Competition: BC LT Championships 2017

Information:
  • 59 athletes from 1 nation
  • 33 women and 26 men
  • 4 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m)
  • 152 races (7x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

BC LT Championships 2017
21. - 22.01.2017
South Peace Speed skating oval (CAN)

1000 meter (Women), 21.01.2017

POS   NAME              AG       NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Renee Kalkman     B2       CAN   1:34.02               TR       
2     Sylvie Lloyd      Neo      CAN   1:40.77   +6.750               
3     Robyn Barwise     B1       CAN   1:42.56   +8.540      PB       
4     Hannah Brunn      A1       CAN   1:44.12   +10.100              
5     Sylvia Masich     B1       CAN   1:45.54   +11.520              
6     Jessica Telizyn   B1       CAN   1:46.26   +12.240              
7     Eryn Stickel      B2       CAN   1:52.27   +18.250              
8     Gillian Weir      Senior   CAN   1:58.75   +24.730              
9     Yolaine Kampman   A1       CAN   2:05.66   +31.640     SB       
10    Taryn Vansickle   M40      CAN   2:07.30   +33.280              
11    Zoe Batson        Senior   CAN   2:12.66   +38.640     SB       
12    Ann Douglas       M65      CAN   2:31.71   +57.690              
13    Jodi Roberts      M40      CAN   3:01.27   +1.27.250   SB       



3000 meter (Women), 21.01.2017

POS   NAME              AG       NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Renee Kalkman     B2       CAN   5:05.44               TR       
2     Sylvie Lloyd      Neo      CAN   5:49.55   +44.110              
3     Robyn Barwise     B1       CAN   5:50.99   +45.550     PB       
4     Hannah Brunn      A1       CAN   5:54.79   +49.350              
5     Eryn Stickel      B2       CAN   6:14.60   +1.09.160            
6     Sylvia Masich     B1       CAN   6:16.81   +1.11.370            
7     Jessica Telizyn   B1       CAN   6:33.35   +1.27.910            
8     Gillian Weir      Senior   CAN   7:04.61   +1.59.170            
9     Yolaine Kampman   A1       CAN   7:15.48   +2.10.040   SB       
10    Taryn Vansickle   M40      CAN   7:27.43   +2.21.990            
11    Jodi Roberts      M40      CAN   9:31.81   +4.26.370   SB       
DNS   Ann Douglas       M65      CAN   -                              
DNS   Zoe Batson        Senior   CAN   -                              



1000 meter (Men), 21.01.2017

POS   NAME                AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Morgan Bennison     A1    CAN   1:26.33             TR       
2     Kristofer Pynten    Neo   CAN   1:36.93   +10.600   SB       
3     Keven Fitzpatrick   M30   CAN   1:40.41   +14.080   SB       
4     David Connell       M50   CAN   1:43.03   +16.700            
5     Nam Nguyen          M50   CAN   1:51.63   +25.300   SB       
6     Matthew Ebert       A1    CAN   1:55.29   +28.960   SB       
DNS   Tyler Roberts       M35   CAN   -                            



3000 meter (Men), 21.01.2017

POS   NAME                AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Keven Fitzpatrick   M30   CAN   5:55.77             TR       
2     David Connell       M50   CAN   5:56.09   +0.320             
3     Nam Nguyen          M50   CAN   6:52.83   +57.060   SB       
DNS   Tyler Roberts       M35   CAN   -                            



500 meter (Women), 22.01.2017

POS   NAME                     AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Yuna Lovell              C2       CAN   46.25                        
2     Amanda Mitchell          C2       CAN   47.17     +0.920             
3     Renee Kalkman            B2       CAN   47.62     +1.370             
4     Sylvie Lloyd             Neo      CAN   47.90     +1.650             
5     Brooke Braun             C1       CAN   48.57     +2.320             
6     Sylvia Masich            B1       CAN   49.75     +3.500             
7     Michelle Kalkman         C1       CAN   50.61     +4.360             
8     Jessica Telizyn          B1       CAN   50.99     +4.740             
9     Martina Antifay          C1       CAN   51.14     +4.890             
10    Hannah Brunn             A1       CAN   51.43     +5.180             
11    Madison Seely            D2       CAN   52.11     +5.860             
12    Robyn Barwise            B1       CAN   52.72     +6.470    PB       
13    Laura Hall               C1       CAN   53.61     +7.360             
14    Eryn Stickel             B2       CAN   53.64     +7.390             
15    Nicole McBride           C2       CAN   54.37     +8.120             
16    Hannah North             D2       CAN   55.65     +9.400             
17    Gillian Weir             Senior   CAN   56.08     +9.830             
18    Lan-Vi Nguyen            D2       CAN   56.58     +10.330            
19    Yolaine Kampman          A1       CAN   57.82     +11.570   SB       
20    Heather Stewart          Senior   CAN   59.41     +13.160            
21    Alexis Seely             C1       CAN   59.47     +13.220            
22    Zoe Batson               Senior   CAN   1:00.09   +13.840   SB       
23    Taryn Vansickle          M40      CAN   1:00.71   +14.460            
24    Amy Waddell              Senior   CAN   1:01.80   +15.550            
25    Giang-Vi Nguyen          C1       CAN   1:02.34   +16.090            
26    Sofia Paredes-Heideman   C1       CAN   1:03.27   +17.020            
27    Olivia Masich            Senior   CAN   1:06.95   +20.700            
28    Ann Douglas              M65      CAN   1:12.57   +26.320            
29    Bryn Hallam              D2       CAN   1:15.16   +28.910            
30    Leah Turner              D1       CAN   1:21.77   +35.520            
31    Jodi Roberts             M40      CAN   1:27.81   +41.560   SB       
DNS   Sidney Bennie            D1       CAN   -                            



500 meter (Women), 22.01.2017

POS   NAME                     AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Yuna Lovell              C2       CAN   45.93               TR       
2     Amanda Mitchell          C2       CAN   46.93     +1.000             
3     Brooke Braun             C1       CAN   48.48     +2.550             
4     Michelle Kalkman         C1       CAN   49.74     +3.810             
5     Martina Antifay          C1       CAN   50.29     +4.360             
6     Madison Seely            D2       CAN   51.47     +5.540             
7     Laura Hall               C1       CAN   53.17     +7.240             
8     Hannah North             D2       CAN   55.26     +9.330             
9     Nicole McBride           C2       CAN   56.03     +10.100            
10    Lan-Vi Nguyen            D2       CAN   56.30     +10.370   SB       
11    Alexis Seely             C1       CAN   56.99     +11.060            
12    Heather Stewart          Senior   CAN   58.91     +12.980            
13    Giang-Vi Nguyen          C1       CAN   1:01.46   +15.530   SB       
14    Amy Waddell              Senior   CAN   1:01.94   +16.010            
15    Sofia Paredes-Heideman   C1       CAN   1:02.17   +16.240   SB       
16    Leah Turner              D1       CAN   1:02.24   +16.310            
17    Olivia Masich            Senior   CAN   1:05.21   +19.280            
18    Bryn Hallam              D2       CAN   1:19.36   +33.430            



1500 meter (Women), 22.01.2017

POS   NAME              AG       NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Renee Kalkman     B2       CAN   2:26.82               TR       
2     Robyn Barwise     B1       CAN   2:45.77   +18.950     PB       
3     Hannah Brunn      A1       CAN   2:45.98   +19.160              
4     Sylvie Lloyd      Neo      CAN   2:46.46   +19.640              
5     Jessica Telizyn   B1       CAN   2:50.67   +23.850              
6     Sylvia Masich     B1       CAN   2:51.57   +24.750              
7     Eryn Stickel      B2       CAN   2:58.04   +31.220              
8     Gillian Weir      Senior   CAN   3:12.33   +45.510              
9     Yolaine Kampman   A1       CAN   3:22.69   +55.870     SB       
10    Taryn Vansickle   M40      CAN   3:25.16   +58.340              
11    Zoe Batson        Senior   CAN   3:33.96   +1.07.140   SB       
12    Ann Douglas       M65      CAN   4:06.52   +1.39.700            
13    Jodi Roberts      M40      CAN   4:42.18   +2.15.360   SB       



500 meter (Men), 22.01.2017

POS   NAME                  AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Joshua Telizyn        C2       CAN   41.49                        
2     Morgan Bennison       A1       CAN   42.68     +1.190             
3     Matthew Ebert         A1       CAN   42.79     +1.300    SB       
4     Nicholas Guliov       C1       CAN   44.87     +3.380             
5     Connor Ebert          B1       CAN   45.37     +3.880             
6     Kieran Hanson         C1       CAN   46.09     +4.600             
7     Isaiah Jessie-Uribe   C2       CAN   46.93     +5.440             
8     Kristofer Pynten      Neo      CAN   46.97     +5.480    SB       
9     Nyam Newlove          C1       CAN   47.54     +6.050             
10    Jacob Rubuliak        C1       CAN   49.37     +7.880             
11    Logan Sewell          C2       CAN   50.04     +8.550             
12    Greyson Duplessis     B1       CAN   50.05     +8.560             
13    David Connell         M50      CAN   51.33     +9.840             
14    Adam Mong             C1       CAN   51.88     +10.390            
15    Keven Fitzpatrick     M30      CAN   52.53     +11.040            
16    Nate Benn             D2       CAN   53.09     +11.600            
17    Nam Nguyen            M50      CAN   53.29     +11.800   SB       
18    Dakotah Ruel          C1       CAN   54.55     +13.060            
19    Sean Houghton         D2       CAN   55.33     +13.840            
20    Tyler Roberts         M35      CAN   59.55     +18.060   SB       
21    Cameron Thomas        D2       CAN   59.65     +18.160            
22    Alex Sernoski         Senior   CAN   59.93     +18.440            
23    Mark Watney           Senior   CAN   1:00.93   +19.440   PB       
24    Zachary Bennett       Senior   CAN   1:02.90   +21.410            
25    Kaelan Sutherland     C1       CAN   1:08.02   +26.530            
DNS   Ethan Halverson       Senior   CAN   -                            
DNS   Matthew Mcrae         D2       CAN   -                            



500 meter (Men), 22.01.2017

POS   NAME                  AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Joshua Telizyn        C2       CAN   41.26               TR       
2     Nicholas Guliov       C1       CAN   44.90     +3.640             
3     Connor Ebert          B1       CAN   45.04     +3.780             
4     Isaiah Jessie-Uribe   C2       CAN   45.64     +4.380             
5     Kieran Hanson         C1       CAN   45.86     +4.600    SB       
6     Nyam Newlove          C1       CAN   47.58     +6.320             
7     Jacob Rubuliak        C1       CAN   49.14     +7.880             
8     Greyson Duplessis     B1       CAN   49.16     +7.900             
9     Logan Sewell          C2       CAN   50.26     +9.000             
10    Nate Benn             D2       CAN   52.18     +10.920            
11    Adam Mong             C1       CAN   52.60     +11.340            
12    Sean Houghton         D2       CAN   54.67     +13.410   SB       
13    Dakotah Ruel          C1       CAN   55.91     +14.650            
14    Alex Sernoski         Senior   CAN   57.62     +16.360   SB       
15    Cameron Thomas        D2       CAN   58.23     +16.970            
16    Mark Watney           Senior   CAN   1:02.65   +21.390            
17    Zachary Bennett       Senior   CAN   1:02.81   +21.550   PB       
18    Kaelan Sutherland     C1       CAN   1:08.78   +27.520            



1500 meter (Men), 22.01.2017

POS   NAME                AG    NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Morgan Bennison     A1    CAN   2:15.73               TR       
2     Matthew Ebert       A1    CAN   2:27.82   +12.090     SB       
3     Kristofer Pynten    Neo   CAN   2:38.53   +22.800     SB       
4     Keven Fitzpatrick   M30   CAN   2:43.83   +28.100              
5     David Connell       M50   CAN   2:47.59   +31.860              
6     Nam Nguyen          M50   CAN   3:04.81   +49.080     SB       
7     Tyler Roberts       M35   CAN   3:20.05   +1.04.320   SB       



BC LT Championships 2017
21. - 22.01.2017
South Peace Speed skating oval (CAN)

NAME                  AG       1000M              3000M              500M                500M                1500M              
                               21.01.2017         21.01.2017         22.01.2017          22.01.2017          22.01.2017         
David Connell         M50      1:43.03      (4)   5:56.09      (2)   51.33        (13)                       2:47.59      (5)   
Keven Fitzpatrick     M30      1:40.41      (3)   5:55.77      (1)   52.53        (15)                       2:43.83      (4)   
Nam Nguyen            M50      1:51.63      (5)   6:52.83      (3)   53.29        (17)                       3:04.81      (6)   
Tyler Roberts         M35      DNS                DNS                59.55        (20)                       3:20.05      (7)   
Kristofer Pynten      Neo      1:36.93      (2)                      46.97        (8)                        2:38.53      (3)   
Morgan Bennison       A1       1:26.33      (1)                      42.68        (2)                        2:15.73      (1)   
Matthew Ebert         A1       1:55.29      (6)                      42.79        (3)                        2:27.82      (2)   
Adam Mong             C1                                             51.88        (14)   52.60        (11)                      
Connor Ebert          B1                                             45.37        (5)    45.04        (3)                       
Kieran Hanson         C1                                             46.09        (6)    45.86        (5)                       
Sean Houghton         D2                                             55.33        (19)   54.67        (12)                      
Logan Sewell          C2                                             50.04        (11)   50.26        (9)                       
Jacob Rubuliak        C1                                             49.37        (10)   49.14        (7)                       
Joshua Telizyn        C2                                             41.49        (1)    41.26        (1)                       
Nate Benn             D2                                             53.09        (16)   52.18        (10)                      
Isaiah Jessie-Uribe   C2                                             46.93        (7)    45.64        (4)                       
Cameron Thomas        D2                                             59.65        (21)   58.23        (15)                      
Nicholas Guliov       C1                                             44.87        (4)    44.90        (2)                       
Nyam Newlove          C1                                             47.54        (9)    47.58        (6)                       
Dakotah Ruel          C1                                             54.55        (18)   55.91        (13)                      
Greyson Duplessis     B1                                             50.05        (12)   49.16        (8)                       
Alex Sernoski         Senior                                         59.93        (22)   57.62        (14)                      
Mark Watney           Senior                                         1:00.93      (23)   1:02.65      (16)                      
Zachary Bennett       Senior                                         1:02.90      (24)   1:02.81      (17)                      
Ethan Halverson       Senior                                         DNS                                                        
Matthew Mcrae         D2                                             DNS                                                        

NAME                     AG       1000M               3000M               500M                500M                500M                500M                1500M               
                                  21.01.2017          21.01.2017          22.01.2017          22.01.2017          22.01.2017          22.01.2017          22.01.2017          
Sylvie Lloyd             Neo      1:40.77      (2)    5:49.55      (2)    47.90        (4)                                                                2:46.46      (4)    
Hannah Brunn             A1       1:44.12      (4)    5:54.79      (4)    51.43        (10)                                                               2:45.98      (3)    
Yolaine Kampman          A1       2:05.66      (9)    7:15.48      (9)    57.82        (19)                                                               3:22.69      (9)    
Renee Kalkman            B2       1:34.02      (1)    5:05.44      (1)    47.62        (3)                                                                2:26.82      (1)    
Eryn Stickel             B2       1:52.27      (7)    6:14.60      (5)    53.64        (14)                                                               2:58.04      (7)    
Ann Douglas              M65      2:31.71      (12)   DNS                 1:12.57      (28)                                                               4:06.52      (12)   
Sylvia Masich            B1       1:45.54      (5)    6:16.81      (6)    49.75        (6)                                                                2:51.57      (6)    
Gillian Weir             Senior   1:58.75      (8)    7:04.61      (8)    56.08        (17)                                                               3:12.33      (8)    
Zoe Batson               Senior   2:12.66      (11)   DNS                 1:00.09      (22)                                                               3:33.96      (11)   
Jessica Telizyn          B1       1:46.26      (6)    6:33.35      (7)    50.99        (8)                                                                2:50.67      (5)    
Taryn Vansickle          M40      2:07.30      (10)   7:27.43      (10)   1:00.71      (23)                                                               3:25.16      (10)   
Robyn Barwise            B1       1:42.56      (3)    5:50.99      (3)    52.72        (12)                                                               2:45.77      (2)    
Jodi Roberts             M40      3:01.27      (13)   9:31.81      (11)   1:27.81      (31)                                                               4:42.18      (13)   
Laura Hall               C1                                               53.61        (13)   53.17        (7)                                                                
Madison Seely            D2                                               52.11        (11)   51.47        (6)                                                                
Nicole McBride           C2                                               54.37        (15)   56.03        (9)                                                                
Alexis Seely             C1                                               59.47        (21)   56.99        (11)                                                               
Olivia Masich            Senior                                           1:06.95      (27)   1:05.21      (17)                                                               
Yuna Lovell              C2                                               46.25        (1)    45.93        (1)                                                                
Amanda Mitchell          C2                                               47.17        (2)    46.93        (2)                                                                
Martina Antifay          C1                                               51.14        (9)    50.29        (5)                                                                
Michelle Kalkman         C1                                               50.61        (7)    49.74        (4)                                                                
Brooke Braun             C1                                               48.57        (5)    48.48        (3)                                                                
Hannah North             D2                                               55.65        (16)   55.26        (8)                                                                
Bryn Hallam              D2                                               1:15.16      (29)   1:19.36      (18)                                                               
Lan-Vi Nguyen            D2                                               56.58        (18)   56.30        (10)                                                               
Heather Stewart          Senior                                           59.41        (20)   58.91        (12)                                                               
Amy Waddell              Senior                                           1:01.80      (24)   1:01.94      (14)                                                               
Giang-Vi Nguyen          C1                                               1:02.34      (25)   1:01.46      (13)                                                               
Sofia Paredes-Heideman   C1                                               1:03.27      (26)   1:02.17      (15)                                                               
Leah Turner              D1                                               1:21.77      (30)   1:02.24      (16)                                                               
Sidney Bennie            D1                                               DNS                                                                                                 
Kaelan Sutherland        C1                                                                                       1:08.02      (25)   1:08.78      (18)