Competition: DEC Testrennen

Rink:
Inzell (GER)
Date:
30.07.2022
Records:
Information:
  • 62 athletes from 2 nations
  • 35 women and 27 men
  • 6 distances (1000m, 100m, 3000m, 300m, 5000m, 500m)
  • 102 races (5x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

DEC Testrennen
30.07.2022
Max Aicher Arena (GER)

500 meter (Men), 30.07.2022

POS   NAME                      AG    NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Niklas Kurzmann           Neo   GER   36.64                      
2     Gabriel Groß              A2    GER   38.65   +2.010             
3     Dominik Mayrhofer         A2    GER   38.85   +2.210             
4     Emile Schnabel            Neo   GER   39.39   +2.750             
5     Martin Santana            B2    GER   39.75   +3.110             
6     Leo Huber                 C2    GER   40.26   +3.620    PB       
7     Bandet Marth              B1    GER   40.78   +4.140    PB       
8     Max Patz                  B1    GER   41.14   +4.500             
9     Dustin Höhne              B1    GER   41.21   +4.570             
10    Ede-Konrad Kortlever      B1    GER   41.31   +4.670             
11    Gleb Khotsjun             C2    UKR   41.32   +4.680    NRJ      
12    Jérémie-David Djossou     B1    GER   44.50   +7.860             
13    Dmytro Suprun             B1    UKR   51.13   +14.490            
14    Danylo Nesvit             D2    UKR   52.73   +16.090            
WDR   Maximilian Geppert        Neo   GER   -                          



500 meter (Women), 30.07.2022

POS   NAME                AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Julia Geutner       B2    GER   42.78                        
2     Stina Letteboer     B2    GER   42.89     +0.110             
3     Isabel Kraus        A1    GER   43.40     +0.620             
4     Maira Jasch         A1    GER   43.50     +0.720             
5     Luna-Luisa Powik    B1    GER   43.51     +0.730             
6     Sofija Khotsjuna    Neo   UKR   44.26     +1.480    PB       
7     Alexandra Sauer     C2    GER   45.10     +2.320             
8     Julia Bachl         Neo   GER   45.20     +2.420             
9     Clarissa Pagano     B1    GER   45.72     +2.940             
10    Ksenia Potapova     C1    UKR   49.32     +6.540    PB       
11    Mariia Sydorko      C1    UKR   49.40     +6.620    PB       
12    Emilia Hopf         D2    GER   49.45     +6.670             
13    Lilly Engelhardt    D2    GER   51.20     +8.420             
14    Ulyana Khotsjuna    D2    UKR   51.52     +8.740    PB       
15    Sofiia Shelekhova   D2    UKR   52.03     +9.250    PB       
16    Daria Suprun        B1    UKR   52.91     +10.130   PB       
17    Lene Hilbig         E2    GER   54.92     +12.140   PB       
18    Elisa Spiegel       C2    GER   56.22     +13.440            
19    Luna Heinle         D1    GER   1:02.73   +19.950   PB       
20    Anna Zauner         E1    GER   1:03.49   +20.710            



100 meter (Men), 30.07.2022

POS   NAME                      AG    NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Niklas Kurzmann           Neo   GER   10.05            SB       
2     Felix Motschmann          A2    GER   10.85   +0.800            
3     Martin Santana            B2    GER   11.09   +1.040   PB       
4     Jérémie-David Djossou     B1    GER   12.16   +2.110   PB       
5     David Huber               A1    GER   12.26   +2.210   PB       
6     Jonathan Röskenbleck      B2    GER   12.47   +2.420   PB       
7     Alexander Zabrodsky       D2    GER   13.18   +3.130   PB       
8     Moritz Kühnrich           D2    GER   13.21   +3.160   PB       
      Daniel Brutscher          C2    GER   13.21   +3.160   PB       
10    Hannes Beitlich           E1    GER   14.09   +4.040   PB       
11    Nazar Zadyraka            F1    UKR   15.05   +5.000   PB       



100 meter (Women), 30.07.2022

POS   NAME                     AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Katharina Ulrich         A1   GER   12.72            PB       
2     Katherine Röskenbleck    A1   GER   13.38   +0.660   PB       
3     Emily Graf               C1   GER   13.60   +0.880   SB       
4     Chiara Zaccaro           B1   GER   13.89   +1.170   PB       
5     Alina Czuk               C2   GER   14.46   +1.740   PB       
6     Fidelia Gütter           E2   GER   14.61   +1.890   PB       
7     Luisa Koch               E1   GER   14.95   +2.230   PB       
8     Greta Schwabl            F1   GER   15.06   +2.340   PB       
9     Anna Hrynorenko          F1   UKR   17.07   +4.350   PB       
10    Anastasia Reinwart       F1   GER   17.31   +4.590            
11    Annika Nürnberger        F2   GER   17.37   +4.650   PB       
DNS   Viktoriia Zaporozhets    F1   UKR   -                         



300 meter (Men), 30.07.2022

POS   NAME                    AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Jonathan Röskenbleck    B2   GER   30.24             PB       
2     David Huber             A1   GER   30.33   +0.090    PB       
3     Moritz Kühnrich         D2   GER   31.48   +1.240    PB       
4     Alexander Zabrodsky     D2   GER   32.87   +2.630    PB       
5     Daniel Brutscher        C2   GER   33.96   +3.720    PB       
6     Volodymyr Zaporozhets   F2   UKR   35.30   +5.060    PB       
7     Hannes Beitlich         E1   GER   35.46   +5.220    PB       
8     Matvei Sporysh          F2   UKR   41.99   +11.750   PB       



300 meter (Women), 30.07.2022

POS   NAME                     AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Jessie Hollerbaum        B2   GER   29.60                      
2     Katharina Ulrich         A1   GER   30.01   +0.410    PB       
3     Emilia Hopf              D2   GER   31.40   +1.800             
4     Emily Graf               C1   GER   32.03   +2.430             
5     Katherine Röskenbleck    A1   GER   32.52   +2.920    PB       
6     Lilly Engelhardt         D2   GER   33.40   +3.800             
7     Lene Hilbig              E2   GER   34.77   +5.170             
8     Chiara Zaccaro           B1   GER   34.90   +5.300    SB       
9     Alina Czuk               C2   GER   36.15   +6.550    PB       
10    Elisa Spiegel            C2   GER   36.52   +6.920             
11    Luna Heinle              D1   GER   38.34   +8.740    PB       
12    Fidelia Gütter           E2   GER   38.42   +8.820    PB       
13    Anna Zauner              E1   GER   39.20   +9.600             
14    Greta Schwabl            F1   GER   41.72   +12.120   PB       
15    Luisa Koch               E1   GER   48.11   +18.510            



1000 meter (Men), 30.07.2022

POS   NAME             AG    NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Leo Huber        C2    GER   1:20.23            PB       
2     Bandet Marth     B1    GER   1:22.16   +1.930   PB       
3     Gleb Khotsjun    C2    UKR   1:23.63   +3.400   NRJ      
DNS   Emile Schnabel   Neo   GER   -                           



1000 meter (Women), 30.07.2022

POS   NAME               AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Michelle Uhrig     Senior   GER   1:21.47                      
2     Luna-Luisa Powik   B1       GER   1:30.48   +9.010             
3     Alexandra Sauer    C2       GER   1:32.28   +10.810            
4     Clarissa Pagano    B1       GER   1:33.25   +11.780            



3000 meter (Men), 30.07.2022

POS   NAME                   AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Dominik Mayrhofer      A2   GER   4:06.19                      
2     Ede-Konrad Kortlever   B1   GER   4:11.50   +5.310    PB       
3     Max Patz               B1   GER   4:28.22   +22.030            
4     Dustin Höhne           B1   GER   4:29.79   +23.600            



3000 meter (Women), 30.07.2022

POS   NAME               AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Julia Bachl        Neo   GER   4:31.72                      
2     Julia Geutner      B2    GER   4:39.76   +8.040             
3     Tina Hemeltjen     B2    GER   4:49.38   +17.660            
4     Sofija Khotsjuna   Neo   UKR   5:04.64   +32.920   SB       
DNS   Stina Letteboer    B2    GER   -                            
DNS   Isabel Kraus       A1    GER   -                            



5000 meter (Men), 30.07.2022

POS   NAME                AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Gabriel Groß        A2   GER   7:01.61                      
2     Matteo Stibenz      B2   GER   7:06.51   +4.900    PB       
3     Richard Schreiter   A1   GER   7:32.36   +30.750            



DEC Testrennen
30.07.2022
Max Aicher Arena (GER)

NAME                      AG    100M           300M            500M (1. RACE)         500M           500M            1500M         
Niklas Kurzmann           Neo   10.05   (1)                                           36.64   (1)                                  
Jérémie-David Djossou     B1    12.16   (4)                                           44.50   (12)                                 
Martin Santana            B2    11.09   (3)                                           39.75   (5)                                  
David Huber               A1    12.26   (5)                                                                          30.33   (2)   
Hannes Beitlich           E1    14.09   (10)                                                                         35.46   (7)   
Moritz Kühnrich           D2    13.21   (8)                                                                          31.48   (3)   
Jonathan Röskenbleck      B2    12.47   (6)                                                                          30.24   (1)   
Daniel Brutscher          C2    13.21   (8)                                                                          33.96   (5)   
Alexander Zabrodsky       D2    13.18   (7)                                                                          32.87   (4)   
Felix Motschmann          A2    10.85   (2)                                                                                        
Nazar Zadyraka            F1    15.05   (11)                                                                                       
Gabriel Groß              A2                   7:01.61   (1)                          38.65   (2)                                  
Richard Schreiter         A1                   7:32.36   (3)                                                                       
Matteo Stibenz            B2                   7:06.51   (2)                                                                       
Max Patz                  B1                                   4:28.22          (3)   41.14   (8)                                  
Dominik Mayrhofer         A2                                   4:06.19          (1)   38.85   (3)                                  
Dustin Höhne              B1                                   4:29.79          (4)   41.21   (9)                                  
Ede-Konrad Kortlever      B1                                   4:11.50          (2)   41.31   (10)                                 
Emile Schnabel            Neo                                                         39.39   (4)    DNS                           
Leo Huber                 C2                                                          40.26   (6)    1:20.23   (1)                 
Bandet Marth              B1                                                          40.78   (7)    1:22.16   (2)                 
Gleb Khotsjun             C2                                                          41.32   (11)   1:23.63   (3)                 
Maximilian Geppert        Neo                                                         WDR                                          
Dmytro Suprun             B1                                                          51.13   (13)                                 
Danylo Nesvit             D2                                                          52.73   (14)                                 
Matvei Sporysh            F2                                                                                         41.99   (8)   
Volodymyr Zaporozhets     F2                                                                                         35.30   (6)   

NAME                     AG       100M           500M (1. RACE)         500M             500M            1500M          
Katharina Ulrich         A1       12.72   (1)                                                            30.01   (2)    
Emily Graf               C1       13.60   (3)                                                            32.03   (4)    
Katherine Röskenbleck    A1       13.38   (2)                                                            32.52   (5)    
Chiara Zaccaro           B1       13.89   (4)                                                            34.90   (8)    
Greta Schwabl            F1       15.06   (8)                                                            41.72   (14)   
Luisa Koch               E1       14.95   (7)                                                            48.11   (15)   
Alina Czuk               C2       14.46   (5)                                                            36.15   (9)    
Fidelia Gütter           E2       14.61   (6)                                                            38.42   (12)   
Anastasia Reinwart       F1       17.31   (10)                                                                          
Annika Nürnberger        F2       17.37   (11)                                                                          
Anna Hrynorenko          F1       17.07   (9)                                                                           
Viktoriia Zaporozhets    F1       DNS                                                                                   
Julia Bachl              Neo                     4:31.72          (1)   45.20     (8)                                   
Stina Letteboer          B2                      DNS                    42.89     (2)                                   
Julia Geutner            B2                      4:39.76          (2)   42.78     (1)                                   
Isabel Kraus             A1                      DNS                    43.40     (3)                                   
Sofija Khotsjuna         Neo                     5:04.64          (4)   44.26     (6)                                   
Tina Hemeltjen           B2                      4:49.38          (3)                                                   
Luna-Luisa Powik         B1                                             43.51     (5)    1:30.48   (2)                  
Clarissa Pagano          B1                                             45.72     (9)    1:33.25   (4)                  
Alexandra Sauer          C2                                             45.10     (7)    1:32.28   (3)                  
Emilia Hopf              D2                                             49.45     (12)                   31.40   (3)    
Luna Heinle              D1                                             1:02.73   (19)                   38.34   (11)   
Elisa Spiegel            C2                                             56.22     (18)                   36.52   (10)   
Lilly Engelhardt         D2                                             51.20     (13)                   33.40   (6)    
Lene Hilbig              E2                                             54.92     (17)                   34.77   (7)    
Anna Zauner              E1                                             1:03.49   (20)                   39.20   (13)   
Maira Jasch              A1                                             43.50     (4)                                   
Mariia Sydorko           C1                                             49.40     (11)                                  
Sofiia Shelekhova        D2                                             52.03     (15)                                  
Daria Suprun             B1                                             52.91     (16)                                  
Ksenia Potapova          C1                                             49.32     (10)                                  
Ulyana Khotsjuna         D2                                             51.52     (14)                                  
Michelle Uhrig           Senior                                                          1:21.47   (1)                  
Jessie Hollerbaum        B2                                                                              29.60   (1)