Competition: CAN-AM Long Track/American Cup #2

Information:
  • 216 athletes from 7 nations
  • 78 women and 138 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 1016 races (63x mit DNF/DNS/DQ)

Men - 3000 meter
17.11.2012

PosNameNationTimeDiff
1 Alex Hopp (Neo) USA 3:46.86 PB -
2 Paul Dyrud (Senior) USA 3:49.75 SB +2.890
3 Benjamin Donnelly (B1) CAN 3:53.89 SB +7.030
4 Martin Corbett (Neo) CAN 3:53.94 +7.080
5 Jay Morrison (Senior) CAN 3:55.37 SB +8.510
6 Richard MacLennan (Neo) CAN 3:55.70 SB +8.840
7 Aedan Giffin (A2) CAN 4:00.66 PB +13.800
8 Jordan Bertagnolli (Neo) CAN 4:02.20 SB +15.340
9 Luke Tweddale (A2) USA 4:02.30 PB +15.440
10 Stefan Dilger (A1) CAN 4:04.66 PB +17.800
11 Jamie Inglis (Neo) CAN 4:04.82 +17.960
12 Chris Anderson (Neo) USA 4:04.96 +18.100
13 Steven Hartman (A1) USA 4:06.16 +19.300
14 Lucas Morin (B2) CAN 4:07.81 SB +20.950
15 Kirk Wright (B2) CAN 4:08.31 PB +21.450
16 Milo Delbigio (Neo) CAN 4:08.90 PB +22.040
17 Sam Deckert (A1) CAN 4:11.65 +24.790
18 John Hrynchuk (C2) CAN 4:11.96 PB +25.100
19 Andrew Turner (A1) USA 4:12.08 PB +25.220
20 Nicolas Hiller (B1) CAN 4:12.25 SB +25.390
21 Mark Dauwerse (Neo) NED 4:12.85 +25.990
22 Connor Theisen (A2) USA 4:14.58 SB +27.720
23 Robert Goodwin (A1) USA 4:15.37 SB +28.510
24 Graham Solie (B2) CAN 4:16.04 +29.180
25 Kevin Yaholnitsky (B1) CAN 4:17.21 +30.350
26 Robert Winter (A2) CAN 4:21.25 +34.390
27 Jacob Graham (B2) CAN 4:22.02 SB +35.160
28 Randy Plett (M50) CAN 4:23.47 NRM +36.610
29 Chris Morrison (A1) CAN 4:24.75 PB +37.890
30 Kyung-Taek (David) Lee (B2) USA 4:26.35 +39.490
31 Evan Beyer (A1) USA 4:26.74 SB +39.880
32 Nathan Miller (B2) USA 4:27.56 SB +40.700
33 Lukas Conly (B1) CAN 4:27.63 +40.770
34 Bob Irvine (M55) CAN 4:28.41 SB +41.550
35 Anton Pederson (B2) USA 4:28.73 PB +41.870
36 Conor Kennedy (A1) USA 4:31.47 SB +44.610
37 Tom van Ommeren (M30) CAN 4:31.95 +45.090
38 Rylan Gaudet (B2) CAN 4:33.27 PB +46.410
39 Mitchell McCullough (B2) CAN 4:33.81 PB +46.950
40 BJ Schmidt (A2) CAN 4:34.60 +47.740
41 Eric Spence (C2) CAN 4:37.31 SB +50.450
42 Gabriel Quon (A1) CAN 4:39.21 +52.350
43 Marco Schumann (C1) CAN 4:40.02 SB +53.160
44 Christian Liebzeit (B1) CAN 4:40.78 SB +53.920
45 Graham Lock (B1) CAN 4:42.06 SB +55.200
46 Seth Adams (B2) CAN 4:43.83 +56.970
47 Eric Reece (C2) USA 4:47.96 SB +1.01.100
48 Tyler Hartleb (C2) CAN 4:53.08 SB +1.06.220
49 Simon Koots (B2) CAN 4:56.69 +1.09.830
50 Hayden Norris (A1) USA 5:00.05 PB +1.13.190
DQ Rinze Schuurmans (Senior) CAN DQ -
DNS Hewson Elliott (A2) CAN DNS -
DQ Connor Woods (A1) CAN DQ -
DNS Galbaatar Uuganbaatar (Senior) MGL DNS -
DNS Robert Lawrence (Neo) USA DNS -
DNS Jonathan Gorman (Senior) USA DNS -
DNS Edwin Park (A2) USA DNS -
DQ Michael Hubbs (M30) USA DQ -
NRM - National Record Master, SB - Seasonal Best