Competition: All-Russian Competitions Among Juniors And Juniors (Autumn Cup)

Information:
  • 143 athletes from 1 nation
  • 57 women and 86 men
  • 11 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m, Mass Start, Team Pursuit, 6 Laps, Team Pursuit, 8 Laps, Team Sprint)
  • 616 races (32x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

All-Russian Competitions Among Juniors And Juniors (Autumn Cup)
23. - 25.11.2021
Eislaufzentrum des Moskauer Oblast (RUS)

500 meter (Women), 23.11.2021

POS   NAME                      AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Anastasija Sjatskikh      A2   RUS   40.88                     
2     Anastasija Altukhova      A2   RUS   41.02   +0.140   PB       
3     Milena Beregovenko        A1   RUS   41.20   +0.320   PB       
4     Nadezjda Kljukinskikh     A2   RUS   41.63   +0.752   SB       
5     Jelizaveta Gubareva       B2   RUS   41.63   +0.759            
6     Marija Mjagkova           A2   RUS   41.67   +0.790            
7     Polina Tsjesnokova        A2   RUS   41.70   +0.820   SB       
8     Darina Krendeleva         B2   RUS   41.79   +0.910            
9     Veronika Plenkina         A1   RUS   41.80   +0.920            
10    Olga Trokhina             A1   RUS   41.93   +1.050            
11    Ksenija Korzhova          B2   RUS   41.96   +1.080   SB       
12    Valerija Sorokoletova     A1   RUS   42.06   +1.180            
13    Razija Gadzjiumarova      A1   RUS   42.09   +1.210            
14    Irina.04 Salnikova        A1   RUS   42.12   +1.240            
15    Aljona.03 Krivonogova     A1   RUS   42.24   +1.360   PB       
16    Vladislava Pervusjina     A1   RUS   42.38   +1.500   SB       
17    Marija Agapitova          A2   RUS   42.47   +1.590   PB       
18    Irina.03 Vlasova          A1   RUS   42.48   +1.600            
19    Milana Talybova           A1   RUS   42.58   +1.702            
20    Jekaterina.02 Kazakova    A2   RUS   42.58   +1.703   PB       
21    Alina Salakhova           A2   RUS   42.70   +1.820   PB       
22    Viktorija Sitsjinava      B2   RUS   42.78   +1.900            
23    Aljona Pentina            A2   RUS   42.80   +1.920   PB       
24    Ksenija Ilitsjeva         A1   RUS   42.91   +2.030            
25    Sofja Klimenko            A2   RUS   43.00   +2.120            
26    Julija Tsjivilina         A2   RUS   43.01   +2.130            
27    Olesja Versjinina         A1   RUS   43.11   +2.230   PB       
28    Jekaterina.02 Zlobina     A2   RUS   43.30   +2.421   PB       
29    Ksenija Nikitina          A1   RUS   43.30   +2.426            
30    Olga Tsjernjajeva         A2   RUS   43.66   +2.780   PB       
31    Lidija Motorina           A2   RUS   43.84   +2.968   PB       
      Alena Zavalisjina         A2   RUS   43.84   +2.968   PB       
33    Kristina Solovjova        A1   RUS   44.06   +3.180   PB       
34    Milena Sjamojan           B2   RUS   44.16   +3.280   SB       
35    Angelina Polusjkina       A1   RUS   44.19   +3.310   SB       
36    Antonina Tjutrina         A1   RUS   44.52   +3.640   PB       
37    Marija Markina            A1   RUS   44.61   +3.730   SB       
38    Polina Fadejtseva         A1   RUS   44.71   +3.830   PB       
39    Darja Judenkova           A1   RUS   44.75   +3.870            
40    Aleksandra Khasanova      A1   RUS   44.76   +3.880            
41    Alena Rybina              A1   RUS   44.94   +4.060            
42    Ksenija Rjazanova         A1   RUS   45.17   +4.290            
43    Darja Fruktova            B2   RUS   45.21   +4.330            
44    Valerija Vool             A2   RUS   45.25   +4.370            
45    Jekaterina Tsjasjtsjina   A2   RUS   45.43   +4.550            
46    Sofja Godovanskaja        A1   RUS   45.79   +4.910   PB       
47    Ljudmila Kurajeva         A1   RUS   46.10   +5.220            
48    Vladislava Mikhaljova     A2   RUS   46.94   +6.060            
49    Anastasija.03 Sarajkina   A1   RUS   46.99   +6.110            
50    Darja Kirjanova           A1   RUS   47.20   +6.320   SB       
51    Olga.03 Tarakanova        A2   RUS   47.59   +6.710   SB       
DNS   Faina Popelysjko          A1   RUS   -                         



3000 meter (Women), 23.11.2021

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Irina.04 Salnikova        A1   RUS   4:27.76             PB       
2     Jekaterina.02 Kazakova    A2   RUS   4:28.10   +0.340             
3     Darja.03 Pavlova          A2   RUS   4:30.18   +2.420             
4     Sofja Klimenko            A2   RUS   4:32.08   +4.320    SB       
5     Razija Gadzjiumarova      A1   RUS   4:34.56   +6.800             
6     Angelina Polusjkina       A1   RUS   4:37.01   +9.250    PB       
7     Jekaterina.02 Zlobina     A2   RUS   4:37.10   +9.340             
8     Faina Popelysjko          A1   RUS   4:37.34   +9.580    SB       
9     Polina Pronina            A2   RUS   4:38.38   +10.620   PB       
10    Darja Fruktova            B2   RUS   4:40.94   +13.180            
11    Olga Trokhina             A1   RUS   4:41.07   +13.310   PB       
12    Milana Talybova           A1   RUS   4:41.37   +13.610            
13    Ljudmila Mitrofanova      A2   RUS   4:41.61   +13.850   SB       
14    Aljona Pentina            A2   RUS   4:42.30   +14.540   PB       
15    Milena Sjamojan           B2   RUS   4:43.53   +15.770            
16    Polina Tsjesnokova        A2   RUS   4:45.15   +17.390   SB       
17    Lidija Motorina           A2   RUS   4:45.64   +17.880   PB       
18    Julija Jepifanova         A2   RUS   4:45.90   +18.140            
19    Irina.03 Vlasova          A1   RUS   4:47.56   +19.800            
20    Ljudmila Kurajeva         A1   RUS   4:48.18   +20.420            
21    Julija Tsjivilina         A2   RUS   4:48.46   +20.700   SB       
22    Marija Marmysjeva         A2   RUS   4:49.64   +21.880   PB       
23    Alena Rybina              A1   RUS   4:51.44   +23.680            
24    Polina Fadejtseva         A1   RUS   4:52.27   +24.510   PB       
25    Aljona.03 Krivonogova     A1   RUS   4:52.32   +24.560   SB       
26    Olga Tsjernjajeva         A2   RUS   4:52.93   +25.170   PB       
27    Antonina Tjutrina         A1   RUS   4:53.85   +26.090   PB       
28    Marija Agapitova          A2   RUS   4:53.95   +26.190   PB       
29    Ksenija Rjazanova         A1   RUS   4:54.03   +26.270   SB       
30    Marija Mjagkova           A2   RUS   4:54.82   +27.060            
31    Darja Kirjanova           A1   RUS   4:55.84   +28.080   PB       
32    Anastasija.03 Sarajkina   A1   RUS   4:55.97   +28.210            
33    Kristina Solovjova        A1   RUS   4:57.70   +29.940            
34    Valerija Vool             A2   RUS   4:58.98   +31.220   PB       
35    Jekaterina Tsjasjtsjina   A2   RUS   4:59.08   +31.320            
36    Aleksandra Khasanova      A1   RUS   5:02.35   +34.590   PB       
37    Viktorija Sitsjinava      B2   RUS   5:02.60   +34.840            
38    Olesja Versjinina         A1   RUS   5:03.44   +35.680   PB       
39    Marija Markina            A1   RUS   5:05.46   +37.700   SB       
40    Olga.03 Tarakanova        A2   RUS   5:10.22   +42.460   PB       
DQ    Sofja Godovanskaja        A1   RUS   -                            



Team Sprint (Women), 23.11.2021

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Vladislava Pervusjina    A1   RUS   1:37.04            SB       
1     Irina.03 Vlasova         A1   RUS   1:37.04            SB       
1     Anastasija Altukhova     A2   RUS   1:37.04            SB       
2     Ksenija Ilitsjeva        A1   RUS   1:37.72   +0.680   PB       
2     Veronika Plenkina        A1   RUS   1:37.72   +0.680            
2     Jelizaveta Gubareva      B2   RUS   1:37.72   +0.680            
3     Olga Trokhina            A1   RUS   1:38.23   +1.190   PB       
3     Irina.04 Salnikova       A1   RUS   1:38.23   +1.190   PB       
3     Jekaterina.02 Kazakova   A2   RUS   1:38.23   +1.190   PB       
4     Kristina Solovjova       A1   RUS   1:40.08   +3.040   PB       
4     Aljona Pentina           A2   RUS   1:40.08   +3.040   PB       
4     Nadezjda Kljukinskikh    A2   RUS   1:40.08   +3.040   PB       
5     Jekaterina.02 Zlobina    A2   RUS   1:40.10   +3.060            
5     Angelina Polusjkina      A1   RUS   1:40.10   +3.060            
5     Valerija Sorokoletova    A1   RUS   1:40.10   +3.060            
6     Viktorija Sitsjinava     B2   RUS   1:41.25   +4.210   PB       
6     Julija Tsjivilina        A2   RUS   1:41.25   +4.210   PB       
6     Polina Pronina           A2   RUS   1:41.25   +4.210   PB       
DQ    Marija Mjagkova          A2   RUS   -                           
DQ    Ljudmila Mitrofanova     A2   RUS   -                           
DQ    Darja.03 Pavlova         A2   RUS   -                           



500 meter (Men), 23.11.2021

POS   NAME                     AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Ilja Anokhin             A1   RUS   36.02            PB       
2     Jaroslav Tsjernenko      A1   RUS   36.91   +0.890            
3     Ruslan Safin             A2   RUS   37.18   +1.160   PB       
4     Nikita Prosjin           A2   RUS   37.19   +1.170            
5     Jegor Sjorokhov          A2   RUS   37.22   +1.200   PB       
6     Ivan.03 Tarasov          A2   RUS   37.36   +1.340   SB       
7     Dmitrij.04 Zajtsev       A1   RUS   37.45   +1.430   PB       
8     Danil Sjitnikov          A2   RUS   37.52   +1.500   SB       
9     Andrej Karpusjin         A1   RUS   37.54   +1.528   PB       
10    Maksim Andrjusjin        A1   RUS   37.54   +1.529            
11    Filipp Smagin            A2   RUS   37.57   +1.550            
12    Vladislav Serov          A1   RUS   37.59   +1.570   PB       
13    Vitalij Konkov           A1   RUS   37.62   +1.600   PB       
14    Aleksej Tsvetkov         A2   RUS   37.67   +1.650   PB       
15    Maksim Kornijenko        A1   RUS   37.70   +1.680            
16    Sergej Nalivajko         A1   RUS   37.76   +1.740            
17    Maksim Kornaukhov        A2   RUS   38.03   +2.010   PB       
18    Maksim Koltsov           A1   RUS   38.07   +2.050   SB       
19    Mikhail Sjerr            B2   RUS   38.26   +2.240            
20    Kirill Zujev             A2   RUS   38.30   +2.280            
21    Sergej Gvozdij           A1   RUS   38.38   +2.360   SB       
22    Nikita Dololtov          A1   RUS   38.42   +2.400   PB       
23    Andrej Butakov           A1   RUS   38.45   +2.430            
24    Ivan Ogurtsov            A2   RUS   38.50   +2.480            
25    Semen Averin             A1   RUS   38.51   +2.490   PB       
26    Andrej.02 Kudrjavtsev    A2   RUS   38.54   +2.520   SB       
27    Dmitrij Pljusnin         A1   RUS   38.58   +2.560   SB       
28    Dmitrij Vejnberg         A1   RUS   38.61   +2.590            
29    Semen Mukhin             A1   RUS   38.67   +2.655   SB       
30    Daniil Uspekhov          A1   RUS   38.70   +2.680            
31    Dmitrij Voronetskij      A2   RUS   38.75   +2.730   PB       
32    Artem Jeziitsjev         A1   RUS   38.84   +2.820            
33    Nikita Khromin           A1   RUS   38.86   +2.840   PB       
34    Nikita Burmistrov        A2   RUS   38.87   +2.852   SB       
35    Grigorij Petsjisjtsjev   A2   RUS   38.90   +2.880   PB       
36    Mikhail Gavrilov         A1   RUS   38.94   +2.920            
37    Dmitrij.03 Fedorov       A2   RUS   38.95   +2.930   PB       
38    Denis Balasjov           A1   RUS   38.96   +2.948            
39    Ivan Burtsev             A1   RUS   38.98   +2.965            
40    Aleksandr Korzunin       A1   RUS   39.03   +3.010   SB       
41    Mikhail Subbotin         A2   RUS   39.09   +3.070   PB       
42    Aleksandr Salamatov      A2   RUS   39.10   +3.083            
43    Aleksej Platsjinda       A1   RUS   39.10   +3.089   SB       
44    Vadim Svesjnikov         A2   RUS   39.12   +3.100            
45    Danil Lobistsjev         A1   RUS   39.13   +3.110            
46    Valerij Krjutsjkov       A2   RUS   39.14   +3.120            
47    Vladislav Laptev         A1   RUS   39.21   +3.190            
48    Pavel Tsjintsjuk         A1   RUS   39.27   +3.251   PB       
49    Jegor Strunin            A1   RUS   39.27   +3.254            
50    Roman Sukhinin           A1   RUS   39.29   +3.278   PB       
51    Vjatsjeslav Stefantsov   A1   RUS   39.29   +3.279            
52    Kirill Bulysjev          A1   RUS   39.30   +3.280   SB       
53    Bogdan Brauer            A2   RUS   39.32   +3.300   PB       
54    Oleg Potapenko           A1   RUS   39.33   +3.310            
55    Ivan Karpov              A1   RUS   39.44   +3.420   PB       
56    Jakov Aksenov            A1   RUS   39.48   +3.460   SB       
57    Vladimir Vozmistsjev     A2   RUS   39.49   +3.470            
58    Makar Lobanov            A1   RUS   39.55   +3.530            
59    Aleksej.03 Tsjernysjov   A1   RUS   39.64   +3.620            
60    Oleg Parsjkov            A1   RUS   39.76   +3.740            
61    Artem Lomonosov          A1   RUS   40.13   +4.110            
62    Vladimir Artebjakin      A1   RUS   40.16   +4.140            
63    Danila Tsjerepkin        A2   RUS   40.23   +4.210   PB       
64    Dmitrij Kukhtej          B2   RUS   40.25   +4.230   SB       
65    Orkhan Russkikji         A2   RUS   40.46   +4.440            
66    Artemij Dorofejev        A2   RUS   40.50   +4.480   SB       
67    Dmitrij Burakov          A1   RUS   40.57   +4.550   PB       
68    Stanislav Ukhanov        A2   RUS   40.67   +4.650   PB       
69    Artem Komarov            A2   RUS   40.80   +4.781            
70    Andrej Grinko            A1   RUS   40.80   +4.783            
71    Maksim Afanasjev         A2   RUS   41.02   +5.003   PB       
      Ilja Trosjkov            A1   RUS   41.02   +5.003   PB       
73    Aleksandr Platonov       A2   RUS   41.17   +5.150            
74    Gleb Kotsjurov           A2   RUS   41.39   +5.370            
75    Anton Khokhrjakov        A1   RUS   41.41   +5.390   SB       
76    Ivan Gretsjisjnov        A2   RUS   41.59   +5.570   PB       
77    Danila Lipatov           A1   RUS   41.67   +5.650   SB       
78    Lev Merkusjev            A1   RUS   43.62   +7.600   PB       
WDR   Semen Stoljarov          A1   RUS   -                         
DNF   Matvej Najdek            A2   RUS   -                         
WDR   Danil Khrestjanin        A1   RUS   -                         



5000 meter (Men), 23.11.2021

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Dmitrij Burakov          A1   RUS   6:59.41               PB       
2     Mikhail Subbotin         A2   RUS   7:00.02   +0.610      PB       
3     Aleksandr Korzunin       A1   RUS   7:05.00   +5.590      SB       
4     Maksim Andrjusjin        A1   RUS   7:06.90   +7.490      SB       
5     Pavel Arefjev            A2   RUS   7:08.32   +8.910               
6     Sergej Leonenko          A2   RUS   7:08.45   +9.040      SB       
7     Aleksej Tsvetkov         A2   RUS   7:11.66   +12.250     SB       
8     Denis Golik              A1   RUS   7:13.94   +14.530     SB       
9     Nikita Burmistrov        A2   RUS   7:14.79   +15.380     PB       
10    Daniil Bolotin           A1   RUS   7:14.88   +15.470     SB       
11    Bogdan Brauer            A2   RUS   7:15.23   +15.820              
12    Denis Balasjov           A1   RUS   7:16.01   +16.600     PB       
13    Vadim Svesjnikov         A2   RUS   7:16.88   +17.470     PB       
14    Jegor Strunin            A1   RUS   7:18.14   +18.730     PB       
15    Maksim Kornaukhov        A2   RUS   7:20.67   +21.260     SB       
16    Stanislav Ukhanov        A2   RUS   7:22.04   +22.630     PB       
17    Sergej Nalivajko         A1   RUS   7:22.52   +23.110     PB       
18    Maksim Kornijenko        A1   RUS   7:22.55   +23.140     SB       
19    Roman Sukhinin           A1   RUS   7:23.60   +24.190     PB       
20    Kirill Bulysjev          A1   RUS   7:24.08   +24.670     SB       
21    Oleg Potapenko           A1   RUS   7:25.01   +25.600     PB       
22    Grigorij Petsjisjtsjev   A2   RUS   7:25.78   +26.370     PB       
23    Makar Lobanov            A1   RUS   7:25.97   +26.560     PB       
24    Maksim Koltsov           A1   RUS   7:26.88   +27.470     PB       
25    Mikhail Gavrilov         A1   RUS   7:29.18   +29.770     PB       
26    Ivan Gretsjisjnov        A2   RUS   7:29.58   +30.170     PB       
27    Maksim Afanasjev         A2   RUS   7:30.39   +30.980     PB       
28    Orkhan Russkikji         A2   RUS   7:31.90   +32.490              
29    Dmitrij Vejnberg         A1   RUS   7:32.91   +33.500     SB       
30    Daniil Uspekhov          A1   RUS   7:33.25   +33.840     SB       
31    Artemij Dorofejev        A2   RUS   7:34.33   +34.920     SB       
32    Semen Mukhin             A1   RUS   7:34.68   +35.270     SB       
33    Ilja Trosjkov            A1   RUS   7:37.51   +38.100     SB       
34    Nikita Khromin           A1   RUS   7:38.48   +39.070     PB       
35    Artem Lomonosov          A1   RUS   7:39.55   +40.140     PB       
36    Danil Lobistsjev         A1   RUS   7:40.27   +40.860     SB       
37    Artem Komarov            A2   RUS   7:40.74   +41.330     PB       
38    Aleksandr Salamatov      A2   RUS   7:42.22   +42.810     PB       
39    Dmitrij.04 Zajtsev       A1   RUS   7:42.33   +42.920     PB       
40    Andrej Karpusjin         A1   RUS   7:42.55   +43.140     PB       
41    Pavel Tsjintsjuk         A1   RUS   7:42.98   +43.570     PB       
42    Gleb Kotsjurov           A2   RUS   7:44.14   +44.730     PB       
43    Aleksej.03 Tsjernysjov   A1   RUS   7:46.82   +47.410     PB       
44    Dmitrij Voronetskij      A2   RUS   7:47.40   +47.990     PB       
45    Mikhail Sjerr            B2   RUS   7:52.10   +52.690     SB       
46    Aleksandr Platonov       A2   RUS   7:52.66   +53.250     SB       
47    Jakov Aksenov            A1   RUS   7:55.94   +56.530     SB       
48    Vladislav Laptev         A1   RUS   7:57.84   +58.430     PB       
49    Vladimir Vozmistsjev     A2   RUS   8:07.00   +1.07.590   SB       
50    Ruslan Safin             A2   RUS   8:09.36   +1.09.950   SB       
51    Anton Khokhrjakov        A1   RUS   8:19.33   +1.19.920   SB       
52    Danila Tsjerepkin        A2   RUS   8:24.37   +1.24.960   SB       
DQ    Oleg Parsjkov            A1   RUS   -                              
DQ    Dmitrij Kukhtej          B2   RUS   -                              



Team Sprint (Men), 23.11.2021

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Dmitrij Pljusnin         A1   RUS   1:27.02             PB       
1     Ivan Ogurtsov            A2   RUS   1:27.02             PB       
1     Ivan.03 Tarasov          A2   RUS   1:27.02             PB       
2     Vitalij Konkov           A1   RUS   1:28.02   +1.000    PB       
2     Sergej Nalivajko         A1   RUS   1:28.02   +1.000    PB       
2     Jegor Sjorokhov          A2   RUS   1:28.02   +1.000    PB       
3     Filipp Smagin            A2   RUS   1:28.14   +1.120    SB       
3     Jaroslav Tsjernenko      A1   RUS   1:28.14   +1.120    SB       
3     Maksim Andrjusjin        A1   RUS   1:28.14   +1.120    SB       
4     Jegor Strunin            A1   RUS   1:28.55   +1.530    PB       
4     Daniil Uspekhov          A1   RUS   1:28.55   +1.530    PB       
4     Maksim Kornijenko        A1   RUS   1:28.55   +1.530    PB       
5     Dmitrij.04 Zajtsev       A1   RUS   1:30.26   +3.240    SB       
5     Matvej Najdek            A2   RUS   1:30.26   +3.240    SB       
5     Danil Sjitnikov          A2   RUS   1:30.26   +3.240    SB       
6     Danil Lobistsjev         A1   RUS   1:30.51   +3.490    PB       
6     Vladislav Serov          A1   RUS   1:30.51   +3.490    PB       
6     Nikita Khromin           A1   RUS   1:30.51   +3.490    PB       
7     Aleksandr Salamatov      A2   RUS   1:30.76   +3.740             
7     Kirill Zujev             A2   RUS   1:30.76   +3.740             
7     Vladimir Vozmistsjev     A2   RUS   1:30.76   +3.740             
8     Semen Averin             A1   RUS   1:32.00   +4.980             
8     Artem Jeziitsjev         A1   RUS   1:32.00   +4.980             
8     Ivan Burtsev             A1   RUS   1:32.00   +4.980    PB       
9     Anton Khokhrjakov        A1   RUS   1:37.36   +10.340            
9     Lev Merkusjev            A1   RUS   1:37.36   +10.340   PB       
9     Orkhan Russkikji         A2   RUS   1:37.36   +10.340            
10    Aleksej.03 Tsjernysjov   A1   RUS   1:42.47   +15.450            
10    Dmitrij Voronetskij      A2   RUS   1:42.47   +15.450            
10    Sergej Gvozdij           A1   RUS   1:42.47   +15.450            
DQ    Vjatsjeslav Stefantsov   A1   RUS   -                            
DQ    Ilja Anokhin             A1   RUS   -                            
DQ    Vadim Svesjnikov         A2   RUS   -                            
DQ    Danil Khrestjanin        A1   RUS   -                            
DQ    Dmitrij.03 Fedorov       A2   RUS   -                            
DQ    Semen Stoljarov          A1   RUS   -                            



1000 meter (Women), 24.11.2021

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Milena Beregovenko        A1   RUS   1:21.86             PB       
2     Anastasija Altukhova      A2   RUS   1:22.01   +0.150    SB       
3     Sofja Klimenko            A2   RUS   1:23.18   +1.320    PB       
4     Marija Mjagkova           A2   RUS   1:23.43   +1.570    SB       
5     Irina.04 Salnikova        A1   RUS   1:23.51   +1.650    SB       
6     Razija Gadzjiumarova      A1   RUS   1:24.17   +2.310             
7     Jelizaveta Gubareva       B2   RUS   1:24.40   +2.540             
8     Irina.03 Vlasova          A1   RUS   1:24.60   +2.740    PB       
9     Veronika Plenkina         A1   RUS   1:24.67   +2.810    SB       
10    Nadezjda Kljukinskikh     A2   RUS   1:24.68   +2.820             
11    Jekaterina.02 Kazakova    A2   RUS   1:24.72   +2.860             
12    Ljudmila Mitrofanova      A2   RUS   1:25.20   +3.340             
13    Milana Talybova           A1   RUS   1:25.28   +3.420    PB       
14    Olga Trokhina             A1   RUS   1:25.30   +3.440    PB       
15    Aljona.03 Krivonogova     A1   RUS   1:25.42   +3.560    SB       
16    Faina Popelysjko          A1   RUS   1:26.38   +4.520    SB       
17    Olga Tsjernjajeva         A2   RUS   1:26.67   +4.810    PB       
18    Darja Fruktova            B2   RUS   1:26.97   +5.110    PB       
19    Olesja Versjinina         A1   RUS   1:27.19   +5.330    SB       
20    Kristina Solovjova        A1   RUS   1:27.36   +5.500    PB       
21    Lidija Motorina           A2   RUS   1:27.80   +5.940    SB       
22    Julija Tsjivilina         A2   RUS   1:27.90   +6.040             
23    Vladislava Pervusjina     A1   RUS   1:28.30   +6.440    SB       
24    Jekaterina Tsjasjtsjina   A2   RUS   1:28.63   +6.770             
25    Alena Zavalisjina         A2   RUS   1:28.70   +6.840    PB       
26    Polina Fadejtseva         A1   RUS   1:29.18   +7.320    PB       
27    Ksenija Ilitsjeva         A1   RUS   1:29.70   +7.840    PB       
28    Antonina Tjutrina         A1   RUS   1:29.77   +7.910    PB       
29    Marija Marmysjeva         A2   RUS   1:30.01   +8.150    PB       
30    Ksenija Rjazanova         A1   RUS   1:30.23   +8.370             
31    Aleksandra Khasanova      A1   RUS   1:30.49   +8.630             
32    Ljudmila Kurajeva         A1   RUS   1:30.78   +8.920    PB       
33    Marija Markina            A1   RUS   1:30.87   +9.010    SB       
34    Valerija Vool             A2   RUS   1:30.94   +9.080             
35    Darja Judenkova           A1   RUS   1:31.28   +9.420    SB       
36    Vladislava Mikhaljova     A2   RUS   1:34.14   +12.280            
37    Olga.03 Tarakanova        A2   RUS   1:34.94   +13.080   PB       
38    Sofja Godovanskaja        A1   RUS   1:35.22   +13.360   PB       
DNS   Anastasija Sjatskikh      A2   RUS   -                            
DQ    Anastasija.03 Sarajkina   A1   RUS   -                            
DNF   Darja Kirjanova           A1   RUS   -                            
DQ    Ksenija Nikitina          A1   RUS   -                            



1000 meter (Men), 24.11.2021

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Jegor Sjorokhov          A2   RUS   1:12.98             PB       
2     Aleksej Tsvetkov         A2   RUS   1:13.88   +0.900    PB       
3     Aleksej.03 Tsjernysjov   A1   RUS   1:13.92   +0.940    PB       
4     Mikhail Sjerr            B2   RUS   1:14.16   +1.180    SB       
5     Ivan.03 Tarasov          A2   RUS   1:14.22   +1.240    SB       
6     Maksim Kornijenko        A1   RUS   1:14.27   +1.290    PB       
7     Andrej Karpusjin         A1   RUS   1:14.34   +1.360    PB       
8     Ruslan Safin             A2   RUS   1:14.36   +1.380    PB       
9     Denis Golik              A1   RUS   1:14.45   +1.470    PB       
10    Sergej Gvozdij           A1   RUS   1:14.54   +1.560    PB       
11    Danil Sjitnikov          A2   RUS   1:14.57   +1.590    PB       
12    Dmitrij.04 Zajtsev       A1   RUS   1:14.95   +1.970    PB       
13    Sergej Nalivajko         A1   RUS   1:14.96   +1.980             
14    Maksim Koltsov           A1   RUS   1:15.41   +2.430             
15    Kirill Zujev             A2   RUS   1:15.51   +2.530    PB       
16    Daniil Uspekhov          A1   RUS   1:15.79   +2.810    SB       
17    Oleg Potapenko           A1   RUS   1:15.80   +2.820    PB       
18    Nikita Burmistrov        A2   RUS   1:15.82   +2.840    SB       
19    Denis Balasjov           A1   RUS   1:16.22   +3.240             
20    Jakov Aksenov            A1   RUS   1:16.45   +3.470    PB       
21    Vitalij Konkov           A1   RUS   1:16.54   +3.560             
22    Vladislav Serov          A1   RUS   1:16.77   +3.790             
23    Ilja Anokhin             A1   RUS   1:16.80   +3.820    SB       
24    Nikita Dololtov          A1   RUS   1:16.81   +3.830             
25    Kirill Bulysjev          A1   RUS   1:16.86   +3.880    PB       
26    Sergej Leonenko          A2   RUS   1:16.89   +3.910    SB       
27    Vadim Svesjnikov         A2   RUS   1:17.05   +4.070    SB       
28    Dmitrij.03 Fedorov       A2   RUS   1:17.07   +4.090    PB       
29    Vladislav Laptev         A1   RUS   1:17.27   +4.290    PB       
30    Semen Averin             A1   RUS   1:17.55   +4.570    PB       
31    Vladimir Vozmistsjev     A2   RUS   1:17.57   +4.590             
32    Ivan Ogurtsov            A2   RUS   1:17.62   +4.640             
33    Andrej Butakov           A1   RUS   1:17.68   +4.700             
34    Pavel Tsjintsjuk         A1   RUS   1:17.72   +4.740             
35    Stanislav Ukhanov        A2   RUS   1:17.84   +4.860    PB       
36    Vjatsjeslav Stefantsov   A1   RUS   1:18.06   +5.080    PB       
37    Dmitrij Voronetskij      A2   RUS   1:18.55   +5.570             
38    Jaroslav Tsjernenko      A1   RUS   1:18.56   +5.580             
39    Dmitrij Pljusnin         A1   RUS   1:18.58   +5.600    SB       
40    Aleksandr Salamatov      A2   RUS   1:18.77   +5.790             
41    Artem Lomonosov          A1   RUS   1:19.12   +6.140             
42    Valerij Krjutsjkov       A2   RUS   1:19.14   +6.160    PB       
43    Andrej.02 Kudrjavtsev    A2   RUS   1:19.19   +6.210             
44    Aleksej Platsjinda       A1   RUS   1:19.34   +6.360    PB       
45    Oleg Parsjkov            A1   RUS   1:19.68   +6.700             
46    Vladimir Artebjakin      A1   RUS   1:19.72   +6.740             
47    Danila Tsjerepkin        A2   RUS   1:20.43   +7.450             
48    Artemij Dorofejev        A2   RUS   1:20.48   +7.500    SB       
49    Artem Komarov            A2   RUS   1:21.16   +8.180             
50    Andrej Grinko            A1   RUS   1:21.55   +8.570    SB       
51    Ivan Karpov              A1   RUS   1:21.64   +8.660    PB       
52    Ilja Trosjkov            A1   RUS   1:22.25   +9.270             
53    Orkhan Russkikji         A2   RUS   1:22.70   +9.720             
54    Anton Khokhrjakov        A1   RUS   1:24.64   +11.660   SB       
55    Danila Lipatov           A1   RUS   1:27.11   +14.130   SB       
56    Lev Merkusjev            A1   RUS   1:27.24   +14.260            
WDR   Ivan Burtsev             A1   RUS   -                            
DNS   Aleksandr Platonov       A2   RUS   -                            
WDR   Matvej Najdek            A2   RUS   -                            



Team Pursuit (Women), 24.11.2021

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Olga Trokhina             A1   RUS   3:21.55             PB       
1     Jekaterina.02 Kazakova    A2   RUS   3:21.55             PB       
1     Irina.04 Salnikova        A1   RUS   3:21.55             PB       
2     Aljona Pentina            A2   RUS   3:29.48   +7.930    SB       
2     Julija Jepifanova         A2   RUS   3:29.48   +7.930    SB       
2     Nadezjda Kljukinskikh     A2   RUS   3:29.48   +7.930    SB       
3     Olga Tsjernjajeva         A2   RUS   3:32.87   +11.320   SB       
3     Darja Fruktova            B2   RUS   3:32.87   +11.320   SB       
3     Milena Sjamojan           B2   RUS   3:32.87   +11.320   SB       
4     Lidija Motorina           A2   RUS   3:34.38   +12.830   SB       
4     Marija Marmysjeva         A2   RUS   3:34.38   +12.830   SB       
4     Polina Pronina            A2   RUS   3:34.38   +12.830   SB       
5     Anastasija.03 Sarajkina   A1   RUS   3:37.85   +16.300   PB       
5     Veronika Plenkina         A1   RUS   3:37.85   +16.300   PB       
5     Anastasija Sjatskikh      A2   RUS   3:37.85   +16.300   PB       



Team Pursuit (Men), 24.11.2021

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Dmitrij Burakov       A1   RUS   4:11.12             PB       
1     Nikita Khromin        A1   RUS   4:11.12             PB       
1     Roman Sukhinin        A1   RUS   4:11.12             PB       
2     Jegor Strunin         A1   RUS   4:17.70   +6.580    SB       
2     Daniil Uspekhov       A1   RUS   4:17.70   +6.580    SB       
2     Maksim Kornijenko     A1   RUS   4:17.70   +6.580    SB       
3     Kirill Zujev          A2   RUS   4:22.72   +11.600   PB       
3     Aleksandr Salamatov   A2   RUS   4:22.72   +11.600            
3     Ilja Trosjkov         A1   RUS   4:22.72   +11.600   PB       
4     Daniil Bolotin        A1   RUS   4:23.93   +12.810   SB       
4     Makar Lobanov         A1   RUS   4:23.93   +12.810   SB       
4     Bogdan Brauer         A2   RUS   4:23.93   +12.810   SB       
5     Lev Merkusjev         A1   RUS   4:38.20   +27.080            
5     Anton Khokhrjakov     A1   RUS   4:38.20   +27.080   PB       
5     Orkhan Russkikji      A2   RUS   4:38.20   +27.080            



Mass Start (Men), 24.11.2021

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Maksim Andrjusjin        A1   RUS   5:39.59                        
2     Bogdan Brauer            A2   RUS   5:39.65   +0.063               
3     Denis Golik              A1   RUS   5:39.74   +0.151               
4     Maksim Kornijenko        A1   RUS   5:49.51   +9.926               
5     Maksim Koltsov           A1   RUS   5:39.80   +0.207               
6     Daniil Bolotin           A1   RUS   5:50.80   +11.208              
7     Mikhail Gavrilov         A1   RUS   5:40.65   +1.063               
8     Dmitrij Voronetskij      A2   RUS   5:59.74   +20.156              
9     Nikita Khromin           A1   RUS   5:41.59   +2.006               
10    Ivan Ogurtsov            A2   RUS   5:58.52   +18.932              
11    Semen Mukhin             A1   RUS   5:41.58   +1.991               
12    Aleksej.03 Tsjernysjov   A1   RUS   5:43.85   +4.262               
13    Valerij Krjutsjkov       A2   RUS   5:44.47   +4.882               
14    Nikita Dololtov          A1   RUS   5:46.15   +6.559               
15    Artem Komarov            A2   RUS   5:46.30   +6.709               
16    Vladislav Laptev         A1   RUS   5:47.87   +8.282               
17    Ivan Gretsjisjnov        A2   RUS   9:11.45   +3.31.860            
18    Anton Khokhrjakov        A1   RUS   6:05.21   +25.626              
19    Ivan Karpov              A1   RUS   6:05.27   +25.677              
20    Aleksandr Platonov       A2   RUS   6:09.87   +30.284              
21    Orkhan Russkikji         A2   RUS   5:13.77   -25.820              
22    Maksim Afanasjev         A2   RUS   3:46.81   -1.52.776            
WDR   Ivan Burtsev             A1   RUS   -                              
DNS   Mikhail Sjerr            B2   RUS   -                              



Mass Start (Men), 24.11.2021

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Dmitrij Burakov       A1   RUS   5:21.64                        
2     Roman Sukhinin        A1   RUS   5:23.46   +1.818               
3     Aleksej Tsvetkov      A2   RUS   5:25.46   +3.823               
4     Filipp Smagin         A2   RUS   5:25.48   +3.841               
5     Sergej Gvozdij        A1   RUS   5:34.03   +12.393              
6     Artem Lomonosov       A1   RUS   5:25.64   +4.005               
7     Jegor Strunin         A1   RUS   5:25.79   +4.148               
8     Dmitrij.04 Zajtsev    A1   RUS   5:40.78   +19.143              
9     Gleb Kotsjurov        A2   RUS   5:25.96   +4.317               
10    Dmitrij Vejnberg      A1   RUS   5:26.19   +4.554               
11    Dmitrij Kukhtej       B2   RUS   5:27.72   +6.082               
12    Pavel Tsjintsjuk      A1   RUS   5:28.94   +7.304               
13    Vladimir Artebjakin   A1   RUS   5:33.03   +11.392              
14    Aleksandr Salamatov   A2   RUS   5:34.01   +12.374              
15    Daniil Uspekhov       A1   RUS   5:37.61   +15.974              
16    Lev Merkusjev         A1   RUS   5:45.45   +23.812              
17    Stanislav Ukhanov     A2   RUS   5:45.64   +24.003              
18    Danila Tsjerepkin     A2   RUS   5:51.65   +30.008              
19    Makar Lobanov         A1   RUS   5:58.92   +37.284              
20    Danil Lobistsjev      A1   RUS   2:42.07   -2.39.569            
21    Kirill Bulysjev       A1   RUS   1:58.76   -3.22.883            
DNS   Danila Lipatov        A1   RUS   -                              
DNS   Oleg Parsjkov         A1   RUS   -                              



Mass Start (Women), 25.11.2021

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Marija Mjagkova           A2   RUS   6:59.06                        
2     Razija Gadzjiumarova      A1   RUS   6:59.50   +0.441               
3     Irina.04 Salnikova        A1   RUS   6:59.98   +0.922               
4     Angelina Polusjkina       A1   RUS   7:05.43   +6.375               
5     Milena Sjamojan           B2   RUS   7:00.15   +1.089               
6     Julija Jepifanova         A2   RUS   7:06.16   +7.107               
7     Faina Popelysjko          A1   RUS   7:08.64   +9.585               
8     Polina Pronina            A2   RUS   7:01.70   +2.640               
9     Aljona Pentina            A2   RUS   7:03.26   +4.201               
10    Ksenija Rjazanova         A1   RUS   7:21.87   +22.811              
11    Anastasija.03 Sarajkina   A1   RUS   7:04.45   +5.394               
12    Darja Kirjanova           A1   RUS   7:05.09   +6.032               
13    Aljona.03 Krivonogova     A1   RUS   7:05.31   +6.257               
14    Marija Marmysjeva         A2   RUS   7:05.46   +6.402               
15    Viktorija Sitsjinava      B2   RUS   7:05.55   +6.490               
16    Milana Talybova           A1   RUS   7:06.06   +7.008               
17    Ljudmila Kurajeva         A1   RUS   7:06.89   +7.830               
18    Marija Agapitova          A2   RUS   7:08.40   +9.345               
19    Marija Markina            A1   RUS   7:28.43   +29.372              
20    Sofja Godovanskaja        A1   RUS   7:34.05   +34.996              
21    Milena Beregovenko        A1   RUS   6:30.91   -28.151              
22    Alena Zavalisjina         A2   RUS   5:34.88   -1.24.177            
23    Ksenija Nikitina          A1   RUS   5:57.74   -1.01.321            



Mass Start (Men), 25.11.2021

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Filipp Smagin         A2   RUS   5:24.94                      
2     Maksim Koltsov        A1   RUS   5:25.38   +0.441             
3     Maksim Andrjusjin     A1   RUS   5:25.75   +0.807             
4     Bogdan Brauer         A2   RUS   5:25.79   +0.846             
5     Dmitrij.04 Zajtsev    A1   RUS   5:46.89   +21.954            
6     Aleksej Tsvetkov      A2   RUS   5:26.01   +1.074             
7     Artem Lomonosov       A1   RUS   5:42.92   +17.978            
8     Denis Golik           A1   RUS   5:26.09   +1.149             
9     Dmitrij Burakov       A1   RUS   5:47.19   +22.249            
10    Dmitrij Voronetskij   A2   RUS   5:55.78   +30.837            
11    Mikhail Gavrilov      A1   RUS   5:27.75   +2.812             
12    Roman Sukhinin        A1   RUS   5:28.85   +3.909             
13    Daniil Bolotin        A1   RUS   5:29.26   +4.317             
14    Sergej Gvozdij        A1   RUS   5:32.68   +7.735             
15    Maksim Kornijenko     A1   RUS   5:34.15   +9.207             
DQ    Jegor Strunin         A1   RUS   -                            



1500 meter (Women), 25.11.2021

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Darja.03 Pavlova          A2   RUS   2:06.65             SB       
2     Irina.04 Salnikova        A1   RUS   2:07.80   +1.150    PB       
3     Milena Beregovenko        A1   RUS   2:08.22   +1.570    PB       
4     Sofja Klimenko            A2   RUS   2:08.60   +1.950    PB       
5     Ljudmila Mitrofanova      A2   RUS   2:09.10   +2.450    SB       
6     Jekaterina.02 Kazakova    A2   RUS   2:09.39   +2.740    PB       
7     Darja Fruktova            B2   RUS   2:09.73   +3.080    PB       
8     Polina Pronina            A2   RUS   2:09.84   +3.190    PB       
9     Razija Gadzjiumarova      A1   RUS   2:10.25   +3.600             
10    Jekaterina.02 Zlobina     A2   RUS   2:10.37   +3.720             
11    Faina Popelysjko          A1   RUS   2:10.64   +3.990    PB       
12    Marija Mjagkova           A2   RUS   2:10.98   +4.330    SB       
13    Irina.03 Vlasova          A1   RUS   2:12.05   +5.400    PB       
14    Julija Jepifanova         A2   RUS   2:12.07   +5.420    SB       
15    Milana Talybova           A1   RUS   2:12.30   +5.650    PB       
16    Polina Tsjesnokova        A2   RUS   2:12.53   +5.880    SB       
17    Nadezjda Kljukinskikh     A2   RUS   2:12.63   +5.980    SB       
18    Angelina Polusjkina       A1   RUS   2:13.03   +6.380    SB       
19    Olga Tsjernjajeva         A2   RUS   2:13.59   +6.940    PB       
20    Aljona Pentina            A2   RUS   2:13.81   +7.160    PB       
21    Marija Agapitova          A2   RUS   2:14.34   +7.690    PB       
22    Aljona.03 Krivonogova     A1   RUS   2:14.52   +7.870    SB       
23    Olga Trokhina             A1   RUS   2:14.53   +7.880             
24    Lidija Motorina           A2   RUS   2:14.63   +7.980    SB       
25    Julija Tsjivilina         A2   RUS   2:14.68   +8.030             
26    Kristina Solovjova        A1   RUS   2:14.88   +8.230    SB       
27    Ljudmila Kurajeva         A1   RUS   2:16.00   +9.350    PB       
28    Polina Fadejtseva         A1   RUS   2:16.81   +10.160   PB       
29    Marija Marmysjeva         A2   RUS   2:17.47   +10.820   PB       
30    Anastasija.03 Sarajkina   A1   RUS   2:18.11   +11.460   PB       
31    Milena Sjamojan           B2   RUS   2:18.48   +11.830            
32    Jekaterina Tsjasjtsjina   A2   RUS   2:18.75   +12.100            
33    Ksenija Rjazanova         A1   RUS   2:18.93   +12.280   SB       
34    Antonina Tjutrina         A1   RUS   2:19.45   +12.800   PB       
35    Olesja Versjinina         A1   RUS   2:19.56   +12.910   SB       
36    Alena Zavalisjina         A2   RUS   2:20.90   +14.250   PB       
37    Olga.03 Tarakanova        A2   RUS   2:21.30   +14.650   PB       
38    Valerija Vool             A2   RUS   2:22.32   +15.670   PB       
39    Darja Judenkova           A1   RUS   2:23.32   +16.670   SB       
40    Aleksandra Khasanova      A1   RUS   2:23.88   +17.230            
41    Sofja Godovanskaja        A1   RUS   2:26.32   +19.670   PB       
42    Vladislava Mikhaljova     A2   RUS   2:26.51   +19.860   PB       
DNF   Marija Markina            A1   RUS   -                            
DNF   Darja Kirjanova           A1   RUS   -                            



1500 meter (Men), 25.11.2021

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Pavel Arefjev            A2   RUS   1:53.52                      
2     Mikhail Subbotin         A2   RUS   1:53.82   +0.300    PB       
3     Denis Golik              A1   RUS   1:54.07   +0.550    PB       
4     Dmitrij.04 Zajtsev       A1   RUS   1:54.19   +0.670    PB       
5     Ivan.03 Tarasov          A2   RUS   1:54.25   +0.730    SB       
6     Maksim Kornaukhov        A2   RUS   1:54.37   +0.850    SB       
7     Aleksej Tsvetkov         A2   RUS   1:54.91   +1.390    SB       
8     Jegor Sjorokhov          A2   RUS   1:55.07   +1.550    PB       
9     Aleksandr Korzunin       A1   RUS   1:55.38   +1.860    PB       
10    Sergej Nalivajko         A1   RUS   1:55.64   +2.120             
11    Maksim Kornijenko        A1   RUS   1:55.83   +2.310    PB       
12    Maksim Koltsov           A1   RUS   1:56.08   +2.560             
13    Nikita Burmistrov        A2   RUS   1:56.25   +2.730    PB       
14    Sergej Gvozdij           A1   RUS   1:56.58   +3.060    PB       
15    Grigorij Petsjisjtsjev   A2   RUS   1:56.62   +3.100    PB       
16    Jegor Strunin            A1   RUS   1:56.88   +3.360    PB       
17    Maksim Andrjusjin        A1   RUS   1:56.93   +3.410             
18    Vadim Svesjnikov         A2   RUS   1:57.05   +3.530    PB       
19    Kirill Zujev             A2   RUS   1:57.24   +3.720    PB       
20    Denis Balasjov           A1   RUS   1:57.27   +3.750    PB       
21    Oleg Potapenko           A1   RUS   1:57.52   +4.000    SB       
22    Dmitrij Burakov          A1   RUS   1:57.69   +4.170             
23    Roman Sukhinin           A1   RUS   1:58.07   +4.550    PB       
24    Ruslan Safin             A2   RUS   1:58.17   +4.650    SB       
25    Daniil Bolotin           A1   RUS   1:58.26   +4.740             
26    Nikita Khromin           A1   RUS   1:58.35   +4.830    PB       
27    Dmitrij Vejnberg         A1   RUS   1:58.55   +5.030    PB       
28    Mikhail Gavrilov         A1   RUS   1:58.78   +5.260    PB       
29    Makar Lobanov            A1   RUS   1:59.01   +5.490             
30    Vladimir Vozmistsjev     A2   RUS   1:59.32   +5.800             
31    Vitalij Konkov           A1   RUS   1:59.41   +5.890    PB       
32    Stanislav Ukhanov        A2   RUS   2:00.01   +6.490    PB       
33    Vladislav Laptev         A1   RUS   2:00.08   +6.560    PB       
34    Artem Lomonosov          A1   RUS   2:00.20   +6.680    PB       
35    Nikita Dololtov          A1   RUS   2:00.37   +6.850    PB       
36    Daniil Uspekhov          A1   RUS   2:00.56   +7.040    SB       
37    Ivan Ogurtsov            A2   RUS   2:00.61   +7.090             
38    Pavel Tsjintsjuk         A1   RUS   2:00.68   +7.160    PB       
39    Danil Lobistsjev         A1   RUS   2:00.92   +7.400    SB       
40    Sergej Leonenko          A2   RUS   2:01.04   +7.520             
41    Dmitrij Voronetskij      A2   RUS   2:01.05   +7.530             
42    Dmitrij Kukhtej          B2   RUS   2:01.29   +7.770    PB       
43    Semen Mukhin             A1   RUS   2:01.38   +7.860             
44    Vjatsjeslav Stefantsov   A1   RUS   2:01.50   +7.980    PB       
45    Nikolaj.05 Baranov       B2   RUS   2:01.53   +8.010             
46    Artemij Dorofejev        A2   RUS   2:01.58   +8.060    SB       
47    Andrej Butakov           A1   RUS   2:01.73   +8.210             
48    Aleksej.03 Tsjernysjov   A1   RUS   2:02.16   +8.640    PB       
49    Dmitrij.03 Fedorov       A2   RUS   2:02.52   +9.000    PB       
50    Jaroslav Tsjernenko      A1   RUS   2:02.74   +9.220             
51    Oleg Parsjkov            A1   RUS   2:02.97   +9.450             
52    Jakov Aksenov            A1   RUS   2:03.29   +9.770             
53    Gleb Kotsjurov           A2   RUS   2:03.32   +9.800    PB       
54    Maksim Afanasjev         A2   RUS   2:03.63   +10.110   SB       
55    Aleksandr Salamatov      A2   RUS   2:03.80   +10.280            
56    Valerij Krjutsjkov       A2   RUS   2:03.90   +10.380   PB       
57    Danila Tsjerepkin        A2   RUS   2:04.12   +10.600   SB       
58    Vladimir Artebjakin      A1   RUS   2:04.18   +10.660            
59    Kirill Bulysjev          A1   RUS   2:04.48   +10.960            
60    Artem Komarov            A2   RUS   2:04.55   +11.030            
61    Andrej Karpusjin         A1   RUS   2:05.15   +11.630            
62    Ivan Gretsjisjnov        A2   RUS   2:05.16   +11.640            
63    Orkhan Russkikji         A2   RUS   2:05.53   +12.010            
64    Ilja Trosjkov            A1   RUS   2:06.26   +12.740            
65    Semen Averin             A1   RUS   2:06.91   +13.390   PB       
66    Ivan Karpov              A1   RUS   2:09.14   +15.620   PB       
67    Anton Khokhrjakov        A1   RUS   2:13.62   +20.100   SB       
68    Lev Merkusjev            A1   RUS   2:14.63   +21.110            
WDR   Danil Sjitnikov          A2   RUS   -                            
WDR   Aleksandr Platonov       A2   RUS   -                            



All-Russian Competitions Among Juniors And Juniors (Autumn Cup)
23. - 25.11.2021
Eislaufzentrum des Moskauer Oblast (RUS)

NAME                     AG   500M                5000M               TEAM SPRINT          500M                 1000M               MASS START           TEAM PURSUIT, 8 LAPS         500M                1500M               
                                                                                           24.11.2021                               24.11.2021                                                                                
                              23.11.2021          23.11.2021          23.11.2021           Semifinal 2          24.11.2021          Semifinal 1          24.11.2021                   25.11.2021          25.11.2021          
Aleksandr Salamatov      A2   39.10        (42)   7:42.22      (38)   1:30.76       (7)    5:34.01       (14)   1:18.77      (40)                        4:22.72                (3)                       2:03.80      (55)   
Daniil Uspekhov          A1   38.70        (30)   7:33.25      (30)   1:28.55       (4)    5:37.61       (15)   1:15.79      (16)                        4:17.70                (2)                       2:00.56      (36)   
Dmitrij.04 Zajtsev       A1   37.45        (7)    7:42.33      (39)   1:30.26       (5)    5:40.78       (8)    1:14.95      (12)                                                     5:46.89      (5)    1:54.19      (4)    
Jegor Strunin            A1   39.27        (49)   7:18.14      (14)   1:28.55       (4)    5:25.79       (7)                                             4:17.70                (2)   DQ                  1:56.88      (16)   
Danil Lobistsjev         A1   39.13        (45)   7:40.27      (36)   1:30.51       (6)    2:42.07       (20)                                                                                             2:00.92      (39)   
Maksim Kornijenko        A1   37.70        (15)   7:22.55      (18)   1:28.55       (4)                         1:14.27      (6)    5:49.51       (4)    4:17.70                (2)   5:34.15      (15)   1:55.83      (11)   
Orkhan Russkikji         A2   40.46        (65)   7:31.90      (28)   1:37.36       (9)                         1:22.70      (53)   5:13.77       (21)   4:38.20                (5)                       2:05.53      (63)   
Anton Khokhrjakov        A1   41.41        (75)   8:19.33      (51)   1:37.36       (9)                         1:24.64      (54)   6:05.21       (18)   4:38.20                (5)                       2:13.62      (67)   
Dmitrij Voronetskij      A2   38.75        (31)   7:47.40      (44)   1:42.47       (10)                        1:18.55      (37)   5:59.74       (8)                                 5:55.78      (10)   2:01.05      (41)   
Aleksej.03 Tsjernysjov   A1   39.64        (59)   7:46.82      (43)   1:42.47       (10)                        1:13.92      (3)    5:43.85       (12)                                                    2:02.16      (48)   
Vadim Svesjnikov         A2   39.12        (44)   7:16.88      (13)   DQ                                        1:17.05      (27)                                                                         1:57.05      (18)   
Sergej Nalivajko         A1   37.76        (16)   7:22.52      (17)   1:28.02       (2)                         1:14.96      (13)                                                                         1:55.64      (10)   
Vladimir Vozmistsjev     A2   39.49        (57)   8:07.00      (49)   1:30.76       (7)                         1:17.57      (31)                                                                         1:59.32      (30)   
Nikita Khromin           A1   38.86        (33)   7:38.48      (34)   1:30.51       (6)                                             5:41.59       (9)    4:11.12                (1)                       1:58.35      (26)   
Maksim Andrjusjin        A1   37.54        (10)   7:06.90      (4)    1:28.14       (3)                                             5:39.59       (1)                                 5:25.75      (3)    1:56.93      (17)   
Aleksej Tsvetkov         A2   37.67        (14)   7:11.66      (7)                         5:25.46       (3)    1:13.88      (2)                                                      5:26.01      (6)    1:54.91      (7)    
Artem Lomonosov          A1   40.13        (61)   7:39.55      (35)                        5:25.64       (6)    1:19.12      (41)                                                     5:42.92      (7)    2:00.20      (34)   
Danila Tsjerepkin        A2   40.23        (63)   8:24.37      (52)                        5:51.65       (18)   1:20.43      (47)                                                                         2:04.12      (57)   
Stanislav Ukhanov        A2   40.67        (68)   7:22.04      (16)                        5:45.64       (17)   1:17.84      (35)                                                                         2:00.01      (32)   
Pavel Tsjintsjuk         A1   39.27        (48)   7:42.98      (41)                        5:28.94       (12)   1:17.72      (34)                                                                         2:00.68      (38)   
Oleg Parsjkov            A1   39.76        (60)   DQ                                       DNS                  1:19.68      (45)                                                                         2:02.97      (51)   
Kirill Bulysjev          A1   39.30        (52)   7:24.08      (20)                        1:58.76       (21)   1:16.86      (25)                                                                         2:04.48      (59)   
Roman Sukhinin           A1   39.29        (50)   7:23.60      (19)                        5:23.46       (2)                                             4:11.12                (1)   5:28.85      (12)   1:58.07      (23)   
Dmitrij Burakov          A1   40.57        (67)   6:59.41      (1)                         5:21.64       (1)                                             4:11.12                (1)   5:47.19      (9)    1:57.69      (22)   
Makar Lobanov            A1   39.55        (58)   7:25.97      (23)                        5:58.92       (19)                                            4:23.93                (4)                       1:59.01      (29)   
Dmitrij Vejnberg         A1   38.61        (28)   7:32.91      (29)                        5:26.19       (10)                                                                                             1:58.55      (27)   
Gleb Kotsjurov           A2   41.39        (74)   7:44.14      (42)                        5:25.96       (9)                                                                                              2:03.32      (53)   
Dmitrij Kukhtej          B2   40.25        (64)   DQ                                       5:27.72       (11)                                                                                             2:01.29      (42)   
Maksim Koltsov           A1   38.07        (18)   7:26.88      (24)                                             1:15.41      (14)   5:39.80       (5)                                 5:25.38      (2)    1:56.08      (12)   
Aleksandr Platonov       A2   41.17        (73)   7:52.66      (46)                                             DNS                 6:09.87       (20)                                                    WDR                 
Vladislav Laptev         A1   39.21        (47)   7:57.84      (48)                                             1:17.27      (29)   5:47.87       (16)                                                    2:00.08      (33)   
Artem Komarov            A2   40.80        (69)   7:40.74      (37)                                             1:21.16      (49)   5:46.30       (15)                                                    2:04.55      (60)   
Mikhail Sjerr            B2   38.26        (19)   7:52.10      (45)                                             1:14.16      (4)    DNS                                                                                       
Ilja Trosjkov            A1   41.02        (71)   7:37.51      (33)                                             1:22.25      (52)                        4:22.72                (3)                       2:06.26      (64)   
Oleg Potapenko           A1   39.33        (54)   7:25.01      (21)                                             1:15.80      (17)                                                                         1:57.52      (21)   
Nikita Burmistrov        A2   38.87        (34)   7:14.79      (9)                                              1:15.82      (18)                                                                         1:56.25      (13)   
Artemij Dorofejev        A2   40.50        (66)   7:34.33      (31)                                             1:20.48      (48)                                                                         2:01.58      (46)   
Ruslan Safin             A2   37.18        (3)    8:09.36      (50)                                             1:14.36      (8)                                                                          1:58.17      (24)   
Andrej Karpusjin         A1   37.54        (9)    7:42.55      (40)                                             1:14.34      (7)                                                                          2:05.15      (61)   
Jakov Aksenov            A1   39.48        (56)   7:55.94      (47)                                             1:16.45      (20)                                                                         2:03.29      (52)   
Denis Balasjov           A1   38.96        (38)   7:16.01      (12)                                             1:16.22      (19)                                                                         1:57.27      (20)   
Bogdan Brauer            A2   39.32        (53)   7:15.23      (11)                                                                 5:39.65       (2)    4:23.93                (4)   5:25.79      (4)                        
Mikhail Gavrilov         A1   38.94        (36)   7:29.18      (25)                                                                 5:40.65       (7)                                 5:27.75      (11)   1:58.78      (28)   
Maksim Afanasjev         A2   41.02        (71)   7:30.39      (27)                                                                 3:46.81       (22)                                                    2:03.63      (54)   
Semen Mukhin             A1   38.67        (29)   7:34.68      (32)                                                                 5:41.58       (11)                                                    2:01.38      (43)   
Ivan Gretsjisjnov        A2   41.59        (76)   7:29.58      (26)                                                                 9:11.45       (17)                                                    2:05.16      (62)   
Aleksandr Korzunin       A1   39.03        (40)   7:05.00      (3)                                                                                                                                        1:55.38      (9)    
Grigorij Petsjisjtsjev   A2   38.90        (35)   7:25.78      (22)                                                                                                                                       1:56.62      (15)   
Mikhail Subbotin         A2   39.09        (41)   7:00.02      (2)                                                                                                                                        1:53.82      (2)    
Maksim Kornaukhov        A2   38.03        (17)   7:20.67      (15)                                                                                                                                       1:54.37      (6)    
Lev Merkusjev            A1   43.62        (78)                       1:37.36       (9)    5:45.45       (16)   1:27.24      (56)                        4:38.20                (5)                       2:14.63      (68)   
Sergej Gvozdij           A1   38.38        (21)                       1:42.47       (10)   5:34.03       (5)    1:14.54      (10)                                                     5:32.68      (14)   1:56.58      (14)   
Filipp Smagin            A2   37.57        (11)                       1:28.14       (3)    5:25.48       (4)                                                                          5:24.94      (1)                        
Ivan Ogurtsov            A2   38.50        (24)                       1:27.02       (1)                         1:17.62      (32)   5:58.52       (10)                                                    2:00.61      (37)   
Ivan Burtsev             A1   38.98        (39)                       1:32.00       (8)                         WDR                 WDR                                                                                       
Kirill Zujev             A2   38.30        (20)                       1:30.76       (7)                         1:15.51      (15)                        4:22.72                (3)                       1:57.24      (19)   
Ivan.03 Tarasov          A2   37.36        (6)                        1:27.02       (1)                         1:14.22      (5)                                                                          1:54.25      (5)    
Semen Averin             A1   38.51        (25)                       1:32.00       (8)                         1:17.55      (30)                                                                         2:06.91      (65)   
Danil Sjitnikov          A2   37.52        (8)                        1:30.26       (5)                         1:14.57      (11)                                                                         WDR                 
Jegor Sjorokhov          A2   37.22        (5)                        1:28.02       (2)                         1:12.98      (1)                                                                          1:55.07      (8)    
Vjatsjeslav Stefantsov   A1   39.29        (51)                       DQ                                        1:18.06      (36)                                                                         2:01.50      (44)   
Jaroslav Tsjernenko      A1   36.91        (2)                        1:28.14       (3)                         1:18.56      (38)                                                                         2:02.74      (50)   
Vitalij Konkov           A1   37.62        (13)                       1:28.02       (2)                         1:16.54      (21)                                                                         1:59.41      (31)   
Dmitrij.03 Fedorov       A2   38.95        (37)                       WDR                                       1:17.07      (28)                                                                         2:02.52      (49)   
Dmitrij Pljusnin         A1   38.58        (27)                       1:27.02       (1)                         1:18.58      (39)                                                                                             
Vladislav Serov          A1   37.59        (12)                       1:30.51       (6)                         1:16.77      (22)                                                                                             
Ilja Anokhin             A1   36.02        (1)                        DQ                                        1:16.80      (23)                                                                                             
Matvej Najdek            A2   DNF                                     1:30.26       (5)                         WDR                                                                                                           
Artem Jeziitsjev         A1   38.84        (32)                       1:32.00       (8)                                                                                                                                       
Semen Stoljarov          A1   WDR                                     WDR                                                                                                                                                     
Danil Khrestjanin        A1   WDR                                     WDR                                                                                                                                                     
Vladimir Artebjakin      A1   40.16        (62)                                            5:33.03       (13)   1:19.72      (46)                                                                         2:04.18      (58)   
Danila Lipatov           A1   41.67        (77)                                            DNS                  1:27.11      (55)                                                                                             
Nikita Dololtov          A1   38.42        (22)                                                                 1:16.81      (24)   5:46.15       (14)                                                    2:00.37      (35)   
Valerij Krjutsjkov       A2   39.14        (46)                                                                 1:19.14      (42)   5:44.47       (13)                                                    2:03.90      (56)   
Ivan Karpov              A1   39.44        (55)                                                                 1:21.64      (51)   6:05.27       (19)                                                    2:09.14      (66)   
Andrej Butakov           A1   38.45        (23)                                                                 1:17.68      (33)                                                                         2:01.73      (47)   
Andrej.02 Kudrjavtsev    A2   38.54        (26)                                                                 1:19.19      (43)                                                                                             
Aleksej Platsjinda       A1   39.10        (43)                                                                 1:19.34      (44)                                                                                             
Andrej Grinko            A1   40.80        (70)                                                                 1:21.55      (50)                                                                                             
Nikita Prosjin           A2   37.19        (4)                                                                                                                                                                                
Denis Golik              A1                       7:13.94      (8)                                              1:14.45      (9)    5:39.74       (3)                                 5:26.09      (8)    1:54.07      (3)    
Sergej Leonenko          A2                       7:08.45      (6)                                              1:16.89      (26)                                                                         2:01.04      (40)   
Daniil Bolotin           A1                       7:14.88      (10)                                                                 5:50.80       (6)    4:23.93                (4)   5:29.26      (13)   1:58.26      (25)   
Pavel Arefjev            A2                       7:08.32      (5)                                                                                                                                        1:53.52      (1)    
Nikolaj.05 Baranov       B2                                                                                                                                                                               2:01.53      (45)   

NAME                      AG   500M                3000M               TEAM SPRINT         1000M               TEAM PURSUIT, 6 LAPS         500M                1500M               
                               23.11.2021          23.11.2021          23.11.2021          24.11.2021          24.11.2021                   25.11.2021          25.11.2021          
Irina.04 Salnikova        A1   42.12        (14)   4:27.76      (1)    1:38.23       (3)   1:23.51      (5)    3:21.55                (1)   6:59.98      (3)    2:07.80      (2)    
Jekaterina.02 Kazakova    A2   42.58        (20)   4:28.10      (2)    1:38.23       (3)   1:24.72      (11)   3:21.55                (1)                       2:09.39      (6)    
Olga Trokhina             A1   41.93        (10)   4:41.07      (11)   1:38.23       (3)   1:25.30      (14)   3:21.55                (1)                       2:14.53      (23)   
Marija Mjagkova           A2   41.67        (6)    4:54.82      (30)   DQ                  1:23.43      (4)                                 6:59.06      (1)    2:10.98      (12)   
Julija Tsjivilina         A2   43.01        (26)   4:48.46      (21)   1:41.25       (6)   1:27.90      (22)                                                    2:14.68      (25)   
Kristina Solovjova        A1   44.06        (33)   4:57.70      (33)   1:40.08       (4)   1:27.36      (20)                                                    2:14.88      (26)   
Irina.03 Vlasova          A1   42.48        (18)   4:47.56      (19)   1:37.04       (1)   1:24.60      (8)                                                     2:12.05      (13)   
Aljona Pentina            A2   42.80        (23)   4:42.30      (14)   1:40.08       (4)                       3:29.48                (2)   7:03.26      (9)    2:13.81      (20)   
Angelina Polusjkina       A1   44.19        (35)   4:37.01      (6)    1:40.10       (5)                                                    7:05.43      (4)    2:13.03      (18)   
Viktorija Sitsjinava      B2   42.78        (22)   5:02.60      (37)   1:41.25       (6)                                                    7:05.55      (15)                       
Jekaterina.02 Zlobina     A2   43.30        (28)   4:37.10      (7)    1:40.10       (5)                                                                        2:10.37      (10)   
Anastasija.03 Sarajkina   A1   46.99        (49)   4:55.97      (32)                       DQ                  3:37.85                (5)   7:04.45      (11)   2:18.11      (30)   
Olga Tsjernjajeva         A2   43.66        (30)   4:52.93      (26)                       1:26.67      (17)   3:32.87                (3)                       2:13.59      (19)   
Darja Fruktova            B2   45.21        (43)   4:40.94      (10)                       1:26.97      (18)   3:32.87                (3)                       2:09.73      (7)    
Lidija Motorina           A2   43.84        (31)   4:45.64      (17)                       1:27.80      (21)   3:34.38                (4)                       2:14.63      (24)   
Ljudmila Kurajeva         A1   46.10        (47)   4:48.18      (20)                       1:30.78      (32)                                7:06.89      (17)   2:16.00      (27)   
Marija Markina            A1   44.61        (37)   5:05.46      (39)                       1:30.87      (33)                                7:28.43      (19)   DNF                 
Aljona.03 Krivonogova     A1   42.24        (15)   4:52.32      (25)                       1:25.42      (15)                                7:05.31      (13)   2:14.52      (22)   
Darja Kirjanova           A1   47.20        (50)   4:55.84      (31)                       DNF                                              7:05.09      (12)   DNF                 
Razija Gadzjiumarova      A1   42.09        (13)   4:34.56      (5)                        1:24.17      (6)                                 6:59.50      (2)    2:10.25      (9)    
Milana Talybova           A1   42.58        (19)   4:41.37      (12)                       1:25.28      (13)                                7:06.06      (16)   2:12.30      (15)   
Ksenija Rjazanova         A1   45.17        (42)   4:54.03      (29)                       1:30.23      (30)                                7:21.87      (10)   2:18.93      (33)   
Faina Popelysjko          A1   DNS                 4:37.34      (8)                        1:26.38      (16)                                7:08.64      (7)    2:10.64      (11)   
Sofja Godovanskaja        A1   45.79        (46)   DQ                                      1:35.22      (38)                                7:34.05      (20)   2:26.32      (41)   
Sofja Klimenko            A2   43.00        (25)   4:32.08      (4)                        1:23.18      (3)                                                     2:08.60      (4)    
Polina Fadejtseva         A1   44.71        (38)   4:52.27      (24)                       1:29.18      (26)                                                    2:16.81      (28)   
Jekaterina Tsjasjtsjina   A2   45.43        (45)   4:59.08      (35)                       1:28.63      (24)                                                    2:18.75      (32)   
Olga.03 Tarakanova        A2   47.59        (51)   5:10.22      (40)                       1:34.94      (37)                                                    2:21.30      (37)   
Valerija Vool             A2   45.25        (44)   4:58.98      (34)                       1:30.94      (34)                                                    2:22.32      (38)   
Aleksandra Khasanova      A1   44.76        (40)   5:02.35      (36)                       1:30.49      (31)                                                    2:23.88      (40)   
Olesja Versjinina         A1   43.11        (27)   5:03.44      (38)                       1:27.19      (19)                                                    2:19.56      (35)   
Antonina Tjutrina         A1   44.52        (36)   4:53.85      (27)                       1:29.77      (28)                                                    2:19.45      (34)   
Milena Sjamojan           B2   44.16        (34)   4:43.53      (15)                                           3:32.87                (3)   7:00.15      (5)    2:18.48      (31)   
Marija Agapitova          A2   42.47        (17)   4:53.95      (28)                                                                        7:08.40      (18)   2:14.34      (21)   
Polina Tsjesnokova        A2   41.70        (7)    4:45.15      (16)                                                                                            2:12.53      (16)   
Alena Rybina              A1   44.94        (41)   4:51.44      (23)                                                                                                                
Nadezjda Kljukinskikh     A2   41.63        (4)                        1:40.08       (4)   1:24.68      (10)   3:29.48                (2)                       2:12.63      (17)   
Veronika Plenkina         A1   41.80        (9)                        1:37.72       (2)   1:24.67      (9)    3:37.85                (5)                                           
Anastasija Altukhova      A2   41.02        (2)                        1:37.04       (1)   1:22.01      (2)                                                                         
Jelizaveta Gubareva       B2   41.63        (5)                        1:37.72       (2)   1:24.40      (7)                                                                         
Vladislava Pervusjina     A1   42.38        (16)                       1:37.04       (1)   1:28.30      (23)                                                                        
Ksenija Ilitsjeva         A1   42.91        (24)                       1:37.72       (2)   1:29.70      (27)                                                                        
Valerija Sorokoletova     A1   42.06        (12)                       1:40.10       (5)                                                                                            
Anastasija Sjatskikh      A2   40.88        (1)                                            DNS                 3:37.85                (5)                                           
Milena Beregovenko        A1   41.20        (3)                                            1:21.86      (1)                                 6:30.91      (21)   2:08.22      (3)    
Alena Zavalisjina         A2   43.84        (31)                                           1:28.70      (25)                                5:34.88      (22)   2:20.90      (36)   
Ksenija Nikitina          A1   43.30        (29)                                           DQ                                               5:57.74      (23)                       
Darja Judenkova           A1   44.75        (39)                                           1:31.28      (35)                                                    2:23.32      (39)   
Vladislava Mikhaljova     A2   46.94        (48)                                           1:34.14      (36)                                                    2:26.51      (42)   
Alina Salakhova           A2   42.70        (21)                                                                                                                                    
Ksenija Korzhova          B2   41.96        (11)                                                                                                                                    
Darina Krendeleva         B2   41.79        (8)                                                                                                                                     
Ljudmila Mitrofanova      A2                       4:41.61      (13)   DQ                  1:25.20      (12)                                                    2:09.10      (5)    
Polina Pronina            A2                       4:38.38      (9)    1:41.25       (6)                       3:34.38                (4)   7:01.70      (8)    2:09.84      (8)    
Darja.03 Pavlova          A2                       4:30.18      (3)    DQ                                                                                       2:06.65      (1)    
Marija Marmysjeva         A2                       4:49.64      (22)                       1:30.01      (29)   3:34.38                (4)   7:05.46      (14)   2:17.47      (29)   
Julija Jepifanova         A2                       4:45.90      (18)                                           3:29.48                (2)   7:06.16      (6)    2:12.07      (14)