Competition: Belarusian Junior Allround Championships 2000

Rink:
Orsha (BLR)
Date:
22. - 23.01.2000
Records:
Information:
  • 69 athletes from 1 nation
  • 21 women and 48 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 276 races

Text view of the competition results

Belarusian Junior Allround Championships 2000
22. - 23.01.2000
Lnokobinita (BLR)

Small Combination (Men), 22. - 23.01.2000

POS   NAME                   AG   NAT   500M                3000M                1500M                 5000M                      POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Andrej Sjemetovets     A1   BLR   41.20   (1)   TRJ   4:38.00   (1)        2:09.90   (1)   TRJ   7:57.70    (1)   TRJ, SB   178.603             TR, SB    
2     Aleksej Fedortsov      A1   BLR   42.20   (2)         4:53.00   (3)        2:12.50   (3)         8:28.60    (2)             186.059   +7.456    PB        
3     Vitalij.81 Rogovtsev   A1   BLR   42.70   (3)         4:47.50   (2)        2:12.40   (2)         8:41.40    (3)             186.889   +8.286              
4     Sergej Romanjuk        A2   BLR   45.20   (4)         5:22.00   (4)        2:26.60   (4)         9:00.90    (4)   PB        201.822   +23.219   PB        
5     Jevgenij Bliner        A2   BLR   47.80   (6)         5:39.00   (5)   SB   2:31.40   (5)         9:19.70    (5)   SB        210.736   +32.133   PB        
6     Jevgenij Samotolkov    A2   BLR   46.20   (5)         5:53.70   (6)   SB   2:35.70   (6)         10:44.50   (6)             221.500   +42.897   SB        
      Dmitrij Kolosov        A2   BLR   -                   5:57.90   (7)   PB   2:48.60   (7)         -                          -                             



Small Combination (Men), 22. - 23.01.2000

POS   NAME                 AG   NAT   500M             3000M                1500M                5000M              POINTS    DIFF     RECORDS   
1     Oleg Moisejev        B2   BLR   41.60   (1)      4:37.60   (1)   TR   2:11.60   (1)        8:02.00   (1)      179.932                      
2     Aleksandr Gavrilov   B2   BLR   42.00   (2)      4:43.30   (2)        2:12.70   (2)        8:08.20   (2)      182.269   +2.337             
3     Sergej Minin         B2   BLR   42.80   (3)      4:56.40   (3)        2:20.30   (3)        8:25.40   (3)      189.506   +9.574             
4     Andrej Vorobjev      B2   BLR   46.90   (4)      5:17.60   (4)   SB   2:29.70   (4)        -                  -                            
      Leonid Baranovskij   B2   BLR   -                7:32.80   (5)   PB   3:25.50   (5)   PB   -                  -                            



Small Combination (Men), 22. - 23.01.2000

POS   NAME                       AG   NAT   500M                   3000M                 1500M                 5000M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Aleksej Khatylev           B1   BLR   42.00     (1)          4:47.40   (1)         2:13.70   (1)         8:21.30    (1)        184.596                       
2     Igor Makovetskij           B1   BLR   43.40     (2)          5:01.50   (2)         2:18.50   (2)         8:44.50    (2)   SB   192.266   +7.670    SB        
3     Viktor Kutas               B1   BLR   43.70     (3)    SB    5:07.60   (3)         2:24.80   (3)         8:53.00    (3)   PB   196.532   +11.936   PB        
4     Konstantin Sjitov          B1   BLR   47.30     (8)    SB    5:35.80   (10)   SB   2:33.60   (8)    PB   9:35.30    (6)   PB   211.996   +27.400   PB        
5     Vitalij Petrovskij         B1   BLR   49.70     (10)         5:37.50   (11)   SB   2:39.00   (12)        9:26.10    (5)   SB   215.560   +30.964   SB        
6     Dmitrij Sjitov             B1   BLR   1:00.00   (31)         5:31.40   (8)    PB   2:35.50   (10)        9:18.50    (4)   PB   222.916   +38.320   SB        
7     Oleg Kononok               B1   BLR   52.30     (18)   PB    5:48.40   (13)   SB   2:46.80   (15)        9:52.30    (7)   SB   225.196   +40.600   SB        
8     Dmitrij Kulikov            B1   BLR   51.40     (14)   PB    6:04.70   (14)   PB   3:02.20   (26)   SB   10:22.30   (8)   PB   235.146   +50.550   PB        
9     Stepan Novakovitsj         C2   BLR   45.10     (4)          5:23.40   (5)         2:28.40   (4)         -                     -                             
10    Vitaly Mikhailov           D2   BLR   47.60     (9)          5:14.90   (4)         2:33.00   (7)         -                     -                             
11    Viktor Teterjukov          C2   BLR   46.80     (5)          5:25.50   (6)         2:31.70   (6)         -                     -                             
12    Konstantin Kondratovitsj   C2   BLR   47.10     (6)          5:27.00   (7)         2:30.50   (5)         -                     -                             
13    Aleksandr Kravtsjenko      D2   BLR   47.10     (7)    NRJ   5:33.70   (9)    SB   2:33.70   (9)         -                     -                             
14    Vitalij Gorbenkov          D2   BLR   50.70     (12)         5:39.70   (12)   SB   2:42.00   (13)        -                     -                             
15    Sergej Sjarsjun            C2   BLR   49.90     (11)   SB    6:10.60   (18)   SB   2:45.40   (14)   SB   -                     -                             
16    Denis Proskurnov           C2   BLR   51.60     (15)   SB    6:07.40   (15)   SB   2:49.20   (17)   SB   -                     -                             
17    Maksim Korjagin            B1   BLR   51.30     (13)   SB    6:08.80   (17)   SB   2:51.70   (20)   SB   -                     -                             
18    Aleksandr Gunja            C1   BLR   52.60     (20)         6:08.20   (16)   SB   2:48.50   (16)        -                     -                             
19    Sergej Golesjov            B1   BLR   52.90     (22)   SB    6:24.00   (20)   PB   2:51.60   (19)        -                     -                             
20    Andrej Vasiljev            C2   BLR   52.30     (17)   PB    6:32.30   (21)   PB   2:52.20   (21)   PB   -                     -                             
21    Roman.86 Smirnov           D2   BLR   55.20     (25)   PB    6:14.70   (19)   SB   2:54.20   (22)   SB   -                     -                             
22    Pjotr Tsjepakov            D2   BLR   55.70     (26)         6:35.80   (23)   SB   3:00.80   (25)        -                     -                             
23    Vladimir Molodjanov        C1   BLR   55.20     (24)   PB    6:33.00   (22)   PB   3:04.80   (28)   PB   -                     -                             
      Jurij Kovaljov             C1   BLR   1:16.50   (36)   SB    -                     3:37.10   (36)   SB   -                     -                             
      Jevgenij Pavljutsjenko     D1   BLR   1:03.10   (33)   SB    -                     3:33.30   (35)   SB   -                     -                             
      Aleksandr Komar            D1   BLR   57.80     (27)   SB    -                     3:33.00   (34)   SB   -                     -                             
      Sergej Tarasevitsj         B1   BLR   59.70     (29)   PB    -                     3:26.30   (33)   PB   -                     -                             
      Oleg Dvornikov             C1   BLR   1:09.20   (35)         -                     3:12.30   (30)   SB   -                     -                             
      Aleksej Danilenok          D2   BLR   59.90     (30)   PB    -                     3:15.20   (32)   PB   -                     -                             
      Sergej Gunja               D1   BLR   1:00.50   (32)         -                     3:12.30   (31)   SB   -                     -                             
      Dmitrij Jermolenko         D2   BLR   59.60     (28)   SB    -                     3:10.50   (29)   SB   -                     -                             
      Eduard Medvedev            B1   BLR   1:03.40   (34)         -                     3:00.50   (24)   PB   -                     -                             
      Dmitrij Peregud            C1   BLR   53.90     (23)   PB    -                     3:03.40   (27)   PB   -                     -                             
      Anton Lazutkin             D2   BLR   52.50     (19)   SB    -                     2:55.20   (23)   SB   -                     -                             
      Andrej Batenko             C1   BLR   52.80     (21)   SB    -                     2:51.00   (18)   SB   -                     -                             
      Vitalij Kazimirskij        D2   BLR   52.00     (16)         -                     2:35.80   (11)        -                     -                             



Mini Combination (Women), 22. - 23.01.2000

POS   NAME                    AG   NAT   500M                  1500M                  1000M                 3000M                      POINTS    DIFF      RECORDS    
1     Julija Jasenok          B1   BLR   46.40     (1)         2:30.50   (1)    TRJ   1:35.00   (1)         5:09.60   (1)   NRJ, TRJ   195.666             NRJ, TRJ   
2     Julija Plosjkina        B1   BLR   50.30     (3)         2:40.50   (3)          1:41.50   (2)         5:53.30   (2)              213.433   +17.767   SB         
3     Olga Novikova           B1   BLR   58.50     (11)   SB   3:24.80   (11)   SB    2:03.70   (11)        6:40.40   (3)              255.349   +59.683   SB         
4     Tatjana Strizjevskaja   B1   BLR   49.90     (2)         2:38.80   (2)          1:45.00   (3)         -                          -                              
5     Marina Kozlovskaja      C2   BLR   53.30     (6)         2:49.70   (4)          1:47.00   (4)         -                          -                              
6     Nadezjda Sojko          C2   BLR   52.50     (4)         2:51.50   (5)    SB    1:51.50   (8)         -                          -                              
7     Marina Vlasenko         C2   BLR   53.50     (7)         2:51.60   (6)          1:50.10   (5)         -                          -                              
8     Julija Ivanova          D2   BLR   55.50     (10)        2:57.10   (7)    SB    1:51.30   (7)         -                          -                              
9     Inna Khadkevitsj        C1   BLR   54.30     (9)         3:01.30   (8)    SB    1:51.20   (6)         -                          -                              
10    Natalja Varfalamejeva   C2   BLR   53.60     (8)         3:02.10   (9)    SB    1:55.60   (10)        -                          -                              
11    Jelena Mitkevitsj       C2   BLR   53.20     (5)    SB   3:08.80   (10)   SB    1:54.10   (9)    SB   -                          -                              
12    Jekaterina Kot          E2   BLR   1:03.70   (12)        3:39.40   (12)   SB    2:13.30   (12)   SB   -                          -                              
13    Natalja Kharevskaja     B1   BLR   1:04.60   (13)   SB   3:58.50   (14)   PB    2:20.10   (13)        -                          -                              
14    Marija Majbina          D1   BLR   1:08.10   (14)        3:57.50   (13)   SB    2:27.20   (14)        -                          -                              
15    Natalja Smolskaja       C1   BLR   1:08.20   (15)   PB   4:10.40   (15)   PB    2:33.10   (15)   PB   -                          -                              



Mini Combination (Women), 22. - 23.01.2000

POS   NAME                   AG   NAT   500M               1500M                1000M                3000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Snezjana Sadovnikova   B2   BLR   51.10   (1)   SB   2:43.40   (1)   SB   1:45.40   (1)        5:43.90   (1)   SB   215.582             PB        
2     Irina Konjukhova       B2   BLR   54.40   (2)   PB   3:00.70   (2)   PB   1:53.70   (2)   PB   6:16.60   (2)   PB   234.249   +18.667   PB        



Mini Combination (Women), 22. - 23.01.2000

POS   NAME                    AG   NAT   500M                 1500M                1000M                3000M                POINTS    DIFF     RECORDS   
1     Olga Malakhova          A1   BLR   52.40     (1)        2:52.00   (1)        1:46.30   (1)        5:56.90   (1)        222.367            SB        
2     Tatjana Aleksandrenok   A1   BLR   53.60     (2)   PB   2:54.10   (2)   PB   1:51.40   (2)   PB   6:10.60   (2)   PB   229.100   +6.733   PB        
      Jekaterina Burej        A1   BLR   1:02.00   (4)   PB   3:49.80   (4)        2:18.50   (3)        -                    -                            
      Marija Serzjan          A2   BLR   1:01.90   (3)   PB   3:33.70   (3)   SB   2:34.70   (4)        -                    -                            



Belarusian Junior Allround Championships 2000
22. - 23.01.2000
Lnokobinita (BLR)

NAME                       AG   500M              500M               500M                1500M             1500M              1500M               3000M             3000M              3000M               5000M             5000M              5000M              
                                Juniors A         Juniors B2         Juniors B1          Juniors A         Juniors B2         Juniors B1          Juniors A         Juniors B2         Juniors B1          Juniors A         Juniors B2         Juniors B1         
Vitalij.81 Rogovtsev       A1   42.70       (3)                                          2:12.40     (2)                                          4:47.50     (2)                                          8:41.40     (3)                                         
Andrej Sjemetovets         A1   41.20       (1)                                          2:09.90     (1)                                          4:38.00     (1)                                          7:57.70     (1)                                         
Aleksej Fedortsov          A1   42.20       (2)                                          2:12.50     (3)                                          4:53.00     (3)                                          8:28.60     (2)                                         
Sergej Romanjuk            A2   45.20       (4)                                          2:26.60     (4)                                          5:22.00     (4)                                          9:00.90     (4)                                         
Jevgenij Bliner            A2   47.80       (6)                                          2:31.40     (5)                                          5:39.00     (5)                                          9:19.70     (5)                                         
Jevgenij Samotolkov        A2   46.20       (5)                                          2:35.70     (6)                                          5:53.70     (6)                                          10:44.50    (6)                                         
Dmitrij Kolosov            A2                                                            2:48.60     (7)                                          5:57.90     (7)                                                                                                  
Oleg Moisejev              B2                     41.60        (1)                                         2:11.60      (1)                                         4:37.60      (1)                                         8:02.00      (1)                      
Aleksandr Gavrilov         B2                     42.00        (2)                                         2:12.70      (2)                                         4:43.30      (2)                                         8:08.20      (2)                      
Sergej Minin               B2                     42.80        (3)                                         2:20.30      (3)                                         4:56.40      (3)                                         8:25.40      (3)                      
Andrej Vorobjev            B2                     46.90        (4)                                         2:29.70      (4)                                         5:17.60      (4)                                                                               
Leonid Baranovskij         B2                                                                              3:25.50      (5)                                         7:32.80      (5)                                                                               
Igor Makovetskij           B1                                        43.40        (2)                                         2:18.50      (2)                                         5:01.50      (2)                                         8:44.50      (2)   
Aleksej Khatylev           B1                                        42.00        (1)                                         2:13.70      (1)                                         4:47.40      (1)                                         8:21.30      (1)   
Vitaly Mikhailov           D2                                        47.60        (9)                                         2:33.00      (7)                                         5:14.90      (4)                                                            
Aleksandr Komar            D1                                        57.80        (27)                                        3:33.00      (34)                                                                                                                    
Stepan Novakovitsj         C2                                        45.10        (4)                                         2:28.40      (4)                                         5:23.40      (5)                                                            
Roman.86 Smirnov           D2                                        55.20        (25)                                        2:54.20      (22)                                        6:14.70      (19)                                                           
Aleksandr Kravtsjenko      D2                                        47.10        (7)                                         2:33.70      (9)                                         5:33.70      (9)                                                            
Konstantin Kondratovitsj   C2                                        47.10        (6)                                         2:30.50      (5)                                         5:27.00      (7)                                                            
Dmitrij Jermolenko         D2                                        59.60        (28)                                        3:10.50      (29)                                                                                                                    
Jevgenij Pavljutsjenko     D1                                        1:03.10      (33)                                        3:33.30      (35)                                                                                                                    
Sergej Gunja               D1                                        1:00.50      (32)                                        3:12.30      (31)                                                                                                                    
Viktor Teterjukov          C2                                        46.80        (5)                                         2:31.70      (6)                                         5:25.50      (6)                                                            
Vitalij Kazimirskij        D2                                        52.00        (16)                                        2:35.80      (11)                                                                                                                    
Viktor Kutas               B1                                        43.70        (3)                                         2:24.80      (3)                                         5:07.60      (3)                                         8:53.00      (3)   
Vitalij Petrovskij         B1                                        49.70        (10)                                        2:39.00      (12)                                        5:37.50      (11)                                        9:26.10      (5)   
Dmitrij Sjitov             B1                                        1:00.00      (31)                                        2:35.50      (10)                                        5:31.40      (8)                                         9:18.50      (4)   
Oleg Kononok               B1                                        52.30        (18)                                        2:46.80      (15)                                        5:48.40      (13)                                        9:52.30      (7)   
Sergej Golesjov            B1                                        52.90        (22)                                        2:51.60      (19)                                        6:24.00      (20)                                                           
Vitalij Gorbenkov          D2                                        50.70        (12)                                        2:42.00      (13)                                        5:39.70      (12)                                                           
Aleksandr Gunja            C1                                        52.60        (20)                                        2:48.50      (16)                                        6:08.20      (16)                                                           
Denis Proskurnov           C2                                        51.60        (15)                                        2:49.20      (17)                                        6:07.40      (15)                                                           
Maksim Korjagin            B1                                        51.30        (13)                                        2:51.70      (20)                                        6:08.80      (17)                                                           
Oleg Dvornikov             C1                                        1:09.20      (35)                                        3:12.30      (30)                                                                                                                    
Andrej Batenko             C1                                        52.80        (21)                                        2:51.00      (18)                                                                                                                    
Sergej Sjarsjun            C2                                        49.90        (11)                                        2:45.40      (14)                                        6:10.60      (18)                                                           
Pjotr Tsjepakov            D2                                        55.70        (26)                                        3:00.80      (25)                                        6:35.80      (23)                                                           
Anton Lazutkin             D2                                        52.50        (19)                                        2:55.20      (23)                                                                                                                    
Konstantin Sjitov          B1                                        47.30        (8)                                         2:33.60      (8)                                         5:35.80      (10)                                        9:35.30      (6)   
Jurij Kovaljov             C1                                        1:16.50      (36)                                        3:37.10      (36)                                                                                                                    
Dmitrij Kulikov            B1                                        51.40        (14)                                        3:02.20      (26)                                        6:04.70      (14)                                        10:22.30     (8)   
Vladimir Molodjanov        C1                                        55.20        (24)                                        3:04.80      (28)                                        6:33.00      (22)                                                           
Eduard Medvedev            B1                                        1:03.40      (34)                                        3:00.50      (24)                                                                                                                    
Dmitrij Peregud            C1                                        53.90        (23)                                        3:03.40      (27)                                                                                                                    
Andrej Vasiljev            C2                                        52.30        (17)                                        2:52.20      (21)                                        6:32.30      (21)                                                           
Sergej Tarasevitsj         B1                                        59.70        (29)                                        3:26.30      (33)                                                                                                                    
Aleksej Danilenok          D2                                        59.90        (30)                                        3:15.20      (32)                                                                                                                    

NAME                    AG   500M                500M               500M              1000M               1000M              1000M             1500M               1500M              1500M             3000M              3000M              3000M             
                             Juniors B1          Juniors B2         Juniors A         Juniors B1          Juniors B2         Juniors A         Juniors B1          Juniors B2         Juniors A         Juniors B1         Juniors B2         Juniors A         
Julija Jasenok          B1   46.40        (1)                                         1:35.00      (1)                                         2:30.50      (1)                                         5:09.60      (1)                                        
Jekaterina Kot          E2   1:03.70      (12)                                        2:13.30      (12)                                        3:39.40      (12)                                                                                                
Marija Majbina          D1   1:08.10      (14)                                        2:27.20      (14)                                        3:57.50      (13)                                                                                                
Tatjana Strizjevskaja   B1   49.90        (2)                                         1:45.00      (3)                                         2:38.80      (2)                                                                                                 
Nadezjda Sojko          C2   52.50        (4)                                         1:51.50      (8)                                         2:51.50      (5)                                                                                                 
Julija Ivanova          D2   55.50        (10)                                        1:51.30      (7)                                         2:57.10      (7)                                                                                                 
Jelena Mitkevitsj       C2   53.20        (5)                                         1:54.10      (9)                                         3:08.80      (10)                                                                                                
Inna Khadkevitsj        C1   54.30        (9)                                         1:51.20      (6)                                         3:01.30      (8)                                                                                                 
Marina Vlasenko         C2   53.50        (7)                                         1:50.10      (5)                                         2:51.60      (6)                                                                                                 
Marina Kozlovskaja      C2   53.30        (6)                                         1:47.00      (4)                                         2:49.70      (4)                                                                                                 
Julija Plosjkina        B1   50.30        (3)                                         1:41.50      (2)                                         2:40.50      (3)                                         5:53.30      (2)                                        
Natalja Varfalamejeva   C2   53.60        (8)                                         1:55.60      (10)                                        3:02.10      (9)                                                                                                 
Olga Novikova           B1   58.50        (11)                                        2:03.70      (11)                                        3:24.80      (11)                                        6:40.40      (3)                                        
Natalja Kharevskaja     B1   1:04.60      (13)                                        2:20.10      (13)                                        3:58.50      (14)                                                                                                
Natalja Smolskaja       C1   1:08.20      (15)                                        2:33.10      (15)                                        4:10.40      (15)                                                                                                
Snezjana Sadovnikova    B2                       51.10        (1)                                         1:45.40      (1)                                         2:43.40      (1)                                        5:43.90      (1)                     
Irina Konjukhova        B2                       54.40        (2)                                         1:53.70      (2)                                         3:00.70      (2)                                        6:16.60      (2)                     
Olga Malakhova          A1                                          52.40       (1)                                          1:46.30     (1)                                          2:52.00     (1)                                         5:56.90     (1)   
Tatjana Aleksandrenok   A1                                          53.60       (2)                                          1:51.40     (2)                                          2:54.10     (2)                                         6:10.60     (2)   
Marija Serzjan          A2                                          1:01.90     (3)                                          2:34.70     (4)                                          3:33.70     (3)                                                           
Jekaterina Burej        A1                                          1:02.00     (4)                                          2:18.50     (3)                                          3:49.80     (4)