Competition: International FOSSIL-Cup

Rink:
Inzell (GER)
Date:
15. - 16.11.2008
Records:
Information:
  • 230 athletes from 5 nations
  • 124 women and 106 men
  • 10 distances (1000m, 100m, 1500m, 3000m, 300m, 5000m, 500m, 500m (1. Race), 500m (1.Race), 500m (2. Race))
  • 683 races (3x mit DNF/DNS/DQ)

Men Juniors E2 , Samalog - Allround 300m/500m/500m
15. - 16.11.2008

PosNameNation300m500m 1.Race500m 2. RacePointsDiff
1 Jeremias Marx (E2) GER 31.25 (1) 51.02 (1) 50.35 (1) 132.620 -
2 Alexander Schneider (E2) GER 32.81 (3) 51.59 (2) 51.24 (2) 135.640 +3.020
3 Felix Taubner (E2) GER 32.91 (4) 53.13 (3) 54.31 (4) 140.350 +7.730
4 Valentin Lustermann (E2) GER 33.23 (5) 53.62 (5) 53.99 (3) 140.840 +8.220
5 Johannes Holzner (E2) GER 32.56 (2) 53.62 (4) 55.70 (9) 141.880 +9.260
6 Maximilian Jacob (E2) GER 33.65 (8) 53.90 (6) SB 54.72 (7) 142.270 +9.650
7 Paul Tonat (E2) GER 34.28 (9) 54.29 (7) 54.34 (5) 142.910 +10.290
8 Enrico Goerlitz (E2) GER 33.53 (7) 55.15 (9) 54.47 (6) 143.150 +10.530
9 Florian Rach (E2) GER 34.44 (10) 54.58 (8) 55.81 (10) 144.830 +12.210
10 Robert Kracht (E2) GER 36.40 (13) PB 58.83 (13) 57.74 (11) 152.970 +20.350
11 Andre Baumann (E2) GER 36.57 (14) 58.28 (11) SB 1:00.19 (13) 155.040 +22.420
12 Roman Zhakin (E2) GER 36.20 (12) SB 59.16 (14) SB 59.83 (12) 155.190 +22.570
13 Luc-Oliver Wadewitz (E2) GER 37.85 (17) 1:00.72 (15) 1:00.63 (14) 159.200 +26.580
14 Markus Salzinger (E2) GER 37.68 (16) SB 1:01.53 (16) 1:01.50 (15) SB 160.710 +28.090
15 Moritz Delwig (E2) GER 36.61 (15) 58.22 (10) 1:09.31 (17) 164.140 +31.520
16 Michael Wels (E2) GER 35.98 (11) SB 58.58 (12) SB 1:09.89 (18) 164.450 +31.830
17 Michael Geisreiter (E2) GER 41.98 (20) PB 1:07.28 (17) PB 1:08.65 (16) 177.910 +45.290
18 Markus Porzelt (E2) GER 40.72 (18) SB 1:10.68 (18) 1:11.26 (19) 182.660 +50.040
19 Erik Mayerhofer (E2) AUT 41.88 (19) 1:10.90 (19) 1:17.73 (20) 190.510 +57.890
Oskar Beksultanow (E2) GER 33.50 (6) SB DQ 55.65 (8) - -
SB - Seasonal Best

Men - 300 meter
15.11.2008

PosNameNationTimeDiff
1 Jeremias Marx (E2) GER 31.25 -
2 Johannes Holzner (E2) GER 32.56 +1.310
3 Alexander Schneider (E2) GER 32.81 +1.560
4 Felix Taubner (E2) GER 32.91 +1.660
5 Valentin Lustermann (E2) GER 33.23 +1.980
6 Oskar Beksultanow (E2) GER 33.50 SB +2.250
7 Enrico Goerlitz (E2) GER 33.53 +2.280
8 Maximilian Jacob (E2) GER 33.65 +2.400
9 Paul Tonat (E2) GER 34.28 +3.030
10 Florian Rach (E2) GER 34.44 +3.190
11 Michael Wels (E2) GER 35.98 SB +4.730
12 Roman Zhakin (E2) GER 36.20 SB +4.950
13 Robert Kracht (E2) GER 36.40 PB +5.150
14 Andre Baumann (E2) GER 36.57 +5.320
15 Moritz Delwig (E2) GER 36.61 +5.360
16 Markus Salzinger (E2) GER 37.68 SB +6.430
17 Luc-Oliver Wadewitz (E2) GER 37.85 +6.600
18 Markus Porzelt (E2) GER 40.72 SB +9.470
19 Erik Mayerhofer (E2) AUT 41.88 +10.630
20 Michael Geisreiter (E2) GER 41.98 PB +10.730
SB - Seasonal Best

Men - 500 (1.Race) meter
15.11.2008

PosNameNationTimeDiff
1 Jeremias Marx (E2) GER 51.02 -
2 Alexander Schneider (E2) GER 51.59 +0.570
3 Felix Taubner (E2) GER 53.13 +2.110
4 Johannes Holzner (E2) GER 53.62 +2.600
5 Valentin Lustermann (E2) GER 53.62 +2.600
6 Maximilian Jacob (E2) GER 53.90 SB +2.880
7 Paul Tonat (E2) GER 54.29 +3.270
8 Florian Rach (E2) GER 54.58 +3.560
9 Enrico Goerlitz (E2) GER 55.15 +4.130
10 Moritz Delwig (E2) GER 58.22 +7.200
11 Andre Baumann (E2) GER 58.28 SB +7.260
12 Michael Wels (E2) GER 58.58 SB +7.560
13 Robert Kracht (E2) GER 58.83 +7.810
14 Roman Zhakin (E2) GER 59.16 SB +8.140
15 Luc-Oliver Wadewitz (E2) GER 1:00.72 +9.700
16 Markus Salzinger (E2) GER 1:01.53 +10.510
17 Michael Geisreiter (E2) GER 1:07.28 PB +16.260
18 Markus Porzelt (E2) GER 1:10.68 +19.660
19 Erik Mayerhofer (E2) AUT 1:10.90 +19.880
Oskar Beksultanow (E2) GER DQ -
SB - Seasonal Best

Men - 500 (2. Race) meter
15.11.2008

PosNameNationTimeDiff
1 Jeremias Marx (E2) GER 50.35 -
2 Alexander Schneider (E2) GER 51.24 +0.890
3 Valentin Lustermann (E2) GER 53.99 +3.640
4 Felix Taubner (E2) GER 54.31 +3.960
5 Paul Tonat (E2) GER 54.34 +3.990
6 Enrico Goerlitz (E2) GER 54.47 +4.120
7 Maximilian Jacob (E2) GER 54.72 +4.370
8 Oskar Beksultanow (E2) GER 55.65 +5.300
9 Johannes Holzner (E2) GER 55.70 +5.350
10 Florian Rach (E2) GER 55.81 +5.460
11 Robert Kracht (E2) GER 57.74 +7.390
12 Roman Zhakin (E2) GER 59.83 +9.480
13 Andre Baumann (E2) GER 1:00.19 +9.840
14 Luc-Oliver Wadewitz (E2) GER 1:00.63 +10.280
15 Markus Salzinger (E2) GER 1:01.50 SB +11.150
16 Michael Geisreiter (E2) GER 1:08.65 +18.300
17 Moritz Delwig (E2) GER 1:09.31 +18.960
18 Michael Wels (E2) GER 1:09.89 +19.540
19 Markus Porzelt (E2) GER 1:11.26 +20.910
20 Erik Mayerhofer (E2) AUT 1:17.73 +27.380
SB - Seasonal Best

Single Day 1 - 15.11.2008

Single Day 2 - 16.11.2008

Samalogs 15. - 16.11.2008

  • Women

  • Juniors E1

  • Allround
    100 meter
    300 meter
    500 meter
  • Juniors E2

  • Allround
    300 meter
    500 (1.Race) meter
    500 (2. Race) meter
  • Juniors D1

  • Allround
    300 meter
    1000 meter
    500 meter
  • Juniors D

  • Allround
    500 (1. Race) meter
    1000 meter
    500 (2. Race) meter
  • Juniors C1

  • Allround
    500 meter
    1500 meter
    1000 meter
  • Juniors C2

  • Allround
    500 meter
    1500 meter
    1000 meter