14.67   (7)       1:25.94   (6)          130.960   +3.994             
8     Ai Tsuchida              B2   JPN   42.49   (8)          2:16.34   (9)       1:27.60   (10)         131.736   +4.770             
9     Dominique Thomas         A2   GER   43.03   (12)         2:17.28   (11)      1:26.19   (7)          131.885   +4.919             
10    Anne Bruckner            A2   USA   42.97   (10)         2:17.94   (12)      1:28.15   (11)         133.025   +6.059             
      Ericka Hawke             A2   USA   41.75   (3)          2:18.70   (13)      -                      -                            
      Jorieke van der Geest    A1   NED   42.21   (6)          2:11.04   (4)       -                      -                            
      Roxanne van Hemert       B2   NED   42.03   (5)          2:08.20   (1)       -                      -                            
      Mia Kilburg-Manganello   A1   USA   42.99   (11)         -                   1:24.99   (4)          -                            



Junior Countrymatch
16. - 17.02.2008
Gifu Skate Rink (JPN)

NAME                  AG   500M           1500M            3000M            TEAM PURSUIT, 8 LAPS         
Marcel Bittner        A2   38.30   (6)    1:58.55   (4)    4:11.28   (11)   4:07.02                (4)   
Patrick Beckert       A1   39.72   (15)   2:00.43   (9)    4:09.85   (8)    4:07.02                (4)   
Alexej Baumgärtner    A2   40.64   (16)   2:03.91   (12)   4:11.08   (10)   4:07.02                (4)   
Florian Storch        A2   39.38   (13)   1:58.12   (2)    4:10.05   (9)    4:07.02                (4)   
Robert Lawrence       B2   38.88   (10)   2:00.74   (10)   4:21.01   (16)   4:04.92                (2)   
Koen Verweij          B2   38.39   (7)                     3:57.04   (2)    4:01.36                (1)   
Jan Blokhuijsen       A2   37.64   (1)                     3:56.55   (1)    4:01.36                (1)   
Tom Schuit            A2   39.50   (14)   1:59.05   (7)    4:00.71   (3)    4:01.36                (1)   
Brian Hansen          B2   38.20   (4)    1:58.34   (3)    4:03.81   (4)    4:04.92                (2)   
Masaki Nitta          A2   38.28   (5)    1:58.57   (5)    4:13.58   (14)   4:05.51                (3)   
Laurence Ducker       A1   38.16   (2)    1:57.55   (1)    4:13.17   (13)   4:04.92                (2)   
Norimasa Zaike        A2   39.17   (11)   1:58.82   (6)    4:04.74   (5)    4:05.51                (3)   
Tomoya Watanabe       B1   39.25   (12)   2:01.24   (11)   4:13.91   (15)   4:05.51                (3)   
Trevor Marsicano      A2   38.39   (7)                     4:05.51   (6)    4:04.92                (2)   
Kazuho Morinaga       A1   38.67   (9)    1:59.84   (8)    4:12.24   (12)   4:05.51                (3)   
Berden de Vries       A2   38.16   (2)                     4:08.01   (7)                                 

NAME                     AG   500M           1000M            1500M            TEAM PURSUIT, 6 LAPS         
Denise Roth              A2   42.34   (7)    1:26.50   (8)    2:15.27   (8)    3:25.39                (3)   
Bente Kraus              A2   43.10   (13)   1:25.94   (6)    2:14.67   (7)    3:25.39                (3)   
Dominique Thomas         A2   43.03   (12)   1:26.19   (7)    2:17.28   (11)   3:25.39                (3)   
Lisette Hoekstra         A2   41.52   (2)    1:23.76   (1)    2:10.70   (3)    3:22.68                (1)   
Roxanne van Hemert       B2   42.03   (5)                     2:08.20   (1)    3:22.68                (1)   
Mia Kilburg-Manganello   A1   42.99   (11)   1:24.99   (4)    DNS              3:25.48                (4)   
Ericka Hawke             A2   41.75   (3)    DNS              2:18.70   (13)   3:25.48                (4)   
Anne Bruckner            A2   42.97   (10)   1:28.15   (11)   2:17.94   (12)   3:25.48                (4)   
Jorieke van der Geest    A1   42.21   (6)                     2:11.04   (4)    3:22.68                (1)   
Heather Richardson       A2   41.51   (1)    1:24.32   (2)    2:16.38   (10)   3:25.48                (4)   
Mio Kuroiwa              A2   41.90   (4)    1:24.68   (3)    2:14.06   (6)    3:23.18                (2)   
Ayumi Fujimura           A1   42.56   (9)    1:25.86   (5)    2:10.57   (2)    3:23.18                (2)   
Ai Tsuchida              B2   42.49   (8)    1:27.60   (10)   2:16.34   (9)    3:23.18                (2)   
Risa Araki               C2   43.23   (14)   1:26.76   (9)    2:11.17   (5)    3:23.18                (2)