Competition: Baancompetitie Jun B En A + Jun C Klasse 2

Information:
  • 56 athletes from 1 nation
  • 25 women and 31 men
  • 2 distances (1500m, 500m)
  • 112 races (1x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Baancompetitie Jun B En A + Jun C Klasse 2
19.11.2022
De Uithof (NED)

500 meter (Women), 19.11.2022

POS   NAME                AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Féline van Klink    A1   NED   47.54                     
2     Guusje van Santen   A1   NED   47.93   +0.390            
3     Rosa Buis           A1   NED   48.30   +0.760   SB       
4     Gwen Wubben         A1   NED   49.03   +1.490            
5     Famke Hogenboom     A1   NED   50.14   +2.600            
6     Caitlin Koenen      A1   NED   52.21   +4.670   SB       
7     Femke Govers        A1   NED   52.32   +4.780            



1500 meter (Women), 19.11.2022

POS   NAME                AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Guusje van Santen   A1   NED   2:29.70                      
2     Féline van Klink    A1   NED   2:31.37   +1.670             
3     Rosa Buis           A1   NED   2:32.64   +2.940    SB       
4     Gwen Wubben         A1   NED   2:42.09   +12.390            
5     Famke Hogenboom     A1   NED   2:42.43   +12.730            
6     Caitlin Koenen      A1   NED   2:48.61   +18.910   SB       
7     Femke Govers        A1   NED   2:50.65   +20.950   SB       



500 meter (Women), 19.11.2022

POS   NAME                  AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Yiran van 'T Oosten   B1   NED   45.62                     
2     Lieke van Ooij        B1   NED   48.02   +2.400            
3     Evelien Ras           B1   NED   49.04   +3.420   SB       
4     Pip Ypenburg          B2   NED   52.01   +6.390            
5     Babs Hoogenboom       B1   NED   54.25   +8.630            



1500 meter (Women), 19.11.2022

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Yiran van 'T Oosten   B1   NED   2:32.85                      
2     Lieke van Ooij        B1   NED   2:37.43   +4.580             
3     Evelien Ras           B1   NED   2:40.09   +7.240    SB       
4     Pip Ypenburg          B2   NED   2:49.70   +16.850            
5     Babs Hoogenboom       B1   NED   3:00.98   +28.130            



500 meter (Women), 19.11.2022

POS   NAME                  AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Scarlett de Bruijn    C1   NED   44.94                     
2     Tamar Koolwijk        C1   NED   46.92   +1.980            
3     Pauline Tas           C1   NED   47.10   +2.160            
4     Kira Kramer           C2   NED   47.35   +2.410            
5     Britt Post            C1   NED   47.64   +2.700            
6     Amber Koetsier        C2   NED   47.76   +2.820            
7     Julie Van Santen      C2   NED   47.78   +2.840            
8     Bo Hoogvorst          C1   NED   48.13   +3.190            
9     Nina Loman            C2   NED   48.15   +3.210            
10    Louisa Loman          C2   NED   48.83   +3.890            
11    Anne Spruijt          C2   NED   49.42   +4.480            
12    Lisanne Vreugdenhil   C1   NED   49.63   +4.690            
13    Bente Barendse        C2   NED   51.33   +6.390            



1500 meter (Women), 19.11.2022

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Scarlett de Bruijn    C1   NED   2:26.98                      
2     Amber Koetsier        C2   NED   2:27.31   +0.330    PB       
3     Britt Post            C1   NED   2:28.22   +1.240             
4     Julie Van Santen      C2   NED   2:30.69   +3.710    SB       
5     Bo Hoogvorst          C1   NED   2:31.04   +4.060             
6     Pauline Tas           C1   NED   2:32.46   +5.480             
7     Louisa Loman          C2   NED   2:35.75   +8.770    SB       
8     Tamar Koolwijk        C1   NED   2:37.28   +10.300   PB       
9     Nina Loman            C2   NED   2:39.74   +12.760   SB       
10    Lisanne Vreugdenhil   C1   NED   2:40.23   +13.250   PB       
11    Anne Spruijt          C2   NED   2:41.19   +14.210   PB       
12    Bente Barendse        C2   NED   2:45.17   +18.190            
DNF   Kira Kramer           C2   NED   -                            



500 meter (Men), 19.11.2022

POS   NAME               AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Joes van Deursen   A2   NED   40.51                     
2     Hugo de Jonge      A2   NED   42.21   +1.700   SB       
3     Guus Gelderblom    A1   NED   43.64   +3.130   SB       
4     Liam Tap           A1   NED   47.05   +6.540            
5     Jeroen Kuiper      A1   NED   47.39   +6.880            



1500 meter (Men), 19.11.2022

POS   NAME               AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Joes van Deursen   A2   NED   2:12.97                      
2     Hugo de Jonge      A2   NED   2:13.99   +1.020    SB       
3     Guus Gelderblom    A1   NED   2:16.65   +3.680    SB       
4     Liam Tap           A1   NED   2:20.93   +7.960    PB       
5     Jeroen Kuiper      A1   NED   2:27.26   +14.290            



500 meter (Men), 19.11.2022

POS   NAME                 AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Dion van Hal         B2   NED   41.68                        
2     Tolle Steijn         B1   NED   42.31     +0.630    SB       
3     Jules Van Winden     B1   NED   42.51     +0.830    PB       
4     Maarten Pennings     B2   NED   42.99     +1.310             
5     Aidan Verhoeve       B1   NED   43.72     +2.040    PB       
6     Tiemen Haaring       B2   NED   45.15     +3.470             
7     Rick Loos            B1   NED   46.84     +5.160             
8     Liam Dias D'Ullois   B1   NED   47.04     +5.360             
9     Niels Pennings       B1   NED   47.51     +5.830             
10    Kyenno Fredrikze     B1   NED   47.80     +6.120             
11    Ezra Loman           B2   NED   47.97     +6.290    PB       
12    Flow Hage            B1   NED   48.74     +7.060    PB       
13    Joey van den Berg    B1   NED   1:05.58   +23.900            



1500 meter (Men), 19.11.2022

POS   NAME                 AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Dion van Hal         B2   NED   2:07.35             PB       
2     Maarten Pennings     B2   NED   2:16.27   +8.920             
3     Jules Van Winden     B1   NED   2:16.79   +9.440    PB       
4     Aidan Verhoeve       B1   NED   2:20.80   +13.450            
5     Tolle Steijn         B1   NED   2:22.74   +15.390   SB       
6     Joey van den Berg    B1   NED   2:23.36   +16.010            
7     Rick Loos            B1   NED   2:23.65   +16.300            
8     Tiemen Haaring       B2   NED   2:23.68   +16.330            
9     Niels Pennings       B1   NED   2:25.91   +18.560            
10    Ezra Loman           B2   NED   2:27.24   +19.890   PB       
11    Kyenno Fredrikze     B1   NED   2:28.23   +20.880            
12    Liam Dias D'Ullois   B1   NED   2:32.88   +25.530            
13    Flow Hage            B1   NED   2:32.92   +25.570   PB       



500 meter (Men), 19.11.2022

POS   NAME                  AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Sem Spruit            C2   NED   40.93                     
2     Taeke Jongbloed       C2   NED   42.10   +1.170            
3     Luke Bavius           C2   NED   43.28   +2.350            
4     Boet Groenewegen      C2   NED   43.41   +2.480            
5     Matthijs de Haan      C1   NED   43.46   +2.530            
6     Gio Kromokario        C2   NED   43.48   +2.550            
7     Peng Shen Plugge      C1   NED   44.11   +3.180   PB       
8     Jim Hartveld          C2   NED   44.12   +3.190            
9     Ben Lispet            C2   NED   44.50   +3.570            
10    Nick Barendse         C2   NED   44.80   +3.870            
11    Stian van Etten       C1   NED   45.11   +4.180            
12    Bram van der Hoeven   C2   NED   46.48   +5.550            
13    Sven Kompier          C1   NED   47.29   +6.360   PB       



1500 meter (Men), 19.11.2022

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Sem Spruit            C2   NED   2:05.26                      
2     Taeke Jongbloed       C2   NED   2:08.50   +3.240             
3     Boet Groenewegen      C2   NED   2:13.96   +8.700    SB       
4     Nick Barendse         C2   NED   2:17.85   +12.590            
5     Luke Bavius           C2   NED   2:19.17   +13.910   PB       
6     Matthijs de Haan      C1   NED   2:19.28   +14.020            
7     Jim Hartveld          C2   NED   2:21.68   +16.420            
8     Peng Shen Plugge      C1   NED   2:22.10   +16.840            
9     Stian van Etten       C1   NED   2:23.76   +18.500            
10    Bram van der Hoeven   C2   NED   2:25.32   +20.060   PB       
11    Ben Lispet            C2   NED   2:27.36   +22.100   PB       
12    Gio Kromokario        C2   NED   2:31.53   +26.270   SB       
13    Sven Kompier          C1   NED   2:33.39   +28.130            



Baancompetitie Jun B En A + Jun C Klasse 2
19.11.2022
De Uithof (NED)

NAME                  AG   500M          500M             500M           1500M           1500M            1500M            
Hugo de Jonge         A2   42.21   (2)                                   2:13.99   (2)                                     
Guus Gelderblom       A1   43.64   (3)                                   2:16.65   (3)                                     
Joes van Deursen      A2   40.51   (1)                                   2:12.97   (1)                                     
Jeroen Kuiper         A1   47.39   (5)                                   2:27.26   (5)                                     
Liam Tap              A1   47.05   (4)                                   2:20.93   (4)                                     
Tiemen Haaring        B2                 45.15     (6)                                   2:23.68   (8)                     
Dion van Hal          B2                 41.68     (1)                                   2:07.35   (1)                     
Kyenno Fredrikze      B1                 47.80     (10)                                  2:28.23   (11)                    
Ezra Loman            B2                 47.97     (11)                                  2:27.24   (10)                    
Maarten Pennings      B2                 42.99     (4)                                   2:16.27   (2)                     
Niels Pennings        B1                 47.51     (9)                                   2:25.91   (9)                     
Joey van den Berg     B1                 1:05.58   (13)                                  2:23.36   (6)                     
Flow Hage             B1                 48.74     (12)                                  2:32.92   (13)                    
Aidan Verhoeve        B1                 43.72     (5)                                   2:20.80   (4)                     
Liam Dias D'Ullois    B1                 47.04     (8)                                   2:32.88   (12)                    
Jules Van Winden      B1                 42.51     (3)                                   2:16.79   (3)                     
Tolle Steijn          B1                 42.31     (2)                                   2:22.74   (5)                     
Rick Loos             B1                 46.84     (7)                                   2:23.65   (7)                     
Nick Barendse         C2                                  44.80   (10)                                    2:17.85   (4)    
Luke Bavius           C2                                  43.28   (3)                                     2:19.17   (5)    
Gio Kromokario        C2                                  43.48   (6)                                     2:31.53   (12)   
Boet Groenewegen      C2                                  43.41   (4)                                     2:13.96   (3)    
Sven Kompier          C1                                  47.29   (13)                                    2:33.39   (13)   
Bram van der Hoeven   C2                                  46.48   (12)                                    2:25.32   (10)   
Sem Spruit            C2                                  40.93   (1)                                     2:05.26   (1)    
Stian van Etten       C1                                  45.11   (11)                                    2:23.76   (9)    
Peng Shen Plugge      C1                                  44.11   (7)                                     2:22.10   (8)    
Taeke Jongbloed       C2                                  42.10   (2)                                     2:08.50   (2)    
Matthijs de Haan      C1                                  43.46   (5)                                     2:19.28   (6)    
Ben Lispet            C2                                  44.50   (9)                                     2:27.36   (11)   
Jim Hartveld          C2                                  44.12   (8)                                     2:21.68   (7)    

NAME                  AG   500M          500M          500M           1500M           1500M           1500M            
Rosa Buis             A1   48.30   (3)                                2:32.64   (3)                                    
Féline van Klink      A1   47.54   (1)                                2:31.37   (2)                                    
Gwen Wubben           A1   49.03   (4)                                2:42.09   (4)                                    
Guusje van Santen     A1   47.93   (2)                                2:29.70   (1)                                    
Caitlin Koenen        A1   52.21   (6)                                2:48.61   (6)                                    
Famke Hogenboom       A1   50.14   (5)                                2:42.43   (5)                                    
Femke Govers          A1   52.32   (7)                                2:50.65   (7)                                    
Yiran van 'T Oosten   B1                 45.62   (1)                                  2:32.85   (1)                    
Pip Ypenburg          B2                 52.01   (4)                                  2:49.70   (4)                    
Evelien Ras           B1                 49.04   (3)                                  2:40.09   (3)                    
Babs Hoogenboom       B1                 54.25   (5)                                  3:00.98   (5)                    
Lieke van Ooij        B1                 48.02   (2)                                  2:37.43   (2)                    
Louisa Loman          C2                               48.83   (10)                                   2:35.75   (7)    
Nina Loman            C2                               48.15   (9)                                    2:39.74   (9)    
Amber Koetsier        C2                               47.76   (6)                                    2:27.31   (2)    
Pauline Tas           C1                               47.10   (3)                                    2:32.46   (6)    
Scarlett de Bruijn    C1                               44.94   (1)                                    2:26.98   (1)    
Britt Post            C1                               47.64   (5)                                    2:28.22   (3)    
Julie Van Santen      C2                               47.78   (7)                                    2:30.69   (4)    
Kira Kramer           C2                               47.35   (4)                                    DNF              
Lisanne Vreugdenhil   C1                               49.63   (12)                                   2:40.23   (10)   
Bo Hoogvorst          C1                               48.13   (8)                                    2:31.04   (5)    
Bente Barendse        C2                               51.33   (13)                                   2:45.17   (12)   
Anne Spruijt          C2                               49.42   (11)                                   2:41.19   (11)   
Tamar Koolwijk        C1                               46.92   (2)                                    2:37.28   (8)