Competition: 2. ISU Junior World Cup

Information:
  • 132 athletes from 20 nations
  • 56 women and 76 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start)
  • 425 races (14x mit DNF/DNS/DQ)

Men - 1500 meter
26.01.2014

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Kai Verbij (A2) NED 1:51.69 TRJ -
2 Patrick Roest (A1) NED 1:53.81 +2.120
3 Willem Hoolwerf (A2) NED 1:53.97 +2.280
4 Yiming.95 Liu (A2) CHN 1:54.15 +2.460
5 Sergey Trofimov (B2) RUS 1:55.15 +3.460
6 Linus Heidegger (A1) AUT 1:55.95 +4.260
Magnus Myhren Kristensen (A1) NOR 1:55.95 +4.260
8 Armin Hager (A2) AUT 1:56.09 +4.400
9 Danila Semerikov (A2) RUS 1:56.23 +4.540
10 Piotr Michalski (A2) POL 1:56.32 SB +4.630
11 Johann Jørgen F. Sæves (A2) NOR 1:56.45 +4.760
12 Mikhail Kazelin (B2) RUS 1:56.85 +5.160
13 Joel Dufter (A2) GER 1:57.17 +5.480
14 Daniil Bobyr (A1) RUS 1:57.42 +5.730
15 Stefan Due Schmidt (A2) DEN 1:57.43 +5.740
16 Henrik Fagerli Rukke (B2) NOR 1:57.81 +6.120
17 Viktor Hald Thorup (A2) DEN 1:57.82 +6.130
18 Michele Malfatti (A2) ITA 1:58.27 +6.580
19 Alessio Trentini (A2) ITA 1:58.29 +6.600
20 Runar Njåtun Krøyer (A2) NOR 1:58.61 +6.920
21 Nils van der Poel (A1) SWE 1:59.35 +7.660
22 Manuel Gras (A2) GER 1:59.57 +7.880
23 Sander Søndrål (A2) NOR 1:59.59 +7.900
24 Adam Axelsson (A1) SWE 1:59.76 +8.070
25 Anton Kapustin (A1) BLR 1:59.77 +8.080
26 Ignat Golovatiuk (B2) BLR 1:59.79 +8.100
27 Nicola Tumolero (A2) ITA 2:00.03 +8.340
28 Konstantin Kalinin (B2) RUS 2:00.22 +8.530
29 Marten Liiv (B2) EST 2:00.47 +8.780
30 Pedro Beckert (A1) GER 2:00.54 +8.850
31 Artjom Matskevitsj (A2) BLR 2:00.75 +9.060
32 Maksim Glazyrin (A1) KAZ 2:00.83 +9.140
33 Tuomas Rahnasto (B2) FIN 2:01.17 +9.480
34 Marcin Bachanek (A1) POL 2:01.44 +9.750
35 Joshua Capponi (A2) AUS 2:01.81 +10.120
36 Artjom Krikunov (B2) KAZ 2:01.92 +10.230
37 Mikkel Kirkegaard Øritsland (A1) DEN 2:02.31 +10.620
38 Sebastiano Angeli (A1) ITA 2:02.86 SB +11.170
39 Maximilian Strübe (A2) GER 2:02.97 +11.280
40 Philip Due Schmidt (B2) DEN 2:03.87 +12.180
41 Wojciech Sut (A2) POL 2:04.14 +12.450
42 Aatu Hautamäki (A1) FIN 2:04.16 +12.470
43 Marcel Drwięga (B2) POL 2:04.32 +12.630
44 Dawid Burzykowski (B1) POL 2:04.51 +12.820
45 Stanislav Palkin (B2) KAZ 2:04.59 +12.900
46 Valerij Trofimov (A1) BLR 2:04.66 +12.970
47 Francesco Tescari (B2) ITA 2:04.76 +13.070
48 Juho-Jaakko Yli-Ilkka (B1) FIN 2:05.25 +13.560
49 Jurij Moldagalijev (A1) KAZ 2:06.48 +14.790
50 Mathias Hauer (C2) AUT 2:06.69 +15.000
51 Aleks Luik (A2) EST 2:06.85 +15.160
52 Oliver Lindenskov (B1) DEN 2:07.21 +15.520
53 Vladimir Hladik (A2) CZE 2:07.38 +15.690
54 Kaspar Kaljuvee (B1) EST 2:07.66 +15.970
55 Jordan McMillen (A2) NZL 2:07.80 +16.110
56 Antero Eskola (B1) FIN 2:07.95 +16.260
57 Stefan Haan (C2) AUT 2:10.00 +18.310
Fan.96 Yang (B2) CHN DQ -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best