Competition: District Championships - Stage 3

Information:
  • 103 athletes from 1 nation
  • 49 women and 54 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 409 races (12x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

District Championships - Stage 3
03. - 04.02.2017
Stadion "Klevtsjenja" (Tekstilstsjik) (RUS)

500 meter (Women), 03.02.2017

POS   NAME                    AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Anastasija Batgauer     B1   RUS   43.35            TR       
2     Svetlana Smysjljajeva   B1   RUS   43.70   +0.350            
3     Jevgenija.01 Sjulgina   C2   RUS   43.88   +0.530            
4     Polina Upirova          B1   RUS   44.36   +1.010            
5     Arina Tikhonova         C2   RUS   44.56   +1.210            
6     Karina Rakhmatova       B1   RUS   44.73   +1.380            
7     Anastasija Anisjenko    B2   RUS   44.81   +1.460            
8     Natalja Korotkikh       B2   RUS   45.19   +1.840            
9     Jekaterina Kuzmenko     B2   RUS   45.30   +1.950            
10    Julija Fetisova         B1   RUS   45.36   +2.010            
11    Tatjana Grinevitsj      B2   RUS   45.46   +2.110            
12    Lilija Afanasjeva       B2   RUS   46.03   +2.680            
13    Darja Gorosjinskaja     B1   RUS   46.12   +2.770   PB       
14    Darja Boriskina         B1   RUS   46.56   +3.210            
15    Anzjelika Brjutsjko     B1   RUS   46.79   +3.440            
16    Anna.00 Osipova         B1   RUS   47.03   +3.680            
17    Jevgenija Konjakhina    B2   RUS   47.06   +3.710   PB       
18    Kristina Sjtykina       B2   RUS   47.22   +3.870   SB       
19    Valerija Stsjerbak      B1   RUS   47.25   +3.900            
20    Aleksandra Asejeva      B2   RUS   47.73   +4.380   SB       
21    Olga Kikas              B1   RUS   48.45   +5.100   SB       
DQ    Jana Graf               B1   RUS   -                         



1500 meter (Women), 03.02.2017

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Polina Upirova          B1   RUS   2:14.99             TR       
2     Anastasija Batgauer     B1   RUS   2:17.80   +2.810             
3     Tatjana Grinevitsj      B2   RUS   2:21.45   +6.460             
4     Karina Rakhmatova       B1   RUS   2:22.83   +7.840             
5     Julija Fetisova         B1   RUS   2:23.25   +8.260             
6     Darja Gorosjinskaja     B1   RUS   2:24.93   +9.940             
7     Svetlana Smysjljajeva   B1   RUS   2:25.20   +10.210            
8     Lilija Afanasjeva       B2   RUS   2:25.44   +10.450            
9     Natalja Korotkikh       B2   RUS   2:25.71   +10.720            
10    Anastasija Anisjenko    B2   RUS   2:27.41   +12.420            
11    Arina Tikhonova         C2   RUS   2:27.46   +12.470            
12    Jevgenija Konjakhina    B2   RUS   2:29.88   +14.890            
13    Jana Graf               B1   RUS   2:29.92   +14.930            
14    Darja Boriskina         B1   RUS   2:31.69   +16.700            
15    Jekaterina Kuzmenko     B2   RUS   2:31.97   +16.980            
16    Aleksandra Asejeva      B2   RUS   2:32.19   +17.200            
17    Jevgenija.01 Sjulgina   C2   RUS   2:32.41   +17.420            
18    Kristina Sjtykina       B2   RUS   2:35.04   +20.050   SB       
19    Valerija Stsjerbak      B1   RUS   2:35.18   +20.190            
20    Anna.00 Osipova         B1   RUS   2:35.39   +20.400            
21    Anzjelika Brjutsjko     B1   RUS   2:35.49   +20.500            
22    Olga Kikas              B1   RUS   2:35.55   +20.560            



500 meter (Men), 03.02.2017

POS   NAME                    AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Nikita Gorjatsjev       B2   RUS   38.74            TR       
2     Aleksandr Barysjnikov   B2   RUS   39.93   +1.190            
3     Nikolas.99 Rudenko      B2   RUS   40.34   +1.600            
4     Nikolaj Byvaltsev       B2   RUS   40.45   +1.710   SB       
5     Bogdan Zajats           B2   RUS   40.60   +1.860            
6     Aleksandr Samsonov      B2   RUS   40.64   +1.900            
7     Kirill Pitsjev          B1   RUS   40.74   +2.000            
8     Roman Khristoljubov     B1   RUS   40.79   +2.050            
9     Gleb Varlamov           B2   RUS   40.97   +2.230            
10    Artjom Laptev           B1   RUS   41.10   +2.360            
11    Daniil Gensjel          C2   RUS   41.14   +2.400            
12    Sjamil Rakhmatulin      B2   RUS   41.15   +2.410            
13    Jegor Maltsev           B2   RUS   41.49   +2.750   PB       
14    Danil Korovkin          B1   RUS   41.53   +2.790            
      Vladimir.00 Mikhajlov   B1   RUS   41.53   +2.790   SB       
16    Maksim Kasev            B1   RUS   41.69   +2.950            
17    Aleksandr Safonov       B2   RUS   42.13   +3.390            
18    Bogdan Bogutsjarskij    B1   RUS   42.18   +3.440   SB       
19    Ilja Bratukhin          B2   RUS   42.52   +3.780   PB       
20    Aleksandr Slepnev       B1   RUS   42.53   +3.790   SB       
21    Vladimir.00 Kovalev     B2   RUS   43.03   +4.290            
22    Mikhail Golubev         B1   RUS   43.49   +4.750            
23    Albert Volobujev        B1   RUS   44.53   +5.790            
24    Danil Kharlamov         B1   RUS   45.27   +6.530   PB       
25    Artem Litvinenko        B1   RUS   45.42   +6.680   PB       
26    Aleksej Lobytsjev       B1   RUS   48.16   +9.420            



1500 meter (Men), 03.02.2017

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Nikita Gorjatsjev       B2   RUS   2:01.75             TR       
2     Bogdan Zajats           B2   RUS   2:06.35   +4.600             
3     Artjom Laptev           B1   RUS   2:06.55   +4.800    SB       
4     Nikolas.99 Rudenko      B2   RUS   2:07.07   +5.320             
5     Nikolaj Byvaltsev       B2   RUS   2:07.27   +5.520             
6     Roman Khristoljubov     B1   RUS   2:07.80   +6.050             
7     Gleb Varlamov           B2   RUS   2:07.87   +6.120             
8     Daniil Gensjel          C2   RUS   2:08.14   +6.390             
9     Aleksandr Samsonov      B2   RUS   2:08.57   +6.820             
10    Danil Korovkin          B1   RUS   2:09.69   +7.940             
11    Kirill Pitsjev          B1   RUS   2:10.07   +8.320             
12    Maksim Kasev            B1   RUS   2:10.96   +9.210             
13    Sjamil Rakhmatulin      B2   RUS   2:11.37   +9.620             
14    Aleksandr Barysjnikov   B2   RUS   2:11.40   +9.650             
15    Vladimir.00 Mikhajlov   B1   RUS   2:14.39   +12.640            
16    Jegor Maltsev           B2   RUS   2:15.90   +14.150            
17    Mikhail Golubev         B1   RUS   2:15.96   +14.210            
18    Aleksandr Slepnev       B1   RUS   2:16.41   +14.660            
19    Ilja Bratukhin          B2   RUS   2:16.65   +14.900   PB       
20    Vladimir.00 Kovalev     B2   RUS   2:16.84   +15.090            
21    Aleksandr Safonov       B2   RUS   2:17.83   +16.080            
22    Bogdan Bogutsjarskij    B1   RUS   2:19.51   +17.760            
23    Albert Volobujev        B1   RUS   2:21.05   +19.300   SB       
24    Artem Litvinenko        B1   RUS   2:32.95   +31.200   SB       
25    Aleksej Lobytsjev       B1   RUS   2:54.37   +52.620            



3000 meter (Men), 03.02.2017

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Nikita Gorjatsjev       B2   RUS   4:22.02             TR       
2     Gleb Varlamov           B2   RUS   4:24.07   +2.050             
3     Artjom Laptev           B1   RUS   4:28.00   +5.980             
4     Roman Khristoljubov     B1   RUS   4:29.48   +7.460             
5     Aleksandr Samsonov      B2   RUS   4:29.59   +7.570             
6     Daniil Gensjel          C2   RUS   4:30.29   +8.270             
7     Vladimir.00 Kovalev     B2   RUS   4:33.50   +11.480   PB       
8     Danil Korovkin          B1   RUS   4:33.56   +11.540            
9     Nikolaj Byvaltsev       B2   RUS   4:34.15   +12.130            
10    Vladimir.00 Mikhajlov   B1   RUS   4:34.45   +12.430   SB       
11    Maksim Kasev            B1   RUS   4:34.52   +12.500            
12    Bogdan Zajats           B2   RUS   4:35.72   +13.700            
13    Aleksandr Slepnev       B1   RUS   4:37.89   +15.870   SB       
14    Jegor Maltsev           B2   RUS   4:38.48   +16.460   PB       
15    Aleksandr Barysjnikov   B2   RUS   4:40.53   +18.510            
16    Sjamil Rakhmatulin      B2   RUS   4:40.83   +18.810            
17    Mikhail Golubev         B1   RUS   4:46.85   +24.830            
18    Ilja Bratukhin          B2   RUS   4:51.44   +29.420   PB       
19    Kirill Pitsjev          B1   RUS   4:51.62   +29.600            
20    Aleksandr Safonov       B2   RUS   4:58.03   +36.010            
21    Bogdan Bogutsjarskij    B1   RUS   5:03.65   +41.630   SB       
22    Albert Volobujev        B1   RUS   5:05.80   +43.780   SB       
23    Aleksej Lobytsjev       B1   RUS   5:16.22   +54.200   SB       
24    Artem Litvinenko        B1   RUS   5:18.82   +56.800   PB       
DQ    Nikolas.99 Rudenko      B2   RUS   -                            
WDR   Danil Kharlamov         B1   RUS   -                            



5000 meter (Men), 03.02.2017

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Gleb Varlamov           B2   RUS   7:24.19               TR, SB   
2     Aleksandr Samsonov      B2   RUS   7:28.79   +4.600               
3     Danil Korovkin          B1   RUS   7:38.16   +13.970              
4     Bogdan Zajats           B2   RUS   7:42.90   +18.710              
5     Nikolaj Byvaltsev       B2   RUS   7:43.50   +19.310              
6     Artjom Laptev           B1   RUS   7:44.64   +20.450              
7     Maksim Kasev            B1   RUS   7:47.10   +22.910     PB       
8     Nikita Gorjatsjev       B2   RUS   7:48.06   +23.870              
9     Vladimir.00 Kovalev     B2   RUS   7:57.21   +33.020     PB       
10    Vladimir.00 Mikhajlov   B1   RUS   8:01.49   +37.300     PB       
11    Aleksandr Slepnev       B1   RUS   8:01.85   +37.660     SB       
12    Mikhail Golubev         B1   RUS   8:02.05   +37.860              
13    Jegor Maltsev           B2   RUS   8:03.52   +39.330     PB       
14    Roman Khristoljubov     B1   RUS   8:05.18   +40.990              
15    Kirill Pitsjev          B1   RUS   8:05.67   +41.480              
16    Aleksandr Barysjnikov   B2   RUS   8:10.10   +45.910              
17    Sjamil Rakhmatulin      B2   RUS   8:27.98   +1.03.790            
18    Ilja Bratukhin          B2   RUS   8:33.07   +1.08.880   PB       
19    Bogdan Bogutsjarskij    B1   RUS   8:38.50   +1.14.310   PB       
20    Aleksandr Safonov       B2   RUS   8:50.31   +1.26.120            
21    Albert Volobujev        B1   RUS   8:56.78   +1.32.590   SB       
22    Aleksej Lobytsjev       B1   RUS   9:06.64   +1.42.450   PB       
23    Artem Litvinenko        B1   RUS   9:19.08   +1.54.890   PB       
DNF   Nikolas.99 Rudenko      B2   RUS   -                              
DNS   Daniil Gensjel          C2   RUS   -                              



500 meter (Women), 03.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Aleksandra Kukol          C2   RUS   45.08                      
2     Alisa Bekker              C1   RUS   45.76   +0.680             
3     Anastasija Romanova       C2   RUS   45.90   +0.820             
4     Jelizaveta Bornjakova     C2   RUS   46.17   +1.090             
5     Ljudmila Kuzmenko         C2   RUS   46.76   +1.680             
6     Sofija.02 Morozova        C1   RUS   46.79   +1.710             
7     Jelizaveta Vinokurova     C2   RUS   46.94   +1.860             
8     Alina Kozjemjakina        C2   RUS   47.44   +2.360             
9     Julija Usenko             C2   RUS   47.93   +2.850             
      Jekaterina Kurojedova     C2   RUS   47.93   +2.850    SB       
      Julija Kuzmenko           C2   RUS   47.93   +2.850    SB       
12    Alena Lozina              C2   RUS   48.18   +3.100             
13    Natalja Alesjuk           C1   RUS   48.48   +3.400    SB       
14    Marija Saveljeva          C1   RUS   48.69   +3.610    SB       
15    Arina Morokko             C1   RUS   48.88   +3.800             
      Karina Tsjesnokova        C2   RUS   48.88   +3.800    SB       
17    Olga Openko               C2   RUS   49.14   +4.060    PB       
18    Jelizaveta Pugatsjeva     C2   RUS   49.17   +4.090             
19    Ksenija Orlova            C1   RUS   49.48   +4.400             
20    Darja Manusjkina          C1   RUS   49.53   +4.450    SB       
21    Valerija Skoptsova        C2   RUS   49.75   +4.670             
22    Valerija.03 Bolsjakova    C1   RUS   52.24   +7.160             
23    Jekaterina.0303 Kozlova   C1   RUS   52.47   +7.390             
24    Aleksandra Stefanova      C1   RUS   52.48   +7.400             
25    Arina Jaskova             C1   RUS   52.82   +7.740             
26    Vladislava Angadajeva     C1   RUS   53.44   +8.360    SB       
27    Jekaterina Safonova       C2   RUS   57.58   +12.500            



1500 meter (Women), 03.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Alisa Bekker              C1   RUS   2:21.22                      
2     Alina Kozjemjakina        C2   RUS   2:28.45   +7.230    SB       
3     Anastasija Romanova       C2   RUS   2:28.86   +7.640             
4     Jekaterina Safonova       C2   RUS   2:30.31   +9.090             
5     Sofija.02 Morozova        C1   RUS   2:30.41   +9.190             
6     Jelizaveta Bornjakova     C2   RUS   2:31.34   +10.120            
7     Karina Tsjesnokova        C2   RUS   2:32.05   +10.830   SB       
8     Ljudmila Kuzmenko         C2   RUS   2:32.20   +10.980            
9     Jelizaveta Vinokurova     C2   RUS   2:33.30   +12.080            
10    Alena Lozina              C2   RUS   2:33.52   +12.300            
11    Natalja Alesjuk           C1   RUS   2:35.57   +14.350   SB       
12    Julija Kuzmenko           C2   RUS   2:35.58   +14.360            
13    Jekaterina Kurojedova     C2   RUS   2:35.76   +14.540   SB       
14    Jelizaveta Pugatsjeva     C2   RUS   2:37.52   +16.300   SB       
15    Julija Usenko             C2   RUS   2:37.72   +16.500            
16    Aleksandra Kukol          C2   RUS   2:37.75   +16.530            
17    Arina Morokko             C1   RUS   2:38.88   +17.660            
18    Olga Openko               C2   RUS   2:40.82   +19.600   PB       
19    Ksenija Orlova            C1   RUS   2:41.44   +20.220   SB       
20    Darja Manusjkina          C1   RUS   2:41.78   +20.560   SB       
21    Marija Saveljeva          C1   RUS   2:46.05   +24.830   SB       
22    Aleksandra Stefanova      C1   RUS   2:49.86   +28.640   PB       
23    Valerija Skoptsova        C2   RUS   2:50.76   +29.540            
24    Jekaterina.0303 Kozlova   C1   RUS   2:52.54   +31.320            
25    Vladislava Angadajeva     C1   RUS   3:02.38   +41.160            
26    Arina Jaskova             C1   RUS   3:04.89   +43.670            
DQ    Valerija.03 Bolsjakova    C1   RUS   -                            



500 meter (Men), 03.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Maksim Afanasjev          C1   RUS   40.59             PB       
2     Aleksandr Arslantajev     C1   RUS   40.90   +0.310    SB       
3     Maksim Badujev            C1   RUS   40.96   +0.370    SB       
4     Dmitrij Bazjin            C2   RUS   41.05   +0.460             
5     Nikita Brosalin           C2   RUS   41.09   +0.500    PB       
6     Danila Tsjerepkin         C1   RUS   41.73   +1.140    SB       
7     Vjatsjeslav Tsjernysjov   C2   RUS   41.92   +1.330    PB       
8     Daniil Tsjirkov           C2   RUS   42.03   +1.440    PB       
9     Daniil Gevorgjan          C1   RUS   42.22   +1.630    SB       
10    Mikhail Khadykin          C2   RUS   42.28   +1.690    SB       
11    Ilja Makarenko            C2   RUS   42.82   +2.230             
12    Vjatsjeslav Manin         C2   RUS   43.04   +2.450    SB       
13    Artem Mesjkov             C2   RUS   43.29   +2.700             
14    Pavel Moisejev            C1   RUS   43.63   +3.040             
15    Pavel Pergunov            C1   RUS   43.65   +3.060             
16    Dmitrij Pozdnjakov        C2   RUS   43.76   +3.170    SB       
17    Nikita Proshin            C1   RUS   43.98   +3.390             
18    Roman Sevastjanov         C1   RUS   44.53   +3.940    SB       
19    Daniil Slavkov            C2   RUS   45.18   +4.590             
20    Maksim Stoljarov          C2   RUS   45.31   +4.720    SB       
21    Mikhail Subbotin          C1   RUS   46.35   +5.760             
22    Vadim Svesjnikov          C1   RUS   46.68   +6.090             
23    Nikita Varavkin           C2   RUS   46.96   +6.370             
24    Petr Volastov             C2   RUS   47.34   +6.750             
25    Vladimir Vysotszkij       C2   RUS   47.54   +6.950             
26    Vladislav Zajnulin        C2   RUS   48.35   +7.760             
27    Vladislav Zenkin          C1   RUS   56.45   +15.860            
DQ    Aleksandr Zubkov          C1   RUS   -                          



1500 meter (Men), 03.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Aleksandr Arslantajev     C1   RUS   2:11.45             SB       
2     Vjatsjeslav Tsjernysjov   C2   RUS   2:11.75   +0.300    PB       
3     Nikita Brosalin           C2   RUS   2:12.44   +0.990    PB       
4     Maksim Badujev            C1   RUS   2:12.46   +1.010             
5     Mikhail Khadykin          C2   RUS   2:14.42   +2.970    SB       
6     Pavel Pergunov            C1   RUS   2:14.49   +3.040    SB       
7     Daniil Gevorgjan          C1   RUS   2:15.05   +3.600    SB       
8     Vladislav Zenkin          C1   RUS   2:15.26   +3.810    SB       
9     Dmitrij Bazjin            C2   RUS   2:16.17   +4.720             
10    Vjatsjeslav Manin         C2   RUS   2:16.37   +4.920    PB       
11    Artem Mesjkov             C2   RUS   2:16.58   +5.130             
12    Roman Sevastjanov         C1   RUS   2:18.24   +6.790    SB       
13    Aleksandr Zubkov          C1   RUS   2:18.26   +6.810    PB       
14    Danila Tsjerepkin         C1   RUS   2:18.29   +6.840    SB       
15    Maksim Afanasjev          C1   RUS   2:18.79   +7.340    SB       
16    Daniil Slavkov            C2   RUS   2:21.39   +9.940             
17    Dmitrij Pozdnjakov        C2   RUS   2:21.40   +9.950             
18    Maksim Stoljarov          C2   RUS   2:21.45   +10.000   SB       
19    Daniil Tsjirkov           C2   RUS   2:21.51   +10.060            
20    Nikita Proshin            C1   RUS   2:22.46   +11.010            
21    Ilja Makarenko            C2   RUS   2:22.92   +11.470            
22    Petr Volastov             C2   RUS   2:25.51   +14.060            
23    Pavel Moisejev            C1   RUS   2:26.25   +14.800            
24    Mikhail Subbotin          C1   RUS   2:29.11   +17.660            
25    Nikita Varavkin           C2   RUS   2:29.65   +18.200            
26    Vadim Svesjnikov          C1   RUS   2:39.04   +27.590            
27    Vladimir Vysotszkij       C2   RUS   2:39.96   +28.510            
28    Vladislav Zajnulin        C2   RUS   2:42.40   +30.950            



1000 meter (Women), 04.02.2017

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Anastasija Batgauer     B1   RUS   1:29.16             TR       
2     Svetlana Smysjljajeva   B1   RUS   1:29.20   +0.040             
3     Karina Rakhmatova       B1   RUS   1:30.42   +1.260             
4     Julija Fetisova         B1   RUS   1:30.95   +1.790             
5     Anastasija Anisjenko    B2   RUS   1:32.17   +3.010             
6     Tatjana Grinevitsj      B2   RUS   1:32.29   +3.130             
7     Jevgenija.01 Sjulgina   C2   RUS   1:33.05   +3.890             
8     Arina Tikhonova         C2   RUS   1:34.15   +4.990             
9     Lilija Afanasjeva       B2   RUS   1:35.05   +5.890             
10    Darja Gorosjinskaja     B1   RUS   1:35.06   +5.900             
11    Jana Graf               B1   RUS   1:35.31   +6.150             
12    Natalja Korotkikh       B2   RUS   1:35.58   +6.420             
13    Jekaterina Kuzmenko     B2   RUS   1:35.98   +6.820             
14    Jevgenija Konjakhina    B2   RUS   1:36.96   +7.800             
15    Darja Boriskina         B1   RUS   1:37.46   +8.300             
16    Anzjelika Brjutsjko     B1   RUS   1:38.17   +9.010             
17    Aleksandra Asejeva      B2   RUS   1:38.23   +9.070             
18    Valerija Stsjerbak      B1   RUS   1:38.89   +9.730             
19    Kristina Sjtykina       B2   RUS   1:39.48   +10.320            
20    Anna.00 Osipova         B1   RUS   1:39.78   +10.620            
21    Olga Kikas              B1   RUS   1:41.47   +12.310            
DQ    Polina Upirova          B1   RUS   -                            



3000 meter (Women), 04.02.2017

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Polina Upirova          B1   RUS   4:50.09             TR       
2     Karina Rakhmatova       B1   RUS   5:02.12   +12.030            
3     Lilija Afanasjeva       B2   RUS   5:04.60   +14.510            
4     Julija Fetisova         B1   RUS   5:05.83   +15.740            
5     Anastasija Batgauer     B1   RUS   5:09.24   +19.150            
6     Svetlana Smysjljajeva   B1   RUS   5:11.74   +21.650            
7     Darja Boriskina         B1   RUS   5:13.69   +23.600   PB       
8     Anastasija Anisjenko    B2   RUS   5:14.65   +24.560            
9     Aleksandra Asejeva      B2   RUS   5:16.58   +26.490   SB       
10    Natalja Korotkikh       B2   RUS   5:18.55   +28.460            
11    Arina Tikhonova         C2   RUS   5:20.69   +30.600            
12    Jevgenija Konjakhina    B2   RUS   5:21.08   +30.990            
13    Darja Gorosjinskaja     B1   RUS   5:22.25   +32.160            
14    Anzjelika Brjutsjko     B1   RUS   5:26.68   +36.590            
15    Jekaterina Kuzmenko     B2   RUS   5:27.52   +37.430            
16    Valerija Stsjerbak      B1   RUS   5:28.89   +38.800            
17    Jevgenija.01 Sjulgina   C2   RUS   5:29.04   +38.950            
18    Jana Graf               B1   RUS   5:29.45   +39.360            
19    Kristina Sjtykina       B2   RUS   5:32.81   +42.720   SB       
20    Olga Kikas              B1   RUS   5:33.19   +43.100   PB       
21    Anna.00 Osipova         B1   RUS   5:45.92   +55.830            
DQ    Tatjana Grinevitsj      B2   RUS   -                            



1000 meter (Women), 04.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Alisa Bekker              C1   RUS   1:30.71                      
2     Ljudmila Kuzmenko         C2   RUS   1:31.92   +1.210    SB       
3     Jelizaveta Bornjakova     C2   RUS   1:35.60   +4.890             
4     Sofija.02 Morozova        C1   RUS   1:35.85   +5.140             
5     Jelizaveta Vinokurova     C2   RUS   1:36.58   +5.870             
6     Aleksandra Kukol          C2   RUS   1:36.66   +5.950             
7     Jekaterina Safonova       C2   RUS   1:37.51   +6.800             
8     Anastasija Romanova       C2   RUS   1:37.58   +6.870             
9     Alina Kozjemjakina        C2   RUS   1:38.37   +7.660             
10    Karina Tsjesnokova        C2   RUS   1:38.68   +7.970    SB       
11    Alena Lozina              C2   RUS   1:39.67   +8.960             
12    Jekaterina Kurojedova     C2   RUS   1:39.97   +9.260             
13    Olga Openko               C2   RUS   1:40.18   +9.470    PB       
14    Julija Kuzmenko           C2   RUS   1:40.34   +9.630             
15    Julija Usenko             C2   RUS   1:40.80   +10.090            
16    Ksenija Orlova            C1   RUS   1:41.40   +10.690   SB       
17    Natalja Alesjuk           C1   RUS   1:41.65   +10.940   SB       
18    Jelizaveta Pugatsjeva     C2   RUS   1:42.41   +11.700            
19    Valerija.03 Bolsjakova    C1   RUS   1:42.53   +11.820   SB       
20    Arina Morokko             C1   RUS   1:42.74   +12.030            
21    Valerija Skoptsova        C2   RUS   1:43.95   +13.240   PB       
22    Marija Saveljeva          C1   RUS   1:43.99   +13.280   SB       
23    Darja Manusjkina          C1   RUS   1:44.18   +13.470            
24    Aleksandra Stefanova      C1   RUS   1:50.04   +19.330            
25    Arina Jaskova             C1   RUS   1:50.73   +20.020            
26    Jekaterina.0303 Kozlova   C1   RUS   1:51.48   +20.770   SB       
27    Vladislava Angadajeva     C1   RUS   1:52.30   +21.590   SB       



3000 meter (Women), 04.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Alisa Bekker              C1   RUS   4:58.58                        
2     Anastasija Romanova       C2   RUS   5:11.74   +13.160              
3     Ljudmila Kuzmenko         C2   RUS   5:16.32   +17.740     SB       
4     Alina Kozjemjakina        C2   RUS   5:16.76   +18.180     SB       
5     Jelizaveta Bornjakova     C2   RUS   5:18.93   +20.350     PB       
6     Jekaterina Safonova       C2   RUS   5:19.62   +21.040     PB       
7     Karina Tsjesnokova        C2   RUS   5:21.64   +23.060     SB       
8     Alena Lozina              C2   RUS   5:22.58   +24.000              
9     Jelizaveta Vinokurova     C2   RUS   5:23.09   +24.510     SB       
10    Olga Openko               C2   RUS   5:24.31   +25.730     PB       
11    Natalja Alesjuk           C1   RUS   5:24.72   +26.140     SB       
12    Sofija.02 Morozova        C1   RUS   5:28.85   +30.270     PB       
13    Jelizaveta Pugatsjeva     C2   RUS   5:35.09   +36.510     SB       
14    Julija Usenko             C2   RUS   5:35.54   +36.960              
15    Arina Morokko             C1   RUS   5:39.46   +40.880              
16    Ksenija Orlova            C1   RUS   5:42.63   +44.050     SB       
17    Aleksandra Kukol          C2   RUS   5:43.92   +45.340              
18    Jekaterina Kurojedova     C2   RUS   5:49.46   +50.880              
19    Darja Manusjkina          C1   RUS   5:50.61   +52.030     SB       
20    Jekaterina.0303 Kozlova   C1   RUS   5:52.04   +53.460              
21    Julija Kuzmenko           C2   RUS   5:53.60   +55.020              
22    Valerija Skoptsova        C2   RUS   5:55.47   +56.890     PB       
23    Marija Saveljeva          C1   RUS   5:58.13   +59.550     SB       
24    Valerija.03 Bolsjakova    C1   RUS   6:00.16   +1.01.580   SB       
25    Vladislava Angadajeva     C1   RUS   6:00.95   +1.02.370   PB       
26    Aleksandra Stefanova      C1   RUS   6:11.82   +1.13.240            



1000 meter (Men), 04.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Aleksandr Arslantajev     C1   RUS   1:22.12             SB       
2     Nikita Brosalin           C2   RUS   1:23.69   +1.570    PB       
3     Maksim Badujev            C1   RUS   1:23.72   +1.600    SB       
4     Vladislav Zenkin          C1   RUS   1:24.29   +2.170    SB       
5     Vjatsjeslav Tsjernysjov   C2   RUS   1:24.37   +2.250    PB       
6     Maksim Afanasjev          C1   RUS   1:24.89   +2.770    SB       
7     Dmitrij Bazjin            C2   RUS   1:25.24   +3.120             
8     Daniil Gevorgjan          C1   RUS   1:25.34   +3.220    PB       
9     Pavel Pergunov            C1   RUS   1:25.50   +3.380    SB       
10    Mikhail Khadykin          C2   RUS   1:26.19   +4.070    PB       
11    Dmitrij Pozdnjakov        C2   RUS   1:26.51   +4.390    PB       
12    Danila Tsjerepkin         C1   RUS   1:26.92   +4.800    SB       
13    Aleksandr Zubkov          C1   RUS   1:27.31   +5.190    PB       
14    Roman Sevastjanov         C1   RUS   1:27.40   +5.280    SB       
15    Artem Mesjkov             C2   RUS   1:27.68   +5.560             
16    Daniil Tsjirkov           C2   RUS   1:27.93   +5.810             
17    Vjatsjeslav Manin         C2   RUS   1:28.15   +6.030    PB       
18    Ilja Makarenko            C2   RUS   1:29.26   +7.140             
19    Maksim Stoljarov          C2   RUS   1:30.50   +8.380    SB       
20    Pavel Moisejev            C1   RUS   1:30.58   +8.460             
21    Daniil Slavkov            C2   RUS   1:30.72   +8.600             
22    Petr Volastov             C2   RUS   1:30.98   +8.860             
23    Nikita Proshin            C1   RUS   1:31.08   +8.960             
24    Mikhail Subbotin          C1   RUS   1:35.22   +13.100            
25    Nikita Varavkin           C2   RUS   1:35.90   +13.780            
26    Vadim Svesjnikov          C1   RUS   1:38.97   +16.850            
27    Vladimir Vysotszkij       C2   RUS   1:39.46   +17.340            
28    Vladislav Zajnulin        C2   RUS   1:39.50   +17.380            



3000 meter (Men), 04.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Aleksandr Arslantajev     C1   RUS   4:31.05               SB       
2     Pavel Pergunov            C1   RUS   4:34.42   +3.370      SB       
3     Mikhail Khadykin          C2   RUS   4:34.98   +3.930      SB       
4     Vjatsjeslav Tsjernysjov   C2   RUS   4:37.56   +6.510      PB       
5     Nikita Brosalin           C2   RUS   4:41.58   +10.530     PB       
6     Vladislav Zenkin          C1   RUS   4:43.12   +12.070     SB       
7     Maksim Badujev            C1   RUS   4:43.45   +12.400     SB       
8     Maksim Stoljarov          C2   RUS   4:45.38   +14.330     SB       
9     Danila Tsjerepkin         C1   RUS   4:45.91   +14.860     SB       
10    Vjatsjeslav Manin         C2   RUS   4:46.30   +15.250     SB       
11    Daniil Gevorgjan          C1   RUS   4:50.94   +19.890     SB       
12    Nikita Proshin            C1   RUS   4:51.11   +20.060     SB       
13    Dmitrij Pozdnjakov        C2   RUS   4:54.15   +23.100     SB       
14    Artem Mesjkov             C2   RUS   4:55.29   +24.240              
15    Maksim Afanasjev          C1   RUS   4:55.74   +24.690     SB       
16    Roman Sevastjanov         C1   RUS   4:55.75   +24.700     SB       
17    Petr Volastov             C2   RUS   4:57.26   +26.210     SB       
18    Daniil Slavkov            C2   RUS   4:59.76   +28.710              
19    Mikhail Subbotin          C1   RUS   5:03.35   +32.300              
20    Ilja Makarenko            C2   RUS   5:03.73   +32.680     SB       
21    Nikita Varavkin           C2   RUS   5:13.72   +42.670              
22    Pavel Moisejev            C1   RUS   5:15.87   +44.820              
23    Vladimir Vysotszkij       C2   RUS   5:24.84   +53.790              
24    Vadim Svesjnikov          C1   RUS   5:33.48   +1.02.430            
25    Vladislav Zajnulin        C2   RUS   5:38.19   +1.07.140            
DQ    Dmitrij Bazjin            C2   RUS   -                              
DQ    Daniil Tsjirkov           C2   RUS   -                              
DQ    Aleksandr Zubkov          C1   RUS   -                              



District Championships - Stage 3
03. - 04.02.2017
Stadion "Klevtsjenja" (Tekstilstsjik) (RUS)

NAME                      AG   500M                500M                1500M               1500M               3000M               5000M               1000M               3000M               
                               03.02.2017          03.02.2017          03.02.2017          03.02.2017          03.02.2017          03.02.2017          04.02.2017          04.02.2017          
                               Juniors B           Juniors C           Juniors B           Juniors C           Juniors B           Juniors B           Juniors C           Juniors C           
Nikolas.99 Rudenko        B2   40.34        (3)                        2:07.07      (4)                        DQ                  DNF                                                         
Bogdan Zajats             B2   40.60        (5)                        2:06.35      (2)                        4:35.72      (12)   7:42.90      (4)                                            
Aleksandr Samsonov        B2   40.64        (6)                        2:08.57      (9)                        4:29.59      (5)    7:28.79      (2)                                            
Nikita Gorjatsjev         B2   38.74        (1)                        2:01.75      (1)                        4:22.02      (1)    7:48.06      (8)                                            
Aleksandr Barysjnikov     B2   39.93        (2)                        2:11.40      (14)                       4:40.53      (15)   8:10.10      (16)                                           
Mikhail Golubev           B1   43.49        (22)                       2:15.96      (17)                       4:46.85      (17)   8:02.05      (12)                                           
Nikolaj Byvaltsev         B2   40.45        (4)                        2:07.27      (5)                        4:34.15      (9)    7:43.50      (5)                                            
Aleksandr Safonov         B2   42.13        (17)                       2:17.83      (21)                       4:58.03      (20)   8:50.31      (20)                                           
Aleksandr Slepnev         B1   42.53        (20)                       2:16.41      (18)                       4:37.89      (13)   8:01.85      (11)                                           
Danil Korovkin            B1   41.53        (14)                       2:09.69      (10)                       4:33.56      (8)    7:38.16      (3)                                            
Daniil Gensjel            C2   41.14        (11)                       2:08.14      (8)                        4:30.29      (6)    DNS                                                         
Bogdan Bogutsjarskij      B1   42.18        (18)                       2:19.51      (22)                       5:03.65      (21)   8:38.50      (19)                                           
Vladimir.00 Kovalev       B2   43.03        (21)                       2:16.84      (20)                       4:33.50      (7)    7:57.21      (9)                                            
Kirill Pitsjev            B1   40.74        (7)                        2:10.07      (11)                       4:51.62      (19)   8:05.67      (15)                                           
Maksim Kasev              B1   41.69        (16)                       2:10.96      (12)                       4:34.52      (11)   7:47.10      (7)                                            
Roman Khristoljubov       B1   40.79        (8)                        2:07.80      (6)                        4:29.48      (4)    8:05.18      (14)                                           
Artjom Laptev             B1   41.10        (10)                       2:06.55      (3)                        4:28.00      (3)    7:44.64      (6)                                            
Gleb Varlamov             B2   40.97        (9)                        2:07.87      (7)                        4:24.07      (2)    7:24.19      (1)                                            
Sjamil Rakhmatulin        B2   41.15        (12)                       2:11.37      (13)                       4:40.83      (16)   8:27.98      (17)                                           
Vladimir.00 Mikhajlov     B1   41.53        (14)                       2:14.39      (15)                       4:34.45      (10)   8:01.49      (10)                                           
Ilja Bratukhin            B2   42.52        (19)                       2:16.65      (19)                       4:51.44      (18)   8:33.07      (18)                                           
Jegor Maltsev             B2   41.49        (13)                       2:15.90      (16)                       4:38.48      (14)   8:03.52      (13)                                           
Artem Litvinenko          B1   45.42        (25)                       2:32.95      (24)                       5:18.82      (24)   9:19.08      (23)                                           
Albert Volobujev          B1   44.53        (23)                       2:21.05      (23)                       5:05.80      (22)   8:56.78      (21)                                           
Aleksej Lobytsjev         B1   48.16        (26)                       2:54.37      (25)                       5:16.22      (23)   9:06.64      (22)                                           
Danil Kharlamov           B1   45.27        (24)                                                               WDR                                                                             
Maksim Afanasjev          C1                       40.59        (1)                        2:18.79      (15)                                           1:24.89      (6)    4:55.74      (15)   
Dmitrij Bazjin            C2                       41.05        (4)                        2:16.17      (9)                                            1:25.24      (7)    DQ                  
Pavel Pergunov            C1                       43.65        (15)                       2:14.49      (6)                                            1:25.50      (9)    4:34.42      (2)    
Maksim Stoljarov          C2                       45.31        (20)                       2:21.45      (18)                                           1:30.50      (19)   4:45.38      (8)    
Vjatsjeslav Tsjernysjov   C2                       41.92        (7)                        2:11.75      (2)                                            1:24.37      (5)    4:37.56      (4)    
Daniil Slavkov            C2                       45.18        (19)                       2:21.39      (16)                                           1:30.72      (21)   4:59.76      (18)   
Vladimir Vysotszkij       C2                       47.54        (25)                       2:39.96      (27)                                           1:39.46      (27)   5:24.84      (23)   
Pavel Moisejev            C1                       43.63        (14)                       2:26.25      (23)                                           1:30.58      (20)   5:15.87      (22)   
Danila Tsjerepkin         C1                       41.73        (6)                        2:18.29      (14)                                           1:26.92      (12)   4:45.91      (9)    
Vladislav Zenkin          C1                       56.45        (27)                       2:15.26      (8)                                            1:24.29      (4)    4:43.12      (6)    
Nikita Brosalin           C2                       41.09        (5)                        2:12.44      (3)                                            1:23.69      (2)    4:41.58      (5)    
Dmitrij Pozdnjakov        C2                       43.76        (16)                       2:21.40      (17)                                           1:26.51      (11)   4:54.15      (13)   
Petr Volastov             C2                       47.34        (24)                       2:25.51      (22)                                           1:30.98      (22)   4:57.26      (17)   
Maksim Badujev            C1                       40.96        (3)                        2:12.46      (4)                                            1:23.72      (3)    4:43.45      (7)    
Ilja Makarenko            C2                       42.82        (11)                       2:22.92      (21)                                           1:29.26      (18)   5:03.73      (20)   
Nikita Proshin            C1                       43.98        (17)                       2:22.46      (20)                                           1:31.08      (23)   4:51.11      (12)   
Artem Mesjkov             C2                       43.29        (13)                       2:16.58      (11)                                           1:27.68      (15)   4:55.29      (14)   
Nikita Varavkin           C2                       46.96        (23)                       2:29.65      (25)                                           1:35.90      (25)   5:13.72      (21)   
Mikhail Subbotin          C1                       46.35        (21)                       2:29.11      (24)                                           1:35.22      (24)   5:03.35      (19)   
Mikhail Khadykin          C2                       42.28        (10)                       2:14.42      (5)                                            1:26.19      (10)   4:34.98      (3)    
Vladislav Zajnulin        C2                       48.35        (26)                       2:42.40      (28)                                           1:39.50      (28)   5:38.19      (25)   
Vadim Svesjnikov          C1                       46.68        (22)                       2:39.04      (26)                                           1:38.97      (26)   5:33.48      (24)   
Daniil Tsjirkov           C2                       42.03        (8)                        2:21.51      (19)                                           1:27.93      (16)   DQ                  
Vjatsjeslav Manin         C2                       43.04        (12)                       2:16.37      (10)                                           1:28.15      (17)   4:46.30      (10)   
Aleksandr Zubkov          C1                       DQ                                      2:18.26      (13)                                           1:27.31      (13)   DQ                  
Aleksandr Arslantajev     C1                       40.90        (2)                        2:11.45      (1)                                            1:22.12      (1)    4:31.05      (1)    
Daniil Gevorgjan          C1                       42.22        (9)                        2:15.05      (7)                                            1:25.34      (8)    4:50.94      (11)   
Roman Sevastjanov         C1                       44.53        (18)                       2:18.24      (12)                                           1:27.40      (14)   4:55.75      (16)   

NAME                      AG   500M                500M                1500M               1500M               1000M               1000M               3000M               3000M               
                               03.02.2017          03.02.2017          03.02.2017          03.02.2017          04.02.2017          04.02.2017          04.02.2017          04.02.2017          
                               Juniors B           Juniors C           Juniors B           Juniors C           Juniors B           Juniors C           Juniors B           Juniors C           
Polina Upirova            B1   44.36        (4)                        2:14.99      (1)                        DQ                                      4:50.09      (1)                        
Lilija Afanasjeva         B2   46.03        (12)                       2:25.44      (8)                        1:35.05      (9)                        5:04.60      (3)                        
Anastasija Anisjenko      B2   44.81        (7)                        2:27.41      (10)                       1:32.17      (5)                        5:14.65      (8)                        
Aleksandra Asejeva        B2   47.73        (20)                       2:32.19      (16)                       1:38.23      (17)                       5:16.58      (9)                        
Anastasija Batgauer       B1   43.35        (1)                        2:17.80      (2)                        1:29.16      (1)                        5:09.24      (5)                        
Jana Graf                 B1   DQ                                      2:29.92      (13)                       1:35.31      (11)                       5:29.45      (18)                       
Karina Rakhmatova         B1   44.73        (6)                        2:22.83      (4)                        1:30.42      (3)                        5:02.12      (2)                        
Darja Boriskina           B1   46.56        (14)                       2:31.69      (14)                       1:37.46      (15)                       5:13.69      (7)                        
Jevgenija Konjakhina      B2   47.06        (17)                       2:29.88      (12)                       1:36.96      (14)                       5:21.08      (12)                       
Tatjana Grinevitsj        B2   45.46        (11)                       2:21.45      (3)                        1:32.29      (6)                        DQ                                      
Olga Kikas                B1   48.45        (21)                       2:35.55      (22)                       1:41.47      (21)                       5:33.19      (20)                       
Jekaterina Kuzmenko       B2   45.30        (9)                        2:31.97      (15)                       1:35.98      (13)                       5:27.52      (15)                       
Kristina Sjtykina         B2   47.22        (18)                       2:35.04      (18)                       1:39.48      (19)                       5:32.81      (19)                       
Svetlana Smysjljajeva     B1   43.70        (2)                        2:25.20      (7)                        1:29.20      (2)                        5:11.74      (6)                        
Jevgenija.01 Sjulgina     C2   43.88        (3)                        2:32.41      (17)                       1:33.05      (7)                        5:29.04      (17)                       
Julija Fetisova           B1   45.36        (10)                       2:23.25      (5)                        1:30.95      (4)                        5:05.83      (4)                        
Darja Gorosjinskaja       B1   46.12        (13)                       2:24.93      (6)                        1:35.06      (10)                       5:22.25      (13)                       
Anzjelika Brjutsjko       B1   46.79        (15)                       2:35.49      (21)                       1:38.17      (16)                       5:26.68      (14)                       
Valerija Stsjerbak        B1   47.25        (19)                       2:35.18      (19)                       1:38.89      (18)                       5:28.89      (16)                       
Natalja Korotkikh         B2   45.19        (8)                        2:25.71      (9)                        1:35.58      (12)                       5:18.55      (10)                       
Arina Tikhonova           C2   44.56        (5)                        2:27.46      (11)                       1:34.15      (8)                        5:20.69      (11)                       
Anna.00 Osipova           B1   47.03        (16)                       2:35.39      (20)                       1:39.78      (20)                       5:45.92      (21)                       
Julija Usenko             C2                       47.93        (9)                        2:37.72      (15)                       1:40.80      (15)                       5:35.54      (14)   
Jelizaveta Pugatsjeva     C2                       49.17        (18)                       2:37.52      (14)                       1:42.41      (18)                       5:35.09      (13)   
Jelizaveta Vinokurova     C2                       46.94        (7)                        2:33.30      (9)                        1:36.58      (5)                        5:23.09      (9)    
Sofija.02 Morozova        C1                       46.79        (6)                        2:30.41      (5)                        1:35.85      (4)                        5:28.85      (12)   
Arina Morokko             C1                       48.88        (15)                       2:38.88      (17)                       1:42.74      (20)                       5:39.46      (15)   
Alena Lozina              C2                       48.18        (12)                       2:33.52      (10)                       1:39.67      (11)                       5:22.58      (8)    
Aleksandra Kukol          C2                       45.08        (1)                        2:37.75      (16)                       1:36.66      (6)                        5:43.92      (17)   
Jekaterina Kurojedova     C2                       47.93        (9)                        2:35.76      (13)                       1:39.97      (12)                       5:49.46      (18)   
Jelizaveta Bornjakova     C2                       46.17        (4)                        2:31.34      (6)                        1:35.60      (3)                        5:18.93      (5)    
Anastasija Romanova       C2                       45.90        (3)                        2:28.86      (3)                        1:37.58      (8)                        5:11.74      (2)    
Ljudmila Kuzmenko         C2                       46.76        (5)                        2:32.20      (8)                        1:31.92      (2)                        5:16.32      (3)    
Alisa Bekker              C1                       45.76        (2)                        2:21.22      (1)                        1:30.71      (1)                        4:58.58      (1)    
Julija Kuzmenko           C2                       47.93        (9)                        2:35.58      (12)                       1:40.34      (14)                       5:53.60      (21)   
Olga Openko               C2                       49.14        (17)                       2:40.82      (18)                       1:40.18      (13)                       5:24.31      (10)   
Darja Manusjkina          C1                       49.53        (20)                       2:41.78      (20)                       1:44.18      (23)                       5:50.61      (19)   
Valerija.03 Bolsjakova    C1                       52.24        (22)                       DQ                                      1:42.53      (19)                       6:00.16      (24)   
Aleksandra Stefanova      C1                       52.48        (24)                       2:49.86      (22)                       1:50.04      (24)                       6:11.82      (26)   
Alina Kozjemjakina        C2                       47.44        (8)                        2:28.45      (2)                        1:38.37      (9)                        5:16.76      (4)    
Marija Saveljeva          C1                       48.69        (14)                       2:46.05      (21)                       1:43.99      (22)                       5:58.13      (23)   
Karina Tsjesnokova        C2                       48.88        (15)                       2:32.05      (7)                        1:38.68      (10)                       5:21.64      (7)    
Ksenija Orlova            C1                       49.48        (19)                       2:41.44      (19)                       1:41.40      (16)                       5:42.63      (16)   
Valerija Skoptsova        C2                       49.75        (21)                       2:50.76      (23)                       1:43.95      (21)                       5:55.47      (22)   
Jekaterina.0303 Kozlova   C1                       52.47        (23)                       2:52.54      (24)                       1:51.48      (26)                       5:52.04      (20)   
Vladislava Angadajeva     C1                       53.44        (26)                       3:02.38      (25)                       1:52.30      (27)                       6:00.95      (25)   
Jekaterina Safonova       C2                       57.58        (27)                       2:30.31      (4)                        1:37.51      (7)                        5:19.62      (6)    
Natalja Alesjuk           C1                       48.48        (13)                       2:35.57      (11)                       1:41.65      (17)                       5:24.72      (11)   
Arina Jaskova             C1                       52.82        (25)                       3:04.89      (26)                       1:50.73      (25)