Competition: IJskonijncup 6

Information:
  • 78 athletes from 1 nation
  • 40 women and 38 men
  • 2 distances (1000m, 700m)
  • 78 races (5x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

IJskonijncup 6
19.11.2023
Kennemerland (NED)

1000 meter (Women), 19.11.2023

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Melanie Ooms            D1   NED   1:40.22             SB       
2     Anouk Kalshoven         D1   NED   1:40.73   +0.510    PB       
3     Rinske van der Maarl    D2   NED   1:50.13   +9.910    SB       
4     Philipine Cornelissen   D2   NED   1:50.21   +9.990    SB       
5     Laurena van Doorn       D1   NED   1:51.54   +11.320   SB       
6     Ella Westerik           D2   NED   1:51.78   +11.560   PB       
7     Roos Valentijn          D2   NED   1:52.34   +12.120   SB       
8     Esmee Bijl              D2   NED   1:52.89   +12.670   SB       
9     Emma Tauber             D1   NED   1:53.35   +13.130   SB       
10    Lisa Meeuwissen         D2   NED   1:53.88   +13.660   PB       
11    Floor Romme             D1   NED   1:55.14   +14.920   SB       
12    Evi Ruissen             D2   NED   1:55.28   +15.060   SB       
13    Kaat van den Berg       D1   NED   1:57.18   +16.960   SB       
14    Iris Schmutzer          D2   NED   1:58.81   +18.590   PB       
15    Renske Krom             D2   NED   1:59.78   +19.560   SB       
16    Emi Kiers               D2   NED   2:00.11   +19.890   SB       
17    Elisa Domingues Rosa    D2   NED   2:00.18   +19.960   PB       
18    Hille de Graaf          D1   NED   2:01.62   +21.400   SB       
19    Isa Pruisscher          D1   NED   2:11.24   +31.020   SB       
20    Sanne Neijzing          D1   NED   2:20.63   +40.410   PB       
21    Lynn Kuipers            D1   NED   2:23.32   +43.100   PB       
22    Saphira Heeremans       D2   NED   2:24.39   +44.170   PB       
23    Dominique van der Aa    D1   NED   2:30.47   +50.250   PB       
24    Valerie Rinses          D1   NED   2:36.36   +56.140   PB       
WDR   Daphne Stokman          D2   NED   -                            



700 meter (Women), 19.11.2023

POS   NAME                   AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Hanna van Ruiten       E2   NED   1:15.20             PB       
2     Merle Adema            E2   NED   1:19.61   +4.410    SB       
3     Nienke van Asten       E2   NED   1:23.02   +7.820    SB       
4     Florien Laarhoven      E2   NED   1:23.27   +8.070    PB       
5     Phyleine Warmenhoven   E2   NED   1:26.73   +11.530   SB       
6     Marise Krom            E2   NED   1:30.42   +15.220   SB       
7     Tara Fijten            E2   NED   1:33.01   +17.810   SB       
8     Sarah Potters          E1   NED   1:39.81   +24.610   PB       
9     Layla Geschev          E1   NED   1:39.87   +24.670   PB       
10    Yenthe Bootsman        E1   NED   1:43.09   +27.890   PB       
11    Iris Fijten            E1   NED   1:47.00   +31.800   PB       
12    Feline Heineman        F2   NED   1:49.98   +34.780   PB       
DQ    Tessa Egberts          E2   NED   -                            
DQ    Anna de Groot          F2   NED   -                            
DQ    Rika Buitelaar         E2   NED   -                            



1000 meter (Men), 19.11.2023

POS   NAME                            AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Lev van den Bosch               D1   NED   1:37.80             SB       
2     Stijn Vergeer                   D2   NED   1:39.03   +1.230             
3     Jelle van Ruiten                D2   NED   1:43.97   +6.170    PB       
4     Mark van Huuksloot Kuilenburg   D1   NED   1:45.57   +7.770    SB       
5     Bart Hof                        D1   NED   1:45.98   +8.180    SB       
6     Lewis Koot                      D1   NED   1:48.12   +10.320   SB       
7     Floris van Maris                D1   NED   1:48.57   +10.770   SB       
8     Lars Hoek                       D1   NED   1:52.84   +15.040   SB       
9     Freek Tonino                    D2   NED   1:53.19   +15.390   PB       
10    Joppe Witkamp                   D2   NED   1:53.32   +15.520   SB       
11    Stijn van Dorth                 D2   NED   1:57.65   +19.850   PB       
12    Mark Prins                      D1   NED   1:57.78   +19.980   SB       
13    Christiaan Zandstra             D2   NED   1:58.04   +20.240   SB       
14    Stern Amons                     D1   NED   2:04.81   +27.010   SB       
15    Jelle Boonstra                  D1   NED   2:04.95   +27.150   PB       
16    Lev Biesbroek                   D2   NED   2:05.13   +27.330   PB       
17    Matthijs van Rhenen             D1   NED   2:08.45   +30.650   PB       
18    Mees Olie                       D2   NED   2:09.38   +31.580            
19    Jip Thomas                      D1   NED   2:18.02   +40.220   SB       
20    Laurens Heineman                D1   NED   2:20.17   +42.370   PB       
21    Siem de Groot                   D1   NED   2:22.14   +44.340   PB       



700 meter (Men), 19.11.2023

POS   NAME                            AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Sven van Emmerik                E1   NED   1:17.25             PB       
2     Manuel Zwetsloot                E2   NED   1:17.89   +0.640    SB       
3     Sverre Lindstedt                E2   NED   1:20.14   +2.890    SB       
4     Puck Welp                       E2   NED   1:23.47   +6.220    SB       
5     Tycho Könst                     E2   NED   1:27.74   +10.490   SB       
6     Morris Nauta                    E1   NED   1:32.62   +15.370   PB       
7     Luuk de Weers                   E2   NED   1:35.85   +18.600   SB       
8     Vince van den Heuvel            E1   NED   1:37.52   +20.270   PB       
9     Jens Bijl                       E1   NED   1:38.46   +21.210   PB       
10    Jens van Huuksloot Kuilenburg   F2   NED   1:38.96   +21.710   SB       
11    Wilco Ooms                      F2   NED   1:50.01   +32.760   PB       
12    Nick Koppenol                   E2   NED   1:51.67   +34.420   PB       
13    Sem Meijer                      E2   NED   1:51.74   +34.490            
14    Robin Kuipers                   F2   NED   1:52.68   +35.430   PB       
15    Aiden Currie                    E1   NED   1:56.36   +39.110   PB       
16    Noah Griffioen                  E2   NED   1:57.11   +39.860   PB       
DNF   Sam Olie                        E2   NED   -                            



IJskonijncup 6
19.11.2023
Kennemerland (NED)

NAME                            AG   700M             1000M            
Vince van den Heuvel            E1   1:37.52   (8)                     
Jens van Huuksloot Kuilenburg   F2   1:38.96   (10)                    
Sverre Lindstedt                E2   1:20.14   (3)                     
Sam Olie                        E2   DNF                               
Manuel Zwetsloot                E2   1:17.89   (2)                     
Robin Kuipers                   F2   1:52.68   (14)                    
Jens Bijl                       E1   1:38.46   (9)                     
Morris Nauta                    E1   1:32.62   (6)                     
Wilco Ooms                      F2   1:50.01   (11)                    
Aiden Currie                    E1   1:56.36   (15)                    
Puck Welp                       E2   1:23.47   (4)                     
Tycho Könst                     E2   1:27.74   (5)                     
Noah Griffioen                  E2   1:57.11   (16)                    
Luuk de Weers                   E2   1:35.85   (7)                     
Sven van Emmerik                E1   1:17.25   (1)                     
Nick Koppenol                   E2   1:51.67   (12)                    
Sem Meijer                      E2   1:51.74   (13)                    
Mark van Huuksloot Kuilenburg   D1                    1:45.57   (4)    
Stijn Vergeer                   D2                    1:39.03   (2)    
Mees Olie                       D2                    2:09.38   (18)   
Bart Hof                        D1                    1:45.98   (5)    
Freek Tonino                    D2                    1:53.19   (9)    
Joppe Witkamp                   D2                    1:53.32   (10)   
Christiaan Zandstra             D2                    1:58.04   (13)   
Lev van den Bosch               D1                    1:37.80   (1)    
Mark Prins                      D1                    1:57.78   (12)   
Siem de Groot                   D1                    2:22.14   (21)   
Jelle van Ruiten                D2                    1:43.97   (3)    
Jip Thomas                      D1                    2:18.02   (19)   
Floris van Maris                D1                    1:48.57   (7)    
Stern Amons                     D1                    2:04.81   (14)   
Lars Hoek                       D1                    1:52.84   (8)    
Stijn van Dorth                 D2                    1:57.65   (11)   
Lewis Koot                      D1                    1:48.12   (6)    
Laurens Heineman                D1                    2:20.17   (20)   
Lev Biesbroek                   D2                    2:05.13   (16)   
Matthijs van Rhenen             D1                    2:08.45   (17)   
Jelle Boonstra                  D1                    2:04.95   (15)   

NAME                    AG   700M             1000M            
Florien Laarhoven       E2   1:23.27   (4)                     
Merle Adema             E2   1:19.61   (2)                     
Tessa Egberts           E2   DQ                                
Anna de Groot           F2   DQ                                
Marise Krom             E2   1:30.42   (6)                     
Tara Fijten             E2   1:33.01   (7)                     
Sarah Potters           E1   1:39.81   (8)                     
Iris Fijten             E1   1:47.00   (11)                    
Phyleine Warmenhoven    E2   1:26.73   (5)                     
Nienke van Asten        E2   1:23.02   (3)                     
Yenthe Bootsman         E1   1:43.09   (10)                    
Layla Geschev           E1   1:39.87   (9)                     
Hanna van Ruiten        E2   1:15.20   (1)                     
Rika Buitelaar          E2   DQ                                
Feline Heineman         F2   1:49.98   (12)                    
Iris Schmutzer          D2                    1:58.81   (14)   
Hille de Graaf          D1                    2:01.62   (18)   
Lynn Kuipers            D1                    2:23.32   (21)   
Sanne Neijzing          D1                    2:20.63   (20)   
Melanie Ooms            D1                    1:40.22   (1)    
Esmee Bijl              D2                    1:52.89   (8)    
Saphira Heeremans       D2                    2:24.39   (22)   
Lisa Meeuwissen         D2                    1:53.88   (10)   
Rinske van der Maarl    D2                    1:50.13   (3)    
Renske Krom             D2                    1:59.78   (15)   
Evi Ruissen             D2                    1:55.28   (12)   
Ella Westerik           D2                    1:51.78   (6)    
Laurena van Doorn       D1                    1:51.54   (5)    
Anouk Kalshoven         D1                    1:40.73   (2)    
Floor Romme             D1                    1:55.14   (11)   
Roos Valentijn          D2                    1:52.34   (7)    
Philipine Cornelissen   D2                    1:50.21   (4)    
Daphne Stokman          D2                    WDR              
Emma Tauber             D1                    1:53.35   (9)    
Kaat van den Berg       D1                    1:57.18   (13)   
Elisa Domingues Rosa    D2                    2:00.18   (17)   
Emi Kiers               D2                    2:00.11   (16)   
Dominique van der Aa    D1                    2:30.47   (23)   
Valerie Rinses          D1                    2:36.36   (24)   
Isa Pruisscher          D1                    2:11.24   (19)