Competition: Junior B/C Championships - Northwest And Southern Federal Districts (Stage 3)

Information:
  • 87 athletes from 1 nation
  • 44 women and 43 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 317 races (6x mit DNF/DNS/DQ)

Men , Samalog - Small Combination 500m/3000m/1500m/5000m
27. - 28.01.2018

PosNameNation500m3000m1500m5000mPointsDiff
1 Dmitrij.00 Zykin (B2) RUS 40.30 (3) 4:18.91 (2) 2:07.43 (2) 7:47.84 (1) TRJ 172.711 TRJ -
2 Aleksandr Dagajev (B2) RUS 39.41 (1) TRJ 4:15.26 (1) TR 2:04.72 (1) TRJ 8:21.11 (6) 173.637 +0.926
3 Aleksandr Sopotsjkin (B2) RUS 41.30 (8) 4:36.27 (5) 2:09.74 (4) 8:13.16 (3) PB 179.907 PB +7.196
4 Georgij Ionov (B2) RUS 41.96 (12) 4:34.11 (3) 2:11.21 (6) 8:05.60 (2) 179.941 SB +7.230
5 Vladislav Tjapin (B1) RUS 39.70 (2) 4:42.27 (9) 2:07.85 (3) 8:37.22 (11) 181.083 SB +8.372
6 Erik Korolev (B1) RUS 40.94 (6) PB 4:42.38 (10) 2:11.14 (5) 8:16.62 (5) PB 181.378 PB +8.667
7 Timofej Sobolev (B1) RUS 41.74 (10) 4:35.08 (4) 2:13.71 (9) 8:13.85 (4) 181.541 SB +8.830
8 Artemij Dzjos (B1) RUS 41.61 (9) 4:39.45 (6) 2:11.34 (7) 8:29.93 (9) SB 182.958 PB +10.247
9 Daniil Olikh (B2) RUS 41.93 (11) 4:40.12 (7) 2:14.03 (10) 8:27.94 (8) 184.086 PB +11.375
10 Maksim Malasjin (B1) RUS 42.44 (14) 4:46.07 (11) SB 2:16.41 (12) SB 8:27.22 (7) SB 186.310 SB +13.599
11 Maksim Bakhvalov (B2) RUS 40.56 (5) 4:41.07 (8) 2:12.31 (8) 9:37.42 (14) 189.250 +16.539
12 Vladislav Kasjinskij (B2) RUS 44.54 (17) 4:46.72 (12) SB 2:17.52 (14) SB 8:33.00 (10) SB 189.466 SB +16.755
13 Anton Kartasjov (B1) RUS 41.18 (7) SB 4:48.48 (14) SB 2:23.49 (17) 8:49.65 (13) 190.055 SB +17.344
14 Daniil Pomysov (B2) RUS 44.01 (16) PB 4:47.97 (13) PB 2:22.10 (16) PB 8:48.16 (12) 192.187 PB +19.476
Dmitrij Kollegov (B1) RUS 42.37 (13) SB 4:48.75 (15) SB 2:20.00 (15) SB WDR - -
Ilja Belov (B2) RUS 42.93 (15) PB 4:50.10 (17) SB 2:16.83 (13) PB WDR - -
Gleb Dubinin (B2) RUS 40.51 (4) SB 4:48.81 (16) 2:14.85 (11) SB DNS - -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 500 meter
27.01.2018

PosNameNationTimeDiff
1 Aleksandr Dagajev (B2) RUS 39.41 TRJ -
2 Vladislav Tjapin (B1) RUS 39.70 +0.290
3 Dmitrij.00 Zykin (B2) RUS 40.30 +0.890
4 Gleb Dubinin (B2) RUS 40.51 SB +1.100
5 Maksim Bakhvalov (B2) RUS 40.56 +1.150
6 Erik Korolev (B1) RUS 40.94 PB +1.530
7 Anton Kartasjov (B1) RUS 41.18 SB +1.770
8 Aleksandr Sopotsjkin (B2) RUS 41.30 +1.890
9 Artemij Dzjos (B1) RUS 41.61 +2.200
10 Timofej Sobolev (B1) RUS 41.74 +2.330
11 Daniil Olikh (B2) RUS 41.93 +2.520
12 Georgij Ionov (B2) RUS 41.96 +2.550
13 Dmitrij Kollegov (B1) RUS 42.37 SB +2.960
14 Maksim Malasjin (B1) RUS 42.44 +3.030
15 Ilja Belov (B2) RUS 42.93 PB +3.520
16 Daniil Pomysov (B2) RUS 44.01 PB +4.600
17 Vladislav Kasjinskij (B2) RUS 44.54 +5.130
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 3000 meter
27.01.2018

PosNameNationTimeDiff
1 Aleksandr Dagajev (B2) RUS 4:15.26 TR -
2 Dmitrij.00 Zykin (B2) RUS 4:18.91 +3.650
3 Georgij Ionov (B2) RUS 4:34.11 +18.850
4 Timofej Sobolev (B1) RUS 4:35.08 +19.820
5 Aleksandr Sopotsjkin (B2) RUS 4:36.27 +21.010
6 Artemij Dzjos (B1) RUS 4:39.45 +24.190
7 Daniil Olikh (B2) RUS 4:40.12 +24.860
8 Maksim Bakhvalov (B2) RUS 4:41.07 +25.810
9 Vladislav Tjapin (B1) RUS 4:42.27 +27.010
10 Erik Korolev (B1) RUS 4:42.38 +27.120
11 Maksim Malasjin (B1) RUS 4:46.07 SB +30.810
12 Vladislav Kasjinskij (B2) RUS 4:46.72 SB +31.460
13 Daniil Pomysov (B2) RUS 4:47.97 PB +32.710
14 Anton Kartasjov (B1) RUS 4:48.48 SB +33.220
15 Dmitrij Kollegov (B1) RUS 4:48.75 SB +33.490
16 Gleb Dubinin (B2) RUS 4:48.81 +33.550
17 Ilja Belov (B2) RUS 4:50.10 SB +34.840
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 1500 meter
28.01.2018

PosNameNationTimeDiff
1 Aleksandr Dagajev (B2) RUS 2:04.72 TRJ -
2 Dmitrij.00 Zykin (B2) RUS 2:07.43 +2.710
3 Vladislav Tjapin (B1) RUS 2:07.85 +3.130
4 Aleksandr Sopotsjkin (B2) RUS 2:09.74 +5.020
5 Erik Korolev (B1) RUS 2:11.14 +6.420
6 Georgij Ionov (B2) RUS 2:11.21 +6.490
7 Artemij Dzjos (B1) RUS 2:11.34 +6.620
8 Maksim Bakhvalov (B2) RUS 2:12.31 +7.590
9 Timofej Sobolev (B1) RUS 2:13.71 +8.990
10 Daniil Olikh (B2) RUS 2:14.03 +9.310
11 Gleb Dubinin (B2) RUS 2:14.85 SB +10.130
12 Maksim Malasjin (B1) RUS 2:16.41 SB +11.690
13 Ilja Belov (B2) RUS 2:16.83 PB +12.110
14 Vladislav Kasjinskij (B2) RUS 2:17.52 SB +12.800
15 Dmitrij Kollegov (B1) RUS 2:20.00 SB +15.280
16 Daniil Pomysov (B2) RUS 2:22.10 PB +17.380
17 Anton Kartasjov (B1) RUS 2:23.49 +18.770
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 5000 meter
28.01.2018

PosNameNationTimeDiff
1 Dmitrij.00 Zykin (B2) RUS 7:47.84 TRJ -
2 Georgij Ionov (B2) RUS 8:05.60 +17.760
3 Aleksandr Sopotsjkin (B2) RUS 8:13.16 PB +25.320
4 Timofej Sobolev (B1) RUS 8:13.85 +26.010
5 Erik Korolev (B1) RUS 8:16.62 PB +28.780
6 Aleksandr Dagajev (B2) RUS 8:21.11 +33.270
7 Maksim Malasjin (B1) RUS 8:27.22 SB +39.380
8 Daniil Olikh (B2) RUS 8:27.94 +40.100
9 Artemij Dzjos (B1) RUS 8:29.93 SB +42.090
10 Vladislav Kasjinskij (B2) RUS 8:33.00 SB +45.160
11 Vladislav Tjapin (B1) RUS 8:37.22 +49.380
12 Daniil Pomysov (B2) RUS 8:48.16 +1.00.320
13 Anton Kartasjov (B1) RUS 8:49.65 +1.01.810
14 Maksim Bakhvalov (B2) RUS 9:37.42 +1.49.580
DNS Gleb Dubinin (B2) RUS DNS -
WDR Dmitrij Kollegov (B1) RUS WDR -
WDR Ilja Belov (B2) RUS WDR -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Samalogs 27. - 28.01.2018