Competition: Frillensee Cup

Information:
  • 18 athletes from 2 nations
  • 8 women and 10 men
  • 4 distances (1000m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 34 races (1x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Frillensee Cup
19.12.2020
Max Aicher Arena (GER)

500 meter (Women), 19.12.2020

POS   NAME                AG       NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Katja Franzen       Senior   GER   39.59                     
2     Anna Ostlender      A2       GER   39.68   +0.090            
3     Josephine Heimerl   Neo      GER   40.13   +0.540            
4     Isabel Kraus        B1       GER   41.70   +2.110            
5     Maira Jasch         B1       GER   42.20   +2.610            
6     Leonie Mayrhofer    B2       GER   43.52   +3.930            
7     Nina Mayrhofer      B2       GER   43.66   +4.070            
8     Ashley Völker       B1       GER   43.71   +4.120            



500 meter (Men), 19.12.2020

POS   NAME                 AG       NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Joel Dufter          Senior   GER   35.62                     
2     Jeremias Marx        Neo      GER   36.02   +0.400   SB       
3     Hendrik Dombek       Senior   GER   36.03   +0.410            
4     Maximilian Strübe    Senior   GER   36.12   +0.500            
5     Stefan Emele         Senior   GER   36.57   +0.950            
6     Felix Motschmann     B2       GER   37.67   +2.050            
7     Dominik Mayrhofer    B2       GER   39.95   +4.330            
8     Gabriel Groß         B2       GER   40.15   +4.530            



5000 meter (Men), 19.12.2020

POS   NAME               AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Lukas Stekly       B2    CZE   6:43.44                      
2     Lennart Jasch      Neo   GER   7:02.44   +19.000            
3     Felix Motschmann   B2    GER   7:21.59   +38.150   PB       



3000 meter (Women), 19.12.2020

POS   NAME               AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Maira Jasch        B1   GER   4:30.77                      
2     Isabel Kraus       B1   GER   4:32.12   +1.350             
3     Leonie Mayrhofer   B2   GER   4:32.76   +1.990             
4     Nina Mayrhofer     B2   GER   4:43.38   +12.610   PB       
5     Ashley Völker      B1   GER   4:47.68   +16.910            



3000 meter (Men), 19.12.2020

POS   NAME                AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Gabriel Groß        B2   GER   4:11.66                     
2     Dominik Mayrhofer   B2   GER   4:12.77   +1.110            



1000 meter (Women), 19.12.2020

POS   NAME                AG       NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Josephine Heimerl   Neo      GER   1:19.03                     
2     Katja Franzen       Senior   GER   1:19.99   +0.960            
3     Anna Ostlender      A2       GER   1:20.61   +1.580            



1000 meter (Men), 19.12.2020

POS   NAME                 AG       NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Joel Dufter          Senior   GER   1:10.32                     
2     Hendrik Dombek       Senior   GER   1:10.84   +0.520            
3     Jeremias Marx        Neo      GER   1:12.56   +2.240            
4     Maximilian Strübe    Senior   GER   1:12.66   +2.340            
      Stefan Emele         Senior   GER   -                           



Frillensee Cup
19.12.2020
Max Aicher Arena (GER)

NAME                 AG       500M          1000M           3000M           5000M           
Maximilian Strübe    Senior   36.12   (4)   1:12.66   (4)                                   
Joel Dufter          Senior   35.62   (1)   1:10.32   (1)                                   
Jeremias Marx        Neo      36.02   (2)   1:12.56   (3)                                   
Hendrik Dombek       Senior   36.03   (3)   1:10.84   (2)                                   
Stefan Emele         Senior   36.57   (5)   DNF                                             
Gabriel Groß         B2       40.15   (8)                   4:11.66   (1)                   
Dominik Mayrhofer    B2       39.95   (7)                   4:12.77   (2)                   
Felix Motschmann     B2       37.67   (6)                                   7:21.59   (3)   
Lennart Jasch        Neo                                                    7:02.44   (2)   
Lukas Stekly         B2                                                     6:43.44   (1)   

NAME                AG       500M          1000M           3000M           
Katja Franzen       Senior   39.59   (1)   1:19.99   (2)                   
Josephine Heimerl   Neo      40.13   (3)   1:19.03   (1)                   
Anna Ostlender      A2       39.68   (2)   1:20.61   (3)                   
Nina Mayrhofer      B2       43.66   (7)                   4:43.38   (4)   
Maira Jasch         B1       42.20   (5)                   4:30.77   (1)   
Leonie Mayrhofer    B2       43.52   (6)                   4:32.76   (3)   
Isabel Kraus        B1       41.70   (4)                   4:32.12   (2)   
Ashley Völker       B1       43.71   (8)                   4:47.68   (5)