Competition: International Race

Information:
  • 176 athletes from 21 nations
  • 72 women and 104 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 448 races (8x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

International Race
12. - 13.10.2012
Max Aicher Arena (GER)

500 meter (Men), 12.10.2012

POS   NAME                       AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Artur Waś                  Senior   POL   35.10                        
2     Maciej Biega               Senior   POL   36.10     +1.000             
3     Konrad Niedźwiedzki        Senior   POL   36.14     +1.040             
4     Tyler Derraugh             Senior   CAN   36.22     +1.120             
5     Zbigniew Bródka            Senior   POL   36.30     +1.200             
6     Artur Nogal                Neo      POL   36.32     +1.220             
7     Haralds Silovs             Senior   LAT   36.44     +1.340             
8     Bas Bervoets               Senior   NED   36.47     +1.370             
9     Karsten van Zeijl          Senior   NED   36.74     +1.640             
10    Jan Szymanski              Senior   POL   36.79     +1.690             
11    Benjamin Macé              Senior   FRA   37.00     +1.900             
12    Piotr Puszkarski           Senior   POL   37.18     +2.080    SB       
13    Pepijn van der Vinne       Neo      NED   37.22     +2.120    PB       
14    Christian Oberbichler      Neo      SUI   37.37     +2.270             
15    Artjom Tsjaban             A1       BLR   37.52     +2.420             
16    Harri Levo                 Neo      FIN   37.57     +2.470             
17    Rienk Nauta                Senior   NED   37.60     +2.500             
18    Piotr Michalski            A1       POL   37.66     +2.560             
19    Vitalij Mikhajlov          Senior   BLR   37.75     +2.650             
20    Roland Cieslak             Senior   POL   37.77     +2.670             
21    Patryk Wójcik              Neo      POL   38.04     +2.940    SB       
22    Armin Hager                A1       AUT   38.07     +2.970             
23    Bart Seffinga              M30      NED   38.13     +3.030             
24    Luca Zanghellini           A1       ITA   38.14     +3.040             
25    Cas van Trierum            A1       NED   38.23     +3.130    SB       
26    Dmitrij Listratenko        A1       BLR   38.39     +3.290             
27    Sebastiaan Oranje          Neo      NED   38.40     +3.300             
28    Mateusz Warych             Neo      POL   38.44     +3.340             
29    Zdeněk Haselberger         Senior   CZE   38.49     +3.390    SB       
30    Milan Sáblík               Neo      CZE   38.50     +3.400             
31    Linus Heidegger            B2       AUT   38.55     +3.450             
32    Marcel Drwięga             B1       POL   38.63     +3.530             
33    Kamil Ziemba               A2       POL   38.66     +3.560             
34    Scott Anderson             Senior   GBR   38.83     +3.730             
35    Artur Kisielewski          A2       POL   38.88     +3.780             
36    Artjom Tsygankov           A2       BLR   38.96     +3.860             
37    Aleksander Waagenes        Neo      NOR   39.30     +4.200             
38    Dmitrij Jerasjonok         Senior   BLR   39.31     +4.210             
39    Moritz Geisreiter.93       A2       GER   39.53     +4.430             
40    Kristian Vårvik            Neo      NOR   39.76     +4.660             
41    Andreas.75 Larsson         M35      SWE   39.86     +4.760    NRM      
42    Eirik Magnus Bakken        Neo      NOR   40.18     +5.080             
43    Pavel Kulma                Neo      CZE   40.48     +5.380             
44    Bence Horváth              A2       HUN   40.77     +5.670             
45    Jurij Lavskij              A2       BLR   40.96     +5.860             
46    Sebastian Król             A1       POL   41.16     +6.060             
47    Lukáš Pravda               Neo      CZE   41.50     +6.400    PB       
48    Vladimir Hladik            A1       CZE   41.70     +6.600             
49    Florian Jäger              A2       AUT   41.79     +6.690             
50    Damian Śmigiel             B2       POL   41.86     +6.760             
51    Morten Rognhaug Bratberg   A2       NOR   42.00     +6.900             
52    Peter Paulovics            A2       HUN   42.21     +7.110             
53    Mateusz Aftyka             B1       POL   42.53     +7.430             
54    Oliver Grob                B1       SUI   42.58     +7.480             
55    Sondre Vårvik Nordheim     B1       NOR   43.22     +8.120             
56    Albert Kołodziejczyk       B1       POL   43.60     +8.500             
57    Terje Tobias Tønne         B1       NOR   44.56     +9.460             
58    Dominik Mašík              D2       CZE   44.90     +9.800             
59    Mathias Hauer              C1       AUT   45.18     +10.080            
60    Gabriel Odor               D1       AUT   45.44     +10.340            
61    Colin Steenbergen          C1       SUI   50.37     +15.270            
62    Mateusz Owczarek           C2       POL   56.58     +21.480            
63    Lennart Jasch              D1       GER   1:06.19   +31.090            
64    Stefan Haan                C1       AUT   1:08.68   +33.580            



500 meter (Women), 12.10.2012

POS   NAME                     AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Karolína Erbanová        Neo      CZE   38.95                        
2     Natasja Bruintjes        Senior   NED   39.35     +0.400             
3     Vanessa Bittner          B2       AUT   39.58     +0.630             
4     Gabriele Hirschbichler   Senior   GER   40.00     +1.050             
5     Jee-Min.92 Ahn           Neo      KOR   40.04     +1.090             
6     Katarzyna Wozniak        Neo      POL   40.31     +1.360    SB       
7     Martina Sáblíková        Senior   CZE   40.42     +1.470    SB       
8     Anna Badajeva            Senior   BLR   40.48     +1.530             
9     Elina Risku              Neo      FIN   40.53     +1.580             
10    Natalia Czerwonka        Senior   POL   40.54     +1.590             
11    Johanna Östlund          Senior   SWE   40.61     +1.660             
12    Hanne Haugland           Neo      NOR   40.73     +1.780             
13    Ksenija Sadovskaja       Neo      BLR   40.85     +1.900             
14    Kelsey Duffield          Senior   CAN   40.94     +1.990             
15    Anna Rokita              Senior   AUT   41.07     +2.120    SB       
16    Tatjana.87 Mikhajlova    Senior   BLR   41.11     +2.160             
17    Leeyen Harteveld         A1       NED   41.17     +2.220    SB       
18    Natalja Khramtsova       B2       BLR   41.21     +2.260             
19    Karolina Domanska-Ksyt   Senior   POL   41.76     +2.810             
20    Rikke Jeppsson           Senior   NOR   41.87     +2.920             
21    Aleksandra Kapruziak     B2       POL   41.99     +3.040             
22    Natasja Roest            A2       NED   42.02     +3.070             
23    Linda Bortolotti         A1       ITA   42.38     +3.430    SB       
24    Marte Vatn               A1       NOR   42.44     +3.490             
25    Aleksandra Dębowska      Neo      POL   42.56     +3.610    SB       
26    Anna Da Fies             A2       ITA   42.96     +4.010    SB       
27    Camilla Lund             A1       NOR   43.33     +4.380             
28    Nikola Zdráhalova        B2       CZE   43.52     +4.570             
29    Urszula Włodarczyk       A1       POL   43.81     +4.860             
30    Samantha Mueller         M30      USA   43.93     +4.980             
31    Jenni Kukkonen           Senior   FIN   43.93     +4.980             
32    Eliska Drimalova         A1       CZE   43.96     +5.010             
33    Marta Tokarz             A2       POL   44.09     +5.140             
34    Fanni Farkas             Neo      HUN   44.13     +5.180             
35    Natálie Tauchenová       C2       CZE   44.35     +5.400             
36    Magdalena.95 Czyszczoń   A1       POL   44.42     +5.470             
37    Katja Lutz               Neo      SUI   44.93     +5.980             
38    Renate Jeppsson          M40      NOR   45.08     +6.130    NRM      
39    Amanda Kaczmarek         B1       POL   45.27     +6.320             
40    Magdalena Bożyk          Neo      POL   45.48     +6.530    PB       
41    Miriam Nicolanská        B2       SVK   45.86     +6.910             
42    Szonja Svitelj           B2       HUN   46.37     +7.420    PB       
43    Karolina Bosiek          D2       POL   46.49     +7.540             
44    Boglárka Válóczki        B2       HUN   46.66     +7.710             
45    Weronika Krakowiak       B2       POL   46.77     +7.820    SB       
46    Jasmin Güntert           D2       SUI   47.18     +8.230             
47    Katarzyna Bastrzyk       A1       POL   47.30     +8.350    SB       
48    Vera Güntert             C2       SUI   47.42     +8.470             
49    Sára Pavlicková          C2       CZE   47.60     +8.650             
50    Karolina Gąsecka         D2       POL   47.70     +8.750             
51    Marie Saurler            D2       GER   48.46     +9.510             
52    Iga Kapruziak            D2       POL   48.54     +9.590             
53    Katarzyna Ulkowska       C1       POL   48.97     +10.020            
54    Tereza Nosková           D1       CZE   49.06     +10.110   SB       
55    Julie Houle              M45      CAN   49.40     +10.450            
56    Susanna Becker           D1       GER   49.80     +10.850            
57    Monika Straková          D2       CZE   51.16     +12.210            
58    Natálie Lukášková        E2       CZE   51.42     +12.470            
59    Bárbora Gregorová        E2       CZE   54.06     +15.110   SB       
60    Romy Wichers             D1       GER   56.93     +17.980            
61    Viktoria Vachalikova     D1       SVK   1:04.07   +25.120            
      Viola Feichtner          C1       AUT   -                            
      Viktoria Schinnerl       D2       AUT   -                            



1000 meter (Men), 12.10.2012

POS   NAME                       AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Konrad Niedźwiedzki        Senior   POL   1:09.97                      
2     Zbigniew Bródka            Senior   POL   1:10.56   +0.590             
3     Maciej Biega               Senior   POL   1:10.83   +0.860             
4     Alexis Contin              Senior   FRA   1:11.18   +1.210             
5     Jan Szymanski              Senior   POL   1:11.36   +1.390    SB       
6     Bas Bervoets               Senior   NED   1:11.70   +1.730             
7     Karsten van Zeijl          Senior   NED   1:12.18   +2.210             
8     Roland Cieslak             Senior   POL   1:12.59   +2.620    SB       
9     Patryk Wójcik              Neo      POL   1:12.91   +2.940    PB       
10    Artur Nogal                Neo      POL   1:12.97   +3.000             
11    Rienk Nauta                Senior   NED   1:13.14   +3.170             
12    Bram van Schie             A2       NED   1:13.30   +3.330    PB       
13    Vitalij Mikhajlov          Senior   BLR   1:13.33   +3.360             
14    Christian Oberbichler      Neo      SUI   1:14.26   +4.290    SB       
15    Cas van Trierum            A1       NED   1:14.85   +4.880    SB       
16    Aleksander Puszkarski      A2       POL   1:14.85   +4.880             
17    Armin Hager                A1       AUT   1:14.90   +4.930             
18    Sebastiaan Oranje          Neo      NED   1:15.01   +5.040             
19    Mateusz Warych             Neo      POL   1:15.13   +5.160    SB       
20    Bart Seffinga              M30      NED   1:15.46   +5.490             
21    Artjom Tsjaban             A1       BLR   1:15.74   +5.770    SB       
22    Dmitrij Listratenko        A1       BLR   1:16.54   +6.570             
23    Espen Brask Nordfonn       Neo      NOR   1:17.70   +7.730             
24    Wojciech Sut               A1       POL   1:18.92   +8.950             
25    Scott Anderson             Senior   GBR   1:19.54   +9.570             
26    Daniel Tylka               A1       POL   1:20.19   +10.220   SB       
27    Sebastian Król             A1       POL   1:20.50   +10.530   PB       
28    Michał Ostaszewski         A1       POL   1:20.85   +10.880   SB       
29    Damian Śmigiel             B2       POL   1:22.54   +12.570   PB       
30    Mateusz Aftyka             B1       POL   1:23.46   +13.490   SB       
31    Morten Rognhaug Bratberg   A2       NOR   1:24.15   +14.180            
32    Bence Horváth              A2       HUN   1:24.99   +15.020   SB       
33    Albert Kołodziejczyk       B1       POL   1:26.02   +16.050   SB       
34    Oliver Grob                B1       SUI   1:26.37   +16.400            
35    Stefan Haan                C1       AUT   1:26.38   +16.410            
36    Sondre Vårvik Nordheim     B1       NOR   1:29.07   +19.100            
37    Mathias Hauer              C1       AUT   1:29.40   +19.430            
38    Gabriel Odor               D1       AUT   1:33.07   +23.100            
39    Dominik Mašík              D2       CZE   1:33.20   +23.230            
40    Colin Steenbergen          C1       SUI   1:47.14   +37.170            



1000 meter (Women), 12.10.2012

POS   NAME                     AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Karolína Erbanová        Neo      CZE   1:18.53                      
2     Luiza Złotkowska         Senior   POL   1:18.85   +0.320    SB       
3     Natalia Czerwonka        Senior   POL   1:19.06   +0.530             
4     Vanessa Bittner          B2       AUT   1:19.19   +0.660    NRJ      
5     Katarzyna Wozniak        Neo      POL   1:19.78   +1.250    SB       
6     Leeyen Harteveld         A1       NED   1:20.18   +1.650    SB       
7     Hanne Haugland           Neo      NOR   1:20.21   +1.680             
8     Jee-Min.92 Ahn           Neo      KOR   1:20.89   +2.360    SB       
9     Karolina Domanska-Ksyt   Senior   POL   1:21.66   +3.130             
10    Tatjana.87 Mikhajlova    Senior   BLR   1:21.88   +3.350             
11    Maud van der Meer        A1       NED   1:22.10   +3.570             
12    Elina Risku              Neo      FIN   1:22.26   +3.730             
13    Natasja Roest            A2       NED   1:22.48   +3.950    SB       
14    Marte Vatn               A1       NOR   1:23.61   +5.080    SB       
15    Rikke Jeppsson           Senior   NOR   1:23.88   +5.350             
16    Aleksandra Dębowska      Neo      POL   1:24.66   +6.130    SB       
17    Ksenija Sadovskaja       Neo      BLR   1:24.75   +6.220             
18    Natalja Khramtsova       B2       BLR   1:25.00   +6.470             
19    Urszula Włodarczyk       A1       POL   1:26.29   +7.760             
20    Ewelina Cieślik          Neo      POL   1:27.19   +8.660    SB       
21    Marta Tokarz             A2       POL   1:27.59   +9.060             
22    Magdalena.95 Czyszczoń   A1       POL   1:27.90   +9.370             
23    Viola Feichtner          C1       AUT   1:30.18   +11.650            
24    Samantha Mueller         M30      USA   1:30.22   +11.690            
25    Katja Lutz               Neo      SUI   1:31.01   +12.480            
26    Amanda Kaczmarek         B1       POL   1:31.12   +12.590   SB       
27    Renate Jeppsson          M40      NOR   1:31.53   +13.000            
28    Viktoria Schinnerl       D2       AUT   1:31.54   +13.010            
29    Miriam Nicolanská        B2       SVK   1:33.15   +14.620   NRJ      
30    Magdalena Bożyk          Neo      POL   1:34.53   +16.000   PB       
31    Szonja Svitelj           B2       HUN   1:35.41   +16.880            
32    Katarzyna Bastrzyk       A1       POL   1:36.15   +17.620   SB       
33    Jasmin Güntert           D2       SUI   1:36.31   +17.780            
34    Weronika Krakowiak       B2       POL   1:36.89   +18.360            
35    Vera Güntert             C2       SUI   1:37.25   +18.720            
36    Sára Pavlicková          C2       CZE   1:37.91   +19.380            
37    Tereza Nosková           D1       CZE   1:43.25   +24.720   SB       
38    Julie Houle              M45      CAN   1:44.31   +25.780            
39    Natálie Lukášková        E2       CZE   1:45.63   +27.100   SB       
40    Monika Straková          D2       CZE   1:46.11   +27.580   SB       
41    Bárbora Gregorová        E2       CZE   1:52.77   +34.240   SB       
      Fanni Farkas             Neo      HUN   -                            



3000 meter (Men), 12.10.2012

POS   NAME                    AG       NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Alexis Contin           Senior   FRA   3:42.98               SB       
2     Dmitrij Babenko         Senior   KAZ   3:43.98   +1.000      NR       
3     Bram Smallenbroek       Senior   AUT   3:48.75   +5.770      NR       
4     Haralds Silovs          Senior   LAT   3:49.35   +6.370      SB       
5     Ewen Fernandez          Senior   FRA   3:50.68   +7.700      SB       
6     Piotr Puszkarski        Senior   POL   3:55.41   +12.430     SB       
7     Bram van Schie          A2       NED   3:55.92   +12.940     PB       
8     Benjamin Macé           Senior   FRA   3:56.84   +13.860     PB       
9     Andrea Giovannini       A2       ITA   3:57.44   +14.460              
10    Linus Heidegger         B2       AUT   3:58.03   +15.050     NRJ      
11    Nicola Tumolero         A1       ITA   4:02.00   +19.020              
12    Andrea Stefani          A2       ITA   4:02.38   +19.400              
13    Michele Malfatti        A1       ITA   4:06.81   +23.830              
14    Dmitrij Jerasjonok      Senior   BLR   4:07.73   +24.750     SB       
15    Piotr Michalski         A1       POL   4:07.87   +24.890     SB       
16    Terje Almås             Senior   NOR   4:08.72   +25.740              
17    Kamil Ziemba            A2       POL   4:08.81   +25.830     SB       
18    Moritz Geisreiter.93    A2       GER   4:10.48   +27.500     PB       
19    Michał Ostaszewski      A1       POL   4:11.25   +28.270     SB       
20    Daniel Tylka            A1       POL   4:11.70   +28.720              
21    Artjom Tsygankov        A2       BLR   4:12.67   +29.690              
22    Artur Kisielewski       A2       POL   4:13.82   +30.840     PB       
23    Aleksander Puszkarski   A2       POL   4:14.49   +31.510              
24    Alessio Trentini        A1       ITA   4:16.55   +33.570     SB       
25    Frode Eidsmo            M50      NOR   4:17.15   +34.170              
26    Jurij Lavskij           A2       BLR   4:17.48   +34.500              
27    Marcel Drwięga          B1       POL   4:24.66   +41.680              
28    Florian Jäger           A2       AUT   4:26.59   +43.610              
29    Vladimir Hladik         A1       CZE   4:32.03   +49.050     SB       
30    Terje Tobias Tønne      B1       NOR   4:37.76   +54.780              
31    Peter Paulovics         A2       HUN   4:42.90   +59.920     PB       
32    Lukáš Pravda            Neo      CZE   5:08.65   +1.25.670   SB       



3000 meter (Women), 12.10.2012

POS   NAME                     AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Martina Sáblíková        Senior   CZE   4:06.32                      
2     Anna Rokita              Senior   AUT   4:17.07   +10.750            
3     Gabriele Hirschbichler   Senior   GER   4:17.47   +11.150   SB       
4     Johanna Östlund          Senior   SWE   4:23.61   +17.290   SB       
5     Roxanne van Hemert       Neo      NED   4:29.57   +23.250   SB       
6     Maud van der Meer        A1       NED   4:33.77   +27.450   PB       
7     Aleksandra Kapruziak     B2       POL   4:33.87   +27.550            
8     Camilla Lund             A1       NOR   4:34.31   +27.990            
9     Eliska Drimalova         A1       CZE   4:41.79   +35.470   SB       
10    Natálie Tauchenová       C2       CZE   4:43.26   +36.940            
11    Nikola Zdráhalova        B2       CZE   4:45.28   +38.960            
12    Boglárka Válóczki        B2       HUN   5:05.74   +59.420            



5000 meter (Men), 12.10.2012

POS   NAME                   AG       NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Bart Swings            Neo      BEL   6:27.32                        
2     Maarten Swings         Senior   BEL   6:44.23   +16.910     SB       
3     Ferre Spruyt           Senior   BEL   6:45.19   +17.870              
4     Wannes van Praet       Neo      BEL   6:56.38   +29.060     SB       
5     Zdeněk Haselberger     Senior   CZE   6:59.01   +31.690              
6     Pepijn van der Vinne   Neo      NED   7:01.10   +33.780     SB       
7     Aleksander Waagenes    Neo      NOR   7:02.39   +35.070              
8     Pavel Kulma            Neo      CZE   7:03.60   +36.280              
9     Milan Sáblík           Neo      CZE   7:11.12   +43.800              
10    Kristian Vårvik        Neo      NOR   7:22.91   +55.590              
11    Eirik Magnus Bakken    Neo      NOR   7:38.25   +1.10.930            



500 meter (Men), 13.10.2012

POS   NAME                       AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Maciej Biega               Senior   POL   36.05               SB       
2     Artur Nogal                Neo      POL   37.08     +1.030             
3     Christian Oberbichler      Neo      SUI   37.65     +1.600             
4     Piotr Michalski            A1       POL   37.69     +1.640             
5     Bart Swings                Neo      BEL   37.83     +1.780             
6     Milan Sáblík               Neo      CZE   38.13     +2.080             
7     Bart Seffinga              M30      NED   38.20     +2.150             
8     Aleksander Puszkarski      A2       POL   38.33     +2.280             
9     Mateusz Warych             Neo      POL   38.42     +2.370    SB       
10    Kamil Ziemba               A2       POL   38.61     +2.560             
11    Vitalij Malginov           Senior   KAZ   38.64     +2.590             
12    Cas van Trierum            A1       NED   38.65     +2.600             
13    Marcel Drwięga             B1       POL   38.76     +2.710             
14    Bram van Schie             A2       NED   38.92     +2.870             
15    Jarmo Levo                 Senior   FIN   39.27     +3.220             
16    Andreas.75 Larsson         M35      SWE   39.31     +3.260    NRM      
17    Espen Brask Nordfonn       Neo      NOR   39.32     +3.270             
18    Sebastiaan Oranje          Neo      NED   39.33     +3.280             
19    Zdeněk Haselberger         Senior   CZE   39.36     +3.310             
20    Aleksander Waagenes        Neo      NOR   39.39     +3.340             
21    Artur Kisielewski          A2       POL   39.40     +3.350             
22    Magnus Brask Nordfonn      A2       NOR   39.50     +3.450             
23    Moritz Geisreiter.93       A2       GER   39.67     +3.620             
24    Kristian Vårvik            Neo      NOR   40.03     +3.980             
25    Pavel Kulma                Neo      CZE   40.12     +4.070             
26    Odin By Farstad            C2       NOR   40.23     +4.180             
27    Wojciech Sut               A1       POL   40.44     +4.390             
28    Eirik Magnus Bakken        Neo      NOR   40.47     +4.420             
29    Bjørn Magnussen            C2       NOR   40.55     +4.500             
30    Bence Horváth              A2       HUN   40.68     +4.630             
31    Sebastian Król             A1       POL   40.99     +4.940    PB       
32    Kristian Aas               B1       NOR   41.12     +5.070             
33    Damian Śmigiel             B2       POL   41.14     +5.090    SB       
34    Daniel Tylka               A1       POL   41.42     +5.370             
35    Morten Rognhaug Bratberg   A2       NOR   41.45     +5.400             
36    Oliver Grob                B1       SUI   41.57     +5.520             
37    Michał Ostaszewski         A1       POL   41.61     +5.560             
38    Vladimir Hladik            A1       CZE   41.68     +5.630             
39    Mateusz Aftyka             B1       POL   42.14     +6.090    SB       
40    Peter Paulovics            A2       HUN   42.24     +6.190             
41    Albert Kołodziejczyk       B1       POL   42.94     +6.890    SB       
42    Sondre Vårvik Nordheim     B1       NOR   43.04     +6.990             
43    Mateusz Owczarek           C2       POL   43.78     +7.730             
44    Mathias Hauer              C1       AUT   44.28     +8.230             
45    Onar Westerheim            M65      NOR   44.37     +8.320             
46    Terje Tobias Tønne         B1       NOR   44.59     +8.540             
47    Adam Dymkowski             C1       POL   44.61     +8.560             
48    Dominik Mašík              D2       CZE   44.86     +8.810             
49    Gabriel Odor               D1       AUT   45.12     +9.070             
50    Damian Żurek               D2       POL   45.53     +9.480             
51    Jan Henriksen              M65      NOR   45.96     +9.910             
52    Jakub Piotrowski           D2       POL   47.24     +11.190            
53    Bartłomiej Ostałowski      C1       POL   47.35     +11.300            
54    Raimo Frondelius           M55      FIN   47.88     +11.830   SB       
55    Ignaz Gschwentner          E2       AUT   48.51     +12.460            
56    Harald Westerheim          M65      NOR   49.58     +13.530            
57    Michał Dziubiński          C1       POL   49.90     +13.850            
58    Colin Steenbergen          C1       SUI   51.40     +15.350            
59    Kristian Samaj             n/a      SVK   1:04.78   +28.730   PB       



500 meter (Women), 13.10.2012

POS   NAME                     AG       NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Karolína Erbanová        Neo      CZE   39.18                      
2     Natasja Bruintjes        Senior   NED   39.54   +0.360             
3     Floor van den Brandt     Neo      NED   39.61   +0.430             
4     Gabriele Hirschbichler   Senior   GER   40.02   +0.840             
5     Hanne Haugland           Neo      NOR   40.51   +1.330             
6     Anna Badajeva            Senior   BLR   40.58   +1.400             
7     Leeyen Harteveld         A1       NED   42.03   +2.850             
8     Natasja Roest            A2       NED   42.14   +2.960             
9     Maud van der Meer        A1       NED   42.19   +3.010             
10    Rikke Jeppsson           Senior   NOR   42.39   +3.210             
11    Nikola Zdráhalova        B2       CZE   43.29   +4.110             
12    Marta Tokarz             A2       POL   43.40   +4.220             
13    Fanni Farkas             Neo      HUN   43.86   +4.680    SB       
14    Natálie Tauchenová       C2       CZE   43.96   +4.780             
15    Urszula Włodarczyk       A1       POL   44.03   +4.850             
16    Samantha Mueller         M30      USA   44.23   +5.050             
17    Magdalena.95 Czyszczoń   A1       POL   44.45   +5.270             
18    Katja Lutz               Neo      SUI   45.03   +5.850             
19    Eliska Drimalova         A1       CZE   45.24   +6.060             
20    Renate Jeppsson          M40      NOR   45.35   +6.170             
21    Viktoria Schinnerl       D2       AUT   45.49   +6.310             
22    Sára Pavlicková          C2       CZE   45.58   +6.400             
23    Miriam Nicolanská        B2       SVK   45.71   +6.530             
24    Viola Feichtner          C1       AUT   45.74   +6.560             
25    Karolina Bosiek          D2       POL   46.28   +7.100             
26    Vera Güntert             C2       SUI   46.85   +7.670             
27    Jasmin Güntert           D2       SUI   47.52   +8.340             
28    Karolina Gąsecka         D2       POL   47.71   +8.530             
29    Katarzyna Ulkowska       C1       POL   48.96   +9.780             
30    Natalia Kowalska         B1       POL   49.04   +9.860             
31    Iga Kapruziak            D2       POL   49.12   +9.940             
32    Natálie Lukášková        E2       CZE   49.40   +10.220   SB       
33    Tereza Nosková           D1       CZE   50.12   +10.940            
34    Magdalena Bednarek       B1       POL   50.82   +11.640            
35    Monika Straková          D2       CZE   51.97   +12.790            
36    Bárbora Gregorová        E2       CZE   54.65   +15.470            
37    Viktoria Vachalikova     D1       SVK   58.08   +18.900   PB       
      Julia Berentschot        A2       NED   -                          



1500 meter (Men), 13.10.2012

POS   NAME                       AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Alexis Contin              Senior   FRA   1:48.06                      
2     Dmitrij Babenko            Senior   KAZ   1:49.29   +1.230             
3     Tyler Derraugh             Senior   CAN   1:50.40   +2.340             
4     Pepijn van der Vinne       Neo      NED   1:50.88   +2.820    PB       
5     Bram Smallenbroek          Senior   AUT   1:50.90   +2.840             
6     Rienk Nauta                Senior   NED   1:51.96   +3.900             
7     Piotr Puszkarski           Senior   POL   1:52.08   +4.020    SB       
8     Bas Bervoets               Senior   NED   1:52.32   +4.260    PB       
9     Sebastiaan Oranje          Neo      NED   1:52.98   +4.920             
10    Linus Heidegger            B2       AUT   1:53.54   +5.480    NRJ      
11    Bram van Schie             A2       NED   1:53.56   +5.500             
12    Zdeněk Haselberger         Senior   CZE   1:53.79   +5.730    SB       
13    Milan Sáblík               Neo      CZE   1:54.04   +5.980             
14    Aleksander Waagenes        Neo      NOR   1:55.18   +7.120             
15    Wannes van Praet           Neo      BEL   1:55.28   +7.220             
16    Vitalij Malginov           Senior   KAZ   1:55.42   +7.360             
17    Armin Hager                A1       AUT   1:55.55   +7.490             
18    Aleksander Puszkarski      A2       POL   1:55.74   +7.680             
19    Ferre Spruyt               Senior   BEL   1:55.87   +7.810             
20    Piotr Michalski            A1       POL   1:56.76   +8.700             
21    Mateusz Warych             Neo      POL   1:56.95   +8.890    SB       
22    Bart Seffinga              M30      NED   1:57.77   +9.710    SB       
23    Pavel Kulma                Neo      CZE   1:58.28   +10.220            
24    Christian Oberbichler      Neo      SUI   1:58.33   +10.270   SB       
25    Maarten Swings             Senior   BEL   1:58.47   +10.410            
26    Moritz Geisreiter.93       A2       GER   1:59.15   +11.090            
27    Kamil Ziemba               A2       POL   1:59.38   +11.320            
28    Kristian Vårvik            Neo      NOR   2:00.43   +12.370            
29    Artur Kisielewski          A2       POL   2:01.17   +13.110            
30    Marcel Drwięga             B1       POL   2:01.79   +13.730            
31    Eirik Magnus Bakken        Neo      NOR   2:02.18   +14.120            
32    Sebastian Król             A1       POL   2:02.81   +14.750   PB       
33    Daniel Tylka               A1       POL   2:03.26   +15.200            
34    Michał Ostaszewski         A1       POL   2:03.29   +15.230   SB       
35    Cas van Trierum            A1       NED   2:04.33   +16.270            
36    Odin By Farstad            C2       NOR   2:04.92   +16.860            
37    Vladimir Hladik            A1       CZE   2:05.43   +17.370            
38    Florian Jäger              A2       AUT   2:06.13   +18.070            
39    Damian Śmigiel             B2       POL   2:09.03   +20.970   PB       
40    Mateusz Aftyka             B1       POL   2:10.65   +22.590   SB       
41    Albert Kołodziejczyk       B1       POL   2:10.91   +22.850   PB       
42    Morten Rognhaug Bratberg   A2       NOR   2:12.21   +24.150            
43    Oliver Grob                B1       SUI   2:12.22   +24.160            
44    Stefan Haan                C1       AUT   2:12.53   +24.470            
45    Terje Tobias Tønne         B1       NOR   2:15.61   +27.550   SB       
46    Onar Westerheim            M65      NOR   2:16.12   +28.060            
47    Sondre Vårvik Nordheim     B1       NOR   2:19.20   +31.140            
48    Dominik Mašík              D2       CZE   2:21.14   +33.080   NRJ      
49    Harald Westerheim          M65      NOR   2:25.34   +37.280            
50    Raimo Frondelius           M55      FIN   2:25.93   +37.870   SB       
51    Jan Henriksen              M65      NOR   2:34.06   +46.000            
      Vladimir Belevtsov         Neo      BLR   -                            
      Karsten van Zeijl          Senior   NED   -                            



1500 meter (Women), 13.10.2012

POS   NAME                     AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Jorien Voorhuis          Senior   NED   2:00.64                      
2     Gabriele Hirschbichler   Senior   GER   2:02.18   +1.540             
3     Natasja Bruintjes        Senior   NED   2:02.46   +1.820    SB       
4     Vanessa Bittner          B2       AUT   2:03.72   +3.080    SB       
5     Anna Rokita              Senior   AUT   2:03.84   +3.200             
6     Leeyen Harteveld         A1       NED   2:05.45   +4.810    SB       
7     Natasja Roest            A2       NED   2:06.50   +5.860    SB       
8     Maud van der Meer        A1       NED   2:07.68   +7.040             
9     Marte Vatn               A1       NOR   2:08.42   +7.780             
10    Aleksandra Kapruziak     B2       POL   2:09.45   +8.810             
11    Aleksandra Dębowska      Neo      POL   2:10.69   +10.050   SB       
12    Magdalena.95 Czyszczoń   A1       POL   2:12.90   +12.260            
13    Natálie Tauchenová       C2       CZE   2:14.17   +13.530            
14    Ewelina Cieślik          Neo      POL   2:14.29   +13.650   PB       
15    Nikola Zdráhalova        B2       CZE   2:14.49   +13.850            
16    Eliska Drimalova         A1       CZE   2:17.19   +16.550            
17    Amanda Kaczmarek         B1       POL   2:22.02   +21.380   SB       
18    Miriam Nicolanská        B2       SVK   2:22.94   +22.300   NRJ      
19    Boglárka Válóczki        B2       HUN   2:23.23   +22.590            
20    Katja Lutz               Neo      SUI   2:23.25   +22.610            
21    Szonja Svitelj           B2       HUN   2:26.44   +25.800   PB       
22    Sára Pavlicková          C2       CZE   2:27.19   +26.550            
23    Jasmin Güntert           D2       SUI   2:31.69   +31.050   NRJ      
      Julia Berentschot        A2       NED   -                            
      Urszula Włodarczyk       A1       POL   -                            



3000 meter (Women), 13.10.2012

POS   NAME                     AG       NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Luiza Złotkowska         Senior   POL   4:17.08                     
2     Natalia Czerwonka        Senior   POL   4:19.19   +2.110            
3     Katarzyna Wozniak        Neo      POL   4:20.38   +3.300            
4     Karolina Domanska-Ksyt   Senior   POL   4:26.95   +9.870            



3000 meter (Men), 13.10.2012

POS   NAME               AG       NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Jan Szymanski      Senior   POL   3:50.37            SB       
2     Zbigniew Bródka    Senior   POL   3:50.42   +0.050   SB       
3     Roland Cieslak     Senior   POL   3:55.78   +5.410   SB       
4     Patryk Wójcik      Neo      POL   3:56.82   +6.450   SB       
5     Adrian Wielgat     Neo      POL   3:57.37   +7.000   SB       



International Race
12. - 13.10.2012
Max Aicher Arena (GER)

NAME                       AG       500M                1000M               3000M               5000M               500M                1500M               3000M              
                                    12.10.2012          12.10.2012          12.10.2012          12.10.2012          13.10.2012          13.10.2012          13.10.2012         
Mateusz Warych             Neo      38.44        (28)   1:15.13      (19)                                           38.42        (9)    1:56.95      (21)                      
Bart Seffinga              M30      38.13        (23)   1:15.46      (20)                                           38.20        (7)    1:57.77      (22)                      
Christian Oberbichler      Neo      37.37        (14)   1:14.26      (14)                                           37.65        (3)    1:58.33      (24)                      
Cas van Trierum            A1       38.23        (25)   1:14.85      (15)                                           38.65        (12)   2:04.33      (35)                      
Sebastiaan Oranje          Neo      38.40        (27)   1:15.01      (18)                                           39.33        (18)   1:52.98      (9)                       
Morten Rognhaug Bratberg   A2       42.00        (51)   1:24.15      (31)                                           41.45        (35)   2:12.21      (42)                      
Sebastian Król             A1       41.16        (46)   1:20.50      (27)                                           40.99        (31)   2:02.81      (32)                      
Sondre Vårvik Nordheim     B1       43.22        (55)   1:29.07      (36)                                           43.04        (42)   2:19.20      (47)                      
Mateusz Aftyka             B1       42.53        (53)   1:23.46      (30)                                           42.14        (39)   2:10.65      (40)                      
Damian Śmigiel             B2       41.86        (50)   1:22.54      (29)                                           41.14        (33)   2:09.03      (39)                      
Albert Kołodziejczyk       B1       43.60        (56)   1:26.02      (33)                                           42.94        (41)   2:10.91      (41)                      
Dominik Mašík              D2       44.90        (58)   1:33.20      (39)                                           44.86        (48)   2:21.14      (48)                      
Oliver Grob                B1       42.58        (54)   1:26.37      (34)                                           41.57        (36)   2:12.22      (43)                      
Artur Nogal                Neo      36.32        (6)    1:12.97      (10)                                           37.08        (2)                                           
Maciej Biega               Senior   36.10        (2)    1:10.83      (3)                                            36.05        (1)                                           
Bence Horváth              A2       40.77        (44)   1:24.99      (32)                                           40.68        (30)                                          
Colin Steenbergen          C1       50.37        (61)   1:47.14      (40)                                           51.40        (58)                                          
Gabriel Odor               D1       45.44        (60)   1:33.07      (38)                                           45.12        (49)                                          
Mathias Hauer              C1       45.18        (59)   1:29.40      (37)                                           44.28        (44)                                          
Rienk Nauta                Senior   37.60        (17)   1:13.14      (11)                                                               1:51.96      (6)                       
Karsten van Zeijl          Senior   36.74        (9)    1:12.18      (7)                                                                DQ                                     
Bas Bervoets               Senior   36.47        (8)    1:11.70      (6)                                                                1:52.32      (8)                       
Stefan Haan                C1       1:08.68      (64)   1:26.38      (35)                                                               2:12.53      (44)                      
Armin Hager                A1       38.07        (22)   1:14.90      (17)                                                               1:55.55      (17)                      
Roland Cieslak             Senior   37.77        (20)   1:12.59      (8)                                                                                    3:55.78      (3)   
Patryk Wójcik              Neo      38.04        (21)   1:12.91      (9)                                                                                    3:56.82      (4)   
Jan Szymanski              Senior   36.79        (10)   1:11.36      (5)                                                                                    3:50.37      (1)   
Zbigniew Bródka            Senior   36.30        (5)    1:10.56      (2)                                                                                    3:50.42      (2)   
Konrad Niedźwiedzki        Senior   36.14        (3)    1:09.97      (1)                                                                                                       
Vitalij Mikhajlov          Senior   37.75        (19)   1:13.33      (13)                                                                                                      
Dmitrij Listratenko        A1       38.39        (26)   1:16.54      (22)                                                                                                      
Artjom Tsjaban             A1       37.52        (15)   1:15.74      (21)                                                                                                      
Scott Anderson             Senior   38.83        (34)   1:19.54      (25)                                                                                                      
Kamil Ziemba               A2       38.66        (33)                       4:08.81      (17)                       38.61        (10)   1:59.38      (27)                      
Piotr Michalski            A1       37.66        (18)                       4:07.87      (15)                       37.69        (4)    1:56.76      (20)                      
Moritz Geisreiter.93       A2       39.53        (39)                       4:10.48      (18)                       39.67        (23)   1:59.15      (26)                      
Marcel Drwięga             B1       38.63        (32)                       4:24.66      (27)                       38.76        (13)   2:01.79      (30)                      
Terje Tobias Tønne         B1       44.56        (57)                       4:37.76      (30)                       44.59        (46)   2:15.61      (45)                      
Artur Kisielewski          A2       38.88        (35)                       4:13.82      (22)                       39.40        (21)   2:01.17      (29)                      
Vladimir Hladik            A1       41.70        (48)                       4:32.03      (29)                       41.68        (38)   2:05.43      (37)                      
Peter Paulovics            A2       42.21        (52)                       4:42.90      (31)                       42.24        (40)                                          
Piotr Puszkarski           Senior   37.18        (12)                       3:55.41      (6)                                            1:52.08      (7)                       
Linus Heidegger            B2       38.55        (31)                       3:58.03      (10)                                           1:53.54      (10)                      
Florian Jäger              A2       41.79        (49)                       4:26.59      (28)                                           2:06.13      (38)                      
Dmitrij Jerasjonok         Senior   39.31        (38)                       4:07.73      (14)                                                                                  
Haralds Silovs             Senior   36.44        (7)                        3:49.35      (4)                                                                                   
Artjom Tsygankov           A2       38.96        (36)                       4:12.67      (21)                                                                                  
Jurij Lavskij              A2       40.96        (45)                       4:17.48      (26)                                                                                  
Lukáš Pravda               Neo      41.50        (47)                       5:08.65      (32)                                                                                  
Benjamin Macé              Senior   37.00        (11)                       3:56.84      (8)                                                                                   
Pavel Kulma                Neo      40.48        (43)                                           7:03.60      (8)    40.12        (25)   1:58.28      (23)                      
Milan Sáblík               Neo      38.50        (30)                                           7:11.12      (9)    38.13        (6)    1:54.04      (13)                      
Zdeněk Haselberger         Senior   38.49        (29)                                           6:59.01      (5)    39.36        (19)   1:53.79      (12)                      
Aleksander Waagenes        Neo      39.30        (37)                                           7:02.39      (7)    39.39        (20)   1:55.18      (14)                      
Kristian Vårvik            Neo      39.76        (40)                                           7:22.91      (10)   40.03        (24)   2:00.43      (28)                      
Eirik Magnus Bakken        Neo      40.18        (42)                                           7:38.25      (11)   40.47        (28)   2:02.18      (31)                      
Pepijn van der Vinne       Neo      37.22        (13)                                           7:01.10      (6)                        1:50.88      (4)                       
Andreas.75 Larsson         M35      39.86        (41)                                                               39.31        (16)                                          
Mateusz Owczarek           C2       56.58        (62)                                                               43.78        (43)                                          
Tyler Derraugh             Senior   36.22        (4)                                                                                    1:50.40      (3)                       
Artur Waś                  Senior   35.10        (1)                                                                                                                           
Luca Zanghellini           A1       38.14        (24)                                                                                                                          
Harri Levo                 Neo      37.57        (16)                                                                                                                          
Lennart Jasch              D1       1:06.19      (63)                                                                                                                          
Aleksander Puszkarski      A2                           1:14.85      (16)   4:14.49      (23)                       38.33        (8)    1:55.74      (18)                      
Michał Ostaszewski         A1                           1:20.85      (28)   4:11.25      (19)                       41.61        (37)   2:03.29      (34)                      
Bram van Schie             A2                           1:13.30      (12)   3:55.92      (7)                        38.92        (14)   1:53.56      (11)                      
Daniel Tylka               A1                           1:20.19      (26)   4:11.70      (20)                       41.42        (34)   2:03.26      (33)                      
Alexis Contin              Senior                       1:11.18      (4)    3:42.98      (1)                                            1:48.06      (1)                       
Espen Brask Nordfonn       Neo                          1:17.70      (23)                                           39.32        (17)                                          
Wojciech Sut               A1                           1:18.92      (24)                                           40.44        (27)                                          
Dmitrij Babenko            Senior                                           3:43.98      (2)                                            1:49.29      (2)                       
Bram Smallenbroek          Senior                                           3:48.75      (3)                                            1:50.90      (5)                       
Frode Eidsmo               M50                                              4:17.15      (25)                                                                                  
Andrea Giovannini          A2                                               3:57.44      (9)                                                                                   
Michele Malfatti           A1                                               4:06.81      (13)                                                                                  
Nicola Tumolero            A1                                               4:02.00      (11)                                                                                  
Terje Almås                Senior                                           4:08.72      (16)                                                                                  
Andrea Stefani             A2                                               4:02.38      (12)                                                                                  
Alessio Trentini           A1                                               4:16.55      (24)                                                                                  
Ewen Fernandez             Senior                                           3:50.68      (5)                                                                                   
Bart Swings                Neo                                                                  6:27.32      (1)    37.83        (5)                                           
Wannes van Praet           Neo                                                                  6:56.38      (4)                        1:55.28      (15)                      
Ferre Spruyt               Senior                                                               6:45.19      (3)                        1:55.87      (19)                      
Maarten Swings             Senior                                                               6:44.23      (2)                        1:58.47      (25)                      
Raimo Frondelius           M55                                                                                      47.88        (54)   2:25.93      (50)                      
Onar Westerheim            M65                                                                                      44.37        (45)   2:16.12      (46)                      
Vitalij Malginov           Senior                                                                                   38.64        (11)   1:55.42      (16)                      
Jan Henriksen              M65                                                                                      45.96        (51)   2:34.06      (51)                      
Harald Westerheim          M65                                                                                      49.58        (56)   2:25.34      (49)                      
Odin By Farstad            C2                                                                                       40.23        (26)   2:04.92      (36)                      
Jarmo Levo                 Senior                                                                                   39.27        (15)                                          
Magnus Brask Nordfonn      A2                                                                                       39.50        (22)                                          
Ignaz Gschwentner          E2                                                                                       48.51        (55)                                          
Kristian Aas               B1                                                                                       41.12        (32)                                          
Bjørn Magnussen            C2                                                                                       40.55        (29)                                          
Damian Żurek               D2                                                                                       45.53        (50)                                          
Michał Dziubiński          C1                                                                                       49.90        (57)                                          
Bartłomiej Ostałowski      C1                                                                                       47.35        (53)                                          
Jakub Piotrowski           D2                                                                                       47.24        (52)                                          
Adam Dymkowski             C1                                                                                       44.61        (47)                                          
Kristian Samaj             n/a                                                                                      1:04.78      (59)                                          
Vladimir Belevtsov         Neo                                                                                                          DNS                                    
Adrian Wielgat             Neo                                                                                                                              3:57.37      (5)   

NAME                      AG       500M                1000M               3000M               500M                1500M               3000M              
                                   12.10.2012          12.10.2012          12.10.2012          13.10.2012          13.10.2012          13.10.2012         
Katja Lutz                Neo      44.93        (37)   1:31.01      (25)                       45.03        (18)   2:23.25      (20)                      
Leeyen Harteveld          A1       41.17        (17)   1:20.18      (6)                        42.03        (7)    2:05.45      (6)                       
Natasja Roest             A2       42.02        (22)   1:22.48      (13)                       42.14        (8)    2:06.50      (7)                       
Miriam Nicolanská         B2       45.86        (41)   1:33.15      (29)                       45.71        (23)   2:22.94      (18)                      
Urszula Włodarczyk        A1       43.81        (29)   1:26.29      (19)                       44.03        (15)   DNS                                    
Magdalena.95 Czyszczoń    A1       44.42        (36)   1:27.90      (22)                       44.45        (17)   2:12.90      (12)                      
Jasmin Güntert            D2       47.18        (46)   1:36.31      (33)                       47.52        (27)   2:31.69      (23)                      
Sára Pavlicková           C2       47.60        (49)   1:37.91      (36)                       45.58        (22)   2:27.19      (22)                      
Rikke Jeppsson            Senior   41.87        (20)   1:23.88      (15)                       42.39        (10)                                          
Renate Jeppsson           M40      45.08        (38)   1:31.53      (27)                       45.35        (20)                                          
Fanni Farkas              Neo      44.13        (34)   DNF                                     43.86        (13)                                          
Hanne Haugland            Neo      40.73        (12)   1:20.21      (7)                        40.51        (5)                                           
Viola Feichtner           C1       DNS                 1:30.18      (23)                       45.74        (24)                                          
Karolína Erbanová         Neo      38.95        (1)    1:18.53      (1)                        39.18        (1)                                           
Samantha Mueller          M30      43.93        (30)   1:30.22      (24)                       44.23        (16)                                          
Marta Tokarz              A2       44.09        (33)   1:27.59      (21)                       43.40        (12)                                          
Natálie Lukášková         E2       51.42        (58)   1:45.63      (39)                       49.40        (32)                                          
Vera Güntert              C2       47.42        (48)   1:37.25      (35)                       46.85        (26)                                          
Viktoria Schinnerl        D2       DNS                 1:31.54      (28)                       45.49        (21)                                          
Monika Straková           D2       51.16        (57)   1:46.11      (40)                       51.97        (35)                                          
Bárbora Gregorová         E2       54.06        (59)   1:52.77      (41)                       54.65        (36)                                          
Tereza Nosková            D1       49.06        (54)   1:43.25      (37)                       50.12        (33)                                          
Aleksandra Dębowska       Neo      42.56        (25)   1:24.66      (16)                                           2:10.69      (11)                      
Vanessa Bittner           B2       39.58        (3)    1:19.19      (4)                                            2:03.72      (4)                       
Szonja Svitelj            B2       46.37        (42)   1:35.41      (31)                                           2:26.44      (21)                      
Marte Vatn                A1       42.44        (24)   1:23.61      (14)                                           2:08.42      (9)                       
Amanda Kaczmarek          B1       45.27        (39)   1:31.12      (26)                                           2:22.02      (17)                      
Karolina Domanska-Ksyt    Senior   41.76        (19)   1:21.66      (9)                                                                4:26.95      (4)   
Natalia Czerwonka         Senior   40.54        (10)   1:19.06      (3)                                                                4:19.19      (2)   
Katarzyna Wozniak         Neo      40.31        (6)    1:19.78      (5)                                                                4:20.38      (3)   
Elina Risku               Neo      40.53        (9)    1:22.26      (12)                                                                                  
Jee-Min.92 Ahn            Neo      40.04        (5)    1:20.89      (8)                                                                                   
Ksenija Sadovskaja        Neo      40.85        (13)   1:24.75      (17)                                                                                  
Natalja Khramtsova        B2       41.21        (18)   1:25.00      (18)                                                                                  
Julie Houle               M45      49.40        (55)   1:44.31      (38)                                                                                  
Magdalena Bożyk           Neo      45.48        (40)   1:34.53      (30)                                                                                  
Tatjana.87 Mikhajlova     Senior   41.11        (16)   1:21.88      (10)                                                                                  
Katarzyna Bastrzyk        A1       47.30        (47)   1:36.15      (32)                                                                                  
Weronika Krakowiak        B2       46.77        (45)   1:36.89      (34)                                                                                  
Gabriele Hirschbichler    Senior   40.00        (4)                        4:17.47      (3)    40.02        (4)    2:02.18      (2)                       
Nikola Zdráhalova         B2       43.52        (28)                       4:45.28      (11)   43.29        (11)   2:14.49      (15)                      
Eliska Drimalova          A1       43.96        (32)                       4:41.79      (9)    45.24        (19)   2:17.19      (16)                      
Natálie Tauchenová        C2       44.35        (35)                       4:43.26      (10)   43.96        (14)   2:14.17      (13)                      
Anna Rokita               Senior   41.07        (15)                       4:17.07      (2)                        2:03.84      (5)                       
Boglárka Válóczki         B2       46.66        (44)                       5:05.74      (12)                       2:23.23      (19)                      
Aleksandra Kapruziak      B2       41.99        (21)                       4:33.87      (7)                        2:09.45      (10)                      
Martina Sáblíková         Senior   40.42        (7)                        4:06.32      (1)                                                               
Johanna Östlund           Senior   40.61        (11)                       4:23.61      (4)                                                               
Camilla Lund              A1       43.33        (27)                       4:34.31      (8)                                                               
Natasja Bruintjes         Senior   39.35        (2)                                            39.54        (2)    2:02.46      (3)                       
Anna Badajeva             Senior   40.48        (8)                                            40.58        (6)                                           
Karolina Gąsecka          D2       47.70        (50)                                           47.71        (28)                                          
Katarzyna Ulkowska        C1       48.97        (53)                                           48.96        (29)                                          
Iga Kapruziak             D2       48.54        (52)                                           49.12        (31)                                          
Karolina Bosiek           D2       46.49        (43)                                           46.28        (25)                                          
Viktoria Vachalikova      D1       1:04.07      (61)                                           58.08        (37)                                          
Anna Da Fies              A2       42.96        (26)                                                                                                      
Kelsey Duffield           Senior   40.94        (14)                                                                                                      
Linda Bortolotti          A1       42.38        (23)                                                                                                      
Jenni Kukkonen            Senior   43.93        (31)                                                                                                      
Romy Wichers              D1       56.93        (60)                                                                                                      
Marie Saurler             D2       48.46        (51)                                                                                                      
Susanna Becker            D1       49.80        (56)                                                                                                      
Maud van der Meer         A1                           1:22.10      (11)   4:33.77      (6)    42.19        (9)    2:07.68      (8)                       
Ewelina Cieślik           Neo                          1:27.19      (20)                                           2:14.29      (14)                      
Luiza Złotkowska          Senior                       1:18.85      (2)                                                                4:17.08      (1)   
Roxanne van Hemert        Neo                                              4:29.57      (5)                                                               
Julia Berentschot         A2                                                                   DNS                 DNS                                    
Floor van den Brandt      Neo                                                                  39.61        (3)                                           
Magdalena Bednarek        B1                                                                   50.82        (34)                                          
Natalia Kowalska          B1                                                                   49.04        (30)                                          
Jorien Voorhuis           Senior                                                                                   2:00.64      (1)