Competition: JeugdWedstrijd 2

Information:
  • 43 athletes from 1 nation
  • 21 women and 22 men
  • 4 distances (1000m, 167m, 333m, 500m)
  • 129 races (2x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

JeugdWedstrijd 2
13.11.2021
Triavium (NED)

167 meter (Men), 13.11.2021

POS   NAME                    AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Jurre Bennink           C1   NED   19.85                      
2     Tim Roorda              C1   NED   21.53   +1.680             
3     Ruben Spithoven         D2   NED   21.88   +2.030             
4     Sil Kunst               D1   NED   22.61   +2.760             
5     Mahlik Van Der Werf     E2   NED   23.91   +4.060             
6     Floris Willemse         E1   NED   24.00   +4.150             
7     Jesse Verbong           E2   NED   24.31   +4.460             
8     Jonathan Doorduin       D2   NED   24.65   +4.800             
9     Jurre van Hout          D2   NED   24.92   +5.070             
10    Laurens Dekker          D1   NED   25.87   +6.020             
11    Josse Polderman         D1   NED   26.86   +7.010             
12    Arie-Dirk Trappenburg   E1   NED   27.92   +8.070             
13    Timo.13 Bennink         F2   NED   28.24   +8.390             
14    Thomas Schoemaker       D2   NED   28.47   +8.620             
15    Fedde Bennink           F2   NED   29.16   +9.310             
16    Mats Kunst              C1   NED   30.06   +10.210            
17    Sietse de Jongh         F2   NED   30.25   +10.400            



167 meter (Men), 13.11.2021

POS   NAME              AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Daan de Graaf     C2   NED   16.59                     
2     Niels Teunissen   C2   NED   17.93   +1.340            
3     Wiebe Kipping     B1   NED   18.75   +2.160            
4     Evan Leeuwis      B1   NED   18.97   +2.380            
5     Niek Sebel        D1   NED   21.65   +5.060            



500 meter (Men), 13.11.2021

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Jurre Bennink           C1   NED   55.06               PB       
2     Tim Roorda              C1   NED   57.72     +2.660    PB       
3     Ruben Spithoven         D2   NED   1:01.82   +6.760             
4     Sil Kunst               D1   NED   1:07.42   +12.360            
5     Jurre van Hout          D2   NED   1:08.63   +13.570            
6     Jesse Verbong           E2   NED   1:08.72   +13.660   PB       
7     Jonathan Doorduin       D2   NED   1:09.89   +14.830   PB       
8     Mahlik Van Der Werf     E2   NED   1:11.83   +16.770   PB       
9     Floris Willemse         E1   NED   1:13.53   +18.470   PB       
10    Laurens Dekker          D1   NED   1:15.68   +20.620   PB       
11    Josse Polderman         D1   NED   1:16.12   +21.060            
12    Fedde Bennink           F2   NED   1:21.33   +26.270   PB       
13    Arie-Dirk Trappenburg   E1   NED   1:22.64   +27.580   PB       
14    Thomas Schoemaker       D2   NED   1:23.63   +28.570   PB       
15    Sietse de Jongh         F2   NED   1:25.77   +30.710   PB       
16    Timo.13 Bennink         F2   NED   1:30.63   +35.570   PB       
DNS   Mats Kunst              C1   NED   -                            



500 meter (Men), 13.11.2021

POS   NAME              AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Daan de Graaf     C2   NED   41.46                      
2     Niels Teunissen   C2   NED   45.72   +4.260             
3     Evan Leeuwis      B1   NED   47.86   +6.400             
4     Wiebe Kipping     B1   NED   47.98   +6.520             
5     Niek Sebel        D1   NED   57.53   +16.070   PB       



333 meter (Men), 13.11.2021

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Jurre Bennink           C1   NED   37.42                        
2     Tim Roorda              C1   NED   38.17     +0.750             
3     Ruben Spithoven         D2   NED   41.20     +3.780             
4     Sil Kunst               D1   NED   43.43     +6.010             
5     Jonathan Doorduin       D2   NED   45.51     +8.090             
6     Jesse Verbong           E2   NED   45.96     +8.540             
7     Jurre van Hout          D2   NED   46.11     +8.690             
8     Mahlik Van Der Werf     E2   NED   46.32     +8.900             
9     Floris Willemse         E1   NED   48.04     +10.620            
10    Laurens Dekker          D1   NED   48.94     +11.520            
11    Josse Polderman         D1   NED   51.82     +14.400            
12    Thomas Schoemaker       D2   NED   53.17     +15.750            
13    Arie-Dirk Trappenburg   E1   NED   54.23     +16.810            
14    Sietse de Jongh         F2   NED   56.81     +19.390            
15    Timo.13 Bennink         F2   NED   1:02.67   +25.250            
16    Fedde Bennink           F2   NED   1:05.78   +28.360            
DNS   Mats Kunst              C1   NED   -                            



1000 meter (Men), 13.11.2021

POS   NAME              AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Daan de Graaf     C2   NED   1:24.55             PB       
2     Niels Teunissen   C2   NED   1:31.92   +7.370             
3     Wiebe Kipping     B1   NED   1:35.64   +11.090   PB       
4     Evan Leeuwis      B1   NED   1:35.77   +11.220            
5     Niek Sebel        D1   NED   1:51.80   +27.250   PB       



167 meter (Women), 13.11.2021

POS   NAME                  AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Julliette Heerholtz   C2   NED   22.31                     
2     Morgan Defreese       E1   NED   22.61   +0.300            
3     Jitske Bennink        E2   NED   22.72   +0.410            
4     Sophie van Hout       B1   NED   23.11   +0.800            
5     Monique De Groot      D1   NED   23.75   +1.440            
6     Jenna Knipping        C1   NED   24.00   +1.690            
7     Saar Trappenburg      D2   NED   24.65   +2.340            
8     Saar Burgwal          E2   NED   24.98   +2.670            
9     Aline van Lieshout    F2   NED   25.27   +2.960            
10    Meike Gerlich         D2   NED   25.66   +3.350            
11    Iris Sebel            C1   NED   26.73   +4.420            
12    Veronique Heerholtz   E2   NED   29.03   +6.720            
13    Thea De Groot         C2   NED   29.36   +7.050            
14    Louisa Willemse       E1   NED   29.73   +7.420            
15    Linne Van Den Berg    E2   NED   30.93   +8.620            



167 meter (Women), 13.11.2021

POS   NAME                  AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Anna Jochemsen        B1   NED   17.43                     
2     Floor van Schijndel   C2   NED   18.59   +1.160            
3     Marit van Keulen      B1   NED   20.36   +2.930            
4     Inge Blaakmeer        C2   NED   20.61   +3.180            
5     Hanne Vogelezang      B1   NED   21.00   +3.570            
6     Anna Terlouw          C1   NED   21.85   +4.420            



500 meter (Women), 13.11.2021

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Julliette Heerholtz   C2   NED   59.00                        
2     Morgan Defreese       E1   NED   1:01.57   +2.570    PB       
3     Sophie van Hout       B1   NED   1:01.88   +2.880             
4     Jitske Bennink        E2   NED   1:02.80   +3.800    PB       
5     Monique De Groot      D1   NED   1:06.21   +7.210    PB       
6     Saar Trappenburg      D2   NED   1:06.46   +7.460    PB       
7     Saar Burgwal          E2   NED   1:08.25   +9.250    PB       
8     Meike Gerlich         D2   NED   1:08.91   +9.910    PB       
9     Aline van Lieshout    F2   NED   1:10.31   +11.310   PB       
10    Iris Sebel            C1   NED   1:11.80   +12.800            
11    Jenna Knipping        C1   NED   1:11.92   +12.920   PB       
12    Louisa Willemse       E1   NED   1:18.81   +19.810   PB       
13    Linne Van Den Berg    E2   NED   1:21.07   +22.070   PB       
14    Veronique Heerholtz   E2   NED   1:22.37   +23.370   PB       
15    Thea De Groot         C2   NED   1:27.67   +28.670   SB       



500 meter (Women), 13.11.2021

POS   NAME                  AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Anna Jochemsen        B1   NED   44.43                      
2     Floor van Schijndel   C2   NED   49.47   +5.040             
3     Hanne Vogelezang      B1   NED   54.66   +10.230   SB       
4     Marit van Keulen      B1   NED   54.94   +10.510   SB       
5     Inge Blaakmeer        C2   NED   56.40   +11.970   PB       
6     Anna Terlouw          C1   NED   56.51   +12.080   PB       



333 meter (Women), 13.11.2021

POS   NAME                  AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Julliette Heerholtz   C2   NED   40.60                      
2     Morgan Defreese       E1   NED   42.15   +1.550             
3     Jitske Bennink        E2   NED   42.82   +2.220             
4     Sophie van Hout       B1   NED   43.03   +2.430             
5     Monique De Groot      D1   NED   44.20   +3.600             
6     Meike Gerlich         D2   NED   45.62   +5.020             
7     Saar Burgwal          E2   NED   45.79   +5.190             
8     Aline van Lieshout    F2   NED   46.67   +6.070             
9     Jenna Knipping        C1   NED   47.63   +7.030             
10    Iris Sebel            C1   NED   47.84   +7.240             
11    Louisa Willemse       E1   NED   52.80   +12.200            
12    Linne Van Den Berg    E2   NED   53.79   +13.190            
13    Saar Trappenburg      D2   NED   53.80   +13.200            
14    Veronique Heerholtz   E2   NED   54.49   +13.890            
15    Thea De Groot         C2   NED   57.45   +16.850            



1000 meter (Women), 13.11.2021

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Anna Jochemsen        B1   NED   1:30.90             PB       
2     Floor van Schijndel   C2   NED   1:37.54   +6.640             
3     Inge Blaakmeer        C2   NED   1:50.37   +19.470   PB       
4     Marit van Keulen      B1   NED   1:51.02   +20.120   SB       
5     Hanne Vogelezang      B1   NED   1:55.71   +24.810   PB       
6     Anna Terlouw          C1   NED   2:00.21   +29.310   PB       



JeugdWedstrijd 2
13.11.2021
Triavium (NED)

NAME                    AG   167M           167M          333M             500M             500M          1000M           
Jurre van Hout          D2   24.92   (9)                  46.11     (7)    1:08.63   (5)                                  
Josse Polderman         D1   26.86   (11)                 51.82     (11)   1:16.12   (11)                                 
Mats Kunst              C1   30.06   (16)                 DNS              DNS                                            
Sil Kunst               D1   22.61   (4)                  43.43     (4)    1:07.42   (4)                                  
Ruben Spithoven         D2   21.88   (3)                  41.20     (3)    1:01.82   (3)                                  
Jurre Bennink           C1   19.85   (1)                  37.42     (1)    55.06     (1)                                  
Jesse Verbong           E2   24.31   (7)                  45.96     (6)    1:08.72   (6)                                  
Tim Roorda              C1   21.53   (2)                  38.17     (2)    57.72     (2)                                  
Thomas Schoemaker       D2   28.47   (14)                 53.17     (12)   1:23.63   (14)                                 
Mahlik Van Der Werf     E2   23.91   (5)                  46.32     (8)    1:11.83   (8)                                  
Arie-Dirk Trappenburg   E1   27.92   (12)                 54.23     (13)   1:22.64   (13)                                 
Jonathan Doorduin       D2   24.65   (8)                  45.51     (5)    1:09.89   (7)                                  
Floris Willemse         E1   24.00   (6)                  48.04     (9)    1:13.53   (9)                                  
Laurens Dekker          D1   25.87   (10)                 48.94     (10)   1:15.68   (10)                                 
Fedde Bennink           F2   29.16   (15)                 1:05.78   (16)   1:21.33   (12)                                 
Sietse de Jongh         F2   30.25   (17)                 56.81     (14)   1:25.77   (15)                                 
Timo.13 Bennink         F2   28.24   (13)                 1:02.67   (15)   1:30.63   (16)                                 
Wiebe Kipping           B1                  18.75   (3)                                     47.98   (4)   1:35.64   (3)   
Daan de Graaf           C2                  16.59   (1)                                     41.46   (1)   1:24.55   (1)   
Evan Leeuwis            B1                  18.97   (4)                                     47.86   (3)   1:35.77   (4)   
Niels Teunissen         C2                  17.93   (2)                                     45.72   (2)   1:31.92   (2)   
Niek Sebel              D1                  21.65   (5)                                     57.53   (5)   1:51.80   (5)   

NAME                  AG   167M           167M          333M           500M             500M          1000M           
Sophie van Hout       B1   23.11   (4)                  43.03   (4)    1:01.88   (3)                                  
Julliette Heerholtz   C2   22.31   (1)                  40.60   (1)    59.00     (1)                                  
Iris Sebel            C1   26.73   (11)                 47.84   (10)   1:11.80   (10)                                 
Jenna Knipping        C1   24.00   (6)                  47.63   (9)    1:11.92   (11)                                 
Jitske Bennink        E2   22.72   (3)                  42.82   (3)    1:02.80   (4)                                  
Thea De Groot         C2   29.36   (13)                 57.45   (15)   1:27.67   (15)                                 
Monique De Groot      D1   23.75   (5)                  44.20   (5)    1:06.21   (5)                                  
Saar Trappenburg      D2   24.65   (7)                  53.80   (13)   1:06.46   (6)                                  
Veronique Heerholtz   E2   29.03   (12)                 54.49   (14)   1:22.37   (14)                                 
Morgan Defreese       E1   22.61   (2)                  42.15   (2)    1:01.57   (2)                                  
Linne Van Den Berg    E2   30.93   (15)                 53.79   (12)   1:21.07   (13)                                 
Saar Burgwal          E2   24.98   (8)                  45.79   (7)    1:08.25   (7)                                  
Meike Gerlich         D2   25.66   (10)                 45.62   (6)    1:08.91   (8)                                  
Aline van Lieshout    F2   25.27   (9)                  46.67   (8)    1:10.31   (9)                                  
Louisa Willemse       E1   29.73   (14)                 52.80   (11)   1:18.81   (12)                                 
Marit van Keulen      B1                  20.36   (3)                                   54.94   (4)   1:51.02   (4)   
Hanne Vogelezang      B1                  21.00   (5)                                   54.66   (3)   1:55.71   (5)   
Anna Jochemsen        B1                  17.43   (1)                                   44.43   (1)   1:30.90   (1)   
Floor van Schijndel   C2                  18.59   (2)                                   49.47   (2)   1:37.54   (2)   
Inge Blaakmeer        C2                  20.61   (4)                                   56.40   (5)   1:50.37   (3)   
Anna Terlouw          C1                  21.85   (6)                                   56.51   (6)   2:00.21   (6)