Competition: Hamburger Jugend-Meisterschaften

Information:
  • 48 athletes from 1 nation
  • 18 women and 30 men
  • 8 distances (1000m, 133m, 1500m, 3000m, 500m, 500m (1. Race), 500m (2. Race), EGL 1)
  • 128 races (5x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Hamburger Jugend-Meisterschaften
17. - 18.01.2004
Planten un Blomen - Große Wallanlagen (GER)

Mini Combination (Men), 17. - 18.01.2004

POS   NAME               AG   NAT   500M               1500M                 1000M                3000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Sören Harder       B1   GER   48.00   (2)        2:25.40   (1)   TRJ   1:33.50   (2)        4:41.30   (1)   TR   190.100                       
2     Philipp Kozalla    B2   GER   46.50   (1)   TR   2:29.00   (2)         1:32.10   (1)   TR   4:53.50   (2)        191.133   +1.033    SB        
3     Nicolas Pust       B2   GER   49.40   (3)        2:32.70   (3)         1:37.30   (3)        4:59.40   (3)        198.850   +8.750              
4     Tore Bone-Jensen   B1   GER   53.40   (4)        2:49.50   (4)         1:47.80   (4)        5:41.40   (4)   SB   220.700   +30.600   SB        



Mini Combination (Men), 17. - 18.01.2004

POS   NAME               AG   NAT   500M               1500M                1000M                3000M                POINTS    DIFF     RECORDS   
1     Philip Marten      C2   GER   49.00   (1)        2:38.30   (3)        1:37.80   (1)        5:13.30   (1)        202.883            PB        
2     Maximilian Pust    C2   GER   50.50   (2)        2:37.20   (2)        1:39.50   (3)        5:15.00   (2)        205.150   +2.267   SB        
3     Hannes Kröger      C2   GER   51.50   (4)   PB   2:36.70   (1)   PB   1:38.50   (2)   PB   5:18.80   (3)   PB   206.117   +3.234   PB        
4     Johannes Markert   C2   GER   51.20   (3)   PB   2:40.00   (4)   PB   1:42.20   (4)   PB   5:22.00   (4)   PB   209.300   +6.417   PB        



Allround (Men), 17. - 18.01.2004

POS   NAME                AG   NAT   500M 1. RACE            1000M                500M 2. RACE              1500M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Daniel Ocampo       C1   GER   54.50          (1)      1:50.40   (1)   PB   52.00          (1)   PB   2:48.10   (1)   PB   217.733                       
      Maikel Vandebergh   C1   GER   1:06.20        (3)      2:12.30   (3)        -                         3:18.00   (3)   PB   198.350   -19.383             
      Marco Vandebergh    C1   GER   55.80          (2)      2:02.50   (2)        -                         2:55.70   (2)   SB   175.617   -42.116             



Allround (Women), 17. - 18.01.2004

POS   NAME                 AG   NAT   500M 1. RACE              1000M                500M 2. RACE              1500M                    POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Anne Hempelt         C1   GER   59.40          (1)        1:58.30   (1)   PB   55.30          (1)   PB   2:52.20   (1)   TR, PB   231.250                       
2     Larissa Labinschus   C1   GER   59.70          (2)        2:03.30   (2)        56.80          (2)        3:04.30   (2)   SB       239.583   +8.333              
3     Myriam Schmidt       C1   GER   1:00.60        (3)   PB   2:08.00   (3)   PB   1:04.00        (3)        3:18.10   (3)   PB       254.633   +23.383             



Allround (Women), 17. - 18.01.2004

POS   NAME                   AG   NAT   500M 1. RACE            1000M              500M 2. RACE            1500M                POINTS    DIFF   RECORDS   
1     Geraldine Hinnenthal   C2   GER   1:15.20        (1)      2:49.20   (1)      1:16.00        (1)      4:03.70   (1)   SB   317.033                    



Allround (Women), 17. - 18.01.2004

POS   NAME             AG   NAT   500M 1. RACE         1000M         500M 2. RACE              1500M                POINTS   DIFF   RECORDS   
      Mirja de Vries   B2   GER   -                    -             59.60          (1)   SB   3:00.70   (1)   SB   -                         



Allround (Men), 17. - 18.01.2004

POS   NAME                 AG   NAT   500M                 1000M                POINTS    DIFF     RECORDS   
1     Sascha Schwarzkopf   E1   GER   1:24.20   (1)        2:58.20   (1)   SB   173.300                      
2     Luca Wolgast         E1   GER   1:28.00   (2)   SB   3:05.60   (2)   SB   180.800   +7.500             



Allround (Men), 17. - 18.01.2004

POS   NAME                  AG   NAT   500M                 1000M                POINTS    DIFF        RECORDS   
1     Patrick Schwarzkopf   E2   GER   59.30     (1)        2:03.70   (1)        121.150                         
2     Timm Maasberg         E2   GER   1:00.60   (2)        2:05.10   (2)   SB   123.150   +2.000                
3     Felix Hagemeister     E2   GER   1:05.40   (3)   PB   2:19.40   (3)   PB   135.100   +13.950               
4     Arnold Kröger         E2   GER   1:17.00   (4)   SB   2:34.50   (4)   SB   154.250   +33.100               
5     Tim Döbel             E2   GER   1:17.30   (5)        2:45.50   (5)   PB   159.800   +38.650               
6     Max Scherzberg        E2   GER   1:28.90   (6)        3:14.70   (6)   SB   186.250   +1.05.100             



Allround (Men), 17. - 18.01.2004

POS   NAME            AG   NAT   500M                 1000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Malte Gentz     D1   GER   1:03.20   (1)        2:07.40   (1)   PB   126.900                       
2     Marvin Bethke   D1   GER   1:08.50   (3)        2:19.00   (2)   SB   138.000   +11.100             
3     Nick Marten     D1   GER   1:07.40   (2)   PB   2:22.90   (3)   PB   138.850   +11.950             
4     Kolja Godolt    D1   GER   1:17.70   (4)        2:41.90   (4)        158.650   +31.750             



Allround (Men), 17. - 18.01.2004

POS   NAME               AG   NAT   500M                 1000M                POINTS    DIFF   RECORDS   
1     Florian Knütter    D2   GER   1:02.30   (1)   PB   2:09.60   (1)   PB   127.100                    



Allround (Women), 17. - 18.01.2004

POS   NAME            AG   NAT   500M                 1000M                POINTS    DIFF   RECORDS   
1     Jasmin Balzat   E1   GER   1:10.00   (1)   PB   2:30.10   (1)   PB   145.050                    



Allround (Women), 17. - 18.01.2004

POS   NAME               AG   NAT   500M               1000M                POINTS    DIFF   RECORDS   
1     Josephine Stritz   E2   GER   1:10.00   (1)      2:11.70   (1)   PB   135.850                    



Allround (Women), 17. - 18.01.2004

POS   NAME                     AG   NAT   500M                 1000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Annika Gentz             D2   GER   53.80     (1)   TR   1:53.40   (2)        110.500                       
2     Daniela Vogedes          C1   GER   57.10     (3)        1:52.50   (1)        113.350   +2.850              
3     Henriette Schumacher     D2   GER   56.80     (2)   PB   1:57.20   (3)   PB   115.400   +4.900              
4     Svea Knittel             D2   GER   1:04.80   (4)        2:07.60   (4)        128.600   +18.100             
5     Sophie von Gliszcynski   D2   GER   1:13.60   (5)        2:21.30   (5)        144.250   +33.750             



Allround (Women), 17. - 18.01.2004

POS   NAME                      AG   NAT   133M             EGL 1              POINTS   DIFF      RECORDS   
1     Janine Rosser             F2   GER   28.00   (1)      55.30     (1)      55.650                       
2     Charlotta Berger          F1   GER   29.80   (2)      59.30     (2)      59.400   +3.750              
3     Antonia Giese             F1   GER   30.40   (3)      1:00.00   (3)      60.400   +4.750              
4     Franzisca von Köckritz    F1   GER   31.70   (4)      1:00.30   (4)      61.850   +6.200              
5     Stephanie Mütschow        F2   GER   33.90   (5)      1:09.50   (5)      68.650   +13.000             
6     Ilkan Caliskan            F2   GER   35.30   (6)      1:09.80   (6)      70.200   +14.550             
      Pauline Döbel             F2   GER   -                1:47.60   (7)      -                            



Allround (Men), 17. - 18.01.2004

POS   NAME                   AG   NAT   133M             EGL 1              POINTS   DIFF      RECORDS   
1     Max Liebscher          F2   GER   27.90   (1)      51.60     (1)      53.700                       
2     Moritz Schlegelmilch   F1   GER   31.70   (2)      1:00.10   (2)      61.750   +8.050              
3     Philipp Hermann        F2   GER   33.70   (3)      1:00.60   (3)      64.000   +10.300             
4     Kevin Schmenkel        F2   GER   34.00   (4)      1:09.70   (4)      68.850   +15.150             
5     Joscha Scherzberg      F2   GER   38.70   (5)      1:21.60   (5)      79.500   +25.800             



Hamburger Jugend-Meisterschaften
17. - 18.01.2004
Planten un Blomen - Große Wallanlagen (GER)

NAME                   AG   133M                  133M                  500M (1. RACE)         500M (2. RACE)         500M                  500M               500M               500M               500M               500M              1000M                 1000M              1000M              1000M              1000M              1000M              1000M             1500M                 1500M              1500M              3000M                 3000M              EGL 1                 EGL 1                 
                            Juniors F1-F2         Juniors F1-F2         Juniors C1             Juniors C1             Juniors B1-B2         Juniors C2         Juniors E1         Juniors E2         Juniors D1         Juniors D         Juniors B1-B2         Juniors C2         Juniors C1         Juniors E1         Juniors E2         Juniors D1         Juniors D         Juniors B1-B2         Juniors C2         Juniors C1         Juniors B1-B2         Juniors C2         Juniors F1-F2         Juniors F1-F2         
Ilkan Caliskan         F2   35.30           (6)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       1:09.80         (6)                         
Joscha Scherzberg      F2                         38.70           (5)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       1:21.60         (5)   
Moritz Schlegelmilch   F1                         31.70           (2)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       1:00.10         (2)   
Philipp Hermann        F2                         33.70           (3)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       1:00.60         (3)   
Kevin Schmenkel        F2                         34.00           (4)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       1:09.70         (4)   
Max Liebscher          F2                         27.90           (1)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       51.60           (1)   
Marco Vandebergh       C1                                               55.80            (2)   DNS                                                                                                                                                                                 2:02.50      (2)                                                                                                                       2:55.70      (2)                                                                                        
Maikel Vandebergh      C1                                               1:06.20          (3)   DNS                                                                                                                                                                                 2:12.30      (3)                                                                                                                       3:18.00      (3)                                                                                        
Daniel Ocampo          C1                                               54.50            (1)   52.00            (1)                                                                                                                                                                1:50.40      (1)                                                                                                                       2:48.10      (1)                                                                                        
Nicolas Pust           B2                                                                                             49.40           (3)                                                                                                 1:37.30         (3)                                                                                                                    2:32.70         (3)                                         4:59.40         (3)                                                                  
Sören Harder           B1                                                                                             48.00           (2)                                                                                                 1:33.50         (2)                                                                                                                    2:25.40         (1)                                         4:41.30         (1)                                                                  
Tore Bone-Jensen       B1                                                                                             53.40           (4)                                                                                                 1:47.80         (4)                                                                                                                    2:49.50         (4)                                         5:41.40         (4)                                                                  
Philipp Kozalla        B2                                                                                             46.50           (1)                                                                                                 1:32.10         (1)                                                                                                                    2:29.00         (2)                                         4:53.50         (2)                                                                  
Maximilian Pust        C2                                                                                                                   50.50        (2)                                                                                                    1:39.50      (3)                                                                                                                       2:37.20      (2)                                            5:15.00      (2)                                               
Philip Marten          C2                                                                                                                   49.00        (1)                                                                                                    1:37.80      (1)                                                                                                                       2:38.30      (3)                                            5:13.30      (1)                                               
Hannes Kröger          C2                                                                                                                   51.50        (4)                                                                                                    1:38.50      (2)                                                                                                                       2:36.70      (1)                                            5:18.80      (3)                                               
Johannes Markert       C2                                                                                                                   51.20        (3)                                                                                                    1:42.20      (4)                                                                                                                       2:40.00      (4)                                            5:22.00      (4)                                               
Sascha Schwarzkopf     E1                                                                                                                                      1:24.20      (1)                                                                                                                       2:58.20      (1)                                                                                                                                                                                                            
Luca Wolgast           E1                                                                                                                                      1:28.00      (2)                                                                                                                       3:05.60      (2)                                                                                                                                                                                                            
Max Scherzberg         E2                                                                                                                                                         1:28.90      (6)                                                                                                                       3:14.70      (6)                                                                                                                                                                                         
Patrick Schwarzkopf    E2                                                                                                                                                         59.30        (1)                                                                                                                       2:03.70      (1)                                                                                                                                                                                         
Tim Döbel              E2                                                                                                                                                         1:17.30      (5)                                                                                                                       2:45.50      (5)                                                                                                                                                                                         
Timm Maasberg          E2                                                                                                                                                         1:00.60      (2)                                                                                                                       2:05.10      (2)                                                                                                                                                                                         
Felix Hagemeister      E2                                                                                                                                                         1:05.40      (3)                                                                                                                       2:19.40      (3)                                                                                                                                                                                         
Arnold Kröger          E2                                                                                                                                                         1:17.00      (4)                                                                                                                       2:34.50      (4)                                                                                                                                                                                         
Marvin Bethke          D1                                                                                                                                                                            1:08.50      (3)                                                                                                                       2:19.00      (2)                                                                                                                                                                      
Malte Gentz            D1                                                                                                                                                                            1:03.20      (1)                                                                                                                       2:07.40      (1)                                                                                                                                                                      
Nick Marten            D1                                                                                                                                                                            1:07.40      (2)                                                                                                                       2:22.90      (3)                                                                                                                                                                      
Kolja Godolt           D1                                                                                                                                                                            1:17.70      (4)                                                                                                                       2:41.90      (4)                                                                                                                                                                      
Florian Knütter        D2                                                                                                                                                                                               1:02.30     (1)                                                                                                                        2:09.60     (1)                                                                                                                                                    

NAME                      AG   133M                  500M (1. RACE)         500M (1. RACE)         500M (1. RACE)      500M (2. RACE)         500M (2. RACE)         500M (2. RACE)         500M               500M               500M              1000M              1000M              1000M              1000M              1000M              1000M             1500M              1500M              1500M                 EGL 1                 
                               Juniors F1-F2         Juniors C1             Juniors C2             Juniors B1-B2       Juniors C1             Juniors C2             Juniors B1-B2          Juniors E1         Juniors D1         Juniors D         Juniors C1         Juniors C2         Juniors B1-B2      Juniors E1         Juniors D1         Juniors D         Juniors C1         Juniors C2         Juniors B1-B2         Juniors F1-F2         
Franzisca von Köckritz    F1   31.70           (4)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               1:00.30         (4)   
Janine Rosser             F2   28.00           (1)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               55.30           (1)   
Charlotta Berger          F1   29.80           (2)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               59.30           (2)   
Antonia Giese             F1   30.40           (3)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               1:00.00         (3)   
Stephanie Mütschow        F2   33.90           (5)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               1:09.50         (5)   
Pauline Döbel             F2   DNS                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               1:47.60         (7)   
Larissa Labinschus        C1                         59.70            (2)                                              56.80            (2)                                                                                                         2:03.30      (2)                                                                                                 3:04.30      (2)                                                                  
Anne Hempelt              C1                         59.40            (1)                                              55.30            (1)                                                                                                         1:58.30      (1)                                                                                                 2:52.20      (1)                                                                  
Myriam Schmidt            C1                         1:00.60          (3)                                              1:04.00          (3)                                                                                                         2:08.00      (3)                                                                                                 3:18.10      (3)                                                                  
Geraldine Hinnenthal      C2                                                1:15.20          (1)                                              1:16.00          (1)                                                                                                     2:49.20      (1)                                                                                                 4:03.70      (1)                                               
Mirja de Vries            B2                                                                       DNS                                                               59.60            (1)                                                                                                 DNS                                                                                                              3:00.70         (1)                         
Jasmin Balzat             E1                                                                                                                                                                1:10.00      (1)                                                                                                 2:30.10      (1)                                                                                                                          
Josephine Stritz          E2                                                                                                                                                                                   1:10.00      (1)                                                                                                 2:11.70      (1)                                                                                                       
Annika Gentz              D2                                                                                                                                                                                                      53.80       (1)                                                                                                  1:53.40     (2)                                                                                     
Svea Knittel              D2                                                                                                                                                                                                      1:04.80     (4)                                                                                                  2:07.60     (4)                                                                                     
Daniela Vogedes           C1                                                                                                                                                                                                      57.10       (3)                                                                                                  1:52.50     (1)                                                                                     
Sophie von Gliszcynski    D2                                                                                                                                                                                                      1:13.60     (5)                                                                                                  2:21.30     (5)                                                                                     
Henriette Schumacher      D2                                                                                                                                                                                                      56.80       (2)                                                                                                  1:57.20     (3)