Competition: German Open

Information:
  • 103 athletes from 10 nations
  • 38 women and 65 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start)
  • 337 races (9x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

German Open
01. - 02.03.2013
Max Aicher Arena (GER)

500 meter (Women), 01.03.2013

POS   NAME                        AG       NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Doreen Lamb                 A2       GER   40.35                     
2     Rikke Jeppsson              M??      NOR   40.77   +0.420   SB       
3     Lisa-Sophie Gericke         A1       GER   40.94   +0.590   SB       
4     Justine Zeiske              Senior   GER   40.97   +0.620   SB       
5     Beate Plendl                A1       GER   41.04   +0.690            
6     Franziska Kühn              B2       GER   41.05   +0.700   SB       
7     Roxanne Dufter              Neo      GER   41.21   +0.860            
8     Kelsey Duffield             Senior   CAN   41.22   +0.870            
9     Lea Dommerich               B1       GER   41.53   +1.180   SB       
10    Sophie Reinländer           A1       GER   41.57   +1.220   SB       
11    Tamara Kapischke            B2       GER   41.61   +1.260   SB       
12    Marte Vatn                  A1       NOR   41.71   +1.360   SB       
13    Josephine Freese            A1       GER   41.73   +1.380   SB       
14    Julia Plendl                Neo      GER   42.25   +1.900            
15    Raluca Doina Ştef           Neo      ROU   42.28   +1.930   SB       
16    Lena Hochreiter             B1       GER   42.88   +2.530   SB       
17    Sylvie Zehmisch             B1       GER   43.10   +2.750   SB       
18    Laethisia Schimek           Neo      GER   43.12   +2.770            
19    Thea Vestrheim Skavhellen   A1       NOR   43.18   +2.830   SB       
20    Louisa Schaefer             B2       GER   43.18   +2.830   SB       
21    Beáta Orosz                 Neo      HUN   43.48   +3.130   SB       
22    Rosa Schareck               B1       GER   43.49   +3.140   SB       
23    Matea Tadic                 B1       GER   43.53   +3.180            
24    Leonie Schäfer              B1       GER   43.61   +3.260   SB       
25    Maja Finke                  B1       GER   43.93   +3.580   PB       
26    Tamara Felbinger            A1       GER   43.93   +3.580            
27    Susanna Lehtiniemi          A1       FIN   44.05   +3.700   PB       
28    Melanie Schumann            A1       GER   44.09   +3.740   PB       
29    Nicole Kowalewskij          C2       GER   44.12   +3.770   SB       
30    Fanny Perthel               B1       GER   44.15   +3.800            
31    Katja Probst                B2       GER   44.15   +3.800   PB       
32    Miriam Kapischke            C1       GER   44.36   +4.010   SB       
33    Lisa Gründel                B2       GER   44.51   +4.160            
34    Giulia Künstler             B2       GER   44.71   +4.360   SB       
35    Lina Claas                  B1       GER   45.60   +5.250            
36    Tamara Kühn                 B1       GER   47.17   +6.820   PB       
DNF   Marit Fjellanger Bøhm       Senior   NOR   -                         



1000 meter (Women), 01.03.2013

POS   NAME                        AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Doreen Lamb                 A2       GER   1:20.71             SB       
2     Rikke Jeppsson              M??      NOR   1:20.75   +0.040    SB       
3     Kelsey Duffield             Senior   CAN   1:21.18   +0.470             
4     Josephine Freese            A1       GER   1:21.71   +1.000             
5     Lisa-Sophie Gericke         A1       GER   1:21.79   +1.080    PB       
6     Sophie Reinländer           A1       GER   1:22.96   +2.250             
7     Franziska Kühn              B2       GER   1:23.22   +2.510    SB       
8     Lea Dommerich               B1       GER   1:23.32   +2.610    SB       
9     Raluca Doina Ştef           Neo      ROU   1:24.71   +4.000    SB       
10    Thea Vestrheim Skavhellen   A1       NOR   1:26.53   +5.820    PB       
11    Louisa Schaefer             B2       GER   1:26.90   +6.190    SB       
12    Lena Hochreiter             B1       GER   1:27.22   +6.510             
13    Laethisia Schimek           Neo      GER   1:27.30   +6.590             
14    Susanna Lehtiniemi          A1       FIN   1:28.78   +8.070    PB       
15    Nicole Kowalewskij          C2       GER   1:29.00   +8.290    SB       
16    Matea Tadic                 B1       GER   1:29.08   +8.370             
17    Leonie Schäfer              B1       GER   1:29.32   +8.610    SB       
18    Lisa Gründel                B2       GER   1:31.04   +10.330   PB       
19    Maja Finke                  B1       GER   1:31.95   +11.240   PB       
20    Lina Claas                  B1       GER   1:32.41   +11.700            



1500 meter (Women), 01.03.2013

POS   NAME                     AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Roxanne Dufter           Neo      GER   2:05.66             SB       
2     Marte Vatn               A1       NOR   2:08.04   +2.380    SB       
3     Marit Fjellanger Bøhm    Senior   NOR   2:08.11   +2.450             
4     Julia Plendl             Neo      GER   2:10.59   +4.930             
5     Sylvie Zehmisch          B1       GER   2:10.86   +5.200    SB       
6     Tamara Kapischke         B2       GER   2:12.09   +6.430    SB       
7     Jessica Beckert          A2       GER   2:12.21   +6.550    SB       
8     Rosa Schareck            B1       GER   2:14.96   +9.300             
9     Katja Probst             B2       GER   2:16.25   +10.590            
10    Melanie Schumann         A1       GER   2:17.89   +12.230            
11    Tamara Felbinger         A1       GER   2:18.00   +12.340            
12    Beáta Orosz              Neo      HUN   2:18.09   +12.430   SB       
13    Giulia Künstler          B2       GER   2:18.69   +13.030            
14    Fanny Perthel            B1       GER   2:19.46   +13.800            
15    Miriam Kapischke         C1       GER   2:30.10   +24.440   SB       
DNF   Justine Zeiske           Senior   GER   -                            



500 meter (Men), 01.03.2013

POS   NAME                        AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Even S. Johansen            Senior   NOR   36.08               SB       
2     Pål Holmefjord Lorentzen    Neo      NOR   36.97     +0.890    PB       
3     Simon Moor                  Neo      GER   36.99     +0.910             
4     Kjetil Stiansen             Neo      NOR   37.00     +0.920    SB       
5     Roman Christen              Senior   SUI   37.30     +1.220    SB       
6     Christian Oberbichler       Neo      SUI   37.38     +1.300             
7     Etienne Ramali              Senior   GER   37.50     +1.420    SB       
8     Willi Koschel               Neo      GER   37.59     +1.510    PB       
9     Nico Dorsch                 Senior   GER   37.64     +1.560    SB       
10    Georg Lisowski              Neo      GER   37.69     +1.610    SB       
11    Sebastiaan Oranje           Neo      NED   37.74     +1.660    PB       
12    Maximilian Strübe           A1       GER   38.00     +1.920    SB       
13    Martin Bjertnes             Neo      NOR   38.07     +1.990             
14    Korvin Hertel               Neo      GER   38.12     +2.040    SB       
15    Tormod Bjørnetun Haugen     Senior   NOR   38.21     +2.130    SB       
16    Aleksander Waagenes         Neo      NOR   38.25     +2.170    SB       
17    Tim Dommerich               B2       GER   38.26     +2.180    PB       
18    Matti Yli-Ojanperä          Neo      FIN   38.27     +2.190    SB       
19    Maurizio Voigt              A2       GER   38.37     +2.290             
20    Szabolcs Szöllösi           Senior   HUN   38.38     +2.300             
21    Wannes van Praet            Neo      BEL   38.39     +2.310    SB       
22    Michael Schüssler           Neo      GER   38.39     +2.310    SB       
23    Joonas Vesterlund           Senior   FIN   38.52     +2.440    SB       
24    Jann-Luca Zinser            Neo      GER   38.61     +2.530    PB       
25    Hendrik Dombek              B1       GER   38.62     +2.540    SB       
26    Scott Anderson              Senior   GBR   38.62     +2.540             
27    August Teodor Haugen        Neo      NOR   38.79     +2.710             
28    Florian Kraft               A2       GER   38.83     +2.750    SB       
29    Alexander Eggeler           A1       GER   38.90     +2.820             
30    Leo Baumgärtner             A1       GER   38.99     +2.910    SB       
31    Timo Kießlich               A1       GER   39.04     +2.960    PB       
32    Clemens Gawer               B2       GER   39.07     +2.990    SB       
33    Kristian Vårvik             Neo      NOR   39.08     +3.000             
34    Johannes Brunner            B1       GER   39.18     +3.100    SB       
35    Niklas Kamphausen           B2       GER   39.27     +3.190    PB       
36    Eirik Magnus Bakken         Neo      NOR   39.38     +3.300    SB       
37    Oliver Grob                 B1       SUI   39.42     +3.340    SB       
38    Moritz Geisreiter.93        A2       GER   39.43     +3.350             
39    Noel Müller                 B2       GER   39.48     +3.400             
40    Kenneth Stargardt           B1       GER   39.48     +3.400    SB       
41    Lukas Reinhold              B1       GER   39.64     +3.560    SB       
42    Livio Wenger                Neo      SUI   39.65     +3.570             
43    Pedro Beckert               B2       GER   39.71     +3.630    SB       
44    Julius Frendel              B2       GER   39.81     +3.730    SB       
45    Maximilian Srokos           A2       GER   39.88     +3.800             
46    Alexander Bismar            B1       GER   39.97     +3.890             
47    Phil Maly                   B2       GER   40.02     +3.940             
48    Thomas Lichtenwald          B2       GER   40.09     +4.010    PB       
49    Felix Rijhnen               Neo      GER   40.44     +4.360             
50    Julian Weber                B1       GER   41.32     +5.240             
51    Julien Quester              B1       GER   41.38     +5.300    SB       
52    Erik Müller                 B1       GER   41.52     +5.440    PB       
53    Valentin Lustermann         C2       GER   41.69     +5.610    SB       
54    Peter Paulovics             A2       HUN   42.04     +5.960             
55    Paul Kebschull              B1       GER   42.20     +6.120    SB       
56    Mihaly Varjasi              M??      HUN   42.23     +6.150             
57    Fridtjof Petzold            B1       GER   42.34     +6.260             
58    Berend de Haas              B1       GER   42.41     +6.330             
59    Henry Lauber                B1       GER   42.60     +6.520             
60    Raoul Goldschmidt           C2       GER   43.06     +6.980             
61    Anton Schöne                B1       GER   44.01     +7.930    SB       
62    Joshua Anderson             C2       GER   1:13.69   +37.610            
DQ    Simon Graf                  B1       GER   -                            



1000 meter (Men), 01.03.2013

POS   NAME                        AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Even S. Johansen            Senior   NOR   1:11.53             SB       
2     Pål Holmefjord Lorentzen    Neo      NOR   1:13.06   +1.530             
3     Sebastiaan Oranje           Neo      NED   1:13.24   +1.710    PB       
4     Kjetil Stiansen             Neo      NOR   1:13.91   +2.380             
5     Etienne Ramali              Senior   GER   1:15.16   +3.630    SB       
6     Roman Christen              Senior   SUI   1:15.20   +3.670    SB       
7     Christian Oberbichler       Neo      SUI   1:15.26   +3.730             
8     Korvin Hertel               Neo      GER   1:15.65   +4.120    SB       
9     Tim Dommerich               B2       GER   1:16.82   +5.290    PB       
10    Scott Anderson              Senior   GBR   1:16.83   +5.300             
11    Livio Wenger                Neo      SUI   1:17.00   +5.470             
12    Michael Schüssler           Neo      GER   1:17.23   +5.700             
13    Szabolcs Szöllösi           Senior   HUN   1:17.39   +5.860    SB       
14    Alexander Eggeler           A1       GER   1:17.74   +6.210             
15    Hendrik Dombek              B1       GER   1:17.76   +6.230             
16    Maximilian Strübe           A1       GER   1:17.91   +6.380    SB       
17    Matti Yli-Ojanperä          Neo      FIN   1:17.91   +6.380             
18    Joonas Vesterlund           Senior   FIN   1:18.39   +6.860    SB       
19    Johannes Brunner            B1       GER   1:18.90   +7.370             
20    Maurizio Voigt              A2       GER   1:19.13   +7.600             
21    Oliver Grob                 B1       SUI   1:20.64   +9.110    SB       
22    Thomas Lichtenwald          B2       GER   1:20.82   +9.290             
23    Alexander Bismar            B1       GER   1:20.96   +9.430             
24    Maximilian Srokos           A2       GER   1:21.50   +9.970    SB       
25    Joshua Anderson             C2       GER   1:22.79   +11.260            
26    Erik Müller                 B1       GER   1:23.26   +11.730            
27    Peter Paulovics             A2       HUN   1:24.94   +13.410   PB       
28    Berend de Haas              B1       GER   1:25.06   +13.530            
29    Julian Weber                B1       GER   1:25.81   +14.280            
30    Fridtjof Petzold            B1       GER   1:25.87   +14.340            
31    Mihaly Varjasi              M??      HUN   1:25.98   +14.450   SB       
32    Simon Graf                  B1       GER   1:28.86   +17.330   PB       
DNF   Timo Kießlich               A1       GER   -                            



3000 meter (Men), 01.03.2013

POS   NAME                       AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Tormod Bjørnetun Haugen    Senior   NOR   3:57.13                      
2     Felix Rijhnen              Neo      GER   3:57.77   +0.640             
3     Nico Dorsch                Senior   GER   3:58.08   +0.950             
4     Martin Bjertnes            Neo      NOR   3:59.11   +1.980             
5     Aleksander Waagenes        Neo      NOR   3:59.33   +2.200             
6     August Teodor Haugen       Neo      NOR   3:59.82   +2.690             
7     Georg Lisowski             Neo      GER   4:00.03   +2.900             
8     Willi Koschel              Neo      GER   4:01.61   +4.480             
9     Wannes van Praet           Neo      BEL   4:04.45   +7.320    PB       
10    Pedro Beckert              B2       GER   4:11.06   +13.930   SB       
11    Florian Kraft              A2       GER   4:13.15   +16.020            
12    Noel Müller                B2       GER   4:14.01   +16.880   SB       
13    Clemens Gawer              B2       GER   4:15.01   +17.880            
14    Eirik Magnus Bakken        Neo      NOR   4:15.59   +18.460            
15    Moritz Geisreiter.93       A2       GER   4:16.69   +19.560            
16    Kristian Vårvik            Neo      NOR   4:16.91   +19.780            
17    Julius Frendel             B2       GER   4:17.00   +19.870            
18    Niklas Kamphausen          B2       GER   4:17.45   +20.320   SB       
19    Leo Baumgärtner            A1       GER   4:21.77   +24.640   SB       
20    Kenneth Stargardt          B1       GER   4:24.67   +27.540            
21    Lukas Reinhold             B1       GER   4:25.54   +28.410   SB       
22    Julien Quester             B1       GER   4:28.64   +31.510            
23    Paul Kebschull             B1       GER   4:28.93   +31.800   SB       
24    Valentin Lustermann        C2       GER   4:34.22   +37.090            
25    Raoul Goldschmidt          C2       GER   4:46.00   +48.870            
26    Anton Schöne               B1       GER   4:52.36   +55.230   SB       
DQ    Henry Lauber               B1       GER   -                            
DNF   Phil Maly                  B2       GER   -                            



500 meter (Women), 02.03.2013

POS   NAME                  AG    NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Lisa-Sophie Gericke   A1    GER   41.10                     
2     Beate Plendl          A1    GER   41.53   +0.430            
3     Laethisia Schimek     Neo   GER   43.04   +1.940            
4     Beáta Orosz           Neo   HUN   43.74   +2.640            
5     Lisa Gründel          B2    GER   45.14   +4.040            



1000 meter (Women), 02.03.2013

POS   NAME               AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Kelsey Duffield    Senior   CAN   1:20.33             SB       
2     Julia Plendl       Neo      GER   1:24.95   +4.620             
3     Tamara Kapischke   B2       GER   1:25.12   +4.790             
4     Sylvie Zehmisch    B1       GER   1:26.14   +5.810             
5     Lena Hochreiter    B1       GER   1:26.15   +5.820    SB       
6     Rosa Schareck      B1       GER   1:26.74   +6.410             
7     Melanie Schumann   A1       GER   1:28.05   +7.720    SB       
8     Fanny Perthel      B1       GER   1:28.42   +8.090    SB       
9     Miriam Kapischke   C1       GER   1:34.68   +14.350   SB       



1500 meter (Women), 02.03.2013

POS   NAME                        AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Rikke Jeppsson              M??   NOR   2:04.60             SB       
2     Doreen Lamb                 A2    GER   2:05.79   +1.190    SB       
3     Josephine Freese            A1    GER   2:07.36   +2.760             
4     Sophie Reinländer           A1    GER   2:08.13   +3.530             
5     Raluca Doina Ştef           Neo   ROU   2:10.03   +5.430    SB       
6     Franziska Kühn              B2    GER   2:10.06   +5.460    SB       
7     Thea Vestrheim Skavhellen   A1    NOR   2:14.94   +10.340   PB       
8     Louisa Schaefer             B2    GER   2:15.83   +11.230            
9     Nicole Kowalewskij          C2    GER   2:17.50   +12.900   SB       
10    Susanna Lehtiniemi          A1    FIN   2:19.55   +14.950   PB       
11    Leonie Schäfer              B1    GER   2:20.83   +16.230            
12    Lina Claas                  B1    GER   2:24.38   +19.780            
13    Lea Dommerich               B1    GER   2:26.93   +22.330            
14    Maja Finke                  B1    GER   2:38.62   +34.020            
DNF   Matea Tadic                 B1    GER   -                            



3000 meter (Women), 02.03.2013

POS   NAME                     AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Roxanne Dufter           Neo      GER   4:26.85                      
      Marte Vatn               A1       NOR   4:26.85             SB       
3     Marit Fjellanger Bøhm    Senior   NOR   4:30.13   +3.280             
4     Jessica Beckert          A2       GER   4:34.54   +7.690             
5     Giulia Künstler          B2       GER   4:47.43   +20.580            
6     Katja Probst             B2       GER   4:49.90   +23.050   SB       



500 meter (Men), 02.03.2013

POS   NAME                  AG       NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Roman Christen        Senior   SUI   37.34                     
2     Etienne Ramali        Senior   GER   37.79   +0.450            
3     Szabolcs Szöllösi     Senior   HUN   38.06   +0.720   SB       
4     Maurizio Voigt        A2       GER   38.08   +0.740            
5     Simon Manteufel       Neo      GER   38.20   +0.860   PB       
6     Joonas Vesterlund     Senior   FIN   38.56   +1.220            
7     Maximilian Strübe     A1       GER   38.64   +1.300            
8     Maximilian Srokos     A2       GER   39.62   +2.280   PB       
9     Alexander Bismar      B1       GER   39.97   +2.630   SB       
10    Mihaly Varjasi        M??      HUN   42.09   +4.750   SB       
DNF   Michael Schüssler     Neo      GER   -                         



1000 meter (Men), 02.03.2013

POS   NAME                    AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Christian Oberbichler   Neo      SUI   1:14.72                      
2     Scott Anderson          Senior   GBR   1:16.24   +1.520    SB       
3     Raoul Goldschmidt       C2       GER   1:26.64   +11.920   PB       
DNF   Timo Kießlich           A1       GER   -                            



1500 meter (Men), 02.03.2013

POS   NAME                       AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Tormod Bjørnetun Haugen    Senior   NOR   1:50.99             SB       
2     Nico Dorsch                Senior   GER   1:51.36   +0.370    SB       
3     Even S. Johansen           Senior   NOR   1:51.77   +0.780    SB       
4     Georg Lisowski             Neo      GER   1:52.34   +1.350             
5     Martin Bjertnes            Neo      NOR   1:52.69   +1.700    SB       
6     Aleksander Waagenes        Neo      NOR   1:53.13   +2.140    SB       
7     Pål Holmefjord Lorentzen   Neo      NOR   1:53.13   +2.140             
8     Simon Moor                 Neo      GER   1:53.15   +2.160             
9     Willi Koschel              Neo      GER   1:53.45   +2.460    SB       
10    Wannes van Praet           Neo      BEL   1:53.65   +2.660    SB       
11    August Teodor Haugen       Neo      NOR   1:54.10   +3.110             
12    Felix Rijhnen              Neo      GER   1:54.96   +3.970             
13    Korvin Hertel              Neo      GER   1:55.36   +4.370    SB       
14    Livio Wenger               Neo      SUI   1:55.89   +4.900             
15    Tim Dommerich              B2       GER   1:57.66   +6.670    PB       
16    Kristian Vårvik            Neo      NOR   1:58.14   +7.150             
17    Moritz Geisreiter.93       A2       GER   1:58.19   +7.200    PB       
18    Jann-Luca Zinser           Neo      GER   1:59.19   +8.200             
19    Noel Müller                B2       GER   1:59.22   +8.230             
20    Florian Kraft              A2       GER   1:59.32   +8.330             
21    Leo Baumgärtner            A1       GER   1:59.40   +8.410    SB       
22    Pedro Beckert              B2       GER   1:59.59   +8.600             
23    Clemens Gawer              B2       GER   1:59.74   +8.750    SB       
24    Niklas Kamphausen          B2       GER   1:59.86   +8.870    SB       
25    Hendrik Dombek             B1       GER   1:59.86   +8.870    SB       
26    Eirik Magnus Bakken        Neo      NOR   2:00.02   +9.030             
27    Johannes Brunner           B1       GER   2:00.24   +9.250             
28    Julius Frendel             B2       GER   2:00.81   +9.820             
29    Matti Yli-Ojanperä         Neo      FIN   2:01.02   +10.030   SB       
30    Alexander Eggeler          A1       GER   2:02.18   +11.190            
31    Phil Maly                  B2       GER   2:02.79   +11.800            
32    Kenneth Stargardt          B1       GER   2:03.24   +12.250   SB       
33    Lukas Reinhold             B1       GER   2:04.18   +13.190   SB       
34    Oliver Grob                B1       SUI   2:06.26   +15.270   SB       
35    Thomas Lichtenwald         B2       GER   2:07.52   +16.530            
36    Paul Kebschull             B1       GER   2:08.05   +17.060   SB       
37    Valentin Lustermann        C2       GER   2:08.46   +17.470   SB       
38    Julien Quester             B1       GER   2:08.95   +17.960            
39    Joshua Anderson            C2       GER   2:10.21   +19.220   SB       
40    Peter Paulovics            A2       HUN   2:11.38   +20.390   PB       
41    Erik Müller                B1       GER   2:11.72   +20.730            
42    Berend de Haas             B1       GER   2:12.32   +21.330   SB       
43    Julian Weber               B1       GER   2:13.19   +22.200            
44    Fridtjof Petzold           B1       GER   2:15.07   +24.080            
45    Simon Graf                 B1       GER   2:17.21   +26.220            
46    Anton Schöne               B1       GER   2:17.56   +26.570   SB       
47    Henry Lauber               B1       GER   2:20.66   +29.670            



Mass Start (Men), 02.03.2013

POS   NAME                   AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Florian Kraft          A2   GER   25.00                      
2     Moritz Geisreiter.93   A2   GER   17.00   -8.000             
3     Timo Kießlich          A1   GER   15.00   -10.000            
4     Tim Dommerich          B2   GER   08.00   -17.000            
5     Johannes Brunner       B1   GER   05.00   -20.000            
6     Julius Frendel         B2   GER   05.00   -20.000            
7     Niklas Kamphausen      B2   GER   04.00   -21.000            
8     Clemens Gawer          B2   GER   01.00   -24.000            
9     Thomas Lichtenwald     B2   GER   01.00   -24.000            
      Nico Gnade             A1   GER   -                          
      Anton Schöne           B1   GER   -                          
      Fridtjof Petzold       B1   GER   -                          
      Kenneth Stargardt      B1   GER   -                          
      Julien Quester         B1   GER   -                          
      Julian Weber           B1   GER   -                          
      Berend de Haas         B1   GER   -                          
      Raoul Goldschmidt      C2   GER   -                          
      Oliver Grob            B1   SUI   -                          



Mass Start (Women), 02.03.2013

POS   NAME                        AG    NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Laethisia Schimek           Neo   GER   26.00                      
2     Franziska Kühn              B2    GER   23.00   -3.000             
3     Lena Hochreiter             B1    GER   13.00   -13.000            
4     Thea Vestrheim Skavhellen   A1    NOR   08.00   -18.000            
5     Katja Probst                B2    GER   05.00   -21.000            
6     Fanny Perthel               B1    GER   01.00   -25.000            
      Josephine Freese            A1    GER   -                          



Mass Start (Men), 02.03.2013

POS   NAME                       AG       NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Felix Rijhnen              Neo      GER   25.00                      
2     Wannes van Praet           Neo      BEL   19.00   -6.000             
3     Tormod Bjørnetun Haugen    Senior   NOR   10.00   -15.000            
4     Livio Wenger               Neo      SUI   05.00   -20.000            
5     Nico Dorsch                Senior   GER   05.00   -20.000            
6     Georg Lisowski             Neo      GER   03.00   -22.000            
7     Aleksander Waagenes        Neo      NOR   02.00   -23.000            
8     Jann-Luca Zinser           Neo      GER   02.00   -23.000            
9     August Teodor Haugen       Neo      NOR   01.00   -24.000            
10    Etienne Ramali             Senior   GER   01.00   -24.000            
      Willi Koschel              Neo      GER   -                          
      Pål Holmefjord Lorentzen   Neo      NOR   -                          
      Even S. Johansen           Senior   NOR   -                          
      Kjetil Stiansen            Neo      NOR   -                          
      Martin Bjertnes            Neo      NOR   -                          
      Kristian Vårvik            Neo      NOR   -                          
      Eirik Magnus Bakken        Neo      NOR   -                          
      Christian Oberbichler      Neo      SUI   -                          



German Open
01. - 02.03.2013
Max Aicher Arena (GER)

NAME                        AG       500M                1000M               3000M               500M                1000M              1500M               MASS START         MASS START          
                                                                                                                                                            02.03.2013         02.03.2013          
                                     01.03.2013          01.03.2013          01.03.2013          02.03.2013          02.03.2013         02.03.2013          15 Laps            20 Laps             
Etienne Ramali              Senior   37.50        (7)    1:15.16      (5)                        37.79        (2)                                                              01.00        (10)   
Michael Schüssler           Neo      38.39        (22)   1:17.23      (12)                       DNF                                                                                               
Mihaly Varjasi              M??      42.23        (56)   1:25.98      (31)                       42.09        (10)                                                                                 
Maurizio Voigt              A2       38.37        (19)   1:19.13      (20)                       38.08        (4)                                                                                  
Maximilian Strübe           A1       38.00        (12)   1:17.91      (16)                       38.64        (7)                                                                                  
Maximilian Srokos           A2       39.88        (45)   1:21.50      (24)                       39.62        (8)                                                                                  
Szabolcs Szöllösi           Senior   38.38        (20)   1:17.39      (13)                       38.06        (3)                                                                                  
Alexander Bismar            B1       39.97        (46)   1:20.96      (23)                       39.97        (9)                                                                                  
Joonas Vesterlund           Senior   38.52        (23)   1:18.39      (18)                       38.56        (6)                                                                                  
Roman Christen              Senior   37.30        (5)    1:15.20      (6)                        37.34        (1)                                                                                  
Timo Kießlich               A1       39.04        (31)   DNF                                                         DNF                                    15.00        (3)                       
Christian Oberbichler       Neo      37.38        (6)    1:15.26      (7)                                            1:14.72      (1)                                                              
Scott Anderson              Senior   38.62        (26)   1:16.83      (10)                                           1:16.24      (2)                                                              
Johannes Brunner            B1       39.18        (34)   1:18.90      (19)                                                              2:00.24      (27)   05.00        (5)                       
Fridtjof Petzold            B1       42.34        (57)   1:25.87      (30)                                                              2:15.07      (44)                                          
Tim Dommerich               B2       38.26        (17)   1:16.82      (9)                                                               1:57.66      (15)   08.00        (4)                       
Thomas Lichtenwald          B2       40.09        (48)   1:20.82      (22)                                                              2:07.52      (35)   01.00        (9)                       
Julian Weber                B1       41.32        (50)   1:25.81      (29)                                                              2:13.19      (43)                                          
Berend de Haas              B1       42.41        (58)   1:25.06      (28)                                                              2:12.32      (42)                                          
Oliver Grob                 B1       39.42        (37)   1:20.64      (21)                                                              2:06.26      (34)                                          
Pål Holmefjord Lorentzen    Neo      36.97        (2)    1:13.06      (2)                                                               1:53.13      (7)                                           
Even S. Johansen            Senior   36.08        (1)    1:11.53      (1)                                                               1:51.77      (3)                                           
Livio Wenger                Neo      39.65        (42)   1:17.00      (11)                                                              1:55.89      (14)                      05.00        (4)    
Alexander Eggeler           A1       38.90        (29)   1:17.74      (14)                                                              2:02.18      (30)                                          
Korvin Hertel               Neo      38.12        (14)   1:15.65      (8)                                                               1:55.36      (13)                                          
Simon Graf                  B1       DQ                  1:28.86      (32)                                                              2:17.21      (45)                                          
Hendrik Dombek              B1       38.62        (25)   1:17.76      (15)                                                              1:59.86      (25)                                          
Matti Yli-Ojanperä          Neo      38.27        (18)   1:17.91      (17)                                                              2:01.02      (29)                                          
Joshua Anderson             C2       1:13.69      (62)   1:22.79      (25)                                                              2:10.21      (39)                                          
Erik Müller                 B1       41.52        (52)   1:23.26      (26)                                                              2:11.72      (41)                                          
Peter Paulovics             A2       42.04        (54)   1:24.94      (27)                                                              2:11.38      (40)                                          
Kjetil Stiansen             Neo      37.00        (4)    1:13.91      (4)                                                                                                                          
Sebastiaan Oranje           Neo      37.74        (11)   1:13.24      (3)                                                                                                                          
Raoul Goldschmidt           C2       43.06        (60)                       4:46.00      (25)                       1:26.64      (3)                                                              
Florian Kraft               A2       38.83        (28)                       4:13.15      (11)                                          1:59.32      (20)   25.00        (1)                       
Clemens Gawer               B2       39.07        (32)                       4:15.01      (13)                                          1:59.74      (23)   01.00        (8)                       
Niklas Kamphausen           B2       39.27        (35)                       4:17.45      (18)                                          1:59.86      (24)   04.00        (7)                       
Anton Schöne                B1       44.01        (61)                       4:52.36      (26)                                          2:17.56      (46)                                          
Kenneth Stargardt           B1       39.48        (40)                       4:24.67      (20)                                          2:03.24      (32)                                          
Julius Frendel              B2       39.81        (44)                       4:17.00      (17)                                          2:00.81      (28)   05.00        (6)                       
Julien Quester              B1       41.38        (51)                       4:28.64      (22)                                          2:08.95      (38)                                          
Moritz Geisreiter.93        A2       39.43        (38)                       4:16.69      (15)                                          1:58.19      (17)   17.00        (2)                       
Nico Dorsch                 Senior   37.64        (9)                        3:58.08      (3)                                           1:51.36      (2)                       05.00        (5)    
Willi Koschel               Neo      37.59        (8)                        4:01.61      (8)                                           1:53.45      (9)                                           
Tormod Bjørnetun Haugen     Senior   38.21        (15)                       3:57.13      (1)                                           1:50.99      (1)                       10.00        (3)    
Georg Lisowski              Neo      37.69        (10)                       4:00.03      (7)                                           1:52.34      (4)                       03.00        (6)    
August Teodor Haugen        Neo      38.79        (27)                       3:59.82      (6)                                           1:54.10      (11)                      01.00        (9)    
Aleksander Waagenes         Neo      38.25        (16)                       3:59.33      (5)                                           1:53.13      (6)                       02.00        (7)    
Martin Bjertnes             Neo      38.07        (13)                       3:59.11      (4)                                           1:52.69      (5)                                           
Kristian Vårvik             Neo      39.08        (33)                       4:16.91      (16)                                          1:58.14      (16)                                          
Felix Rijhnen               Neo      40.44        (49)                       3:57.77      (2)                                           1:54.96      (12)                      25.00        (1)    
Eirik Magnus Bakken         Neo      39.38        (36)                       4:15.59      (14)                                          2:00.02      (26)                                          
Wannes van Praet            Neo      38.39        (21)                       4:04.45      (9)                                           1:53.65      (10)                      19.00        (2)    
Leo Baumgärtner             A1       38.99        (30)                       4:21.77      (19)                                          1:59.40      (21)                                          
Henry Lauber                B1       42.60        (59)                       DQ                                                         2:20.66      (47)                                          
Lukas Reinhold              B1       39.64        (41)                       4:25.54      (21)                                          2:04.18      (33)                                          
Noel Müller                 B2       39.48        (39)                       4:14.01      (12)                                          1:59.22      (19)                                          
Pedro Beckert               B2       39.71        (43)                       4:11.06      (10)                                          1:59.59      (22)                                          
Phil Maly                   B2       40.02        (47)                       DNF                                                        2:02.79      (31)                                          
Valentin Lustermann         C2       41.69        (53)                       4:34.22      (24)                                          2:08.46      (37)                                          
Paul Kebschull              B1       42.20        (55)                       4:28.93      (23)                                          2:08.05      (36)                                          
Jann-Luca Zinser            Neo      38.61        (24)                                                                                  1:59.19      (18)                      02.00        (8)    
Simon Moor                  Neo      36.99        (3)                                                                                   1:53.15      (8)                                           
Simon Manteufel             Neo                                                                  38.20        (5)                                                                                  
Nico Gnade                  A1                                                                                                                                                                     

NAME                        AG       500M                1000M               1500M               500M               1000M              1500M               3000M              MASS START         
                                                                                                                                                                              02.03.2013         
                                     01.03.2013          01.03.2013          01.03.2013          02.03.2013         02.03.2013         02.03.2013          02.03.2013         15 Laps            
Laethisia Schimek           Neo      43.12        (18)   1:27.30      (13)                       43.04        (3)                                                             26.00        (1)   
Lisa Gründel                B2       44.51        (33)   1:31.04      (18)                       45.14        (5)                                                                                
Lisa-Sophie Gericke         A1       40.94        (3)    1:21.79      (5)                        41.10        (1)                                                                                
Lena Hochreiter             B1       42.88        (16)   1:27.22      (12)                                          1:26.15      (5)                                          13.00        (3)   
Kelsey Duffield             Senior   41.22        (8)    1:21.18      (3)                                           1:20.33      (1)                                                             
Josephine Freese            A1       41.73        (13)   1:21.71      (4)                                                              2:07.36      (3)                                          
Franziska Kühn              B2       41.05        (6)    1:23.22      (7)                                                              2:10.06      (6)                       23.00        (2)   
Thea Vestrheim Skavhellen   A1       43.18        (19)   1:26.53      (10)                                                             2:14.94      (7)                       08.00        (4)   
Doreen Lamb                 A2       40.35        (1)    1:20.71      (1)                                                              2:05.79      (2)                                          
Rikke Jeppsson              M??      40.77        (2)    1:20.75      (2)                                                              2:04.60      (1)                                          
Sophie Reinländer           A1       41.57        (10)   1:22.96      (6)                                                              2:08.13      (4)                                          
Maja Finke                  B1       43.93        (25)   1:31.95      (19)                                                             2:38.62      (14)                                         
Leonie Schäfer              B1       43.61        (24)   1:29.32      (17)                                                             2:20.83      (11)                                         
Lea Dommerich               B1       41.53        (9)    1:23.32      (8)                                                              2:26.93      (13)                                         
Matea Tadic                 B1       43.53        (23)   1:29.08      (16)                                                             DNF                                                       
Louisa Schaefer             B2       43.18        (20)   1:26.90      (11)                                                             2:15.83      (8)                                          
Susanna Lehtiniemi          A1       44.05        (27)   1:28.78      (14)                                                             2:19.55      (10)                                         
Nicole Kowalewskij          C2       44.12        (29)   1:29.00      (15)                                                             2:17.50      (9)                                          
Raluca Doina Ştef           Neo      42.28        (15)   1:24.71      (9)                                                              2:10.03      (5)                                          
Lina Claas                  B1       45.60        (35)   1:32.41      (20)                                                             2:24.38      (12)                                         
Beáta Orosz                 Neo      43.48        (21)                       2:18.09      (12)   43.74        (4)                                                                                
Fanny Perthel               B1       44.15        (30)                       2:19.46      (14)                      1:28.42      (8)                                          01.00        (6)   
Tamara Kapischke            B2       41.61        (11)                       2:12.09      (6)                       1:25.12      (3)                                                             
Julia Plendl                Neo      42.25        (14)                       2:10.59      (4)                       1:24.95      (2)                                                             
Melanie Schumann            A1       44.09        (28)                       2:17.89      (10)                      1:28.05      (7)                                                             
Miriam Kapischke            C1       44.36        (32)                       2:30.10      (15)                      1:34.68      (9)                                                             
Sylvie Zehmisch             B1       43.10        (17)                       2:10.86      (5)                       1:26.14      (4)                                                             
Rosa Schareck               B1       43.49        (22)                       2:14.96      (8)                       1:26.74      (6)                                                             
Katja Probst                B2       44.15        (31)                       2:16.25      (9)                                                              4:49.90      (6)   05.00        (5)   
Roxanne Dufter              Neo      41.21        (7)                        2:05.66      (1)                                                              4:26.85      (1)                      
Marit Fjellanger Bøhm       Senior   DNF                                     2:08.11      (3)                                                              4:30.13      (3)                      
Giulia Künstler             B2       44.71        (34)                       2:18.69      (13)                                                             4:47.43      (5)                      
Marte Vatn                  A1       41.71        (12)                       2:08.04      (2)                                                              4:26.85      (1)                      
Justine Zeiske              Senior   40.97        (4)                        DNF                                                                                                                 
Tamara Felbinger            A1       43.93        (26)                       2:18.00      (11)                                                                                                   
Beate Plendl                A1       41.04        (5)                                            41.53        (2)                                                                                
Tamara Kühn                 B1       47.17        (36)                                                                                                                                           
Jessica Beckert             A2                                               2:12.21      (7)                                                              4:34.54      (4)